LEI DSCHE COURANT. 1882, MAANDAG 4 SEPTEMBER. S°. 207. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BEK 1 UT E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f2.- Afsonderlijke nommers xijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van den heer G. Wilhelmy Damsté, sisarenfabrikant wonende alhier, houdende verzoek tot het plaatsen en in werking brengen van een pasmotor van twee paardenkracht, in het perceel aan den Ouden Rijn n°. 36. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Zaterdag den 16 len September aanst.'s voormiddags te elf urenop het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 September 1882. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 5 September 1882, des namiddags te twee uren. 1".' Benoeming van leden in de vaste commissiën, als: a. drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezeu van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, legen wier overtreding straf is bedreigd. c. drie leden van de Commissie tot het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, betreflende de huishouding der gemeente en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fabricage. 2". Idem van een Commissaris der Stedelijke Gasfabriek. (172) 3". Verzoek van M'. C. A. A. Baron Van Pallandt ter bekoming van grond aan dc Haarleuimerlrekvaart. (170 en 174) 4". Idem als voren van D. J. Ciggaar. (170 en 174) 5'. Mem als voren van II. lluyg. (170 en 174) 6'. Idem van de Wed. P. Van Rhijn ter bekoming van grond aan den Vestwal. (171 en 174) 7°. Idem van het R. K. Parochiaal Armbestuur om een stoep te leg gen. (173) 8'. Idem als voren van H. Boom. (173) 9*. Idem als voren van J. Van der Plas. (173) 10". Idem van Mej. J. C. Jansen, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3"1® klasse n°. 1. (175) 11". Rekening van het R. K. Wees- en Oudeliedeuhuis over 1881. (153) 12". Idem van het R. K. Armbestuur. (154) 13". Idem van het Stedelijk Werkhuis. (137) 14». Verdeeling van den Raad in sectiën. LEIDEN, 2 September. Ter vervulling der vacature in het collegie van commissarissen der stedelijke gasfabriek, ontstaan door het door den heer J. I. van Wensen genomen ontslag, worden door de hh. commissarissen voorgedragen de hh. dr. E. F. van Dissel en m'. J. T. Buys, welke voordragt door burg. en weth. is aangevuld met de hh. P. L. C. Driessen en dr. M. J. de Goeje. Wederom is ingekomen een drietal aanvragen ter verkrijging in eigendom 'an gronden langs de Haarlemmer trekvaart. Burg. en weth. stellen voor die gronden legen den daarvoor aangeboden prijs af te staan. Ook stellen burg. en weth. voor gunstig te beschikken op het verzoek van de wed. P. 'an Rhijn, om den grond aan den vestwal, waarop de molen /'de Valk" is Hebonwd, bij wijlen haren echtgenoot in gebruik geweest, op de bestaande 'oorwaarden te mogen behouden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 47 tot 64 volwassen personen en 9 tot 11 kinderen. In de afgeloopen week werden aan de bad- en zwem-inrigting Rhijnzigt 373 zwembaden door heeren en 27 door dames genomen. De temperatuur van liet water is heden 17° Celsius. He koninklijke militaire kapel uit 's Hage is voornemens, even als vorige j'ren, een groot harmonie-concert op Zomerzorg te geven ten voordeele van het zieken- en ondersteuningsfonds van de leden dier kapel. Dit concert zal den 12,n dezer plaats hebben. Wij vertrouwen dat ook nu weder de zoo talrijke bezoekèrs der zomerconcerten niet zullen aarzelen een bewijs van sympathie te geven aan de kapeldie hun zoo vele genotvolle oogenblikken verschaft, en op die wijze zullen medewerken om het fonds "Onderlinge hulp" ten volle aan zijne loffelijke bestemming te doen beantwoorden. Mogen de lijsten van inteekening daarvan de blijken dragen. Bjj kon. besluit van 27 Aug. is de gemeente Aalten aangewezen als standplaats voor een postkantoor. Volgens het Fad. is het gerucht betreffende het overbrengen van de Militaire akademie van Breda naar Utrecht geheel ongegrond. Het 40-jarig beslaan van de Vereeniging lot afschaffing van sterken