vourraad daglooners te zorgen. Arabieren bljjven uiterst schaarsch, ondanks het hooge loon van vier shillings daags, dat men hun aanbiedt. Naar men aan de Times berigt, hebben de troepen in Egypte thans geen gebrek aan water meer, nu men, ten gevolge van het bezetten van Carcassin, meester is van de sluis en den dam kon doorsteken, dien Arabi in het zoetwater-kanaal had laten leggen om den toevoer van water af te snijden. Ernstige gevolgen echter kan het gebruik van dat water hebben, indien het waar is dat de Egyptenaren lijken van menschen, paarden en kameelen in grooi aantal in het kanaal geworpen hebben, ten einde ziekten onder het Engelsche leger te doen ontstaan. De correspondent had van dal waler gedronken, maar gezuiverd door een zakfiltreer; hij gelooft echter, dal die filters nutteloos zijn, als het water geheel en al bedorven is. en bovendien zijn zij in hel kamp zeer schaarsch. De soldaten vullen hunne veldtleschsen onophoudelijk uit het kanaal, en het is onmogelijk hun dat te beletten, want de hitte is, vooral op het midden van den dag, letterlijk ondragelijk. De arrestatie van Mnhmond Fchmy, Arabi's bekwaamste officier, heeft zich zeer toevallig toegedragen. Ilij had uit het kamp te Tct-el-Kebir in een spoortrein eene verkenning ondernomen, was uitgestapt en had een heu vel beklommen. In zijne afwezigheid kreeg de machinist van den trein Engelsche soldaten in het oog en achtte het daarom voorzigliger stoom op te zetten en ijlings terug te keeren. Fehmy en zijn volgeling, onkundig van de reden waarom de trein zoo plotseling vertrokken was, daalden den heuvel af en wandelden langs de rails naar het dorp, waar zij Egyptische troepen dachten te vinden. Alleen Engelschen ziende, hragt hem dit echter niet van zijn stuk. Hij liep regt op generaal Drury Lowe aan en begon met hem een praatje in het Fransch, waarna hij zeker ongemerkt wegge komen zou zijn, zoo niet een gevangen genomen Egyptisch officier juist voorbjj ware gekomen en tot den generaal had gezegd: Die man, met wien ge daar spreekt, is Mahmoud Fehmy, Arabi's onderbevelhebber". De Egyp tische generaal werd nu dadelijk gevat. Een bombardement als dal van Alexandrie komt duur te staan zoowel voor dengene die platgeschoten wordt als voor hem die de executie ten uit voer legt. De Engelsche admiraliteit heeft eeu rapport openbaar gemaakt betredende de kosten van de schoten, gelost uit geschut van verschillend kaliber, die op de forten van Alexandriii hebben gespeeld. Elk schot, gelost uit eeu stuk geschut van 80 ton. zooals de Inflexible er 4 aan boord heeft, kost aan projectiel, zoowat 1700 p. wegende, buskruid enz., 25.10 of ƒ300. Elk schot uit een stuk geschut van 35 ton, zooals de Alexandra er 2, de Monarch en de Téméraire er elk 4 aan boord hebben, veroor zaakt eene uilgaaf van 7 of /84. Een schot uit een stuk van 18 ton, zooals de Superb er 16, de Alexandra er 10. de Sultan er 8 en de Téméraire er 4 voeren, kost 5 of ƒ60. Een stuk geschut van 12 ton, zooals er 10 aan boord zijn van de Invincible4 van de Sultan en 2 van de Monarch, verbruikt per schot aan projectiel en buskruid 3.12.6 ol ƒ45.60. Elk schot, gelost uit een stuk van 9 ton, gelijk de Penelope er 8 voert, kost het land 2.15 of 33. De Monarch en de Bittern zijn ge wapend met geschut wegende 6% ton, waarvan elk schot komt op 1.15 of ƒ21 enz. Volgens over Lissabon uit Buenos-Ayres ontvangen berigten is de srijd in Peru tusschen de Peruanen en Chilenen nog niet geëindigd. De troepen van «president" Montero, bijgestaan door hulpbenden Indianen, hadden by herhaling de Chileensche voorposten aangevallen, maar in den regel de nederlaag geleden. In een der bedoelde gevechten waren een vierhonderdtal Peruanen met hunnen aanvoerder, een kolonel, gesneuveld. Te Lima staat alle handel stil en uit Santiago werd geseind, dat de Chileensche regering besloten had, een honderdtal der voornaamste ingezetenen van Lima naar het eiland Juan-Fernandez te deporteren, hopende op die wijze Peru te dwingen om over den vrede te onderhandelen. Uil New-York meldt men, dat