de geschiedenis der godsdiensten worden aangesteld op ƒ4000 tracteoient, terwijl de aanstelling van een adsistent bij de medische polikliniek wordt voorgedragen. Te Groningen wordt voorgesteld de aanstelling van een nieuwen hoogleeraar voor het onderwijs in het Fransch en Engelsch en van een hoogleeraar in het ottd-vaderlandsch regt en zijn geschiedenis, beiden op een tractemcnt van ƒ4000. Voorts uitbreiding van het personeel der beambten met een adsistent by de geneeskunde en een hulp-apotheker. 's GRAVENHAGË, 26 September. Door Z. M. is aan den heer mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij liet dep. van buitenl. zaken, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, ver- lol verleend lot het aannemen van het commandeurskruis van de orde der kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Z. M. de koning heeft benoemd tot Hd>. adjudant in gewone dienst den luitenant-kolonel Gey van Pittius, van den stal' van bet Indische leger. De 1« luilt. T. Scharten, van het 3', en J. C. Mijnssen, van het 8e reg. infanterie, zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. De heer J. L. Neutehoom, verificateur voor de actieve dienst der di recte belastingen enz. te Groningen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Nieuwe Schans, en de heer J. 11. A. M. tleinsius, ontvanger der directe belastingen te Tubbergen, is benoemd lol ontvanger der directe be lastingen te Termunlerzijl. De heer mr. II. N. Grobbée, laatstelijk raadsheer in het hooggereglshof van Nederl Indië, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de com mission, die worden belast met het afnemen der examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen waarvan de programma's bij kon. besluit van 3 Aug 1879 zijn vastgesteld, voor het jaar 1882 zitting zullen houden te Utrecht: voorts zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche taal: d'. J. G. van Eykeninspecteur der gymnasia te 'sGra- venhage; tot leden: N. L. Verlint. leeraar aan de rijks h. burgerschool te Utrecht; dr. M. A Booslenleeraar aan de rijks h. burgerschool te Roermond; E. A. Snnier. leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; J M. Reinders, leeraar aan de rijks li. burgerschool te Tilburg; tol leden-plaatsvervangers: P. J. Alberts, directeur der h. burgerschool te Harlingen; 11. Duvanel, leeraar aan de h. burgerschool te Dordrecht; tot lid en voorzitter der commissie voor de Hoogduitsche taal: d'. U. Symnns. hoogleeraar aan de rijks univer siteit te Groningen; tol leden: dr. K. Tb. Wenzelburger, te Amsterdam; I, Obcrmiillerleeraar aan de h. burgerschool te Haarlem; A L. Schmidt Jr. leeraar aan tie rijks li. burgerschool te Gouda; L. Wirth, leeraar aan de li butgeschoo! te Breda; tot leden-plaatsvervangers: C. llonigh, leeraar aan de rijks landbouwschool te Wageniugen; 11. Pol. leeraar aan de rijks h. bur gerschool te Sappemeer; - tot lid en voorzitter der commissie voor de Eogelsche taal: or. \V. G. Brill, oud-hoogleeraar te Utrecht; tot leden: J. G. Sennet, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Alkmaar; S. van Braam, leeraar aan liet gymnasium te Utrecht; dr. K. G. P. Schwartz, conrector aan het gymnasium te üoetinchcm: dr. A. J Mcrtens. leeraar aan het gym nasium te Nijmegen; tol leden plaatsvervangers: J. S. Robinson, leeraar aan de rijks h. bargerschool te Utrecht; k ten Brttggcncale, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden. lie luit ter zee 1' kl. P. D. A. Frankamp wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te llHIevoctsluisen de adelborst 1* kl. A. Gelderman, behoorendc tot de rol van hel wachtschip te Willemsoord, is op non-acti viteit gesteld. De ministers van financiën, van waterstaat en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. liet ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, heden door de tweede kamer in beraadslaging genomen, luidt als volgt: Sire 1. Het was voor de tweede kamer der stalen-generaal een hoog gewaar deerd voorregt, Uwe Majesteit weder te midden der volksvertegenwoordi ging te zien. 2. Wij verheugen ons over de mededeeling van Uwe Majesteit, dal de betrekkingen lusschen Nederland en de buitenlandsche mogendheden van den meest viieudschappelijken aard zijn. 3. Met genoegen vernamen wij het gunstig oordeel, door Uwe Majesteit over de pligtsbelrachting van zee- en landmagt uitgesproken. Over de smar telijke ramp, die in het vergaan van den monitor Adder met zijne beman ning het vaderland heeft getroflen, dragen wij met de geheele natie rouw. Wij hopen, dal de benoemde commissie er spoedig in moge slagen over de oorzaken, die dit onheil hebben teweeggebragthet noodige licht te ver- sprcidi tl. 4. Uwe Majesteit opent ons het uitzigt op spoedige inzending van alle wetsvoorstellen, noodig voor het in werking treden van onze nieuwe straf- wetaeving. Onzerzijds hopen wij niets te verzuimen, wat de afdoening daarvan nog in di ze ziliiug kan bevorderen. 