LEIDSCIIE comm. V. 205. VRIJDAG 1 SEPTEMBER. mi. nkft ngk in«i chtif ilsot 'ara 'rit 'ft 11 pi a ifl De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgesomlerd. A/sondei'lijke nommers tijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 STADS-BEfRICHTEN. tel PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV, V en VI, over liet dienstjaar 1882/83, bij het College van Zet- pienl tersin een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van l"0'1 liet aanslagbiljetverkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie e[[' uren, en wet van 31 Augustus tot en met 3 September e. k. ;enj terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter nu uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas ting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leides, 30 Augustus 1882. DE KANTER. Ce prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1,50, franco p. p. f 2- regels 1.iedere regel meer 25 cents. BINNENLANÜSCHfi BKR1GTEN. LEIDEN, 31 Augustus. I™ Ter viering van den tweeden verjaardag van prinses Wilhelmina wap- js perde heden van de openbare gebouwen en enkele particuliere woningen de ■en nderlandsche vlag. - in verband met het later vertrek uit Amsterdam van het stoomschip der Maatschappij «Nederland" Prinses H ilhelmina. zal de verzending van Ment), enz., naar Nederl. Indie met dat stoomschip plaats vinden ais volgt: Uil Amsterdam regstreeks over zee op Woensdag 0 September e. k.uit Amsterdam langs den weg van Marseille op Donderdag 14 September e k. - De Staatscourant bevat een beknopt overzigt van de verrigtingen der Permanente militaire spoorweg-commissie gedurende het jaar 1881. - De regering heeft zich bij de electrische verlichtingsmaalschappij (Wisse Piccaluga C°.) de noodigc toestellen aangeschaft om door electrische ver lichting onder water de ligtiug van de Adder Ie vergemakkelijken. - Hel hoog militair geregtshof heeft goedgekeurd de navolgende door den krijgsraad in het 1° militair arrondissement (standplaats 's Gravenhage) gewezen vonnissen, als tegen: A. 1'. W.22 jaar, geboren te Amsterdam, militair hij het 7reg. infan terie, laatstelijk gedetacheerd bij het algemeen depót van discipline te Vlis- singen, schuldig verklaard aan insubordinatie door het plegen van daden van geweld tegen zijn meerdere in rang, in lijd van vrede. Een sergeant den gedetineerde, nadat deze eenigen tijd buiten was geweest, weder in de arrestanten-kamer willende insluiten, bragt W. dien onderofficier een stomp legen de borst en een trap tegen het onderlijf toe, waarvan deze eenige dagen pijn heeft gehad. W. trachtte zich te verontschuldigen door te be weren, dat hjj die feiten had gepleegd ten einde voor een krijgsraad teregt te staan; daar hjj ten onregle in dienst is, waarover hij zich, doch vruch teloos, heelt beklaagd. Veroordeeld lot eenc gevangenisstraf van zes jaren en vervallen verklaard van den militairen stand. A. J. Z., 23 jaren, geboien te Leiden, slukrijder (vrijwilliger) 2" reg. veldartillerie, schuldig verklaard aan 2" desertie in lijd van vrede, gevolgd door arrestatie. Tijdens het ondergaan van de straf voor lr desertie over bed zijn vader. Ontslagen zijnde, wilde hij gaarne zijne familie bezoeken, doch geen verlof kunnende bekomen, verliet hij de kazerne zonder vergun- iiiug en begaf zich naar Amsterdamalwaar hij werd gearresteerd. Ver oordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van een jaar, met ontzegging van het regt enz. voor den tijd van vijf jaren. - Te Bodegraven had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een zes jarig knaapje wilde zich vermaken met het beklimmen eener neerhangende wick van den watermolen. Juist toen hel kind hiermede bezig was, kwam de molen in beweging, en viel de jongen van eene hoogte van 80 voet, «erst op de kap en vervolgens op de straat. Men vreest voor het leven van liet kind. - De jaarlijksche algemeene vergadering van den anti-dienslvervanging- kond werd heden in liet gebouw Diligentia te 's llage gehouden. Deze bij eenkomst was de zevende sedert de oprigting der vereeniging. Evenals vorige jaren opende de president van het hoofdbestuur, de ge- peiisioueerde gencraal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, de vergade- r'ng met eene uitvoerige rede. Op nieuw herinnerde hij aan den strijd, welken de vereeniging voert tegen hel voorregt van dienstvervanging door de militiewet. van 1861 ge vestigd en plaatste hij vooral in hel licht, dat de hond vóór alles verhoeden wil, dal ook wij