LEI BSC HE COURANT. WOENSDAG 30 AUGUSTUS. V. 203. B1NNENLANDSCHE ÜERIGTEN. 188.2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, /ranco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr|js der Advertent iën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter overgelegd de begroot ing voor de dienst van 1883. Die begroo- tiog beloopt in ontvangst en in uitgaaT 813.607. Onder de inkomsten is de plaatselijke directe belasting opgenomen tot een bedrag van ƒ137,000 Ingekomen is eene missive van den heer J. I. van Wensen, waarbij deze, om redenen van gezondheid, verzoekt bij de aanstaande verkiezing niet meer in aanmerking te komen voor het lidmaatschap der commissie van fabricage en zijn ontslag neemt als lid van de commissie voor de gasfabriek. De voorzitter stelde voor deze missive voor kennisgeving aan te nemen. Men zon in het besluit van den heer van Wensen moeten berusten, maar aide leden zouden wel zijn gevoelen deelen, dat het in het belang der zaken aan zijne zorg toevertrouwd; zeer te betreuren was, dat hij zich daarmede niet langer kon belasten. Voor zijne toewijding aan die zaken was men hem dank schuldig. Gedurende 6%-jaar was hij, als voorzitter der com missie van fabricage, ruimschoots in de gelegenheid geweest zijne verdiensten te appreciëren. De vergadering gaf door toejuiching hel blijk dat zij met de woorden vau den voorzitter instemde. Voorts is ingekomen een verzoek van A. Ingeneger, amanuensis bij de hoogere burgerschool, om verhooging zijner jaarwedde. Dat verzoek zal bij ile behandeling der begrooting in aanmeiking komen. Van de afdcelitig Leiden der lloll. Maatschappij van landbouw is ingekomen het verzoek om vooralsnog niet over te gaan lot het beplanten van de Beestenmarkt. Ingevolge zijn verzoek werd de heer J. A. 11. van Hartrop als stads- klokkenisl gecontinueerd. Daarna werd overgegaan lot de zatnenstelling van drie, dubbeltallen voor de benoeming van drie leden van het collegic tan zetters, aan den commissaris des konings in te zenden. Die dubbel tallen zijn zamengesleld als volgt: 1». de hh. J. 1'. J. van Ewijk en P. J. Groen; 2". de hh. J. Zaalberg JCz. en J. Filippo Hz.; 3". de l.h A Boek- wijt en P. Marks. Op de verzoeken van J. P. Fontein, van het bestuur der ltemonslranlsche gemeente en van W. Jongbloed, tol het leggen van sloe pen, werd gunstig beschikt. De -voordragt tot ondcrhandschen verkoop van een paar percelen grond aan de Haarlemmer trekvaart, die bij de openbare verknoping waren opge bonden, werd aangenomen, wat betreft het perceel af te slaan aan T. van Leeuwen, met algemcene stemmen, en wat het betreft het perceel af te staan aan Maria Boot, wed. van Moorsel. met 8 tegen 6 stemmen. De min derheid der ledm was van gevoelen, dat de koopprijs dnor de laatste te betalen Ie laag was gesteld. Een staat van af- en overschrijving en suppleioire staat van begrooting, dienst 1882, werd goedgekeurd. De voordragt betreffende den aanleg van een stoomtram naar Voorscholen lokte eenige bedenkingen uit. De heer du Itieu kon zich daar niet mede vereenigen. Hij vond het jammer, dat de bootnen zouden weggenomen wor den, die den wandelaar eene zoo aangename schaduw gaven. Ook vond hij hel niet goed, dat er aan het einde vaa den weg geen station zóu zijn; het oplaten en aflaten van passagiers, alsmede het op- en afladen van goe deren was eene belemmering van den- openbaren weg. De heer Bredius, ofschoon gaarne het publiek verkeer willende bevorderen, zag er bezwaar in op die wijze den publieken weg gevaarlijk te maken voor anderen. De heer Juta meende, dat hel niet aanging den grond, waarop grasgewas slaat, weg te geven voor niet, daar ieder ingezetene, die een stukje grond van de gemeente wil hebben, betalen moet. De hh. Buol, Damsté en de voor zitter wederlegden de aangevoerde bezwaren. De heer Bool verzekerde, dat het in het plan lag der maatschappij een station op te rigten, wan neer zjj daartoe grond kon verkrijgenen wat de financiële voordeelen betrof, de opbrengst van het grasgewas was van weinig belang. De heer Damsté betoogde, dat zijns inziens het financiëel belang der gemeente, zooals het verkeer op de markten, vorderde, dat men niet L-Ieef vasthouden aan een bagatel, wat betreft het financiële. De voorzitter verklaarde, dal de maatschappij reeds verschillende pogingen had aangewend om een stations-ter rein te verkrjjgen, maar dat dit haar nog niet was gelukt. Wal het gevaar be trof voor het gewone verkeer op den weg, hij zag daarin geen bezwaar; op andere wegen, waar de stoomtram rijdt, wordt toch steeds van den weg ge bruikt gemaakt voor het vervoer. De waarde van het grasgewas was zoo weinig, dal het onder de verpachting niet werd opgenomen. De heer