LEIDSCHE COURANT. 1882. DINGS DAG 5 SEPTEMBER. V. 208. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p. p. f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel tneer 25 cents. LEIDEN, 4 September. Bij de op heden gehouden openbare vcrkooping van cokes, bij partijen va» 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 39, 19, ƒ4 en ƒ2, de laagste ƒ38 ƒ18 50, ƒ3.70 en ƒ1.95. Gedurende de maand Augustus zijn 32625 personen per Lcidschen paar- tlenspoor vervoerd. Gedurende de algeloopen maand Augustus zijn per Rjjnlandschen stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 29212 personen, met ecne opbrengst van 5855 72%, zijnde ƒ21.96 per dag en per kilometer: sedert 1 January 1882 222346 personen, met eene opbrengst van 32880 38, zijnde ƒ15.30 per dag en per kilometer. De minister van waterstaat enz. heeft eene circulaire gezonden aan de kamers van koophandel en fabrieken hier te lande, waarin hij mededeelt, dat, in verband met het voornemen van de Turksche regering om in het volgende jaar het handelsverdrag van 25 Februarij 1862 op te zeggen en een herzien tarief tol stand te brengen, het wenschelijk geacht wordt, dat de kamers voornoemd in overweging nemen, in hoever het tegenwoordige Turksche tarief van invoerregten ten aanzien van de voornaamste artikelen van onzen handel wjjziging zou behoeven. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat tegen 17 October e. k. weder een twintigtal pupillen op de pupillen school te Nienwcrsluis zullen worden geplaatst. Van de te zijner tijd open staande plaatsen zullen er cenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (waaronder ook te verslaan gepasporteerde schepelingen en militairen), legen betaling eener jaarlijksche bijdrage van ƒ50. in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor M gedeelte, te vol doen; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de laudmagl hier Ie lande of in Oost en VVest-Ind 6, alsmede vau hen, die in die dienst hetzij als militair hetzij als schepelingen gepensioneeidgegageerd of overleden zijn. De aanvragen tot plaatsing moeten voor 1 October tol den minister van oorlog gerigt worden. Aan de politiebeambten is herinnerd, dat behoudens de uitzonderingen in de wet bepaald, het vangen, dooden, vervoeren, te koop aanbieden, verknopen, afleveren of ten verkoop of ter aflevering in voorraad hebben van lijsters, vinken, leeuwrikken en ortolanen nog gedurende de geheele maand September verboden is. Door het departement van justitie is de opsporing en aanhouding ver zocht van John Mills, alias Robert Baker, laatstelijk in hechtenis te Leu ven, in 1879 woonachtig te Parijs, hotel Londres, rue Bonaparte. Zijne uitlevering wordt wegens vervalsching van openbare schuldbrieven door de Fransche regering aangevraagd. Het stoomschip Prins van Oranje is van Batavia op 1 Septe t her te Marseille aangekomen. De Prins Hendrik vertrok op 1 September van Shcz naar Batavia. De heer C. de Vos, te Hazerswoude. heeft een adres gerigt aan den minister van financiën, waarin hij den wensch te kennen geeft, dat de nog in omloop zijnde oude centen en halve centen spoedig worden ingewisseld. Ongetwijfeld is deze wensch zeer billijk, zegt het /V. v.d. D.doch wij betwijfelen, of het wel zoo spoedig zal gebeuren. Het is bekend, dat de regering, een jaar voor de invoering van de uieuwe centennog eene groote menigte oude centen heelt doen aanmunten, die niet dan met groote schade weder builen omloop kunnen gebragt worden, omdat de munlkosten natuurlijk het zwaarst drukken op muntstukken van zulk eene kleine waarde. Omtrent de vrijmetselaars-loges over de geheele aarde worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld: In 1880, het jaar der laatste officiële statistiek, bestonden er in hel geheel 137,065 loges en bedroeg de som der bijdragen in dat jaar 4 milliarden fres.waarvan 1,395,693 000 besleed ■werden aan schrijf-, druk- en correspondentiekostenonderhoud van lokalen «nz.1.785,967,000 aan ondersteuning van behoeftige leden en hunne ge winnen; 597,658.000 voor hunne weduwen en weezen; 216,921,000 voor andere behoeftigen en 428.965,000 voor asylen en scholen. Door de reglbank Ie Arnhem is regtsingang met bevel tol gevangen houding verleend tegen den persoon van Anloon Vredegoor, als verdacht 