HOLLANDIA. Hollandsche Fabriek van Melkproducten Omtrent de jongste krijgsverrigtingen in Egypte meldt de correspondent van de Standard o. a. het volgende: Overeenkomstig het vooraf vastgestelde lan braken de Engelschen Donderdag ten vier ure in den ochtend te Ismaïlia op. Zij bereikten Nefisjeh ten 5 ure en marcheerden nu langs en lusschen het Zoetwaterkanaal en den spoorweg, met de cavalerie voorop, om de streek te verkennen. Twee mijlen voorbij Nefisjeh ontmoette men een vijandelijk piket, bestaande uit Bedouïnen, die remingtons hadden. De vijand vuurde éénmaal en ging toen aan den haal, door de Uritsche ruiterij achtervolgd. Kort daarop werd men een talrijker vijand gewaar op de heu velen. die voor de Engelschen oprezen, en weldra opende hij op hen een krachtig artillerievuur. De cavalerie avanceerde om de Egylenaren bezig te houden, en middelerwijl rukte de infanterie met twee kanonnen voorwaarts. Sir Garnet YVolseley zag terstond in, dat de vijand krachtig was en zond naar Ismaïlia, om de brigade der garde en meer geschut. Gedurende den ganschen dag hield sir Garnet den vijand, met zijne kleine magt, in be dwang. De vijand vergenoegde zich met een artillerievuur uit de verte en weigerde uit zijne stellingen te voorschijn te treden. De luttele bereden infanterie was voldoende om twee cavalerie-regimenten den geheelen dag van het lijf lc houden. De Engclsche infanteristen hadden den ganschen dag niets anders te doen, dan op hun brik te iiggen smachten op tenten tfgen de blakerende zon en een teug frisch water. De vijand bombardeerde hen uit de verte en liet zich niet zien. Laat in den namiddag kwam de verwachte brigade der garde opdagen. De hertog van Connaught bivotiakeerde met haar, terwijl sir Garnel Wolseley naar Ismaïlia terugreed, na het aanvalsplan van den volgenden dag te heb ben vastgesteld. Gedurende den nacht kwamen voortdurend versterkingen uit Ismaïlia voor de Engelschen aan. Het was een zware togt door de tien ujjlen zandwoestijn, die men had door te marcheren, doch de manschap pen schenen allen welgemoed te zijn. Vrijdag vroeg waren de Engelschen gereed om den strijd te hervatten, ledereen zag verlangend naar den strijd uit, en algemeen werd de vrees geuit, dal de vijand gebruik zou hebben gemaakt van de duisternis, om zich terug te trekken. Toen dil vermoeden juist bleek, was de teleurstelling groot. De Engelschen koesterden geen twijfel aangaande het resultaat. Immers de infanterie der Egyptenaren ge droeg zich zoo flaauw mogelijk, daar zij weigerde te voorschijn te komen, ofschoon zij zobveel talrijker was dan de Uritsche. Ook de ruiterij was slecht, en lucht scheen bij haar evenzeer te ontbreken als bij het voetvolk. Het dal. waardoor de Engelschen naar Tel-el-Kebir marcheren, Wadi Tumilat of El Wade, is eene tamelijk diepe vallei in de Arabische woestijn. Sporen van oude sleden wijzen op een verdwenen toestand van beschaving. Zoo werd o. a. bij Abukescheyd een zuil met de buste van Ramses II ge vonden. Het dal zelf draagt half en half het karakter der woestijn; bij Ismaïlia zoo ver het oog reikt slechts los zand, maar verder op naar het westen wordt de bodem vaster, hier en daar steenachtig. Nergens ontwaart men een boom, die schaduw geeft. De zonnewarmte, versterkt door de terugkaatsing van de stralen door het gloejjende zand. is in deze vlakte schier onverdragelijk voor de soldaten. Slechts hier en daar heeft een arm- zalige plantengroei zich van een plek aarde vermeesterd; maar deze kleine oasen nemen in aantal en beteekenis toe, hoe digter men den zegen