LEIDSCHE COURANT. V. 220. DINGSDAG 19 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. L'e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p, 2. 'Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van A. Owel, vleeschhouwer, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachterij in het perceel in de Groenesteeg n°. 24. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni- 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat öp Maandag den 2lle0 October aanst., 's voormiddags te elf 'urenop liet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTElt, Burgemeester. Leiden. 18 September 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 September. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, ƒ19, ƒ3.90 en /2, de laagste ƒ38 ƒ18.50, 3.70 en ƒ1.95. Door den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier is, ter voorzie ning in de vacature, die ontstaan zal door het aanstaande vertrek van den lieer i'. C. Sepp, tot predikant bij die gemeente beroepen de heer dr. A. W. Wijbrands, pred. te lloorn. Re le luit. W. A. Sodenkamp, van het 2" reg. veld-arlillerie, wordt met 1 October a. s. werkzaam gesteld op het bureau van den chef van den generalen staf te 's llage. Langs den Vliet is eene derde sleepboot in de vaartgebragt, genaamd: Leidschendam 1. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge bragt, dat 's rijks prentenkabinet te Amsterdam van 9 October lot 11 No vember aanst. voor hel publiek zal gesloten zijn. Blijkens medcdeeling van Zr. M'. gezant te Brussel, heeft de Belgische regering, op voorstel der gezondheidscommissie voor de Schelde, bij wijze van voorzorg, met het oog op de cholera, de volgende maatregelen genomen 1". alle schepen, komende uit de havens van Oost-Indië, Bengalen, de Phi- lippijnsche eilanden en Egypte, zullen, welke ook de duur hunner reis zij, een geneeskundig onderzoek moeten ondergaan2°. indien zij een of meer cholerazieken aan boord hebben, zullen zij in quarantaine worden gehou den tot dat zij door den gouverneur der provincie op voorafgaand advies iler gezondheidscommissie lot het vrij verkeer worden toegelaten; 3". het zelfde zal geschieden in geval van sterfgevallen gedurende de reis of bij aankomst der schepen; bovendien zal alsdan het goed der overledenen ver brand en zullen de vaartuigen ontsmet worden, vóórdat zjj tot het vrjj ver- beer worden toegelaten. Aan de tweede kamer der stalen-generaal is een adres gerigl door het ceniraal-besluttr van hel /'Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbondter zake van het ontwerp van wet houdende wettelijke bepalingen tot het tegen gaan van overmaligen arbeid en verwaarloozing van kinderen, liet bestuur rigt lot de kamer het verzoek, dat het haar moge behagen, het voorberei dend onderzoek van genoemd wetsontwerp tot hare eerste werkzaamheden temaken, en het, zooveel zij dat vermag, daarheen te leiden, dat dit wets ontwerp zoo spoedig mogelijk, althans nog in dit zittingsjaar, als wel het Staatsblad siere. Naar het D. v. 's'Gr. verneemt, heeft de regering bij den raad van s!ate een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot wijziging van de bepalingen 'Ier grondwet betreffende het kiesregt. Naar men wil weten, zou den wet gever daardoor vrijheid worden gegeven om ook de zoogenaamde capaciteiten in bet kiezerscorps op te nemen. Het stoomschip Gelderlandvan Rotterdam naar Batavia, is op 16 Sept. van Suez vertrokken. De Pit'uses fPilhelminavan Amsterdam ko- znende, kwam op 16 Sept. te Marseille aan. Met ingang van 1 November a. s. zal de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij abonnementskaarten verkrijgbaar stellen, die rcgl geven tot reizen over alle vloor genoemde maatschappij geëxploiteerde lijnen, met uitzondering van de iiMinwegen. De abonnementskaarten zijn geldig voor één jaar en kosten kl. ƒ500 en 2J« kl. ƒ4 0. Het geschenk, door den prins van Oranje aan mevrouw Bosboom- Toiissaint aangeboden (het portret van Koningin Sophia), is volgens het Fad. een kostbaar miniatuur, op ivoor bewerkt door een beroemd kunstenaar, een stuk van groote waarde. Volgens de laatste berigten wordt de toestand van den aarts-bisschop Schaepman te