5. Wij betreuren het, dal de toestand in Atjeli nog te wenschen over laat, maar vertrouw en; dat afdoende maatregelen zullen worden genomen om in dien slaat van zaken verbetering te brengen. 6. Aangenaam was ons de mededeeling, dal de toestand in de overige gedeelten 'v.ui Nederlandsch Indië over hel algemeen stof tot tevredenheid oplevert, eu ook die der West-Indische koloniën niet onbevredigend mag genoemd worden. Mogen de ziekten, waardoor de bevolking van sommige streken van Nederlandsch Indië nog steeds bezocht wordtspoedig geheel hebben uitgewoed. 7. De toenemende opbrengst der rijks-middelen in de laatste jaren mag ons niet omhellen van den pligt, om zoowel op zuinigheid iu het staats bestuur bIs op vermeerdering der inkomsten bedacht te zijn. Diep door drongen zijn wij daarbij van de noodzakelijkheid om de hervorming onzer rijks- en gemeentelijke belastingenmet inaelnneming van haar onderling verband, ter hand te neuien. Met verlangen zien wij de omtrent een en ander door Uwe Majesteit toegezegde voorstellen te gemoet. '8 Gaarne zullen wij het ontwerp lot wijziging van de wel op het mid delbaar onderwijs, dat in gereedheid gebragt wordt, in overweging nemen. 9. Met de meeste belangstelling vernamen wij, dat voorstellen betrekke lijk bet kietregt weldra zullen worden ingediend, en dat het Uwer Majes- teits voornemen is een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening raadzaam is. De omstandigheid, dat de hoofdtrekken der regeling van hel kiesregt in de Grondwet zijn aangewezen, doet ons de nadere ontwikkeling dei1 plannen van Uwe Majes teit met te meer verlangen verbeiden. 10. Wij betreuren het, dat ten gevolge van den loop der omstandigheden in de vorige zitting gewigtige ontwerpen van wet, hij de staten-generaal aanhangigonafgedaan zijn gebleven. Ook daardoor wacht ons in de thans aangevangen zitting eene hoogst belangrijke en omvangrijke taak. \vy aanvaarden haar, Sire, in het besef van de pligten, welke op ons rusten, gesterkt door de hoop, dal de onmisbare zegen des Allerhoogslcn aan onze vereenigde pogingen ter bevordering van het geluk van ons dierbaar vader land niet moge ontbreken. De algemeene strekking van het adres werd goedgekeurd, na zeer uit voerige politieke discussies, waarbij de lih. van Lynden, Pijnacker Hordijk en Tak mededeelingen omtrent de crisis deden. Laatstgenoemde drong, evenals de heer van Houten, sterk aan op de overlegging der stukken van deze crisis eu die van 1879. Eene motie daartoe strekkende is tot later verdaagd. De regering verklaarde, dat pogingen aangewend zijn om de handelsbetrekkingen met Frankrijk te hervatten, dat de verordening rege lende en erkennende het regt der inlandsche bevolking tot conversie van grondbezit is ontworpen, dat duidelijk en klaar hel program der regering aan de kamer zal worden voorgelegd en binnen een jaar eene staalscom. missie tot grondswetherziening zal zijn benoemd of dal anders de regering zal zijn afgetreden. Morgen zijn de paragrafen aan de orde. ITUlTENLANDSCil E HERIGTEN. E K K A ES. LONDEN, 25 September. 11. M de koningin heeft generaal Wo.lseley en admiraal Seymour, wegens hunne in Egypte bewezen diensten, tot pairs van Engeland be noemd, met den titel van baron. Te Dublin is weder hel vonnis aan een wegens agrarische» moord ter dood veroordeelde voltrokken. Hij bleef tol op het schavot verklaren, dat hij onschuldig was en de getuigen valsche getuigenis hadden afgelegd. Dr. Wm. Thompson van Lisbitru, een der bekwaamste praciiserendc geneesheeren van Ierland, werd Vrijdag ochtend bij hel overstappen van den spoorweg aatv het station üunmurray door een trein overreden en gedood. Dc doctor bad te Dunmarray een patiënt bezocht. Hij was een der dirdeu ren van de Great Northern Railway, op welks baan het ongeluk hem trof. FKAA