BUITENLAN DSCHE BER1GTEN. BIJVOEGSELbehoorende fot de Leidsche Courant van Maandag 28 Augustus 6882, TV". 20 '8 GRAVENHAGE 26 Augustus. Door Z. M. den koning-groothertog is de generaal-majoor C. M. H. Pel benoemd lot ridder 2ie kl. groot-officier van den Gouden Leeuw van Nassau met de zwaarden. De lieer mr. J. F. Bijleveld is benoemd tot archivaris in Gelderland. Aan den heer E. J. Sommer is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. Het geregtshof alhier, gisteren ten correctionele uitspraak doende, be vestigde de vonnissen van de regtbank te Rotterdam, waarbij J. R. en C. K., aldaar, wegens diefstal, en Th. W. S., aldaar, -wegens mishandeling j waren veroordeeld, zoomede het vonnis van de regtbank alhier, waarbij W. J, de V.te Leiden, wegens diefstal was veroordeeld. Verder veroordeelde hetzelfde hof ten criminele: K. H. J., te Rotterdam, wegens diefstal met braak tot 18 maanden celstraf; II. S.te Dortmund, wegens valschheid in geschrifte tot 6 maanden celstraf en 6 geldboeten ieder van ƒ50; J. A. S.* te Hardinxveld, wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel, tot 3 maanden, en W. H. II., te Rotterdam, wegens diefstal bij nacht in een be woond huistot 1 jaar celstraf. De hoogc raad heeft uitspraak gedaan op het cassatie-beroep van den proc.-gen. bij het geregtshof te Arnhem tegen een arrest van dat hofgerigt, waarbij de kopergieter G. Th. H. is veroordeeld tot 7 maanden celstraf en geldboete, wegens het namaken en in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciën. Overeenkomstig het gevoelen van den proc.-gcn. bij het hof en ook van het openb. min. bij het hoogste regts- collegie werd 's hofs arrest, voor zooveel de opgelegde straf betreft, ver nietigd en den gerequireerde H. veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. i Men verneemt thans, dat tegen den koetsier, in dienst van de firma de Gruyter regtsingang is verleend ter zake van het met doodelijk gevolg- overrijden van den tramconducteur P. De commissie voor den bouw eener vierde Christelijke school alhier heeft 5000 van II. K. H. prinses Marianne ontvangen. Ofschoon de residentie dit jaar reeds verscheidene tentoonstellingen van keurexemplaren uit het dierenrijk (hondenduiven enz.) in haar midden heelt gezien, heeft de jaarlijksche internationale tentoonstelling van pluimgedierte door het bestuur van het Kon. Zool. Rot. genootschap georganiseerd, niets van haar belang verloren en mag zij reeds den eersten dag, ondanks het minder gunstige Weder, op veler belangstelling bogen. Trouwens een blik of hét terrein der expositie, in den Zoölogischen Tuin Voor dit doel afge zonderd bewijstdat de regeling der zaak aan bekwame handen was toe vertrouwd. Van de beschikbare ruimte is door de commissie uitstekend partij getrokkeu om de schoonste harmonie te brengen in die zeldzame verscheidenheid Van praehtvogels. water- en landbewoners. De catalogus bevat niet minder dan 666 nommers van bijna een honderdtal inzenders, nit verschillende steden van Nederland en uit het buitenlanden onfier de leiding van den gorgzamen directeur van den tuin die den voorraad berg plaatsen ditmaal wederom liet vermeerderen met 45 waterbassins en 100 nieuwe hokken, is het der commissie gelukt de paauwen, fazanten en hoenders Zoowel als de duiven en vogels van verschillend pluimage naar cisch voor eenige dagen te herbergen en nog gelegenheid te geven om eene fraaije col lectie volières, kooijen, broedmachines, boek- en plaatwerken te doen be wonderen. Onder de inzendingen trokken bijzonder de aandacht eene fraaije verza meling vogels van den heer W. J. M. de Bax en van den heer Nuyens, te Antwerpen, eene prachtcolleclie duiven van den heer P. Pol vliette Helle- voetsluis, en mad. Bodinus-d'Hofïschmidt, te Heelc, bij Brussel, terwijl eveneens