BUITENLAN DSCH E BErTgTEnT~ Te Keppel geraakte gisteren een knaap onder den voor zijne woning voorbijrjjdenden stoomtram. De beide beenen werden verbrijzeld, zoodat hij spoedig bezweek Mej. J. S. Wiegersma, te Heerenveen overleden, heeft aan hare dienst maagd vermaakt haar huis met tuin, bovendien haar lijfgoed en den gan- scheu inboedel, benevens 10300. Eene vrouw, die haar diensteu bewees, ontving /2000, terwijl aan de Doopsgezinde gemeente 3000 is vermaakt, onder verpligting wekelijks eene bepaalde som aan eene R. K. oude, blinde vrouw uit te keerenal deze legaten vrij van successie. Hare overige be zitting wordt onder neven en nichten verdeeld. Terwjjl Sietenga uit Nijega met zijn dochtertje op een wagen, bevracht met turf, naar huis reed, geraakte het paard op hol. S. wist er af te springendoch het meisje viel van den wagen en kwam met het hoofd op den weg leregt. Zij bekwam daardoor zulke erge wondendat men voor haar leven vreest. Onder Ter Apel vond dezer dagen een zevenjarige knaap, die alleen tehuis was, den geladen revolver van zijnen vader; bij speelde met hel wapen, maar heeft zich ten slotte doodelijk verwond. Toen de moeder te huis kwam vond zij haar kind dood. Te Middelburg is door de politie aangehouden een 14 jarige societeits- bediende, verdacht van ten nadeelc van een zijner kameraden eene som van ongeveer ƒ80 te hebben ontvreemd. Ofschoon zeer jong. scheen hij goed raad te weten met het gestolene, aangezien bij zijne aanhouding, die onge veer 24 uren na den dielstal plaats had, niets bij hem bevonden is, even min als bij hen, die hem hadden geholpen den buit te verbrassen. 's GKAVENHAGE 5 September. Door Z. M. is aan den schout-bij-nacht YV. B. F. Escher, den hoofd ingenieur adviseur voor scheepsbouw dr. B. J. Tideman en den hoofdinge nieur der marine L. C. P. YV. Visser, vergunning verleend tol het dragen der versierselen, voor eerstgenoemde van kommaudeur en voor de beide volgenden van officier der orde van de Kroon, hun door den koning van Rumenië geschonken. Aan den lieer S. Sinncma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belasting te Utrecht, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewezen. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt B. II. Thomson, dienende aan boord van het opleidingschip Anna Paulownaen die der 2' kl. O. 11. Klosser, dienende aan boord van de instructiebrik Zeehond worden op non-activiteit gesteld. Eerstgenoemde officier wordt vervangen door den officier van gezondheid le kl. J. van Lith llarrebomée. Ter zake zijner benoeming tot minister van koloniën heeft jhr. mr. YV. M. de Bratiw ontslag verzocht als lid der plaatselijke commissie voor hel laser onderwijs, welk ontslag hem heden eervol door den gemeenteraad is verleend. De gemeenteraad beeft van burg. en weth. een voorstel ontvangen tot oninvorderbaarverklaring van eene vordering op de thans ontbonden feest commissie voor de viering van het 50-jarig beslaan der zangvereeniging "Cecilia". De gemeente zal eerlang eene geldleening aangaan van ƒ500,000. De hooge raad behandelde in zijne heden gehouden zitting o. a. de cassatievoorzieningen van T. S., te Dordrecht, en A. de B., wed. van R. B.. te YVamel. Eerstgenoemde werd door het geregtshof te 'sGravenhage ver oordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, wegens poging tot moord op zijne huisvrouw; laatstgenoemde werd gelijke straf opgelegd door het geregtshof le Arnhem, ter zake van opzettelijke brandstichting in hare woning, waar door het te voorzien was. dat menscheulevens in gevaar konden worden gebragt. Voor beide beroepen waren echter geeu gronden aangegeven, wes halve de advocaat-generaal mr. Polis concludeerde tot hunne verwerping. