PER TELEGRAAF. blijven. De commissie wijst er op dat daar waar 510,768 frs. voor de inva- I liden wordt besteed, niet minder dan 276,209 frs. voor de administratie wordt gevorderd. Dit acht zij een misbruik, en zij verlangt de afschaffing der stichting, niet ten nadeele der oud-gediendenmaar in het belang van betere administratie. Zij stelt daarom voor, den invaliden een jaargeld toe te kennen en hen voorts vrij te laten te gaan wonen waar zij verkiezen. Dit jaargeld zou bedragen 1000 frcs. voor soldaten en korporaals1200 frcs. voor onderofficieren. De Italiaan Zinardelli, die zich dezer dagen in eene bijeenkomst van revolutionairen zoozeer deed gelden, heeft van den commissaris van politie aanzegging gekregen dat de regering besloten had hem het land uit te zet ten. Zinardelli was woedend daarover. Hij verklaarde aan den commissaris dat hij de Fransche politie zou prijsgeven aan den haat zijner staatkundige vrienden in alle landen. Ook zeide hij hem dat bij zich niet zou storen aan het bevelschrift. Eene dienstbode, die in het sterfhuis van zekere mevrouw te Parijs als bewaarster was aangesteld, vond eene rol papier achter eene kast ver borgen en verkocht dit voor weinig geld aan een spekslager. Toen deze zijne coteletten en worstfragmenten in die papieren wilde gaan wikkelen, ontdekte hij, dat het effecten waren en eene waarde van 12000 fr. verte genwoordigden. De commissaris van politie, aan wien hij zijne ontdekking mededeelde, kwam op zijne beurt tot de ontdekking, dat het effecten wa ren, die indertijd gestolen waren en waarvan de nommers bij de politie bekend waren. Het carricatuurteekenen schijnt niet alleen een zeer inspannend werk te zijnmaar ook zeer nadeelig te werken op de geestvermogens. Nadat voor eenigen tijd André Gill naar het krankzinnigengesticht moest worden gebragt, is thans ook Alfred Grévin, de beroemde teekenaar van het Journal Amusant etc., dien zelfden treurigen weg opgegaan. De burgemeester van Mulsanne is door den prefect der Sarthe voor twee maanden in zijn ambt geschorst, omdat hij eene valsche handteekening en een nagemaakt zegel gezet had op een officieel stuk. DVITSCHLAN». Door de strafkamer te Oflenburg zijn twee wijnfabrikanten, Eduard en Isidor Günzburger, wegens knoeijerij op groote schaal, tot 2050 mark boete veroordeeld, waarvoor een halfjaar gevangenisstraf in de plaats kwam, omdat zjj niet bij magte waren die som te voldoen. De heer Moritz Kahn van Diersburg, is tot eene geldboete van 3000 mark veroordeeld, wegens het overtreden van de wet op de voedingsmiddelen en bedrog in zijn wijn handel; de 400 hectoliter in beslag genomen kunstwijn werd verbeurd ver klaard en hij in de kosten veroordeeld. Bij het overzetten van eene compagnie Pruissische jagers, te Dantzig in garnizoen, over den Weichsel is eene der schuiten omgeslagen. Eén officier en 9 jagers zijn geredmaar 7 jagers en 2 veerlieden verdronken. De echtgenoote van generaal Wolseley, de bevelhebber der Engelsche troepen in Egypte, vertoeft thans te Homburg, om het bronwater aldaar te gebruiken. Het dorp Balterlinden, bij Solothurn in Zwitserland, is door een brand getroffen, die 20 huizen in de asch legde. Gedurende de laatste 1% jaar is dit de vierde brand in die plaats, en men vermoedt, dat kwaadwilligheid telkens in het spel was. TÜRKIJ El. Het Hamidié-theater te Konstantinopel is Zondag avond gedurende de voorstelling ingestort, de ongeveer 300 toeschouwers onder de puinhoopen begravende. De helft hunner werd min of meer gevaarlijk gewond, doch als door een wonder was er geen enkele doode te betreuren. Het publiek be stond grootendeels uit jongelieden van goeden huize en militairen. De Turk- sche bladen hadden nog {-«langs zeer tegen de zedelooze vertooningen ge ijverd, die in bedoeld theater aan de orde waren en tevens de politie opmerkzaam gemaakt op den slechten toestand van het gebouw. Maar in plaats daarnaar te luisteren had de directeur van politie te Konstantinopel den Vakit eene waarschuwing gezonden en in weinig kicsche taal de redactie uitgenoodigd zich niet te bemoeijen met zakendie haar niet aangingen. ALEXANDRIE, 25 Augustus. De Nautilus ligt steeds voor Aboukir. De Oosten rij ksche consul heeft alle maatregelen genomen om de bevrijding der gevangen officieren en matrozen te verkrijgen, maar tot nog toe zonder ge volg. De personen, met dat doel door den consul naar Aboukir en Kafr-el- Dowar gezonden, zijn niet teruggekeerd. De Lesseps verklaarde, in antwoord op een telegram van den consul, dat hij er niets aan doen kon. Men zegt, dat