bijzondere Opmerking verdienden de inzendingen van de heeren Üllyvene' de Wit, te Velp, Geelen, te Doorn, J. Smith, te Kralingen, en Voitellicr, te Mantes (Frankrijk), welke laatste zelfs niet geaarzeld heeft meer dan 1000 francs te besteden om zijne bezendingen goed en wel in den Haagschen dierentuin te installeren. Algemeen was dan ook het oordeel, dat deze 16,l! tentoonstelling niet alleen bij hare voorgangsters niet achter stond, madr zeer Véél schoons meer aanbood dan vroeger. BELGIË. Olivier van Bredael, gewezen klerk van Armand Peltzer, teregt staande voor de correctionele regtbank te Brussel, onder de beschuldiging van dief stallen ten nadeele van zijn gewezen meester, is tot 15 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Te Brussel gaf men Dingsdag avond in den schouwburg Molière eene Vlaamsche kostelooze voorstelling. Onder het derde bedrijf riep een farceur, of wel een zakkenroller, uit alle magt: «Brand! Brand!" Hierdoor ont stond in de zaal eene groote verwarring, waaronder verscheiden diefstallen van juweelen gepleegd zijn, ongetwijfeld door medepligtigen van den man die geroepen had. Nadat een commissaris van politie op het tooneel had medegedeeld, dat er niet het minste gevaar was, heeft men de voorstelling kunnen voortzetten. De stad Antwerpen is gisteren morgen door eene zware ramp bezocht. Ten 4 ure ontstond er brand in de woning van den heer Voets, herbergier, Eeckerschestraat 43, wiens woning gevestigd is in den hangar van guano van den heer Muller. De brand verkreeg in weinige oogenblikken eene zoo groote uitbreiding, dat weldra de hangar zelf in vuur en vlam stond. De brandweer en het regiment der genie werden per telephoon verwittigd, doch alvorens hulp opdaagde, was de brand overgeslagen tot de menig vuldige hout- en guanohangars, gelegen tusschen de Eeckersche poort en het Schijn. De overgroote stapels hout, die in deze hangars liggen, zijn der wijze geplaatst dat er tusschen elke twee planken eenige centimeter ruimte gelaten is, waardoor gedurig de wind speelt om het hout te droogen. Een maal het hout in brand, wordt het bijna onmogelijk het te blusschen. Ongelukkig blies de wind met veel kracht uit het Zuiden, zoodat de vlam men van den eenen hangar tot den anderen oversloegen, én weldra het verslindend element met buitengewone kracht op eene groote uitgestrektheid woedde. Zes compagnies van het 7e linieregiment, heel het regiment der genie, benevens andere troepen waren ter plaatse. Het regiment der genie vooral heeft vele diensten bewezen, want deze manschappen hebben eenen hangar afgebroken, die, indien hij had moeten in brand gerakenveel gevaar zou opgeleverd hebben voor het petroleummagazijn van de heeren de Brown Menssel C°., waarin niet minder dan 6500 vaten petroleum geborgen zrjn. Om 11 ure was de brand zoozeer uitgebreid, dat men bijna kon zeggen dat het vuur woedde op eene uitgestrektheid van ongeveer twee hectaren. Hij begon toen in hevigheid af te nemen. E M E li A W LONDEN, 25 Augustus. De heer Parnell heeft, met medewerking van eenige leden der voor malige Land-league, eene nieuwe vcreeniging gevormd onder den titel van: Iersch bondgenootschap voor arbeid en nijverheid. Dit bond stelt zich voor om ten behoeve van de arbeiders te doen wat de League voor de pachters heeft gedaan, namelijk hen te helpen in het tot stand brengen der hervor mingen waardoor hun toestand kan verbeterd worden. In eene dezer dagen te Dublin gehouden bijeenkomst heeft de heer Parnell verklaard, dat het eerste doel der nieuwe vereeniging zal zijn, om aan de Iersche boerenarbei ders kleine stukken grond, gezonder woningen, eene betere behandeling van den kant hunner meesters te verschaffen en hunne burgerlijke regten uit te breiden. Maandag 11. is een hevige brand uitgebroken te