ver spreidenden Nijl nadert. Naar men verneemt heeft de bezetting te Aboukir de gevangen Oos tenrijkers weder losgelaten en zijn dezen te Alexandria aangekomen. F KAN HU IJ K. De Japansche prins Arisugawa heelt Donderdag II. den president der republiek een bezoek gebragt, die hem daartoe met een gala-rijtuig had doen afhalen en den oom des Mikado's met militaire eerbewijzen ontving. Rochelort geeft zijne ingenomenheid met Arabi en zijne zaak onver holen te kennen. Hij geeft hem den raad Seymour, Wolseley en de overigen als gemeene zeeschuimers op te hangen aan de masten der schepenwaarop zij gekomen zijn, in welk geval Engelands magt terstond zal vervliegen als hel gas van een gebarsten luchtbal. Wegens de vele in omloop zijnde valsche bankbilletten heeft de prefect van politie eene circulaire gezonden aan de commissarissen te Parijs, waarin hij hen uitnoodigt de handelaren in hunne wijk indachtig te maken op die vervalscliing en hun behoedzaamheid aan te bevelen. Tevens zullen de com missarissen de handelaren verzoeken, geen persoon uit hunnen winkel te laten gaan, die hun een valsch bankbillet in handen heeft willen stoppen, maar hem aan te houden en over te leveren aan het geregt. Op den dag, volgende op dien van het vertrek van de ex-koningin Isabella naar Spanje, vervoegde zich eene dame ten kantore van den ban kier Ybanez te Parijs en bood een door de koningin geteekenden wissel, groot 3000 fr.ter uitbetaling aan. De wissel werd tot in de minste bijzon derheden in orde bevonden en de handteekening als echt erkend; alleen werd de som wat hoog gevonden en ten overvloede werd, per telegraaf om inlichtingen gevraagd. Deze bleven niet uit en het bleek nu, dat de wissel op uitmuntende wijze vervalscht was. De dame, die men verzocht had later terug te komen, werd in hechtenis genomen en bleek tot eene bende Engelsche opligters te behooren. Op voorstel van den heer Henry Bodin heeft zich eene vereeniging van Fransche kunstenaars gevormd, die zich voorstellen in Zuid-Amerika den Kunstsmaak tot ontwikkeling te brengen. Met dat doel zullen schilderijen, beeldhouwwerken en kunstvoorwerpen naar Buenos-Ayres, Rio de Janeiro, Valparaiso en Montevideo verzonden worden. De werken zullen aldaar ten toon gesteld en na verloop van tijd in het openbaar verkocht worden, voor zoover zij niet ondershands koopers hebben gevonden. -- Te Monceau-les-mines is zekere Charles Fuche in hechtenis genomen, beambte aan de mairie aldaar en tevens dienst gedaan hebbende als secretaris der mcervermelde //Zwarte Bende." Fuche wordt beschuldigd van aan die vereeniging alle inlichtingen te hebben verstrekt, weike voor haar van be lang konden zjjn en die hjj juist wegens zijne betrekking in staat was te geven. Te Toulon is in eene der vrouwenzalen van het ziekenhuis een oproertje ontstaan onder de herstellenden. De vrouwen hebben de deuren der zaal verschanst en matrassen, dekens, lakens en al wal verder binnen haar bereik was, de vensters uitgesmeten. Men heeft de hulp der politie moeten inroepen om de orde te herstellen. Te Marseille hebben de krujjers en sleepersknechts verhooging van loon gevraagd, en toen hun dit geweigerd werd, den arbeid gestaakt. Het gevolg hiervan is dal de kaden en stations opgevuld zijn met balen, kisten, enz., voor welke geen vervoerders te vinden zijn. Er liggen ook schepen in de haven, die daardoor verhinderd worden te laden. Vijf fabrieken staan door dien toestand reeds stil. DDITbCHI, AUD. Van het hoofd der Zweedsche expeditie in de Poolstreken is het be- rigt ontvangen, dat het onmogelijk geweest was de aangewezen plek, Mosselbaai. te bereiken en dat zij derhalve terug is gekeerd naar Kaap Thordslen, op de Norse-eilanden. Daar is alles ontscheept, het woonhuis, magazijnen en het observatorium opgezet en worden nu de voorgeschreven waarnemingen gedaan. 