onderhevige goederen in verboden verpakking aan boordbinnen drie mijlen van de kust komt, verbeurd kan worden verklaard. Aan boord vau de Merchant werd tabak, sigaren enz. gevonden in allerlei kleine pakjes, klaarblijkelijk voor verkoop gereed gemaakt. Het schijntdat het een schip is dat gebruikt wordt voor den handel met Engelsche visschers op de Noordzee. Deze koopen die artikelen op en smokkelen ze dan binnen. Dat het schip bekend is langs de kust, bleek doordat toen de officier der douane reeds aan boord was, de schipper telkens werd toegeroepen door lieden aan de kustdie dit niet wisten. Dal het schip vrijgelaten is ligt dus aan de omstandigheid, dat niet juist blijkt op welken afsiand het van de kust was. De kastelein van de sociëteit «De Vriendschap", te Schiedam, P. L., die bij vonnis van de regtbank te Rotterdam in staat van faillissement werd verklaard, is door de politie aangehouden, als verdacht van bedriege- lijke bankbreuk. te Schiedam ging gisteren een pomper uit de branderij van de firma Wenneker O. water scheppen in de Noordvest. De meesterknecht dier branderij, door zijn lang uitblijven vermoedende dat hem een ongeluk was overkomenstelde onmiddellijk een onderzoek in. Zijn vermoeden werd bevestigd, daar hij den man, die, zonder dat iemand het schijnt te hebben opgemerkt, door een noodlottig toeval te water geraakt en reeds gezonken was, met behulp van anderen uit de gracht ophaalde. Hoewel de drenke ling nog eenige teekenen van leven gaf, mogt hel niet gelukken hem in hel le>en te behouden De overledene laat vrouw en kinderen na. Het Politie-nieuws meldt, dat dezer dagen een zeer gevaarlijke be drieger is gevat. Deze persoon, E. R. genaamd, maakte te Emmerik kennis met den hoofdconducteur van de Rijnspoor J., aan wien hij vertelde, dat hij. lithograaf van zijn vak, te Rotterdam of te Amsterdam werk ging zoe ken. Het resultaat van het gesprek was, dat E. R. bij den hoofdconducteur kwaot inwonen tegen eeue vergoeding van ƒ20 per maand. Een paar dagen nadat hij zijn intrek had genomen, kwam hij met eene blijde boodschap tehuis. Hij was bij de firma Amand geslaagd en om deze lengen geloofwaardig te maken, bragt hij iemand mede, dien hij aan zijn hospes voorstelde, als d n persoon, die zijn werk op het atelier van de firma Amand gekeurd had. Door de groote verteringen, die E. R. had gemaakt, was hij al spoedig in geldverlegenheid; de hospita was beleefd genoeg om kleine sommen gelds te leenen, en omdat dit niet genoeg was, maakte hij zich heimelijk meester van een gouden ring en vertrok. Hij had ook kennis gemaakt met eene jonge weduwe, modiste van beroep. Hij vroeg haar ten huwelijk, en na zijn aanzoek eenige malen herhaald te hebben, kreeg hij het jawoord. Den daaropvolgende!! dag kwam hij, in gezelschap van een ander persoon, zijne aanstaande stalen van zijde aanbieden j om daaruit eene keuze te doen voor een mooi costnnm. Teen dit geschied was, kwamen de gouden sieraden van de weduwe voor den dag; mooi waren ze, maar ééne opmerking had E. R-: alles moest eens netjes schoongemaakt worden. Hij kreeg ze voor. dal doel mede. maar was oneer!jjk genoeg al die voorwerpen te verkoopen en niets meer van zich Ie laten hooren. Ook het zjjden cosluum liet zich te vergeefs wachten. De jongeling had inmiddels ook nog met een ander meisje liefdesbetrekkingen aangeknoopt, van wie hjj een armband wist meester te wordendien hij eveneens te gelde maakt. Om de kroon op al die schelmerijen te zetten, schreef hij een der beambten van de Rjjnspoor een brielje, vroeg daarin om 30 en leekende dit met den naam van den hoofdconducteur J. Ook dit geld werd hem verstrekt en daarmede maakte hjj zich uit de voeten. Te Rotterdam werd hij echter gearresteerd, gevan kelijk naar Amsterdam gebragt en achter slot gezet. Door de ijverige nasporingen van den commissaris van politie te Niett- wediep is hel mogen gelukken de moeder op te sporen van het kind, dat door haar in een schaftkelder te Amsterdam was achtergelaten. Deze lief devolle moeder had te Nieuwediep eene dienst als min aangenomen. In een logement Ie Arnhem zijn Scheveningsche vischhandelaren door eeuen anderen logeergast van hun geld beroofd. De dader, vader van 10 kinderenzit in arrest. Te Nunspeet stapte eergisteren avond aan het station eene reizigster af, die plotseling ongesteld was geworden. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen, en een half uur later zag in de wachtkamer 2'klasse een jonge wereldburger het eerste levenslicht. Moeder en kind werden een paar uur later naar eene herberg in het dorp overgebragl, alwaar zij eene goede verpleging genieten en zich beiden in goeden welstand bevinden. De reizende was de vrouw van een schipperdie met zjjn schip elders ligt, en zij was thans op reis naar haren man. De synode der christ. geref. kerk te Zwolle heeft zich bezig gehouden met de vraag: wat van godsdienstig standpunt uitgaande, gedaan moest worden tegen verkoopers en gebruikers van sterken drank waaromtrent de gevoelens zeer uiteenliepen. Er werd onder anderen voorgesteld om leden van kerkelijke besturen den verkoop van drank te verbieden en ook heit, die drank verkochten, nimmer eene kerkelijke betrekking op te dra gen, van censuur ten opzigte hen die drank gebruikten, van formele af schaffing enz. Een der leden van de synode zag volstrekt geen kwaad in hei gebruik vau bedwelmenden drank enzeide, dal God dien in zjjue goedheid tot vervrolijking der menschen gaf, en in den bijbel geen verbod omtrent drankgebruik werd aangetroffen en men daaromtrent geheel vrij behoorde te zijn. Op de zeer uileenloopende denkbeelden werd ten slotte een middel gevondendoor het voorstel tol handhaving van een vroeger door de synode genomen besluit, waarbij deze zich verbindt om door voorbeeld, herderlijke en broederlijke vermaning alles te doen wal strekken kan ter bestrijding der dronkaardszonde. Dat voorstel werd met 23 legen 17 stemmen aange nomen en dus voor het tegenwoordige geen kerkelijke wet tegen de dron kenschap in hel leven geroepen. Hit Tilburg wordt gemeld: Nadat in het begin van dit jaar de fabrie ken alhier in kwijnenden toestand waren en het fabrikaat van sommige weinig aftrek ondervond, is sedert Juljj hierin eene gunstige veranderJ gekomen. Reeds in het begin der maand daagden koopers op, die t|ü dag toenamen, zoodat half Augustus menig magazijn was uitverkocht men, niettegenstaande in de fabrieken van 5 uur 's morgens tot 9 a 10 's avonds gewerkt wordt, niet spoedig genoeg aan de opgegeven orders km voldoen. Te Maaslr'cht zijn dezer dagen bij een bakker twee zakken meel ieder wegende 50 kilo, ontvreemd. Ondanks alle nasporingen der politj heeft men de daders van dezen diefstal niet kunnen ontdekken. s GRAVENHAGE31 Augustus. Door Z. M. is aan den heer mr. W. F. H. von Weckherlin, Hoogstfc zelfs minister-resident te Washingtonverlof verleend tot het aannemen >a de versierselen der orde van de Rijzende Zon 2' kl.hem door den keizt- van Japan geschonken. Bij het dep. van financiën zijn benoemd: lot administrateur der gent rale thesaurie, de heer mr. J. Ph. van Rosse, thans referendaris; tot rtlt rendaris 'de heer J. L. van Verre, thans hooldcommies. Bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemt tot reserve-officier van gezondheid 2' kl.de btirgergeneeskundige dr. A, l van der Weyde, arts te Utrecht. Aan den Oost-lndischen hoofdambtenaar W. J. Pahud de Moriaan laatstelijk resident van Krawang. thans met verlol hier te lande, is, opzjji verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst. De luit. ter zee 2« kl. A C. Zeeman, non-actief, wordt met 1 Dciobtt gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden. Volgens hel Pad. is de heer mr. W. Stortenbeker Jr., directeur m het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ncd.