Arabi de Lesseps beschuldigt hem door valsche belofte misleid te hebben, ten einde het kanaal aan de Engelschen te kunnen verkoopen. Arabi zou een prijs gesteld hebben op het hoofd van de Lesseps. De onderhandelingen over de vorming van een ministerie zijn opgeschort tot de komst van Haidar. LONDEN, 25 Augustus. Eene dépêche van Wolseley aan het ministerie van oorlog uit Ismaïlia van 24 dezer zegt, dat hij, om de oorzaken van het zakken van het water in het zoetwaterkanaal gedurende de laatste drie dagen te ondekkenmet cavalerie en 1000 man infanterie was opgerukt en nS schermutselingen een dijk had bezet, die door de Arabieren was opge worpen in het kanaal tusschen de dorpen Magfar en Mahuta. Eenige offi. eieren en manschappen waren gewond. Den volgenden dag zou hij de vijan delijke stelling te Halenka aantasten. LONDEN, 26 Augustus. Dépêche van generaal Wolseley, 25 Augustus 10 's avonds. Heden ochtend ben ik op nieuw vooruitgekomen. Onder mijne bevelen had ik de eerste divisie en de geheele brigade cavalerie met 16 stukken geschut. De vijand had zijne positie te Mahata zeer versterkt. Aan generaal Lowe gaf ik bevel, met de cavalerie en de artillerie den vijand van achteren aan te vallen. Lowe volbragt dien aanval op eene zeer voldoende wijze. De Engelschen sloegen den vijand op de vlugt en bragten hem gevoelige verlie zen toe. Wij namen een groot kamp nabij het spoorwegstation in Mansa- nieh in bezit; vijf lvrupp-kanonneneene groote hoeveelheid munitie en 75 spoorwegwaggonsmet mondbehoeften geladen, vielen in onze handen. Over den uitslag van het gevecht ben ik zoo tevreden, dat ik, in strijd met mijn vroeger voornemen, morgen zal voorwaarts rukken en de sluis Kassavia aan het zoetwaterkanaal bezetten. Deze positie zal aan de troepen den togt door de woestijn tusschen Ismaïla en de Delta verzekeren. De vjjand is naar het schijnt zoo gedemoraliseerd, dat ik geen ernstigen wederstand verwacht alvorens te Zagaris te komen. In het gevecht van gisteren hadden wij zes dooden en twintig gekwetsten. De verliezen van heden zijn nog niet bekend, maar van weinig beteekenis. De Egyptenaren i hadden versterking ontvangen, zoodat zij 5000 man telden; de Engelschen, ongeveer 1500 man sterk, hebben heden den ganschen dag met den besten uitslag weerstand geboden. Admiraal Seymour heeft op het zoetwaterkanaal eene schuitendienst georganiseerd om de troepen van mondbehoeften te voorzien. ALEXANDRIE, 25 Augustus. Volgens vertrouwbare berigten uit het bin nenland is de was van den Nijl veel minder dan in het vorige jaar. PROGRAMNA VA1V HIlZIEKVITrOERIAGEN. Musis Sacrum. Maandag 28 Augustus, ten half acht ure, door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher, le afd.: 1. '/Hochzeitsmarsch", Mendelssohn; 2. Ouverture "Prince Eugène", Schmidt; 3. Walzer "Die gute altc Zeil", Joh. Strauss; 4. Fantaisie »LePos tillon de Lonjumeau", Adam. 2C afd.: 5. Concert-Ouverture, Hacklander; 6. Duett a. d. Op. "Luise Miller", Verdi; 7. Arie aus "Stradella", Flotow; 8. «Die reise durch Europa" Potpourri, Conradi, (eene vereeniging van ver schillende volksliederen); 9. Gavotte "Ueimliche Liebe", Reich. ZWOLLE, 25 Augustus. Tarwe /9.50a /IO; rogge ƒ7.75 8boekweit 6,75; a ƒ7, gerst ƒ6.25 6.75; paardeboonen ƒ8.75 k ƒ9.25; aardappelen 2.50 i 3.25, alles per HL. Boter. Aanvoer 575/8, 475/16 vaten en 500/2 KG. stuk goed. Totale aanvoer 23000/2 KG. Middenmarkt ƒ1.10 per KG. Handelswaarde 12650. Notitie van heden: per KG. ƒ1.10 k ƒ1.30; per 20 KG. of J vat prima kwal. 24 k ƒ25; afwijkende soort 22 k ƒ23.50; tweede soort f 19 1 ƒ21. Eijeren3 k 4 per 100 stuks. Vee. Aanvoer ter Zwollerkerspel voormarktop de stallen en de markt van heden p. m. 1700 stuks. Handel geanimeerd. Men gaf voor vette koeijen en ossen aan bouten 80 k 90 ets; dito stieren 60 k 70 ets; dito kalveren 70 k 80 ets; dito schapen 50 a 65 ets; alles per KG. schoon. Andere veesoorten zeer gezocht tot gevarieerde markt. Varkens. Bij grooten aanvoer van biggen en andere soorten varkens was heden groote drukte. Men besteedde voor 6 weken biggen ƒ6.50 a ƒ9; 10 weken dito 10 k t 13; magere varkens f 35 k 45, drachtige dito f 50 k/75; vette dito eerste soort 47J k 52j ets; tweede soort 42j. k 45 ets per KG. levend gewogen. Russchen. Aanvoer p. m. 4000 bossen. Handel minder willig. Prijzen ƒ7 t ƒ15 per 104 bossen. MASTENBROEK25 Augustus. Hooi en Stroo. Handel gedrukt. De prijzen zijn thans ƒ15 k 18 per 1000 KG. Nieuw hooi en stroo met veel vraag onveran derd willig. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6