LEI DSCIIE nil RAM. V. 214. DINGSDAG 12 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ve prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is ran 1~4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 11 September. Bij de op beden gehouden openbare verkooping van cokes, bij panjjesi van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ18. ƒ4 en /1.95, de laagste/35. ƒ17.50, ƒ3.80 en ƒ1.90. D». G. Vlug, prcd. te Nijkerk op de Veluwe, heeft voor hel beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. -- Den muziekliefhebbers in onze stad staat een belangrjjk genot te wachten. Daar de Leidsche muziekwereld sedert langen tijd geheel van kamermuziek is verstoken gebleven, hebben drie op muzikaal gebied zeer bekende heeren het plan opgevat in dit gebrek te voorzien. De heeren Locher, directeur van de kapel der diensld. schutterij, violoncellist, Th. Enderle, leeraar aan de muziekschool alhier, pianist, en J. G. Striening, van Rotterdam, violist, die zijne opleiding aan het conserva'oire te Oerlijn genoten heeft, zijn voornemens in den loop van het aanstaande winter- saizoen een viertal trio-soirées te geven, waarbij tevens ook eenige solo's zullen worden uitgevoerd. Niet alleen de werken van oude, maar ook die van de hedendaagsche meesters zullen door hen ten gehoore gebragt worden. Zelden, gelooven wjj, is een plan op betere gronden ontworpen en met hel oog op de nameil der zoo gunstig bekende artislen, houden wjj ons verzekerd, dal deze zich in hunne verwachtingen niet zullen teleurgesteld zien. Wij kunnen dan ook iederen beminnaar van degeljjke en goede muziek, vooral daar de prij zen uiterst billjjk gesteld zijn, in gemoede aanraden deze nog jonge, maar reeds geoefende musici in hun plan te steunen en zijn naam te leekenen op de lijst, die eerstdaags voor dit doel zal circuleren. Bij elke uitvoering zullen aan de leerlingen van de hoogste klasse der muziekschool 20 kaarten verstrekt worden, lieden namiddag zjjn nabij hel spoorwegstation het paard en het rjj- tuig van den heer K. in de langs den weg loopende sloot geraakt, doordat bet paard schrikte van de stoomfluit van den llaarlemscheti stoomtram. De koetsier was nog bijtjjds van den bok gesprongen, en de heer K.die in bet rjjluig zat, werd spoedig uit zijne netelige positie verlost. Ook het paard werd kort daarna op het drooge gebragt. De Katwijksche stoomtram kwam heden namiddag in botsing met een der rijtuigen van den paardentram, waardoor aan dat rjjtuig aanmerkelijke schade werd toegebragt. Ofschoon bet rijtuig uit de rails werd gedrongeu, zyn de daarin zittende personen met den schrik vrijgekomen. Ondanks bet minder gunstige weder ontwikkelde zich de Victoria regia in den Leidschen akademietuin dezen zomer bjjzonder prachtig, terwijl de bloei nu reeds sedert twee maanden onafgebroken voortduurt; immers wekelijks openen zich geregeld minstens twee bloemen, die elk twee dagen bloeijcn. Vooral kenmerken zich in dit jaar de jongste bladeren door den zeer hoog opstaanden rand, waardoor de uitgespreide bladvlakte iets kleiner is, maar hetwelk aan de bladeren een ongemeen schoon gezigt geeft. Sier lijker, féerieker schouwspel leverde deze fraaije kas nooit op dan thans, met de talrijke slingerende lianen, boren en langs het heldere watervlak, waarop de koningin van den Amazonenstroom hare prachtige bladeren uit spreidt en hare fraaije bloemen ontwikkelt. Sieb liet liet zich, schrjjft men ons, reeds II. Donderdag aanzien, toen de wind naar het noordoosten was geloopen en hiermede de hoop op bestendig weder ontstond, dat hij er niet lang zou blijven. Een hoogere luchtstroom kwam uit het zuidwesten op en de noordoostewind was daarbij zwak. De tem|>eratuur was toen beneden de gewone en een nacht heeft hét zelfs gerijpt. Sedert is de koude afgenomen, doch de wind op nieuw naar liet zuidwesten gekeerd, waarbij de dalende barometer nu alle hoop op besten- 'lig weder doet verminderen. Waarschijnlijk is er weer uit den welbeken den hoek harde wind met regen te wachten, depressie genoemd. De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de verga dering der staten-generaal, te 'sGravenhage, op Maandag den 18deD Septem ber. Deze plegtigheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Z. K. II. de S'fins van Oranje zal Z. M. vergezellen. Met het stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij Neder- oncl, dat 23 September a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal !,lt Amsterdam regtstreeks eene brievenmaal gezonden worden naar Atjeh. Wrts zal op 3 October a. s. met den trein van 5 5 's avonds nit Amsterdam "'Hf Antwerpen in aansluiting op liet vertrek van het gemelde stoomschip Hl Marseille mede Oene verzending van brieven enz. naar Atjeh geschieden. Voor het notariëe! examen zijn in de afgeloopen week geslaagd: voor het eerste gedeelte, de heeren L. J. van der Moer, te Almelo; II. M. G. Linssen, te Veulo; W. F. L. Lapidoth, te Amsterdam; II. P. J. Mulder, te Amsterdam; P. Roodzant, te Leiden; W. J. Wolfs, te Eysden; G. J. Stefïers, te Wjjhe; P. G. Itnmink, te Eibergen; M. Wiertsema, te Groningen; voor hel tweede gedeelte, O. Andriesse, te Tilburg; J. van Wer- meskerkeu, te Rotterdam; A. A. van Straaien, te 'sGravenhage; T. G. C. Rappard, te Amsterdam; F. Wassenbergh, te Warga; voor het tweede en derde gedeelte: A. Handel, te 'sGravenhage; II. L. Ackermans, te Tilburg; G. II Cramer, te BlokzijlP. Rron, te 'sGravenhage, en voor hel derde gedeelte, L. E. J. F. Mollertts, te Maastricht. De firma's von Thenen, llagedoorn Jr. C" Achcnbach Muller. P. II. Hoos Z". cu D. Mtiysson, vormende de Nederlandsche steenkolen- handelsvereenigiiig, hebben zich bij request gewend tot de tweede kamer der staten-generaal, met verzoek, dat deze niet moge bekrachtigen de bij de kamer aanhangige overeenkomst ter verlenging van de concessie voor de exploitatie *an den spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam (tlollandsch spoor), en niet goedkeuren het aanhangige wetsontwerp tot onteigening van een stoomtramweg Haag-Selieveiiingeiizonder dat een en ander gepaard ga met de noodige wettelijke waarborgen tegen handelingen der Holland-che ijzeren-spoorwegmaatschappij, die den handel versteken van de roordeelen, welke er direct of indirect in zijn gelegendat de kortste weg steeds on belemmerd voor hen openhlijve, ook al wordt van den langeren door hen hij voorkeur gebruik gemaakt, om toch de concurrentie tusschen de mi - delen van vervoer onderling in het leven te houden, ten bale van handel en nijverheid in het algemeen. Requestranten gronden hun verzoek op de volgende bepaling, voorkomende in eene onlangs aangegane overeenkomst tusschen de lloll. ijzeren-spoorwegmaatschappij en het gemeentebestuur van Leiden, luidende: "dat indien de goederen ól niet aangehragt öl niet be stemd zjjn tol vervoer met de lloll. spoorwegmaatschappij, of niet bestemd zijn ten dienste van de gasfabriek, alsdan voor eiken wagen van 10000 kgr. een bedrag van 4 zal worden berekend, met uitzondering van die. welke zijn aangebragt of bestemd vervoerd te worden door de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij, voor welke in rekening wordt gebragt 9 per wagen van 10000 kilogram". liet hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft besloten zich bij adres te wenden tol de wetgevende niagt. teil einde de aanneming van het voorstel tol toekenning van een rijkssub sidie aan ile internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Atnster- dam in 1883 ie bevorderen. In het Dagblad van 's lirar. van 5 Julij jl. las men een "Ingezonden stuk", ten opschrift voerende «Oorlog" en geteckend door «een man voor den vrede, maar een man vóór dezen oorlog". Een oorlog met schop en spade tegen zoovele in Nederland braak liggende en onontgonnen landen werd door den geachlen inzender hoogst wenschelijk geacht, als middel om aan T.'le duizenden brood te verschaflen. In het Dagblad van 4 Aug. vond dat stuk weêrklank bij «mannen voor vrede en welvaart van Nederland", in een ingezonden stuk «Oorlog en vrede" (door verscheiden andere bladen welwillend overgenomen). De oproeping aan belangstellenden in dit ladtsie had. naar men ons van vertrouwbare zijde mededeelt, ten gevolge, dat ver scheiden achtenswaardige mannen in den lande hnnne adbaesie, zoowel per soonlijk als schriftelijk, met het daarin vermelde doel hebben te kennen gegeven. Bereids heelt zich hier ter stede een voorloopig comité gevormd om in eene nader bijeen tc roepen vergadering die hoogst gewigtige zaak te bespreken. (Zij, die deze vergadering eerlang wcnschen bij te wonen, be hoeven zich slechts met franco brieven, posie restante, onder het motto; «Ontginning", te adresseren aan hel postkantoor te 'sGravenhage). De opbrengst van de Ned. Rijuspoorwcg-maatschappjj in de maand Augustus jl. bedroeg ƒ59.634.43, en sedert 1 Januari) ƒ3.594,389 66, zjjnde /65.16 per dagkilometer, tegen ƒ67.75 in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Op de lijn Leiden Woerden was de opbrengst in Augustus 10,699.27, en sedert 1 Januarij ƒ72,500.28zijnde 8.28 per dagkilomcter, tegen ƒ8.61 in hetzelfde tijdperk van 1881. De 97-jarige lsaak van Wijk, voorzitter van de vereeniging «Neder land en Oranje", gevormd door oud-strijders van 1813 en 15, is te Amsterdam overleden. Van dezen vriendenkring, in 1865 met een honderd vijfentwin- tigtal ond-wapenbroeders opgcrigl, zijn thans nog maar drie in leven. -- Het Politic-Nieuws deelt het volgende mede: Meer dan 16 jaren woonde op een zolderkamertje in de St. Jaeobsira.it, ie Amsterdamzekere

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1