er een hevige twist is uitgebroken tus schen O'Donovan Rossa en de beheerders van hel «Skirmishing fund". Rossa riep gisteren eene meeting zamen en eischte de beheerders op reke ning Ie doen. Ongeveer een honderd Ieren waren tegenwoordig, maar de beheerders bleven weg. Rossa zeide te wetendat het fonds tot 90000 dollars geklommen was, toen het den beheerders in handen was gesteld, en hjj nu verlangde het in bezit te krijgen, om het tegen Engeland te bezigen. Hij voer geweldig uit tegen de beheerders, en het aan wezig volk riep: «schiet ze dood, als de landheeren in Ierland. Slaat ze op den kop!" De vergadering was zeer onstuimig en het dreigde op eene algemeene vechtpartij uit te loopen. Eindelijk werd besloten eene commissie te benoemen die tol de beheerders zou gaan en hun den staal van hel fonds afvragen. Waarschijnlijk is het geheele fonds 0. Ongetwijfeld is het verbruikt voor zulke menschen als Rossa, die van de Iersche agitatie eene broodwinning maken. Niet velen zijn er, die gelooven, dal ooit eenig deel dier giften werkelijk tegen Engeland is aangewend. Rossa's vordering bewijst alleen, dal de beroerders moeite krijgen om nieuwe contributiën te innen. Te Pittsburg woont een man, die zes malen zjjn fortuin gemaakt en vijfmaal alles weer verloren heeft. Toen in de oliedistricten de pelroleum- beweging begon, was h(j een eenvoudig kruideniersbediende. Zonder eenig geld trok hij naar de streken waar de petroleum ontdekt was, sloot zich aan bij een gelukkig speculant, had binnen weinige weken een half millioen rl( dollars en kort daarna een paar millioen bijeen gebragt. Hij was echter nog niet voldaan, maar ging voort met speculeren, en verloor binnen het jaar zijn geheele vermogen weer op een paar duizend dollars na, waarmede bij een winkel opzette. Hij keerde weldra weder naar de petroleumbronnen terug, begon weer Ie speculeren en had spoedig weder een millioen dollars bij elkaar. Maar hjj wilde twee millioen hebben, zette alles op het spel, verloor alles, en ver- ttel lot zulk een ellende, dal hij slechts met moeite door handenarbeid aan den kost kon komen,. Door nieuwe speculatiën verwierf hjj zich nog drié maal een groot vermogen, dat hij telkens weer verloor, totdat hjj nu voor de zesde maal rijk geworden is. Hjj zal het echter misschien wel niet lang blijven, want hij bezit nu een vermogen van 1,000,000 dollars, en hel is nog steeds zijn streven om 2 millioen te verwerven, zoodat het zeer Wel mogelijk is, dat de man spoedig weer aan het speculeren zal gaan. FRA ülkRlJK. Drie leden van de kamer van algevaardigden, voor het dep. der Monden van de Rhone, hebben dezer dagen, overeenkomstig eene tot hen gerigte uitnoodiging, te Marseille rekenschap gegeven van de wijze, waarop zij hun mandaat in de kamer hadden vervuld. De bjjeenkomst was soms stormach tig en tegen het einde omstreeks middernacht, toen men stemde over eene motie, waarbij herziening der constitutie en ontbinding der kamer geëischt werden, raakte men handgemeen. Het regende vuistslagen, de voorzitter luidde zijne schel en gebood schreeuwend stilte, zonder het miuste gehoor te vinden. De vrouwendie de vergadering bijwoondenbegonnen te gil len. vooral toen de eigenaar der zaal het gas uitdraaide. Toen de politie opdaagde, ging men uileen. hetgeen niet verhinderde, dat sommigen hunne verioogen met de vuist op straat voortzetten. De zeesoldaten op de Fransche vloot in de Egyptische wateren, die. desvereischt, als landingstroepen hadden moeten dienst doen, hebben bevel ontvangen naar Frankrjjk terug te keeren. De prefect van politie te Parijs heeft, ten einde de nachtelijke aan vallen, die in den laatsten tjjd toegenomen zijn, te keer te gaan, de «offi ciers de paix" bevolen, op gezette lijden 's nachts de ronde te doen in de wjjken, die niet tot het ressort behooren der brigadiers. De prefect heeft levens besloten, zelf van tijd tot tijd de verschillende wachtposten te be zoeken, om zich van de stipte opvolging zijner bevelen te vergewissen. Een Russisch studentdie wegens politieke redenen over de grenzen