BUITENLAN DSC» K BER 1 GTE X. van de acte, waarbij de Nederl. souvereïniteit is erkend door het landschap Poeloe Law,in. In Midden-Sumatra werd ons geregeld bestuur gevestigd (of de vestiging daarvan voorbereid) in eenige landschappendie reeds sedert korteren of langereu tjjd de Nederl. souvereiniteit hadden erkend, of wel uil krachle van in vroegere jaren met ons bestuur aaugeknoopte betrekkin gen zich reeds aan het Nederl. gezag onderhoorig achtten. Uil den in den loop van 1880 op Java en Madura plaats gehad hebbende eerste der voorgeschreven vijfjaarlijksche opnemingen van de inlandsche bevolking, blijkt, dat het geheele ledental der inlandsche bevolking op beide eilanden op 81 Dec. 1880 bedroeg 19 540.813. Telt men de niet-inlandsche bevolking mede, nl. de Europeanen ten getale van 33708 (waaronder niet begrepen zijn zij die tot leger en vloot behoorden) en de vreemde oosterlin gen ten getale van 219.984, dan komt men tol eenc gemiddelde bevolking in de 23 gewesten van 8338 zielen per geogr. mijl. liet digtst bevolkt was Hagelen met 20158 zielen, het minst Banjoewangi met 778 zielen per geogr. mijl. De politieke toestand van Java en Madura bleef in het afgeloopen jaar gunstig. Wel deed de beweging op godsdienstig gebied, die in den laatslen tijd in bijna alle Mohammedaansche landen valt waar te nemen, ook hier en daar op Java baren invloed gevoelen, maar de opwekkingen lot geestdrij verijdie op enkele plaatsen voorkwamen, konden, dank zij de waakzaam heid der Europesche autoriteiten en de medewerking der hoogere en lagere inlandsche ambtenaren, telkens in de geboorte werden gesmoord. Verstoring van de openbare orde of bederf van den goeden geest der bevolking werd op die wijze voorkomen. De goede verstandhouding met de inlandsche vorsten op Java bleef onafgebroken voortduren en het bestuur ondervond van hunne zjjde steeds veel medewerking. Omtrent de veiligheid van personen en goe deren luiden de gewestelijke verslagen over het algemeen niet ongunstig. Ten gevolge van de langdurige droogte viel de rijstoogst over het algemeen minder gunstig uil dan in 1880. Bovendien moesten in de door veeziekte en koorts-epidemie geteisterde streken uit gebrek aan ploegvee en wegens ontoereikende krachten der bevolking vele velden onbeplant blijven. Hoe wel de tabaks-cultuur in de meeste gewesten een vrij ruim product ople- vtrde, ging deze cultuur echter gebukt onder de daling der prijzen op de Europesche maikt. De suiker-industrie leverde bijna overal goede uitkomsten op. De koffijoogst was zeer ruim in het oostelijk deel van Java; in het westelijk deel daarentegen werd slechts eeue geringe productie verkregen. De gezondheidstoestand was over het algemeen ongunstig. Koortsen en cholera heerschten in vele epidemisch en sleepten velen ten grave. De sedert 1879 in West Java beerschende veeziekte nam in liet afgeloopen jaar in hevigheid af. In liet afgeloopen jaar zijn slechts 4 dessa's (1 in Bagelen en 3 in liembang) tot conversie van gemeentelijk in erfelijk individueel grond bezit overgegaan Daarentegen neemt in verschillende gewesten de vervan ging van jaarlijkschc verdeeling der velden door eene verdeeling voor langere termijnen gaandeweg toe, zoomede de vervanging van perodieke verdeeling door vaste aandeden, welke laatste vorm van grondbezit op vele plaatsen het erfelijk individueel bezit zeer nabij komt, doordien bij overlijden de velden op de erfgenamen overgaan. 's GP.AVENHAGE, 20 September liet beeft Z. M. behaagd Ie benoemen iu de orde van de Eikenkroou, tot grootkruis: uir. F. Ailing Mees, lid van cu vertegenwoordiger des ko- nings bij de commissie van beheer der ualaienschap van L. K. II. prins Hendrik der Nederlanden; tot grootolïicier: N. Trakranen, president van de Nederl. handelmaatschappijtot kommaudeur: mr. J. P. H. Tak van Poort- vliet, president van de stoomvaartmaatschappij Zeeland; tot officier: mr. J. G. Kochussen, lid van en vertegenwoordiger des konings bij de commissie van beheer der nalatenschap van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, en B. Heldringdirecteur van de Nederl. handelmaatschappij. In de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, tot ridder 3de klasse (kommandeur) M. Insinger, commissaris bij de stoomvaartmaatschappij Zee land; tol ridder 41e klasse (officier) van Hall, president-commissaris der Banqtic de Paris et des Pays-Bas. De heer P. M. Vogelsang is ontslagen als burgemeesler der gemeente Heinenoord. Tot notaris te Veen, arrond. 