-Indië, benoem: tot officier der Belgische Leopoldsorde. Naar wjj vernemen zal prins learadja. die weldra hier ter stede wordt verwacht lot aanbieding zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant u gcvolmagligd minister van Turkije aan het Nederl. hof, standplaats bljjtg houden te Stockholm, alwaar hij te gelijkertijd als diplomatiek verleg», woordiger der Verheven Porie geaccrediteerd is. De Oostenrijksclie gezant, graaf de Mulinen, vertrok lieden met verlui naar het buitensland. Gedurende zijne afw ezigheid hier ter stede zal de deze dagen opgetreden gezantschapssecretaris, ridder de Tburnherg, als zaakgt lastigde fungeren. De vlaggen, die heden in de residentie van de openbare gebouwen» vele particuliere woningen wapperden, herinnerden aan den tweeden w jaardag der geboorte van 's konings dochter, prinses Wilhelmina. Ook ta carillon deed zich bij deze gelegenheid hooren. liet alhier in garnizoen lit gend regiment grenadiers en jagers hield de gebruikelijke parade onto bevel van den kolonel-kommandant jhr. Klerck. Hel regiment werd p inspecteerd door den generaal-majoor Steenberghe, waarnemend gouvernti der residentie. BU1TENLAN DSCHE B KR l'GT'KK BELGIË. Toen H. M. de koningin Zaturdag avond door de Schmitsstraat te kot kelberg reed, had de koetsier het ongeluk, een vjjfjarig meisje te overrijd# H. M. betoonde terstond groote belangstelling en zond als eerste ondersteun® een bankbillet van 100 frs. Op de Schelde voor Antwerpen heeft eene vreesselijke ontploffing plaat gehad aan boord van de Engelsche viermast-stoomboot Duke of Duccleuii aan het Zuiderdok gemeerd om, wegens aanvaring met de Engelsche stoo» boot liriscoe, gelost en hersteld Ie worden. De Londensche maatschappij aan welke het vaartuig toebehoort, had een ingenieur overgezonden oindu toestand van de boot te onderzoeken. Die ingenieur was met verscheid officieren der bemanning met licht in het ruim van het schip afgedaali Eene groote hoeveelheid gas was waarschijnlijk in het ruim ontsnapt, war eene verschrikkelijke ontploffing volgde, waarbij de ingenieur terstond ft dood en verscheidene officieren zwaar gekwetst werden. Volgens de lnd. heeft onlangs een jongmensch te Spa 400,000 frs. ut baccarat verloren. Bij gelegenheid van een wedren met ezels, die Ie Gent buiten de Ha velpoort moest plaats hebben, werd aldaar lustig met het kanon gescheld Een der kanonnen is in stukken gesprongen en een dezer stukken lied den baas uit de herberg «de Vier Winden" bjjna letterlijk het been verbrp zeld. Men is verpligt geweest het been af te zetten. Het slaglofler bevinl zich in zeer zorgwekkenden toestand. ENGELAND. LONDEN. 30 Augustus. Op 29 Augustus was het 75 jaar geleden dat in Londen de eerst straat met gas werd verlicht. Uit Limerick wordt gemeld, dat de constables, die weigerden rf naar de hun aangewezen nieuwe standplaatsen te begeven, op last van to onderkoning van Ierland uit de dienst ontslagen zjjn. Dit besluit heeft» zeer kwaad bloed gezet ouder de kameraads der ontslagen delinquent» dat zij met eene alsemeene werkstaking dreigen en reeds honderd poli» agenten vrijwillig uit het corps zijn gelreden. Naar men uil. (turban meldt worden daar petitiën aan lord Kitnberk geleekend tegen hel herstel vau Celewayo in zijn rijk. Eene te Alexanto gehouden volksvergadering heeft eveneens daartegen geprotesteerd en eri aangedrongen, dat de bezwaren der kolonisten zullen worden overat® alvorens de Engelsche regering tot definitive maatregelen overga. Een correspondent van de Temps bij het leger in Egypte klaagt (to de gebrekkige toebereidselen der Britsche krijgsoverheden. De beriglgt" toont aan, dat zij schromelijk dwaalden, door niet in lijds voor een got'1

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2