door den sterkeren arm tot verbetering van ons stelsel van Icgcr-aanvulling worden genoopt. Hieraan werd vastgeknoopt liet be toog, dat alleen onvervreemdbaarheid van dieiislpligt hel maximum weer baarheid leidt, dat de koning behoeft. De president deelde verder mede, dat veertien aldeclingen hebben opgehouden te beslaan, tien door opheffing en vier door ontbinding; dat van herstel na opheffing twee loflelijke voor beelden gegeven zijn door Breda en 's Bosch. Krachtig poogde lig te weer leggen de als grond voor uittreding aangevoerde meening, dat men geen vruchten van den bond ziel. De vrucht, waarop de vereeniging z. i. mag bogen, is verbetering in den geest der besturende klassen. liet verslag van hel hoofdbestuurafgesloten 30 Junij jl.werd voor ken nisgeving aangenomen. Zij, die den loop der plaatsvervanging sedert 1874 wenschen te kennen, vinden in het verslag de hoofdcijfers der acht laatste ligiingcn van de militie en eene opgave der verhouding van hel aantal plaats vervangers en nummerverwisselaars tot het totaal der telken jare afgeleverde manschappen. Uit de cijfers blijktdal in 1881 het aantal plaatsvervangers en nummerverwisselaars tol ver boven het hoogste der zeven vorige jaren steeg. Het verslag put hieruit de meening,'dal niets van al de maatregelen, na 1873 genomen lot aanmoediging van vrijwilligers, ook door den tegen woordige» minister, heeft gebaat. Wat de sterkte van den bond betreftwas hel hoogste stamiiiimmcr van deel nemers in hel 7" jaar 9525. De rekening van hel 7de jaar wijst eene Ont vangst aan van /1977 77M> cn eene uilgaaf van /lC77 30'/2 en mitsdien een saldo van 300 47. De aftredende leden van hel hoofdbestuur, Werlheim, Perk, generaal Knoop, overste Wilkens en luit.-generaal Verspyck, werden met overgroote meerderheid herkozen. Na de behandeling van de punten van beschrijving noodigde de voorzitter den heer Rovers, van Groningen, uit de Transvaal teruggekeerd, uit enkele mededeeliugen Ie doen van zijne bevinding daar te lande omtrent de militaire toestanden. De heer Rovers beantwoordde die uitnoodigiug inet het geven van eene schets van het krijgswezen der Boeren. De militaire indeeliugde wijze van benoeming van den opperbevelhebber van het leger, bij algemeen stemregt verkozen, de gevolgen van de weige ring eener aanvaarding der volkskeuze werden achtereenvolgens in grove trekken verhaald. Met klimmende belangstelling volgde de vergadering zijne mededeelingen omtrent de zameuslelling van liet leger, waaruit bleek, dat van den dieiislpligt alleen zijn uitgezonderd de predikanten, onder voorwaarde echter, dal zij als veldprediker met den troep medegaan. Ook omtrent de wapens bij de Boeren in gebruik verstrekte bjj verschil lende bijzonderheden. Met de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam zal de artillerie der Boeren te bezigligen zijn. Vooral hun geschut achtte hjj zeer merkwaardig en aan hunne artillerie, eenvoudig en ouderwelsch als zij is, werd zelfs van Engelsche zijde hulde gebragt. Op verzoek van generaal-majoor Weilzel gaf de heer Rovers nog eenige inlichtingen omtrent de soort van geweren, de munitie bij de Boeren in gebruik en de afstanden waarop zij schieten, waaruit de vergadering ver nam, dat zij hel Engelsche militaire geweer gebruiken en dezelfde patronen terwijl de afstand bjj voorkeur op 300 pas genomen wordt. Als bijzonder heid vermeldde hij daarbij, dat de Boeren de Engelschen dikwijls met limine eigen patronen doodschoten Op grond van een en ander meende de lieer Weilzel te mogen constateren, dat de Boeren hunne kracht vinden niet in veel, maar in juist schieten, iets dat in Europa Ie veel uit het oog wordt verloren. De comaiissarisscn der haringjagerjj te Vlaardingen, over dit jaar, heb ben afrekening gehouden over hun beheer. Het resultaat is het volgende: Door de 5 jagerschepen werden gezamenlijk aangebragt 2018 tonnen ha ring, waarvan de hruto-besomming was 57005.47, terwijl de onkosten van jagerhuur enz. bedragen hebben 10189.71 of 17% pCl.,.zoodal aan de deelnemers kon uitbetaald worden 82 V» pCt. van het provenu der aange- bragte haring. Onlangs werd gemeld, dat het schip Merchant van Schiedam door de Engelsche overheid te Berwick wegens smokkelen was in beslag genomen. Thans meldt men dal het weder is vrijgelatenomdat het niet zeker was of het schip werkelijk binnen drie mijlen van de kust geweest was. Dc wetten op dit punt bepalen namelijk, dal een schipdal mei aan reglen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1