's Hertogenboschis benoemd de heer mr. A. van Mens, cand.-notaris te Sliedrecht. De majoor E L. H. van Lanschot Hubrechtvan hel 1' reg. huzaren is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Ook is op pensioen gesteld de kapitein J. C. Palier, van het 5e reg. infanterie. De le luit. L. M. J. Wen- niger, van bet 4e reg. infanterie, en de le luit.-adjudant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van het instruct ie-bataillonzijn iu hunnen rang van leD luitenant overgeplaatst bij liet reg. grenadiers en jagers. De beer G. de Mooy, telegrafist le klasse bij den rijkstelegraaf, is be noemd lot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren. De luit. ter zee 2* kl. P. S. R. Woiterbeek en de adelborsten 1' kl. j jhr. H. M de Koek, I. T. van Sloolcn, C. E. Dittlinger en J. T. T. Modder man, allen dienende aan boord van het schroefsioomschip Marnixworden op non-activiteit gesteld. Voorts worden geplaatst, respcctivelijk aan boord van liet wachtschip te Willemsoord, schroefsioomschip Mn mix en gede tacheerd aan boord van den gallelzeilscboener Argus, de luitt. ter zec2ekl. B. Brnlcl de la Rivière, G. F. Tydeman en J. llartog. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. Iu de ziiting van de eerste kamer op lieden deelde de voorzitter mede, dal door de afdeelingeu zijn benoemd lot voorzitters de lib. Blussé. de Baadtj van Limburg Stinim en Hengst; lol ondervoorzitters de hli. Viruly, Borsius, Fransen van de Putte en van Akerlaken; en tot leden van de commissie van redactie voor bet adres van antwoord de lib. Teding van Berkhout, Merkes van Gendt.. van Naamcn en Joost van Vollenhoven. De commissie van re dactie was met baar onlwerp-adres van antwoord gereed, liet wordt beden in de afdeelingeu onderzocht, terwijl iu eene zitting, ten 3 ure te honden, j liet definitief ontwerp legen morgen ochtend aan dc orde zal worden gesteld. De commissie uit de tweede kamer, belast met de aanbieding aan Z. M. van de voordragt ter benoeming van een president van dit staats- collegie, zal morgen ten 1% ure bij den koning worden toegelaten. Gisteren avond beeft liet officierscorps der dd. schutterij met de muziek 1 eene ovatie gebragt aan den nieuwen burgemeesler. Bij die gelegenheid heeit de burgemeesler receptie verleend aan de wethouders, de leden van den gemeenteraad, den gcmeenle-secrclaris. den ontvanger, den hoofdcom missaris van polilie en onderscheidene hoofdambtenaren der gemeente. Ten huize van den nieuwen burgemeester gisteren avond feestgedruisch en feeslloonen heden in de woning van wijlen zijnen onvergeleljjken voor- ganger, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, eene stille plegtigheid, eene aan- S doenlijke hulde, door de gemeente-ambtenaren gebragt aan de nagedachtenis van hunnen vroegeren chef. Zooals bekend is had liet ambtenaarspersoneel besloten den heer Gevers Deynoot bij zijn aftreden een blijk van hoogach ting te vereeren, doch werd de uitvoering van dit voornemen zoo geheel onverwacht en nadat het stoflelijk huldeblijk bijna geheel voltooid was, door den dood van den voormaligen burgemeesler verijdeld. Toch meenden de ambtenaren, dat de familie van den heer Gevers Deynoot het te zijner cere vervaardigde geschenk wel zoude willen aanvaarden, omdat zij er i lioogen prijs op stilden sleeds in die familie het besef levendig te houden, dat de ambtenaren den oud-burgemeesler in hooge mate hunne genegenheid toedroegen. Namens de gemeenle-ambtenaren vervulde lieden middag ten half vier ure eene commissie, zamengesteld uit de hoofden der verschillende dienstvakken, deze taak, welke, gelijk haar woordvoerder, de secrelaris der gemeente, de heer E. Evers, weemoedig opmerkte, zij zoo gaarne onder andere, meer gunstig omstandigheden had gewenscht te volvoeren. Ten 10% ure precies bragt een exlra-trein van den staatsspoorweg den lord-mayor van Londen, zijne ecbtgeiioole, de sheriffs en verder gevolg, aan bet llollandsche spoorstation hier ter stede. j De