LEIDSCHE COERANT, 1882. V. 202. DINGSDAG 29 AUGUSTUS. STADS-BERICHT EN. BI N X E X L A N D S C II E II fi R 1 G T K X. Pt Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentie) is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van J. II. Lammemng, vleeschhouvvcr, alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene slachterij in het pand in de Burchtpoort n°. 2. Gelet op de artt. G en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den llle° September aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Augustus 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Augustus. Door gedep. staten is ten opzigtc van het raadsbesluit tot het aangaan eener leening van ƒ500,000 de bedenking geopperd, dat daarbij wel is be paald, dal die leening in hoogstens 86 jaren zal worden afgelostmaar niet vermeld wordt het minimumdat per jaar zal worden afgelost. Naar hel oordeel van gedep. stalen zon het besluit in dien zin moeten gew ijzigd wor den. Burg. en weth. zeggen, dat de bepaling van een minimum'van aflos sing is weggelaienten einde voor den gemeenteraad de vrijheid te behou den om, wanneer b. v. in een jaar meer was aigelost dan 1/8G deel der leeningin een volgend jaar, al naar mate de begrooting een meer of min der voordeelig cijfer aanwijst, tot eene evenredige mindere aflossing Ie kun nen overgaan, dat niet zou kunnen plaats hebben, wanneer i.i het besluit was opgenomendat jaarlijks eene vaste som moet worden afgelost. Burg. en weih. vinden echter, dal er geen bezwaar bestaat een vast cijfer als mi nimum (1/8G der leening of ƒ5813.95) te vermelden, en stellen den raad voor daartoe te besluiten, met dien verstande dal, wanneer in een of meer jaren meer dan dat bedrag is afgelost, dat meerdere zal kunnen strekken in min dering van de aflossing in volgende jaren. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, hij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen 41ƒ20.50, ƒ410 en II. de laagste ƒ40 ƒ20, ƒ3.90 en /1.95. - Blijkens hierachter voorkomende aankondiging is de wedstrijd, die Woensdag aan de zwem- en bad inrigiing Rhijnzigt zou plaats hebben, wegens liet ongunstige weder iu den laalstcn tijd, uitgesteld lot het vol gende saizoen. De stoomgemalen en poldermolens, meldt men ons-, zijn van half Junij al bijna niet werkeloos geweest om het overvloedige water uit te werpen, dat Delfland en Rynland steeds in de noodzakelijkheid brengt den stijgenden boezem te loozen. In omstreeks drie maanden heeft liet dan ook geen dag aan regen ontbroken, ongerekend de stortbuijendie van lijd lol tijd on verhoeds als waterhoozen nedervielentegen zes maanden winter dal hel bijna niet regende. Opmerkeljjk is hierbij, dat, in spijt van alle weers aankondigingenook dezen zomer, gelijk in den afgeloopen winter, de temperatuur in het zuiden steeds veel lager bleef dan in het noorden. Niet zelden toch teekende de thermometer te Stockholm o. a. 70° Eahr., terwijl in het midden van Frankrijk dat cijfer op verre na niet bereikt werd De Staatscourant bevat het verslag der commissie, heiast met het af- f.eaien der examens van vroedvrouw, in Julij 1882 te Rotterdam. Het getal gcüxamineerdeti bedroeg 25, waarvan er 13 werden afgewezen. - De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de betrekking van leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de rijks- hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus te Mid delburg te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze heirekking tn aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 8 S'PL e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van liet middelbaar lOnderwijsdr. M. Salverda, Ie 's Gravcnhage. - Het stoomschip Gelderland is op 26 Aug. van Rotterdam naar Batavia vertrokken. De Voorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, vertrok op 28 An?, van Suez. De Prins van Oranje vertrok op 25 Aug. van Port Saïd ®wr Amsterdam. i Daar het gebleken is dat de overcomplete officieren niet zoo spoedig verminderd, dal zou kunnen volstaan worden met van liet jaarlijksch fiedrag voor hen, die op 1 Januarij 1881 inter aanwezig waren dan de sterkte volgens de nieuwe formatie, op 1 April daaraanvolgende ingegaan, bedroeg, is hij suppleloire hegrooting voor hooidstnk VIII voor 1881 eene wijziging voorgedragen om in liet daardoor ontstane ontbrekende te voorzien. De alttemcrne synode der lierv, kerk heeft eenige zittingen gewijd aan de