Utrecht steeds meer en meer bedenkelijk. Door wijlen den lieer A. J. Ariëns is gelegateerd aan het ziekenhuis van den 11. Canisius te Nijmegen ƒ5000; aan de vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo aldaar ƒ2000; aan de vereeniging van de H. Elisabeth aldaar ƒ1000 en aan het R. K. armbestuur, mede aldaar, ƒ2000. In de buurtschap Klinkenberg, onder Ingen, is aan den openbaren weg gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. De justitie doet onderzoek. Zatordag 11. barstte boven de gemeente Doornspijk, vergezeld van he vige regen- en hagelbuijen, een zwaar onweder los. De bliksem sloeg in een paar wilgeboomendie van elkander gespleten werden, en een paard van den veehouder Koster werd in de weide doodgeslagen. Te Zwolle werd dezer dagen het bijna 6-jarig meisje van een schip persknecht, uit de school huiswaarts keerende, op de Thorbeckegracht door een 10-jarig meisje aangesproken datonder voorgeven dat de gouden oor belletjes van de kleine loshingen, deze wegnam en daarmede bard wegliep. De kleine had echter de kleeding van de jeugdige diefegge goed onthouden en gisteren werd zij gevonden. Zij had de gestolen belletjes nog. Aan haar ouders had zjj voorgegeven, dat zij ze van eene jufvrouw had gekregen. Zekere familie W., te Wolvega. liet in 1878 door den voormaligen notaris J. T. de Haan groote hoeveelheden vaste goederen verkoopen. Dc meeste koopers zorgden voor tijdige betaling en kregen daarvoor een koop brief, alleen voorzien van de handieekening van den notaris. Dezer dagen nu werden die koopers bij deurwaarders-exploit aangemaand, binnen een bepaalden lijd, met onkosten en renten bovendien, te betalen, daar de ver- koopers zeggen niets ontvangen te hebben en de koopbrieven voor onecht verklaren, daar deze alleen door den notaris en niet door hen geleekend zijn. Met belangstelling ziet men den verderen loop te gemoet. Ter reede van Vlissingen zijn gisteren nacht de Engelsche stoomschepen Lampei ts en Crimdon, beide naar Antwerpen bestemd, met elkaar in aan varing geweest; zij zijn beide zoo zwaar beschadigd, dat men genoodzaakt is geweest de schepen bij Rammekens aan den grond te zetten. Te Jlorst, in Limburg, is op hecterdaad betrapt zekere S. uit de grensplaats Ileinshergterwijl hij ibezig was de :r. k. ikerk aldaar na inbraak te plunderen, llij is vermoedelijk een der gesignaleerde kerkdieven en aan de justitie overgeleverd. 's GRAVENI!AGE18 September Men verneemt dat Z. M. den kapitein-luit. ter zee J. A. Waldeck benoemd heeft lot ridder der orde van den Nedeiiandücheii Leettw, ter zake van de voorlreflelijke wijze, waarop door dezen hoofdofficier der marine het bevel is gevoerd over een der schepen, behoorende tot de thans ontbonden cefeningsdivisie. Z. M. heeft aan den heer G. H. Leus, te Rolduc, verlof verleend tot het dragen der eercteekcnen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote. Aan den heer Johannes Paffialh, geb. le Miilheim aan den Rijn, is vergunning verleend de geneeskunst uit le oefenen op Nederlandsche zeesche pen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij dc wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. HH. MM. de koning en de koningin, die sedert het laatst van Mei jl. in het buitenland en op het Loo hebben vertoefd, zijn gisteren namiddag ten 3% ure in dc residentie terugkeerd. De jeugdige prinses Wilhelmina vergezelde hare ouders. Bij het plaatsnemen van HH. MM. in het hofrijluig, waarmede zij zich naar het paleis begaven, ging een luid hoera uit de menigte op, die zoowel binnen als buiten hel stationsgebouw en langs den weg naar hel paleis zelden zoo talrijk was als bij gelegenheid van dezen terugkeer van de eerste bewoners der residentie. De kleine prinses, die in een wit cachemiren costuum allerliefst rond keek, trok in hooge mate de belangstelling der vele nieuwsgierigen. Z. K. H. de prins van Oranje moet gisteren de residentie hebben ver laten. Na twee ure althans waren de militaire posten aan ziju paleis inge trokken. In eene vereenigde zitting der beide kamers op heden is de gewone vergadering der staten-generaal voor liet zittingjaar 1882/83 geopend.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1