LEIDSCHE €011IIAKT. 1882. 226. DINGSDAG 26 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. P ATENTBI ADEN. B1NNENLANÜSCHE BKRIGT1SN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgexonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.- Afsonderlijke ntmmers xijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algetneene kennis dat door hen op lieden aan de navolgenden en hunne rechtverkrijgenden vergunning is verleend,] 1», aan den Heer G. Wilhelhy Damsïé tot het plaatsen van een gasmotor in het perceel aan den Ouden Rijn ir. 36; 2». aan de fiuma Vebkocw Stokiicvzen. lot het plaatsen van een gasmotor in hare koffiebranderij aan den Middelweg n®. 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 September 1882. E. KIST, Secretaris. Be BURGEMEESTER, Hoofd van het Resiuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde paienlbladen voor de «ijken VII. VIII en IX, benevens de restanten, over het dienstjaar 1882/83, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer scmeenie, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn .dagelijks des na middags van één lol drie urenen wel van 26 <ot cn niet 30 Scptcmher e.k., terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde paienlbladen Kr uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas ting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 September 1882. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Letdcn, op Donderdag 28 Septcm- liar 1882, des namiddags te twee uren. 1'. Voordracht tot naamsverandering van de Katlcnpoort. (17G) 2'. Idem betrekkelijk de regeling der bijdrage voor de verpleging van zieke armen in liet Ziekenhuis. (178) 3' Verzoek van F. G. Zukzee. om een stoep le leggen. (179) 4'. Idem alsvoren van S. .1. Fontein. (180) 5'. Idem alsvoren van F. I). T. Rietbergen. (180) ti'. Voordracht tol wijziging van de verordeningen betrekkelijk de Gas fabriek. (181) 7*. Staat van af- en overschrijving en supplctoirc staat van begrooting, dienst 1882. (182) 8'. Vaststelling van het Eerste Suppletoir kohier der Plaatselijke directe belasting, dienst 1882. 9". Verzoek van Mr. II. Ilemmitigsoiilot het plaatsen van een voeling aan den lioogen Rijndijk enz. (184) 10'. Voordracht betrekkelijk de winlerdier.slregeling van den paardenlram, lijn Haven-slation. (185) 11®. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis over 18S1. (177) LEIDEN, 25 September. Binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop heeft de Leidsche universiteit onderscheidene mannen, aan wie zij een groot deel van haren legenw oor- éigen luister te danken heeft, verloren. De dood ontnam haar Gnmlsmil, de bepalingen der nieuwe wel op het hooger onderwijs deed haar Schollen en Rijke en zal in het volgende jaar haar ook Cobet doen verliezen. Thans echter bedreigt haar een nieuw cn geheel onverwacht verlies. De gemeente raad van Amsterdam heeft den hooglceraar Rosenstcin een leerstoel aan de uni versiteit aangeboden. Alle pogingen worden thans door de studenten aange kend om dit verlies le verhoeden. Vrijdag II. hebben de studenten in de medicijnen in eenc zeer druk bezochte vergadering met algemccnc stemmen en met aigemeene toejuiching ecne motie aangenomen, strekkende om aan den door Itcn allen gewaardeerden Rosenstcin een adres in te dienen met het verzoek deze universiteit niet te verlaten. Zondag hebben de praeses, de heer Paré. med. cand en e ah-actis, de heer Broers, med. cand.. hem dit verzoekschrift overhandigd. Tegen Dingsdag a. s. is eene vergadering van het stndenten-corps uitgeschreven, met het doel om ook namens het gehceie Leidsche studenten-corps een gelijk verzoek tol hem le riglen. Heden is hel vijfentwintig jaar geleden, dat de heer A. .1. Rijshomver ra' notaris te Zoettrvvoude werd benoemd. Was die dag voor hein belang wekkend, ook anderen stelden daarin belang, blijkens de gelokwenschen, '•'Ike hem ten deel vielen, zoowel van onderscheidene particulieren, als van den burgemeester der gemeente, waarin zijne standplaats is gevestigd, ,au den heer hypotheekbewaarder en van collega's. Ook vele vrienden behoorende tol de vercenigingen, waarvan de jubilaris lid of bestuurder is, deden zich vertegenwoordigen, eenstemmig in den wensch. dat hel den geachtcn man in alle opzigten welga, zoowel bij de uitoefening zijner ambts bediening als in de overige maatschappelijke betrekkingen, welke hij met lust en ijver vervult. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 39, ƒ20, ƒ4 cn ƒ2, de laagste ƒ39 ƒ19.50, ƒ3.80 en ƒ1.95. Blijkens achterstaande advertentie zal den 27sltD dezer alhier eene ver gadering gehouden worden van hel in den laatsten lijd zoo veel besproken pensioen-verbond. Zijn wij goed ingelicht, dan zal daar veel belangrijks worden medegedeeld betreffende den tegen woord igen stand van zaken. De door de staats-com- missie voorgestelde regeling moet eene terugwerkende kracht hebbenzoo dat ook voor reeds gepensionneerde ambtenaren hel voornitzigt bestaat, onder zekere voorwaarden, hunne evcnlul'lc weduwen in het rijks-wednwen- fnnds te doen deelen. Voor niet-leden bestaat alsnog gelegenheid zich bij den secretaris dezer afdeeling als lid te doen inschrijven, en zoodoende toegang te verkrijgen tot deze vergadering. De contributie als werkend, d. i. stemhebbendlid bedraagt ƒ2 50, als gewoon lid slechts 1. Gisteren morgen omstreeks half twaalf ure is een in beschonken toe stand verkeerend manspersoon, J. V. genaamd, 20 jaar oud, aan de Oranje- gracht in het water gesprongen, doch door cenige voorbijgangers gered. Gisteren avond werd per rijtuig aan het politiebureau gebragt eene jufvrouw, oud 43 jaar. genaamd A. P. d. I!., wonende te Oudshoorn, die ge poogd had zich in het Galgewatcr, ter hoogte van den houtzaagmolen van den iicer N.te verdrinken. Zij werd met moeite door ecnige voorbijgan gers gered. Na onder geneeskundige behandeling gesteld en van drooge klcederen voorzien te zijn, is zij per rijtuig naar hare woonplaats vervoerd. Bij kon. besluit van 11 Sept. wordt hel tweede lid van art. 84 van hoofdstuk IV van het algemeen reglement voor de dienst op de spoorwegen vastgesteld bij beslnit van 27 Oct. 1875, vervangen door de volgende bepaling Voor de sneltreinen, rijdende met groolere snelheid dan die van 60 kilometer per uur, moeien de locomotieven, tenders, rijtuigen cn wagens voorzien zijn van een doorgaand en zelfwerkend remtoestel, volgens een door den minister van waterstaat, handel en nijverheid gocdgelteurd of voor geschreven stelsel. Van zeliwerkende remtoestellenvolgens het aldus goedgekeurd of voor geschreven stelsel, zullen mede moeten voorzien worden de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens in personentreinen, die met geen groolere snelheid dan die van CO kilometer per uur rijden, waarvoor dit door den minister van waterstaat, handel en nijverheid wordt voorgeschreven. De 48® gewestelijke vergadering van het Nederl. onderwijzers-genoot schap in Zuidholland zal gehouden warden te Leiden tip 7 October a s. Volgens het dezer dagen uitgegeven programma voor 1882 van het «llaagsche genootschap tot verdediging van de Christelijke Godsdienst", was de uitslag der beoordeeling van de tien verhandelingen, in 1881 ingekomen, de volgende: Van de vijf Duitsche verhandelingen over "den eed en zijne instandhouding in den modernen slaat" werd geene de bekrooning waardig gekeurd. Hetzelfde oordeel trof vier verhandelingen over "het leerstuk der II. Schrift aan de Schrift zelve getoetst". Daarentegen wordt aan den auteur eencr vijfde Duitsche verhandeling (motto 2 Gor. XII: 9a) eene zilveren medaille met ƒ200 en de uitgave van zjjn geschrift in de werken van het genootschap aangeboden. Indien deze beschikking hem welgevallig is, moet hij zich bij den secretaris aanmelden. In de vergadering van het metropolitaan kapittel van Utrecht is tot "vicarius capitnlaris sede vacante" (kapittel-vicaris gedurende hel openslaan van den bisschoppelijken zetel) gekozen de heer mgr. F. P. van de Rurgt, proost van het kapittel en president van het seminarie te Rijsenburg. De bekende pikeur S. llettinga heeft in dezen zomer, met het paard van den heer Sevenhuisen en met dat van den heer Zeehandelaar, mim ƒ2600 aan prijzen en premiën behaald. De prins en de prinses von Wied hebben Vrijdag te Amsterdam geruimen tijd in Artis doorgebragt. Na een rijtoer verlieten zij hun rijtuig op het Mniderpleintje en deden eene wandeling door het kwartier van de doden- Rreestraat. Op dien logt verdwaalden de prins en de prinses. Zij konden litin rijtuig niet terugvinden en keerden in een zoogenaamd "aapje" naar liet Amstel-Hótel terug. Te Utrecht ontstond Zalnrdae morgen een hevige brand in een perceel in de Korte Lauwcrstraal, bewoond door den heer E. A. de Kievid J'., borstelmaker. In een oogwenk siond het huis in vlam. Door liet krachtig optreden der brandweer is echter de brand tot hel huis bepaald, dal geheel is uitgebrand. Het pand was verzekerd, de inboedel niet. Een zeer gevaarlijk persoon is te Groningen aangebonden, verdacht van diefstal van een schaap uit de weide. Zijn naam is H. VV. W.geboreu te Foxhol. Daar hij reeds eenmaal wegens diefstal van een paard eene straf van 2% jaar en voor andere dieverijen 2 vonnissen heeft ondergaan, en voor de vierde maal in de liedi laarskolonie is opgenomen geweest be-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1