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag 11 dezer. De correctionele kamer van de reglbank wjjdde gisteren de eerste uren van hare zitting aan hel onderzoek van eene serie draukweloverlre- dingen. De heer J. H. M., volgens opgave meester in de regten en tapper, opende de rij van hen, die aangeklaagd waren zonder de vcreischle vergun ning sterken drank in het klein verkocht, te koop aangeboden of ten ver koop in voorrraad te hebben gehad. Hem werd het laatste feit ten laste gelegd, gepleegd iu het perceel n\ 38 aan den Zuidwal, alwaar de sociëteit »de Eensgezindheid", waarvan hij president-commissaris is, hare gezellige bijeenkomsten houdt Uil het verhoor van getuigen bleek zelfs, dat op zijn last, door den aan de inrigting verbonden kastelein, op wiens aanvraag om vergunning de beslissing nog hangende is, de leden der sociëteit in hel bilieruurije werden bediend. Doug mr. M op bet relaas niets af, tegen het requisitoir van den subsi.- officier mr. Pape, strekkende tot veroordeeling van bekl. in eene geldboete van /25, of 3 dagen subs, gevangenisstraf, voerde hjj een middel van ver dediging, hoofdzakelijk hierop nederkoinende, dat geen vergunning vereischt werd tot het voor gezamenlijke rekening gebruiken van sterken drank door een intiem vriendenclubje en dus geen drankbedrijf in den zin der wet werd uitgeoefend. Ter zake van het zonder vergunning lm verkoop voorhanden hebben van geestrijk vocht, stonden nog eeurge andeie personen teregl. Dit feit werd afgeleid uit de aanwezigheid van met jenever, cognac of brandewijn gevulde karaffen op buflet of toonbank; het aantreffen iu de localileit van bezoe kers; het vinden van jeneverglaasjes en andere kenmerken. De meeste be klaagden, hetzij zjj de huu ten laste gelegde feiten loochenden of erkenden, meenden lot verkoop geregtigd le zijn zoolang de hoogere autoriteit op hun hooger beroep tegen de weigering der vergunning nog geen uitspraak had gedaan. De subst.-officier mr. Pape wees der reglbank echter op art. 11 der drankwet, luidende, dat hangende de termijnen tot en de behandeling van hel hooger beroep de vergunning of hare intrekking buiten werking blijft. Hjj eisciite aller veroordeeling tot geldboeten van 10. Over acht dagen zal de reglbank in deze zaken uitspraak doen. De escadrons van het 3e reg. en de veld-batterijenden 26en Aug. van hier vertrokken om, zooals later bleek, in plaats van aan manoeuvres deel te nemen tol werkeloosheid te worden gedoemdkeeren Donderdag namid dag iu het garnizoen alhier terug. EUGEIiAKD. LONDEN. 4 September. Prins Leopold, hertog van Albany, hoopt binnenkort geheel hersteld te zijn om spoedig de koningin naar Balmoral te volgen. -- In Schotland is op de werf van den heer Elder, op de Clyde, eene werkstaking begonnen om hooger loon. De werkstakingen hebben de scheepstimmerwerven, die vroeger bij Londen langs den Theems verrezen, schier allen failliet doen gaan, of gedwongen naar elders te verhuizen. Men maakt zich nu bevreesd, dat de bloeijende lak van nijverheid aan de Clyde op dezelfde wijze bedreigd wordt. De Times hoopt, dat de militaire overeenkomst met Turkije maar niet tot stand zal komen. Geheel Noord-Afrika is thans in een staat van gisting en hel is niet zeker, dat de moeijelijkheden voor Engeland overwonnen zijn, al heeft de veldtogt tegen Arabi den voorspoedigslen loop. Daarop is iedere interventie van de Porte in Egypte bedenkelijk. Het moge eene kleine con cessie schijnen aan de Turksche souvereiniteit, zoo men haar vergunt eene kleine troepenmagl iu Egypte te doen landeu, maar men moet niet verge len, dat de Sultan reeds 20000 man in Tripoli heeft, die van meer dan hon derd Krupp-kanonneu voorzien zijn. Te YVoolwich zijn drie militaire luchtballons, Talisman, Saracen en Crusadamet den ballon wagen en de overige benoodigdheden op de Tana ingescheept om naar Ismailia gezonden te worden. Ook bet ligte belege ringspark is gereed om verzonden te worden; daarbij zijn o. a. 300 raket ten, die dienen moeten om de paarden der Egyptcnaars en der Bedoutnen te verschrikken en zoodoende onhandelbaar te maken. Naar men uit Konslantinopel aan de Tunes meldt, wordt Derwisch- pacha, die vroeger met eene zending naar Alexandrië werd belast, die echter geheel mislukte, thans in het paleis van den Sultan opgesloten gehouden. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven, dat toen Derwisch nog als commissaris van den Sultan in Egypte vertoefdeArabi-pacha naar Konslantinopel de aanklagt zond, dat Derwisch zich door den Khedive had laten omkoopen. Zoodra het buitengewone gezantschap naar Konslan tinopel was teruggekeerd, werd deze aanklagt door den tweeden gevol- magtigde, Achmed Essad. bevestigd. Derwisch, die lot dusver in alle pro vinciën, waar hij een belangrijken post bekleedde, den naam van omkoop baar achterliet, moet den Khedive eene kleine tamelijk waardelooze bezitting bij Lofdscha in Bulgarije voor de niet onaanzienlijke som van 80000 A' verkocht hebben. Na deze transactie verliet hij onmiddellijk zijne onzijdige houding als scheidsrcgter, stiet Arabi door zjjne heftigheid en be dreigingen voor het hoofd cn liet daardoor Essad's pogingen tot eene ver zoening tusschen Arabi en Tewfik mislukken. Uit Alexandrië meldt men, dal het watergebrekwaarvoor men vreesde, slechts van tijdelijken aard zal zijn, daar het is te wijten aan een ongeval in de buizen der waterleiding. Men gelooft dat de buitengewone bedrijvig heid van den vijand in de laatste dagen bij den aanleg van verschansingen ten doel heeft stellingen in te nemen, die door eene kleine mag! te verde digen zijn. Er heerscht te Alexandrië groote onrust, ten gevolge van tie arrestatie van een Arabischen spion, die een brief bij zich had, gerigt aan Antonopoulo, Grieksch consulair agent. Antonopoulo is in hechtenis geno men. Volgens gerucht heeft de politie eene aanzienlijke hoeveelheid wape nen ontdekt en de sporen eener zamenzwering gevonden, waarbij vele Grieken betrokken zijn, en ten doel hebbende de Europeanen te vermoor den, zoodra de troepen in een ernstig gevecht bjj Ramleh gewikkeld zou den zijn. De president der Vereenigde Staten, de heer Arthur, die tegenwoordig verblijf houdt aan de kust van Nieuw-Engeland, is lamelyk ernstig onge steld. Hjj moet lijden aan malaria of moeraskoorts. FRANKHIJH. De minister van oorlog heeft generaal Lecoinle, gouverneur van Tarijs, bij zich ontboden; hij had indertijd het vice-presidentschap van de «Ligue des Palriotes" aangenomen, zonder, gelijk de militaire voorschriften dit wil len, magtiging daartoe van zijn hierarchischen chef, den minister van oor log, gevraagd te hebben. Het gevolg van dit onderhoud is geweest, dat generaal Lecointe bevel ontving, zijn ontslag als vice-president van de 1 igtte le nemen. De heer de Lesseps is te Parijs teruggekeerd. Aan het spoorwegsta tion aldaar en ook te Lyon werd hij door een groot aantal vrienden opge wacht en toegesproken. Te Lyon moet hij zich aldus hebben uilgelaten: »Ik kan niet nalaten mijne erkentelijkheid te betuigen aan hen, die het plan hadden ontworpen mij een feestmaal aan te bieden: maar ik kon het niet aannemen, omdat deze manifestatie niet cenpariglijk goedgekeurd kon worden, daar eene staatkundige gedachte er noodzakelijk aan moest wor den verbonden, en ik. sedert ik de diplomatie vaarwel heb gezegd, dat is sedert den dag dat ik opgehouden heb als gezant Frankrijk te Rome te vertegenwoordigen, mij buiten de staatkunde heb gehouden. Men heeft ge zegd, dat ik de vijand was van Engeland en de vriend van Arabi. Ik heb eenvoudig gehandeld als vriend en verdediger van het kanaal van Suez, dit universele en beschavende wrik. YVal Arabi aangaat, dien men een har- baar genoemd heeft, ik moet ei kennen, dat hij alleen de onzijdigheid van het kanaal geëerbiedigd heeft, en zoo bet kanaal onaangetast en openge bleven is voor de scheepvaart van alle volken, dan heeft men het aan hem te danken".

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2