'an den moord te hebben gepleegd op den veldwachter Kraaijcnbrink te Ste. nderen. In een der goederenwagens van den avondtrein, die te Olst 9 ure aan komt, werd Woensdag avond II. vóór de aankomst brand ontdekt. De brand nam zeer toe. zoodat vele goederen verbrand en beschadigd zijn, tot een bedrag van ƒ2000. Gelukkig slaagde men er in eenigc pakken lucifers uit te werpen. In de afgeloopen maand viel te Frederiksoord 140 millimeter regen. De gemiddelde regenval van de Augustusmaanden 1873 tyt 1881 bedroeg 104, zoodat er nu 36 mM. meer gevallen is. Toch behoort eene natte oogst maand niet lot de zeldzaamheden. Volgens de Franeker Courant is door een 79-jarig man te Sexbiernm nog de geboorte van een "kind aangegeven. De man huwde tweemaal. Hel eerste huwelijk gaf Item 11 kinderen, waarvan nog 8 in leven zjjn. liet tweede huwelijk lot hiertoe 8, waarvan nog 5 leven, 's Mans oudste dochter is meer dan 57 ouder dan de jongste. Te Vlissingen kwam eergisteren bij de politie bet berigt, dat met de mailboni Prinses illarie iemand naar Engeland zou vertrekken, beschuldigd een contrabas, ter waarde van /1500, gestolen te hebben. Bij aankomst van den mailtrein werd de bas, als passagiersgoed, gevonden en in beslag genomen. Den bas-dief vond men echter nog niet. Een agent ging daarop met de boot mede, om hem zoo mogelijk op liet spoor te komen. Aan het gemeentebestuur te Venlo is een aanbod gedaan tot storting vau ƒ23000 voor tegemoetkoming in de niet compleet zijnde kapitalen van het R. K. armbestuur, hetgeen aan de goedkeuring van ged. staten onder worpen werd. Dit college kou zich echter daarmede niet vereenigen en wenscht alleen aanwijzing van hel geheel, waarvoor het bestuur aanspra kelijk wordt gehouden. De heer van S. te Broekhuizen, lid van den gemeenteraad, is des avonds op den openbaren weg onverhoeds door drie personen aangevallen en zoodanig mishandeld, dat de geneesheer, die hem behandelt, niet veel hoop op herstel geeft. De daders zijn bekend. N". 27 van Fauna (uitgever Jan D. Brouwer, Amsterdam) bevat: de Leeuw, III; de Kemphaan; de Dingo; tie Schildpad: Nallka, een dier- en kindergeschiedenis door Sacher Masoch, III; Mozaïek; Berichten. 's GRAVENHAGE. 4 September. Z. M. de koning-groothertog heeft de bh. dr. J. Ilttyvenaar, voorzitter der Nederl. Vereeniging van weldadigheid, J. Pb. Kruseman, kunstschilder, lid van de Commissie der tentoonstelling, en Henri Ie Roy, expert-de tableaux, allen te Brussel, benoemd tol ridders der orde van de Eikenkroon. -- Door Z M is vergunning verleend aan den heer dr. J. A. Wynne, boogieeraar aan 's rijks universiteit te Utrecht, lot het dragen der versier selen van ridder van de kon. orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan den Oosl-Iudischen ambte naar F. Sieburgh, laatstelijk controleur 1* kl. bij hel binnenlandse!) bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te laude, lot aanneming der decoratie van de vijfde klasse der orde van het Borst beeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela gtsdionken. De heer mr. P. A. Jansma van der Ploeg, thans adjunct-commies bij het dep. van buitenlandsche zakenis benoemd tot kanselier bij Zr. M'. ge zantschap te Berlijn. Tot notaris te 's Ilertogenbosch is benoemd de heer L. G. N. van Dulle- men cand.-notaris aldaar. Aan den heer mr. 11. M. C. Poortman is. op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kautongc- regten in hel arrondissement Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Briclle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam. Bij het personeel der militaire administratie is benoemd tot kapitein kwartiermeester bij het 5' reg. infanterie, de le luil.-kwarticrmeester K. P. H. Weyland, van het 6e reg. infanterie. Door den minister van financiën is benoemd tot commies-ontvanger voor het grenskantoor Nietiw-SchoonebeckJ. S. de Schepper, thans com mies 3' kl. te Rotterdam. De minister van financiën zal Donderdag aanst. gceu gehoor vcrlcenen, en de minister van koloniën zal te beginnen met Vrijdag aanst. voortaan iederen Vrijdag om één uur des namiddags audiëntie geven. UH. MM. de koning en de koningin zullfn, naar men verneemt. Vrij dag 15 dezer van hel Loo in de residentie lerngkeereu.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1