008TENRIJ K. Onlangs werd, zooals gemeld werd, een roof te Weenen gepleegd in een schoenmakerswinkel: Op een oogenblik dat de eigenaar daar alleen was, kwamen twee als fatsoenlijke lieden zich voordoende personen met een rijtuig, maakten den winkelier weerloos en stalen eene belangrijke som. Thans heeft de justitie ontdekt, dat die misdaad is uitgegaan van de sociaal democraten, om geld voor hunne woelingen te verkrijgen. Een der hoofd schuldigen is gevlugt, maar de andere, een goudsmidsgezel, is in hechtenis genomen en de bij hem gevonden papieren hebben de aanhouding van nog andere socialisten ten gevolge gehad. i'KK i KUCIUAF. PORT-SAID. 26 Auguttus. liet garnizoen van Ghemtdeh heeft eene aan zienlijke versterking verkregen. De Arabieren leggen loopgraven in de rig- ting van Poit-Saïd. De Engelschen zenden eiken nacht eene kanonneerboot uit. om op de bewegingen der Arabieren het oog te houden en hun te beletten naar de reede van Port-Saïd op te rukken. De waterdiensl is nog geregeld in werking. De oneenigheden tusschen de officieren van Arabi houden aan. ALEXANDRIE, 27 Augustus. De kommandant der Achilles rapporteert, dat het garnizoen van Aboukir verschansingen opwerpt, waaraan verschei dene duizenden inboorlingen werken. LONDEN, 28 Augustus. De koningin heeft generaal Wolseley gelukge- wenschl met den goeden uitslag zijner operaliën op Donderdagen Vrijdagjl. LONDEN, 28 Augustus. De Times meldt uil Calcultla van gisteren: »In Salem, provincie Madras, zijn, ten gevolge van godsdiensttwisten tusschen Hindoes en Mahomedanen, ongeregeldheden voorgevallen. De Hindoes bedre ven gruwelijke wreedheden. 150 personen zijn in hechtenis genomen. ALEXANDRIE, 27 Augustus, lieden werden kanonnen van zwaar kaliber op den heuvel Walcrworshill geplaatst. Zjj openden het vuur tegen de vjjandelijke stelling op den linkeroever van het Mahmoudieh-kanaal. De houwitsers vielen midden in de loopgraven des vjjands en veroorzaakten veel schade. Later vuurde hel gepantserde schip Minotaur op de verschansingen in de rigling vau Aboukir. De vijand beantwoordde het vuur zeer zwak. In de laalsiverloopen dagen heeft men geen groot vijandelijk corps bemerkt. De meening, dat het gros der vijandelijke troepen uit Kafr-el-Uowar is teruggetrokken, wint veld. ALEXANDRIE, 28 Augustus. In den afgeloopen nacht zijn de vijandelijke troepen te Kalr-el-Dowar aanzienlijk versterkt; er heerschte eene groote beweging op hunne liniën. Heden morgen werden er nieuwe tenten opge slagen. De vijand heeft zich evenzeer te Mex versterkt. Ëuvgcvlijtic ëf«u»b ONDERTROUWD: L. S. Verhoeven, wede. 62 j. en W. Knaap, wed'. 54 j. D. J Wassenaar, jm. 22 j. en J. Delfos, jd. 21J. L> v i<: it t k ivr i Te Leiden overleed op den 19dc0 Augustus, ten huize mijner Schoon ouders. na een langdurig lijden, in den ouderdom van 32 jaren, mijne geliefde Echtgenooie JOHANNA CORNELIA ABSPOEL - DELFORNO. Antwerpen. 28 Augustus 1882. W. J. ABSPOEL. U eg ens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. te VLAAHDING EN, levert HEEREXHOF-BOTER (van licht gezuurden Room) in 1/2, 1/1 en 2/1 kilo Potten, met gedeponeerd Fabrieksmerk in de Boter Prijs per kilogr. 1.50. Alleen verkrijgbaar te Leiden bij den Heer J. K. eu eis, thoorsteeg'.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3