de Goeje, die zich ook voor het oprigten van een station had verklaard, stelde als amendement voor onder de voorwaarden op te nemen de verpligting, dat de maatschappij bjj Leiden een station zal oprigten, zoodra het haar moge lijk is. In dien zin gesteld, zeide de voorzitter, had het dagelijksch bestuur geen bezwaar dat ameudemenl over te nemen. De heer Juta stelde als amendement voor het eerste punt der voorwaarden aan te vullen met de bepaling, dat eene recognitie van 3% ct. per centiare door de maatschappij zal betaald worden, maar dit amendement werd niet ondersteund en kwam dus niet in behandeling. De heer van Dissel vond hel amendement de Goeje, overgenomeu door burg. en wetli.wat al te zwak. Men moest toch we ten wie daarover de beslissing zou hebben. Men moest de maatschappij de ver pligting opleggen, maar niet een wensch uilen. Het amendement in dezen vorm had weinig te beleekenen. De heer Bool bragt hiertegen in, dat opleggen wel goed was, maar als er nu geen grond Ie verkrijgen was. Sterk uitgedrukt zou hij er zich tegen verklaren. De voorzitter voegde er bijdat er geen grond te verkrijgen was dan van particulieren en als deze wisten, dat aan de maatschappij de verpligting was opgelegd, zouden deze hunne eischeu zeer hoog stellen. In stemming gebragt, werd punt 1 der voordragt, be treffende het rooijen der hoornen, aangenomen met 10 tegen 4 stemmen; punt 2, bepalende dat de kosten, aan de vergunning verbonden, ten laste komen der maatschappij, aangenomen met 11 tegen 3 stemmen; punt 3, bepalingen omtrent het vervallen der vergunning, aangevuld met het amen dement betreffende het stationaangenomen met 11 tegen 3 stemmen. De gehccle voordragt werd daarna met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. De voordragt tot wijziging van het besluit betreffende het aangaan centr gcldleening (bepaling van een minimum van aflossing) werd goedgekeurd even als die aangaande de herstelling van twee schoorsteenen op het raadhuis. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan de hh. C. van der Waals, als derde onderwijzer aan de jongensschool le kl.en W. Rut gers, als derde leeraar in de gymnastiek, en aan mejufvrouwen M. Jesse, als onderwijzeres aan de kweekschool voor onderwijzers, en W. van Rom- burgh, als derde onderwijzeres aan de meisjesschool 2Je kl. De rekening der gemeente over 1881 werd met 10 stemmen legen lgoid- gekeurd. Burg. en weth. hielden zich buiten stemming en de heer Bredius verklaarde, dat hij zijne stem tegen de rekening moest uitbrengen, opgrond van de vroeger door hem ontwikkelde bezwaren tegeii hel beheer der gas fabriek, waarvan het resultaat in de rekening voorkwam. Voorts werden nog goedgekeurd de rekening van het Ned. Israëlitisch armbestuur over 1881 en die van Vrouwen-kraammoeders. De rekeningen van het IV K. wees- en oudeliedenhiiis en die van het R. lv. armbestuur konden niet behandeld worden, omdat wanneer een der leden, als reudaiU, de vergadering verliet, zij niet meer bij magte was te besluiten. Deden morgen, omstreeks half negen, is een 10-jarig jongentje, ge naamd A. de M., aan een rijtuig spelende, met het linker dijbeen daar- lusschen bekneld geraakt, ten gevolge waarvan het een weinig is gekneusd. Door dr. van I werd den knaap heelkundige hulp verleend. lieden in den vroegen morgen kwam een wagen met kool beladen van Rijnsburg, bestemd naar 'sllage, de brug van hel Haagschc schouw overrijden. Toen de wagen boven op de brug was voer er juist eene schuit door de brug. Door de beweging van de schuit of door het geplas in het water, veroo. zaakt door liet boomen, of door eene andere oorzaak, schrikt het paard van den hooiwagen, met dit gevolg, dat hel dier aan het achteruitloopen gaat, de leuning van de brug bezwijkt en wagen, paard en kool van de nog al tame lijk hooge brug in den Rijn stortten. De voerman was gelukkig bij tijds van den wagen afgesprongen. Voordat er hulp kon gebragt worden was hel paard reeds verdronken. De Staatscourant beval het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn. Men schrijft aan de IV. 11. C.: De tegenwoordige oorlogstoestand in Egypte, in verband met de eerlang aanvangende pelgrimaadje naar Mekka, dreigt wezenlijk met gevaren ten aanzien van de cholera. Immers de ziekte heerscht in Japan, China, de Philippijnen, Java, Peiiang bjj Singapore, Calcutta en Bombay. En nu zijn troepen ook uit Engelseh-lndië naar Egypte gekomen. Hoe gemakkellijk kunnen niet reeds deze de smetstof overbrengen, of wel reeds hebben overgebragt. Men mag aan de Middel- landsche zee dus wel op zijne hoede zijn. -- De jaarlijksche algemcene vergadering dgr Hollandsche Maatschappij

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1