gezel was, keerde deze week naar Parijs terug. De politie nam hem echter in verzekerde bewaring. Te Mérican, bij Nimes, heeft een meisje van 12 jaar met voorbedach ten rade een kind van eenige maanden, dat zij moest oppassen, vergeven. Maandag is te Puy hel doodvonnis voltrokken aan den moordenaar Mallet. Men weet op w«lk eene schandelijke wijze deze booswicht den alge meen geachten geestelijke van Sainte-Marie-des-Chazes om het leven bragt. De Econom. Frang. betoogt, dat de Engelsche regering gehouden is tot schadevergoeding aan de Suez-kanaalmaatschappij. De neutraliteit van het kanaal is door Engeland geschonden en de vaart op dezen internationa len weg is verboden geweest; deze onregtmatige daad verpligt lot schadever goeding. Voorts behoort Engeland hel scheepvaartregt te betalen voor de oorlogs schepen en het regt voor de manschappen daarop, 10 fr. den persoon. Niemand, ook de Khedive niet, kan Engeland van die verpligting ontheffen. Dan behoort de indirecte schade te worden vergoed, die de maatschappij door de stremming der vaart heeft geleden. Reeds zijn er maatschappijen die tijdelijk de Kaap omvaren en de Kanaalmaatschappij dus inkomsten doen derven. Hoe groot de winstderving is, kan niet morijelijk zijn te ramen. Engeland zal zich. om zich van zijne verpligtingen Ie ontslaan, niet kunnen beroepen op overmagt of op de bescherming, aan de maatschappij verleend: dat ware ironie, daar niemand het kanaal bedreigde en niets Engeland noopte het te bezetten. DVlTttCHIiARiD. De Reichs-Anz. meldt, dat er op 30 Junij een handelstractaal gesloten is tusschen Duitschland en Korea. De tekst daarvan is nog niet publiek ge maakt, doch schijnt in hooldzaak gelijkluidend met die van het tusschen Korea en de Vereenigde Staten gesloten tractaat. Een gezelschap Zwitsers, leden van een te Locarno feestvierende katho lieke vereeniging, die per stoomboot een togtje deden naar Stresa, hij de Italiaausche grens, aan hel meer Maggiore, zijn daar door eene opgewonden menigte aangevallen, die hun onder de kreten van «weg met de Zwitsers! weg met de priesters" de nationale en kerkelijke insignes, waarmede ver- scheidenen onder hen versierd waren, vau het lijl rukte, en hen noodzaakte spoedig naar Locarno terug te keeren. OOiTEARIJ K. Te Weeuen is dezer dagenop eene uitnoodiging der kamers van koophandel van Neder-üoslenrijk, eene bijeenkomst gehouden van kooplie den en industriëlen, die met Egypte in handelsverkeer staan. De vergadc- ring besloot den minister van buitenlandsche zaken eene petitie te zenden waarin wordt te kennen gegevendal de goederen en koopwaren der te Alexandrie wonende kooplieden bij het bombardement der stad bijna volko men zjjn vernield, en gelijk nadeel voor de Uostenrijkers te Cairo te duch ten is. Den minister wordt derhalve verzocht maatregelen te nemen, waardoor schadeloosstelling voor het verlies kan verkregen worden, en verder voorde bescherming van den Oostenrijkschen handel met Egypte krachtdadig te zor gen. Staande de vergaderiug werd hel berigt ontvangen, dat de Khedive den vertegenwoordiger der Ooslenrjjksche kooplieden de verzekering had gegeven van de bereidwilligheid der Egyptische regering om schadevergoe ding te geven. De Ooslenrjjksche Noordpool-expedilic is gelukkig op hel .lan Mayeu- eiland aangekomen. De oorlogsboot I'ola, die haar derwaarts heeft gebragt, is reeds weder op haar teruglogt. GRIEKENLAND. De aanleiding lot de botsing tusschen de Grieksche en Tnrksche troepen- afdeelingen schijnt Griekenland gegeven te hebben. Althans de Grieken hebben den 245Un Karali-Derven Tambour, den zuidelijken ingang van den bergpas van dien naam, die den eenigen weg tusschen Thessalië en Plaia- ntona en ook naar Thessalonica afsluit, militair bezet. Generaal Grivas, die over de grenstroepen het bevel voert, heelt zich te gelijk ook meester ge maakt van de beheerschende hoogten van dit noordelijke grenspunt tot aan de Egeïsche zee. De Grieken beschuldigen echter de Turken dat zij het eerst geschoten hebben.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3