LEI DSC HI; 0 0II It A A1'. 1RS!>. ZATURDAG 16 SEPTEMBER. V. 218. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zem- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p, p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1-—4 regels 1.iedere regel meer 23 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van A. Vak der Poel Gzn. melkverkooper, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het perceel in de Dnizenddraadsteeg n". 11; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te welen, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informaliën de commodo et inr.ommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag den 21" September aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 15 September 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 September. Gelijk wij reeds mededeelden, was het heden de dag, waarop onze stadgenoot, de heer A. van Leeuwen, zijne 25-jarige ambtsbediening her dacht, waarop hg het oog mag vestigen met die genoegdoening, welke getrouwe en ijverige pligtsvervnlling steeds pleegt mede te brengen. Dat het van de zjjde zijner clientèle hem niet aan bewijzen van hartelijke gene genheid ontbrak kunnen wij gerusteljjk aannemen. Zeker is het dat het kantongeregt en het bestuur der registratie vertegenwoordigd waren onder hen, die den jubilaris bewijzen hunner belangstelling gaven. Zijne ambtge- nooteu, te Leiden gevestigd, kwamen en corps hem begroeten en spraken bij monde van een hunner, den heer Derckstn, den wensch uit dat hij nog vele jaren het notariaat ten sieraad mogl verstrekken. Een net bewerkte zilveren inktkoker, waarin de woorden: De Leidsche notarissen aan hunnen ambtgenoot d. van Leeuwen. 15 September 1882" gegrift waren, werd den geachten jubilaris door die ambtgeuooten aangeboden en door hem aanvaard met eene dankbetuiging, waaruit bleek met hoeveel ingeno menheid de heer van Leeuwen kennis nam van de gevoelens, hem ook op dezen dag door zijne collega's toegedragen. - Gisteren is door de politie aangehouden B. B.niel alhier te huis be- koorende, die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. Ook tegen eene vrouw, genaamd J, S., is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij ten nadecle van een alhier liggenden schipper een builtje met geld had ontvreemd. lieden nacht, schrijft men ons, heeft het gevroren. Gisteren viel er overal zwaar on weder, dat trouwens by zeer afwisselende temperatuur dezen zomer bijna geen dag van den hemel was en vele ongelukken veroor zaakte, De wiud is op nieuw naar het noordoosten gekeerd, maar hij blijft er nietiedere schijn van bestendig weder lost zich op in regen en zuid- westewind. Op het groote warmieverschil lusschen het noorden en het zuiden wordt bij de weerkundige waarnemingen leregt opmerkzaam ge maakt. Te Stockholm b. v. leekende gisteren de thermometer 65, te Cler mont in Frankrijk 47° Fahr., op eenzelfde tijdstip. Nederland verkreeg naauwtlijks de uitkomst van de helft der beide opgetrokken cijfers. Zulk «ra warmieverschil, voor dezen zomer niet zeldzaam geworden, bestond naar evenredigheid voor het noorden en het zuiden reeds dezen winter. Aan houdende regen en weinig zonneschijn hebben daarbij de aarde sterk afge koeld, zoodal de temperatuur voor deze streken doorgaans te laag is ge bleven. Een koninklijk besluit van 16 Aug.jl.waarbij de percentsgewijze be loning der rijksontvangers nader is geregeld, gaal uil van het beginsel, •iat die belooning wordt berekend over alle gelden, welke zij werkelijk ont vangen en die tot hun gewoon beheer behooren. - De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat zij, die den ouder dom van zestien jaren bereikt hebben en als aankomende patroon, meester knecht, modelleur, teekenaar of onderwijzer in (abrieken, werkplaatsen of scholen praktisch werkzaam zijn en die eene of meerdere theoretische of prakliselie lessen aan 's rijks school voor kunstnijverheid te Amsterdam wen- schen Ie volgen, tot zoodanige lessen worden toegelaten voor zoover de be schikbare ruimte, ter beoordeeling van den directeur van genoemde school, 2h!ks gedoogt. Gedurende de drie laatste maanden is, volgens mededeeling van den minister van oorlog aan de corps-kommandanten van hel leger, in niet minder dan veertien gemeenten verklaard, dat er de mazelen epidemisch heerschen. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 'sllage geëxamineerd 9 candidaien. Toegelaten werden de hit. P. C. Blommendaal, uit Leiden; Th. J. Broers, uit Voorschoten; P. de Brttyne en J. Pelser, uit 'sllage; C. van Geest, uit de Lier, en W. M. van Geest, uit Monster. Het stoomschip Gelderland is op 13 Sept. te Port-Saïd aangekomen en het kanaal ingegaan. De Prinses Marie vertrok op dien dag van Suez naar Batavia. In het reeds gisteren vermelde, door hel Hbl. medegedeelde bjjzonder schrijven uit Kotta Itarija, van 7 Aug., leest men het volgende: Heden be leefden wij een dag, die ons nog lang hengen zal. Van onze troepen, die lieden ter sterkte van ongeveer 140 man in het vuur waren, vielen er 44 dooden en gewonden, waaronder 2 officieren zwaar gewond, terwijl 7 stel wapens met de elf gesneuvelden in 's vijands handen vieleu. Onze post Pajott werd namelijk aangevallen, en te gelijk eene colonne van pl. m. 90 man, op weg van Lambaroe naar Pajou. Het vuur was zeldzaam hevig en vernielend. Onder de van alle zijden aanrukkende vijanden bemerkte men één Europeaan op, die aanhoudend op kapt. Bode vuurde, doch alléén zijn pel raakte; één duim lager en ook deze officier ware gesneuveld. De grond was in een ommezien met onze lijken en kermende gewonden bedekt, die zooveel mogelijk door hunne kameraden moesten vervoerd worden, waar door de troep tot op 40 strijdvaardigen slonk; kapt. B. zelf had 2 geweren te dragen. Een op den grond liggenden gewonden hoornblazer zag men te laat met de hand om hulp wuiven, een 6-tal Aljehers omringden hem en maakten Item, daarbij dansende, met klewanghouwen af. Enkele oogen- blikken smeekte de troep hunnen aanvoerder, hen toch nil den kogelregen te voeren, doch dit was bijna ondoenlijk, en ware de in aanbouw zijnde weg naar Tocngkoep niet reeds zoo ver gevorderd geweest dat zij ilieu spoedig bereikten, dan waren hun aller lol niel te voorzien geweest, daar hun de lerogtogt was afgesneden. Men beweert, dal de door den kolonel aangewezen te volgen weg, wegens contraorders van het civiel bestuur, niet gevolgd is kunnen worden. Van 8 Aug. wordt nog gemeld: Bij het doorzoeken van het slagveld, door ons gisteren verlaten, zijn onze gesneuvelden grootendeels teruggevon den; hunne lijken waren onthoofd, van wapens ontdaan en gruwelijk ver minkt. Zooeven zijn honden Atjeliers achter de kolonelswouing te Nesoek bij den kraton ontdekt; 2 comp. zijn uitgerukt; de uitslag is nog niet be kend bij het verzenden van dezen brief. Bij de bh. Nijch van Ditmar, ic Botterdam, is hel geschenk tor bezig liging gesteld, dat door de leden van hel Groene Kruis in Nederland het Transvaalsche volk zal worden aangeboden. Het bestaal uit een prachtig in groen zijden fluweel gebonden album, zeer smaakvol en rijk in zilver gemonteerd. In het midden prijkt hel Nederlandsche wapen met tenanten en relief, en rustende op eene smaakvolle handerolle, waarop het devies «Je Mainliendrai" in fraaije verheven let teren is aangebragt. Hel wapen is om geven door een rijk encadrement van gedeeltelijk en relief en gedeeltelijk a jour bewerkte ornamentiek, waardoor zich banderolles slingeren met het inschrift: «Huldeblijk van Nederlanders aan dappere stamverwanten in Trans vaal". Aan de keerzijde bevindt zich hel Groene Kruis in een zilveren medaillon, van vier sterren op de hoeken omgeven, terwijl het album ge sloten wordt door een rijk bewerkt zilveren slot, dat hel jaartal 1882 draagt. Volgens de Dclftsche C. bestaat het voornemen bij de directie der Holl. spoorwegmaatschappij het station aldaar te bouwen op het terrein langs de sloot aan het noordelijk uiteinde van den Leenweiihoeksingrl. De kok bij het corps torpedisten te Briclie is betrapt op dierenmis handeling. Hij had de gewoonte katten en honden te lokken, en de bees ten met kokend water te begieten, en ze dan naar builen te jagen, zoodat zij rond de kazerne dwaalde», gekweld duor hevige pijnen. De onmenscli heeft 14 dagen provooststral gekregen. Naar men zegtheeft hij eene po ging gedaan om zich van het leven te berooven. Te IJmuiden had gisteren avond, hij hel schutten van de Zaandam, een ongeluk plaats. Een tros. bevestigd aan een ijzeren boldert je op den sluismuur, rukte dit boldert je uit en wierp het, als een steen uil een slin ger, met kracht omhoog. Het kwam neder op het hoofd van een der op varenden, den l'"" stuurman, die daardoor verwond werd. Ofschoon de wond

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1