drank" zal feestelijk worden herdacht. O. a. zal den 12den September te Haarlem eene openbare vergadering worden gehouden, waarin jhr. J. L. de Jonge, voorzitter der Vereeniging, de feestrede zal uitspreken. De feestrede zal afgewisseld worden door vocale en instrumentale muziek. De Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging hield in deze week te 'sGravenhage haar derde jaarlijkseh examen, voor hen die een diploma wenschen te bezitten als bekwame muziekonderwijzeressen en muziekonder wijzers. Vierentwintig candidaten hadden zich aangemeld, waaronder vijf die voor twee vakken wenschten in aanmerking te komen. Veertien candi daten behaalden het diploma, en wel: voor lager onderwijs op de piano, de dames: mej. M M. Quanjer, uit Zutphen; mej. Anna Litzau, uit Rotter dam; mej. M. C. J. de Gelder, uit Alkmaar; mej. E, Lankhout, nit 'sHagc; mej. W. J. Portielje, uit Amsterdam (met onderscheiding); mej. J. de Jonge, uit Maarssen; mevr. A. Corver, geb. Zegers-Veeckens, uit Delft; mej. C. Kempers, uit Delften mej. W. A. van Genabelh uit 'sllage; benevens de hh. J. C. van Althuis, uit Harlingen; die ook een diploma voor de viool be haalde, A. H. Amory, uit Arnhem; G. A. I. ter Linde, uit EIburg, die ook een diploma voor koorgezang verkreeg. Mej. E. rhilips, uit Rotterdam, verkreeg een diploma voor solozang (met voorbehoud). De heer J. A. de Vries, uit Dordrecht, verkreeg een diploma voor orgel (lager onderwijs). Dezer dagen werd de watermolenaar v. D., te Lexmond, doordien de molen ten gevolge van het ruwe weder door de vang liep, mede opgenomen, en toen de man, die zich krampachtig vastklemde, geheel boven aan eene roede hing, bleef de rooien staan; gelukkig kon hij door cenen toesnellen den buurman uit deze hagchelijke positie gered Worden. Te Piershil heeft dezer dagen een knaap een anderen jongen zoodanig met een steen geraakt, dat deze aan de gevolgen daarvan is overleden. De stoomboot Schelde is met twee loodsschokkers en het noodige personeel uit het Nieuwediep vertrokken naar de plaats waar de Adder gezonken is. Gisteren is te Arnhem het monument, aan wijlen den novellist Cremer gewijd, in den gevel van het Cremershuis op het Velperplein onthuld. Tegen woordig waren de hh. Arnold Ising en de Veer, leden der hoofd-commissie, Staats Evers en Keiler, leden der Arnhemsche sub-commissie, en eenige familie-leden van Cremer. Ten huize van den heer jh'. de Vaynes van Brakel hebben de hh. Staats Evers en Ising het woord gevoerd. De heer Cremer uit Oosterbeek, broeder van den schrijver, bedankte namens de familie. Dc steen stelt voor het in een nis gevatte dubbelgroole portret van den schrij ver, terwijl de bekrooning uit eikenloof bestaat. Onder het borstbeeld is het volgende opschrift aangebragt: Jacobus Jan Cremer, geb. te Arnhem 1 Sept. 1827, overl. te 'sllage 5 Junij 1880. Te Appingedam is Woensdag avond brand uitgebroken in de stoomhoul- zaagfabriek van den heer Roggenkamp, die zoo spoedig in hevigheid toenam dat het, niettegenstaande alles werd aangewend, onmogelijk was het gebouw te redden. Men moest zich tot het beveiligen der belendende perceclen bepalen. Het verlies van liet vernielde hout wordt op 100,000 geschal. Men schrijft uit Tilburg aan de TV. R.C.: Bij de uitreiking der prijzen aan de deelnemers van den oplogt hield de heer F., kassier alhier, toespra ken. Toen de beurt kwam aan hen, die als "Spaansche edellieden" in den optogt hadden gefigureerd, bragt genoemde heer in herinnering onze vroe gere vereeniging met Spanje; met dat schoone land, waarvan wc zooveel goeds genoten hadden. Hij sprak van de vele schoone vruchten, die wij van de vereeniging met dat land geplukt hadden, en zeide, dat ten gevolge daar van nog zooveel Hollandsch-Spaansch bloed door onze aderen vloeit. Hij hoopte dat de Tilburgsche jongelui steeds dien Spaanschén geest zouden voorstaan en dal edele karakter nimmer zouden verloochenen, enz. Van welwillende zijde wordt aan het D. v. 's Gr. uft een brief, door

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1