stedelijke deputatie van de wereldstad en hare dames werden in de j wachtkamer, uit naam van HH. MM. den koning en de koningin, ontvangen en gecomplimenteerd door graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, groot meester van het hof hunner majesteiten. De burgemeester der residen-tie, de heer Patijn, begroette zijn Londenschen ambtgenoot uit naam van het stedelijk bestuur. De lady-mayoress en de overige ladies droegen bloemruikers in de nalio- nale kleuren, baar bij liet betreden van Holland's grondgebied aangeboden. In eenc reeks van 6 rijtuigen begaven de Engelsche reizigers zich naar liet Hotel des Indes, alwaar, zoomede bij hunne aankomst aan lief station, lal van toeschouwers hadden post gevat. De magistraat wordt des namiddags ten 5 ure door Z. M. den koning plegtig ontvangen ter aanbieding van hel geschenk der slad Londen. De dames, die 11. M. onze koningin tijdens haar verblijf le Londen waren toegevoegdzullen zich insgelijks voegen bij hel gevolg van den lord-mayor. HH. MM. de koning en dc koningin hebben den Imogen Engelschen ambte naar en zijne echtgenootc, de beide sheriffs van Londen en Middlesex aan een diner ten hove genoodigdhetwelk ten 6 ure zal plaats hebben. Gisteren was de zwaarddrager (swordbearer) bereids alhier aangekomen en afgesiapt aan hel Hotel des Indes. Tot ontvangst van den burgemeester van de metropolis zijn de voor hcni bestemde zalen in bet Uolel des indes prachtig gestoffeerd, terwijl de gan gen, die naar zrjne appariemenlen leiden, met keurige bloemen zijn bezel. Voor liet holel zal des avonds eene gas-illumiiialie worden ontstokenge durende het verblijf van de leden der stedelijke regering van Londen. De lord-mayor en gevolg reden heden namiddag in open rijtuigen door de stad, wier voornaamste merkwaardigheden het gezelschap bezigtigde. Ook bezochten zij de musea. EX G E t. A X 8». LONDEN. 19 September. De onder-koning van Ierland is van zijne reis door Galway en Conne- mara iu welstand te Dublin teruggekeerd. In antwoord op een hem te Galway aangeboden adres zeide de onderkoningdatnaar het hem voorkwam, op onderscheidene plaatsen des lands teekenen van verbetering waren te bespeuren. Hetgeen hij in het westen van Ierland had waargenomen, had hem doen zien, hoeveel behoefte aan kapitaal er was voor de ontwikkeling van 's lands hulpbronnenmaar zoolang de ongeregeldheden en misdrijven voortduurden zou het kapitaal uitblijven. Reeds is het overlijden van dr. Pusey gemeld. Hij was in 1800 ge boren en heeft in de Engelsche kerk de partijdie men de High Church- parlij noemt, zeer op den voorgrond gebragt. Toen in 1841 Newman en vele anderendie het met Pusey eens warende Engelsche kerk verlieten en Katholiek werden, bleef Pusey lid van de Engelsche kerk Hij heeft haar nooit verlaten, en de voldoening gehad, dat het door hem voorge stane ritualisme gedurende lijn leven sterk veld won in de Engelsche kerk. Een Fransche logger, met eene lading haringen naar Boulogne onder weg, strandde Woensdag ochtend niet ver van Great Yarmouth op eene zandbank. De gezagvoerder en negen man der equipage verloren het leven. Eene voorbijvarende stoomboot kon de overige acht manschappen redden. Alhier is het berigt ontvangen van het verongelukken van de stoom boot Asia op het meer Ontariowaarbij van de 100 opvarenden er slechts 2 gered zijn. Naar men uit Konstantinopel aan de Daily News meldt hebben de berigten aangaande de overwinning der Engelschen iii Egypte op liet paleis en bjj de dweepzieke parlij een pijnlijken indruk gemaakt. De teleurstel ling is le grooter, omdat geruchten over tegenspoed der Engelsche wapenen bij voortduring in omloop werden gebragt en onder de Turksche bevolking geloof vonden. De correspondent van de Times te Alexandrië is van gevoelen, dat i elf hooiden van den opstand, tevens aanstokers der gepleegde gruwelen, voorbeeldig dienen te worden gestraft. Onder dezen rekent hij daartoe i Arabi, Ali-Fchmi en Abdellah (den kommandant vanDamiale), die liet verzet begonnen, cu voorts Tuulba, Roubi en nog eenige andere pacha's, benevens twee sheiks. Tegenover een honderdtal minder schuldigen, meent hij, zou men met ligtcre straffen kunnen volsiaan.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2