COURANT. LEIDSCHE V. 212. ZATÜADAG 9 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 LEIDEN, 8 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren130 kinderen, als: 71 zoons en 59 dochters, waaronder is begrepen 1 twec- linggeboorte; overleden 85 personen, waaronder 11 elders woonachtig, als: 12 mannen, 17 vrouwen, 30 zoons en 26 dochters; daarenboven als'leven- I' loos aangegeven 3. Gehuwd 48 paren. De minister van biunenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in den loop der maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een ge tuigschrift als apothekers-bediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Meppel. Zij, die lot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, zijn uitgenoodigd daar van vóór 30 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provincie, waarin de plaats ge- legen is, waar zjj het examen wenschen af te leggen; zij die te Utrecht wenschen geëxamineerd te worden, bthooren zich te wenden tot den in specteur voor hel geneeskundig staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht, den heer II, L, Virspijck te Utrecht, en zij die Meppel verkiezen tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Overijssel eu Drenthe, d'. D, Lubach te Kampen. Ook heeft de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van belang hebbenden gebragt, dal in den loop der maand December e k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. Zjj, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 30 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspec teur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provincie Noordholland, d'. J. Penn te Amsterdam. Voor de acte als onderwijzer zijn te 's Hage geëxamineerd 10 candi date!); 7 werden toegelaten, nl. de hh.: II. J. D. Bakkes, A. van Erkeleus en 1. L. Struik, uit Gorinchem; G. van Eek, uit Middelharnis; S. Mastber- gen, uit Zuid-Beijerland; P. Molenwijk en A. J. Rank, uit Oud-Beijerland. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel is de heer F. Kjjllen- belt, cand. van de Utrechtsche universiteit, tot de Evangeliebediening toe gelaten. Naar nten verneemt heeft onze regering aan het Fransche gouverne ment medegedeeld, dal zij bereid is toe te treden tot de unie voor de be scherming van den industriëlen eigendom, zooals die in de internationale cunlerentie, in November 1880 Ie Parijs gehouden, is ontworpen. Het stoomschip Koningin Emma is op 6 September var, Batavia naar Nederland vertrokken. De Zuidhollandop weg naar Rotterdam, kwam op 6 September te Aden aan. Wij vernemen, meldt het D, v. 'sür., dat de accijns op het gedis- teleerd in de enkele maand Augustus 142,618 minder heelt opgebragi dan in de maand Augustus van het vorig jaar. Dientengevolge bedraagt de vermindering sinds 1 Januarij thans reels ruim drie ton (ƒ307,235), vertegenwoordigende een minder verbruik van 539,000 liters in 243 dagen, ol van 2000,218 liter per dag. De jaarlijksche algemeene vergadering der lloll. Maatschappij van land bouw werd gisteren te Gouda geopend met eene korte rede van den lieer 0. J. van der Oudcrmeulenvoorzitter van het hoofdbestuur. Voornamelijk wekte hij op lol deelneming aan de internationale tentoonstelling in 1884. Vertegenwoordigd waren 66 afdeeliiigeuuitbrengende 638 stemmen, zoodat met de 24 leden van de algemeene vergaderiug 662 stemmen werden uit- gebragt. Tot wegruiming van het bestaande uadeelig saldo van omstreeks 6000 stelde de financiële commissie voor, dat er in 1883 geen tentoonstelling zal worden gehouden, ook met het oog op de internationale tentoonstelling, die men hoopt dat in 1884 lot stand zal komen. Voor hel overige conclu deerde de commissie lot goedkeuring van rekening en bcgrooiing. Dienover eenkomstig werd met bjjna algemeene stemmen besloten, weshalve door •deze Maatschappij in. 1883 geen tentoonstelling wordt gehouden. De com missie, benoemd in zake hel landbouwonderwijs, bragt rapport uil bij monde 'au den heer Visser van llazersvvoude. Hel bleek dat liet benoodigde kapi taal voor de oprigting eener vakschool niet bijeen is gebragt. De commissie stelde voor, dal haar mandaat met één jaar zal worden verlengd, ten einde le heproeven de vakschool alsnog in hot leven te roepen, hetzij volgens het Ve prijs der Courant is per vierendeel aars 1,50, franco p, p, 2. fels 1.iedere regel meer 25 cents. tegenwoordige plan, hetzij naar een gewijzigd plan. dat alsdan op nieuw aan de