HK IJ ÏL. Den 21i,tn September, den verjaardag der eerste republiek, is te l'arjjs door een aantal radicalen een feestmaal gehouden. Er was een brief inge komen van Louis Blanc, die zijn leedwezen te kennen gaf, dat het Item niet gegeven was den verjaardag in den vriendenkring te helpen vieren. Hij zcide o. a.dat de 21»"' September de gedenkwaardigste dag is van de revolutie. De 144e Julij, dc bestorming van de Bastille, was zeker een groote dag. Voor het eerst toonde toen hel volk zijne magt. Maar 14 July was slechts gemunt op de snoodheid van den troon en niet op den troon zclven. En om der revolutie te doen gelukken moest de troon >a lett. Dat is de roem van 21 September. De bekende grot te Lourdes zal waarschijnlijk eene aanzienlijke sou in de schatkist doen vlocijen. Bij keiz. besluit van 1861 werd den bisschop van Tarbes vergunning gegeven om de grot met aangrenzende gronden te koopen, ten einde aldus wettelijke moeijtlijkheden betreffende den eigendom er van te vermijden. Nu komen gedurende hel openstaan van een bisschop- pelfjken zetel de inkomsten aan den staat. Tarbes is een halfjaar vacant ge weest en de staat maakt aanspraak op de ontvangsten aan de grot gedurende dien tijd, welke geraamd worden op 300,000 frs. Te Foix, dep. Ariège, is eergisteren het standbeeld onthuld van La- kanal. De heer Devaux minister van onderwijs, vertegenwoordigde daarbij de regering. De minister zette in eene rede de groote verdiensten va» Lakanal ten opzigte van het onderwijs uiteen. Hij roemde zijne algeheel» toewijding aan deze hij uitstek nationale zaak en deed verder zien. hoezeer de derde republiek het in 1789 begonnen roemrijke werk voortzette. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is de bevolking van Plomhiéres (Vogezen) geschrikt door twee vrij sterke aardschokken, met eene lusschen- pauze van vier of vijf minuten, in de straten, die boven de warme brontiet gelegen zijn, deden de huisbellen zich bij eiken schok hooren. Te Orange, in het depart. Vaucluse, is dezer dagen een dierentemmer iu een circus door zijne leeuwen verscheurd geworden. ITALIË De koning beeft de overstroomde streken bezocht en overal een woord van Iroost en bemoediging gesproken. De koning heeft voor de noodlijnen- den 100,000 geschonken en de Paus 5000 lire. üe schade is grooter dan men in den beginne had gedacht. Ten gevolge van de zware en aanhoudende regens is te Lecco een groot blok van den berg Resegone naar beneden gevallen en heeft veel schade veroorzaakt. In zyn vaart verpletterde de steen drie huizen van hel dorpje Versasio, aan de helling van den berg gelegen, waarbij zes personen den dood vonden. Daarna viel hij met donderend geraas in den Caldone, nog verscheidene slagtoff'ers, zoo menscben als dieren, medeslepende Een treurig geval bad dezer dagen plaats in de weverij van Giortlli Rruno te Alba. Twaalf jonge meisjes, die te zamen in één vertrek sliepen, werden den volgenden morgen gestikt in haar bed gevonden. Bij onderzoek bleek, dat waarschijnlijk een der meisjes, vóór het naar bed gaan! een mandje met eetiige zware voorwerpen aan de gaspijp bad opgehangen. Deze w# daardoor langzamerhand gezakt, totdat het gas van boven uildrong en ik slaapsters vcrgiltigde. EP U 1 T 8 C II L .1 N D. Vrijdag II. is in eene in de nabijheid van den spoorweg te Lippsladt staande fabriek een stoomketel in de lucht gevlogen, waardoor groolt schade is aangerigl. Vier lijken heeft men onder het puin weggehaald a van 11 zwaar gewonden, die naar liet hospitaal zijn gebragt, is eett spot- dig overleden. Men vreesde ook voor het leven der 10 anderen. Muren vau 3 en 4 voet dik werden uit elkander gerukt. OOSTENUIJ Ji. Nabij Essegg, in Uroatië, heeft eene ernstige spoorwegramp plaatspt had. Een milium sporens van Essegg passeer! de weg de Drau, waai#' eene bouten spoorwegbrug geslagen is, die echter spoedig door eene ijzeren zal vervangen worden. In verband met den buitengewoon lioogen watersiai' en den snellen stroom der Dratt wordt in de laatste dagen telkens de tos stand der bouten brug door deskundigen onderzocht, vooraleer een t"" daarover passeert. Ook eergisteren was dit geschied en hel rapport luid* dal dc overlogt veilig kon geschieden. Desniettemin stortte de laatstePÜ1 Ier in en de locomoliet met tender eu 4 goederenwagens verdwenen in

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2