behandeling van liet voorstel aangaande de toekenning van een zelfstandig bestaan aan een genoegzaam aanial leden eener gemeente, die verklaren dit voor de bevrediging van hunne l'.hrisiclijk godsdienstige behoeften noo- dig te hebben. Een uitvoerig rapport was daarover uitgebragt door de bh. Verhoed, Jans, van Heel, llouwing en Roodhiiyzen. De meerderheid advi seerde tot aanneming behoudens ondergeschikte wijzigingen. De minder heid had daartegen bezwarenzoowel van principiëlen als formelen aard. De synode nam mei 15 tegen 4 stemmen aan. dal het voorstel, hetwelk aanvulling van het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten be doelde, overeenstemde in geest en strekking met hel algemeen reglement. Zij was echter met 12 tegen 7 stemmen van oordeel, dal wijziging van het algemeen reglement aan de vaststelling van de aanvulling moest vooralgaan. De synode van 1881 was hij de voorloopige aanneming van meeningdat dit niet noodig was. De meerderheid besliste thans anders. Zij was ovcr- luigd geworden, dat het woord //gemeente" in het algemeen reglement slechts in plaatseljjken zin voorkwam en hel gebruik van dat woord in een bijzonder reglement ais //vcrceniging van gelijkgezinden op godsdienstig ge bied" buitensloot, zonder dat deze bcteckenis daarin uitdrukkelijk was op genomen. Verschillende amendementen zijn ingediend tol aanvulling van liet algemeen reglement in dezen zin. Alle voorstellen lot wijziging van art. 38 godsdienstonderwijs zijn afgewezen. Hoe gaarne ook de meerderheid ware tegemoet gekomen aan de bezwaren der minderheid legen liet verbod om af te wijzen hij het doen van belijdenis wegens geschil van geloofsover tuiging, meende zij dal niet te mogen, zoolang niet uitdrukkelijk hel be ginsel, in die woorden neergelegd, op andere wijze was gehandhaafd. Afgewezen werd ook liet voorstel om de kelkeraden te magligen geen ouderlingen af te vaardigen bij het afleggen van belijdenis en de predikanten te vergunnen niet de aanneming voort te gaan, zoowel indien de kerkcraatl niet afgevaardigde als wanneer de ouderlingen wegbleven. Men meende <ie wanorde en hel pligtverzuini niet te mogen reglement erenevenmin als aan de kerk een brevet van onvermogen Ie mogen uitreiken om bare reglemen ten te handkaren. De synode der Christ, geref. kerk heeft o. a. behandeld de opleiding der studenten en zendeling-kweekelingen. Omtrent laatstgenoemden werd bepaald, dal zij hunne litterarische studiën eerst aan de theologische school te Kampen zullen volbrengen, en daarna hij den zrndings-direclor te Lei den zich zullen bekwamen in Ibiologische vakken, de zeudings-geschicdeuis en dc geschiedenis der godsdienstenen levens Maleisch zullen aauleeren. Z. Hl. heeft voor 84000 het Wicsselsche bosch aangekocht. Te Rotterdam is door de politie een vreemdeling aangehouden, die zich aan opligting en valschheid in geschrift te Amsterdam had schuldig gemaakt. Onder Rcrgschenhoek is gisteren nacht een paard door den bliksem gedood. In verband met hel berigl, dal de goudsmid Bosch zich, in zake Jan netje Struik, lot de regtbank te Amsterdam heeft gewend, opdat voorloo pige voorzieningen zouden worden getroffen, noodig tot het verkrijgen van het voorregt van surséance van betaling, welk voorregt definitief door den hoogen raad moet worden verleend, deelt het P. v. J. mede, dat de schuld- cischers van den heer Bosch tegen Maandag e. k. zijn opgeroepenóm op dit verzoek te worden gehoord. Of het zal worden toegestaan, moet wor den beslist volgens art. 900 wetb. v. kooph.luidende aldus: //Surséance van betaling wordt bij uitsluiting lorgestaan aan kooplieden, welke, hetzij door buitengewone omstandigheden van oorlog, hetzij door andere onvoor ziene rampen, builen staat zijn geraakt om zich op het oogenblik jegens hunne schuldeischers te kunnen kwijlendoch die volgens hun staal of balans, door deugdelijke bescheiden geslaafd, aanioonen, dat zij, door het te verlee- nen uitstel, lien ten volle zullen kunnen voldoen". Te IJmuiden is Zaturdag morgen door de bomschuit G erlruida Jo hanna aangehragt de bemanning, bestaande uit den kapitein en zes man. van hel op twintig mijlen uit den wal gezonken Engelsche brikschip Uilen, geladen met steenkolen. De equipage is onmiddellijk met eene Engelsche stoomboot naar Sunderland vertrokken. Eergisteren nacht is door middel van huitenbraak en inklimming tliei-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1