goedkeuring van het hoofdbestuur zal worden onderworpen, heb bende men met dit laatste op het oog een bescheidener plan le ontwerpen, •indien het groole plan geen ingang mogt vinden. Aldus werd bij accla- l'matie besloten. Te Dordrecht is gevankelijk biiineugcbragt zekere 11. d. P., laatstelijk I te Rotterdam woonachtig, als verdacht de dader te zijn van den voor ecnigc dagen bij een landbouwer onder Si. Authonie-polder gepleegden diefstal. Te Amsterdam is lot ópzigter bij de gemeentewerken benoemd de heer F. van Erkel, thans ópzigter aan hel stoomgemaal de Lijnden in den llaarlemmcrmeerpolder. Te Amsterdam had Maandag II. hel loelatings-examen plaats van de i leerlingen die zich voor den cursus 1882/83 der tooncelschool hadden aan gemeld. liet aantal caudidaten bedroeg dit jaar in het geheel 25, waaron der enkele voor vaklessen. Evenwel kon slechts de kleinste helft aan liet examen deelnemen sommigen toch moesten reeds te voren als ongeschikt afgewezen worden; bij anderen deden zich onoverkomelijke bezwaren voor van fiuanciëlen aard, te liooge leeftijd enz. Enkelen ook waren verhinderd j op te komen, maar zullen toch waarschijnlijk binnen korten tjjd nog aan- genomen kunnen worden. Tien leerlingen zjjn thans toegelaten, waarvan 3, bij wijze van proef, alleen voorloo) ig. Van de 5 leerlingen, die van het vorige jaar waren overgebleven, bezoeken 4 op nieuw de school, zoodat d ze I geopend is met 14 leerlingen voor het volledig onderwijs, 8 mannel. en 6 vrouw el. in 2 klassen verdeeld, terwijl een 4-tal in Julij jl. eervol ont slagen élètes den wensch heeft kenbaar gemaakt de lessen van mevr. Kleine te blijven volgen. De hoogste klasse ontbreekt dit jaar. Een polderwerker te Vreeswijk gaf Zondag II. aan zijn putbaas te kennen, dat hrj gaaruc naar de kerk wilde gaan, doch dat zijn schamele plunje hem weerhield. De pulbaas wilde den werkman voorthelpen, leende hem boven- en onderkleederen en stelde hem bovendien nog cenig geld ter hand, hem verzoekende, djarvoor uit een winkel een en ander mede te willen brengen, als hij uit de kerk kwam. De polderwerker is echter met kleederen en geld spoorloos verdwenen. De drie jongelieden uil Arnhem, die vermist werden eu te Beek wer den teruggevonden, hadden een uitstapje gemaakt naar Kleef, Kevelaar <-n Kempen, doch door geldgebrek hadden zij zich gedwongen gezien den terug- togt naar hunne woonplaats aan te nemen. Vermoeid en uitgeput kwamen zij le Beek aan. Den ochtend le voren waren zjj van Goch vertrokken. Te Nijmegen ging een beschonken man cene tapperij binnen en ver langde 3ldaar nog drank, welke hrm echter door den tapper geweigerd werd. Een ander bezoeker der tapperij bestelde daarop nu een glas jenever voor zich en gaf dn aan den besclioiikene. Een veldwachter, die den be schonken man te voren op straal wegens zijn kenneuljjkcn staat had be keurd, wilde zien, of de man in de tapperij nog meer drank zou bekomen, en zag juist, dat de gedienstige geest hem den drank toediende, tegen wien alsnu proces-verbaal werd opgemaakt. Te Groniiigen is eergisteren een hevige brand ontstaan in de Jacobij- nenstraat, in een huis bewoond door een schoenmaker, een kleermaker eu een hoedenmaker. Even voor hel uitbreken was de hoedenmaker uitgegaan, die bij zijne terugkomst alles in asch zag veranderd. De benedenwoning is gespaard. Van de inboedels der bovenbewoners is bijna niets gered. Hel eigendom van den schoenmaker en den kleermaker is verzekerd, dal van den hoedenmaker niet. 's GRAVENI1AGE8 September. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur in de orde van den Nederland- scheu Leeuw den heer von Schmidthals, laatst zaakgelastigde van Duilsch- land te 's Gravenhagenu benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer van Duitschland te Lissabon. Aan den heer II. A. Hagen is eervol oulslag verleend als burgemeester van Ellewoutsdijken jh'. C. van Cillers is benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuweramslelmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zevenbergen. De heer F. M. Kaube, apotheker te Arnsberg (Westphalen), is voor den tjjd van vijf jaren benoemd tot militair apotheker 2' kl. hij hel leger in Nederl. Indië. Bij arresten, gisteren door hel gcregtshof alhier gewezen, werd uit spraak gedaan in de zaken jl. Vrjjdag behandeld. N. v. I)., 11. II. v. L. en S. W., uit Rotterdam, beschuldigd van valsch-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1