Swinton, bij Man chester, in de gebouwen van de «Lighting Company". Duizend groote vaten petroleum en tachtig bakken met lampolie geraakten in brand éh vloeiden vlammend door de vensters der fabriek, naar een beek, die tot op een afstand van 150 ellen een vuurstroom geleek. De schade wordt op 120,000 geschat. Generaal Wolseley heeft eene dagorder tot zijne soldaten gerigt. Hij herinnert, daarin dat, aangezien de lijfstraffen bij het Engelsche leger zijn afgeschaft, er geen middelweg bestaat tusschen de ligle straffen en de dood straf. Hij zegt vertrouwen te stellen in het oordeel en eergevoel zijner soldaten, die nu op het punt staan den strijd in allen ernst te beginnen. Hij vertrouwt, dal zij zullen eerbiedigen de inwoners der districten, welke zij door zullen komen. Zij moeten niet plunderen, behooren voor alle benoodigdheaen te betalen en stiptelijk aller godsdienstige gevoelens te eerbiedigen. Te Caïro worden, naar men verneemt, alle avonden optogtën töet fak kels gehouden. Jongens en manUeh doen gillend een beroep op God, dat hij de Britten moge verdelgen. «Groote Allah"! galmen zij, «zend allen Christenen den dood"! Arabi heft overal de krijgsbelasting. De adelborst de Chair wordt voortdurend goed behandeld. Te Konstantinopel vinden de Engelschen weinig medewerking. De Porte weigert het vertrek toe te staan van hoeders voor het vee ten behoeve der Engelsche expeditie, en zij heeft den uitvoer Van muilezels verboden, Zélfs zijn de ezeljongens en ossendrijvers, voor Engelsche rekening gehdurd, in hechtenis gesteld om hun vertrek te beletten, maar op het protest vaü den Engelschen gezant zijn zij weder losgelaten. Bevelen zijn gezonden naar Smyrna en naar alle andere havens, ten einde den Uitvoer naar Egypte, van welke benoodighedert dan ooktegen te gaan. Een blad uit Britsch-lndië deelt bijzonderheden mede uit Sumbhulpore omtrent eene onlangs onder de Kuita's door de Khouds aangerigte slagting. Den lb1*"1 Mei 11. werd te Balwaspur eene bijeenkomst gehouden, welke door een groot aantal der invloedrijksfe Khouds werd bijgewoond Men besloot er de Kuita's van Kalehundi, tegen wie een diepe haat en afgunst gekoesterd werd, om te brengen. De uitvoeriug werd aan verschillende vertegenwoor digers opgedragen, opdat ieder de zaak in zijne eigen buurt kon verrigten. De uitslag was, dat ongeveer 100 Kuita's het leven verloren, en met veel meer zou dit het geval zijn geweest, zoo er niet onverwijld maafrègelen waren genomen. In het dorp Kalamgaon werden veertig dier ongelukkigen, waaronder vrouwen en kinderen, in een huis opgesloten en den geheelen nacht bewaakt. Vroeg in den ochtend van 20 Mei moesten zij alles afgeven wat zij aan waarde bij zich hadden, waarna zij naar buiten werden ge sleept, en ondanks hun geroep om genade werden de mannen, twintig in getal, allen afgemaakt, op twee na, die 'in de verwarring wisten te ont komen. Zij werden niet allen te gelijk omgebragt. De invloedrijkste Khouds zochten ieder een slagtoffer uit, dien Zij medenamen en waar zulks hun goed dacht in koelen bloede voor hunne dorpsafgoden of in het veld slagtten. (/j. c.) fEANKRIJK, Men wil weten dat na afloop der vacantie bij den senaat en bij de kamer gelijktijdig weder een wetsvoorstel tot weder-invoering van het «scrutin de liste", de departementsgewijze verkiezingen, zal worden ingediend door leden der republikeinsche Unie. Ook zal, volgens de llappelna de vacantie bij de behandeling der be grooting eene belangrijke quaestie aan de orde komen, namelijk het al of niet voortbestaan van het Hotel des invalides. De begrootings-commissie heeft zich met groote meerderheid van stemmen voor de afschaffing ver klaard, maar de minister van oorlog verlangt, dat de stichting in stand zal

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5