zijne vrouw, die kinderloos zijn, wenschen in hel bezit van hel knaapje te mogen blijven. Door wijlen mevr. de weduwe D. Hoenderhoogt, geboren Bakels, te Apeldoorn overledenis aan de diaconie der Herv. gemeente te Amster- dam vermaakt eene som, groot 16700 inschrijving 2% pCt. grootboek, onder den last van vruchtgebruik aan eene harer dienstboden. Gisteren morgen is te Scharwoude, bij een hevig onweder, de dienst bode van van Diepenbezig zijnde het vee op le halendoor den bliksem doodeijjk getroffen. Ook een paard werd gedood. Te Akersloot werd een huis door den bliksem getroffen zonder dal er brand ontstond. Het huis raad werd echter door elkander geworpen en het dak hier en daar bescha digd. Vader en dochter vielen bewusteloos op den grond en bekwamen brandwonden, de zoon bleef ongedeerd. De beide artilleristen, zoo zwaar verwond in hel kamp van Olden- broek door het springen van eene granaat, worden le Utrecht in het mili tair hospitaal verpleegd, en bevinden zich vrij wel. Z. M. de koning wordt, op hoog bevel, door de heeren doctoren Krol en Brumund dagelijks op de hoogte gehouden van den toestand der patiënten. Men tracht gelden te ver zamelen om aan de verminkten kunstarmen te geven. Woensdag 11. had te Loenen aan de Vecht, naar men aan de IV. K. C. meldt, een vreemd natuurverschijnsel plaats. Een ooggetuige verhaalt, dat hij 'savonds, omstreeks 9 uur, na een onweder, buiten eene meer dan ge wone drukte hoorde. Naar de oorzaak daarvan willende vernemen, zag hjj, dat de straat bedekt was met flikkerende vlammetjes, terwijl de lucht be zwangerd was met phosphorreuk. Ook op een gedeelte van de Vecht nam men hetzelfde waar. Dit verschijnsel duurde tot omstreeks middernacht. Vele personen waren zoodanig door vrees bevangen, dat zij zich niet naar bed durfden begeven. s Uit Baarn meldt men aan het Hbl.De onderhandelingen, die sedert geruimen tijd gevoerd zijn omtrent den aankoop van een gedeelte der be zittingen van wijlen Z. K. H. prins Hendrik, alhier en in de omstreken, zjjn thans zoover gevorderddat de zaak haar beslag krjjgtzoodra het gedeelte der regeling, dat op de stoomvaartmaatschappij Zeeland betrekking heeft, door de belanghebbenden zal zijn goedgekeurd. Daaromtrent zal op eene vergadering in de eerste helft der volgende maand beslist worden. Tot de gronden, welke de combinatie van de hooge erfgenamen van den prins wenscht over te nemen, behooren o. a. ook die. welke indertijd alhier in erfpacht zjjn uitgegeven, en met villa's zijn bebouwd. Het voornemen be staat om aan de houders dier erfpachten gelegenheid le gevenhun beperkt zakeljjk regt in eigendom le veranderen, door betaling eener som, bere kend volgens eene pacht van 3 pCt., zoodal de afkoopsom voor elke /100 pacht, die thans betaald wordt, ƒ3333.33 bedraagt. Op de stoep van een scheepstagrijn aan de Zuiderhaven le Harlingen lag Donderdag een zeil. dat door den hevigen wind werd bewogen. Een paard, achter zich hebbende eene tilbHry met twee personen, schrikte, het beest draaide af en sprong door de spiegelruiten van een naburig huis, zoo» j dat het in de voork»m*r slnnit terwijl •■tK.wy d<> oioop btccf slaan nog kwam het beest met den kop door eene glazen deur, zoodat het tame- ljjk erg bloedde. Overigens kwam men wederzijds met den schrik vry Te Kloosterburen is dezer dagen in den molen van den heer Nieze- muller, terwijl deze in vollen gang was, een der pelsteenen afgevlogen. De zolder werd geheel verbrijzeld. De kracht was zoo hevig, dat een dikke balk middendoor gebroken en een der muren erg beschadigd is. De zoon van den molenaar en diens knecht zakten met den zolder naar beneden, zonder gelukkig eenig letsel te bekomen. Te Heesch, in Noordbrabant, is een groot aantal personen door eene hevige ziekte aangetast, nadat zij het vleesch hadden gebruikt van eene koe. welke, na eenige dagen ziek te zijn geweest, was gestorven. Ofschoon de hulp van eenige geneeskundigen is ingeroepenis de toestand van som* mige personen zoo verergerddat men het ergste vreest. Daar ter plaatse bestaat onder de landbouwers de overeenkomst, dat, in geval een landbou wer een of meerdere beesten door ziekte verliest, de andere landbouwers verpligt zijn hem dat vleesch tot een goeden prijs af le koopenom hem daardoor in het verlies tegemoet te komen. Gisteren was in de vergadering van de te Maastricht vergaderde Juris- ten-vereeniging aan de orde de commanditaire vennootschap, en wel de vraagWelke hoofdbeginselen behooren bij eene nieuwe regeling der ven nootschappen en commandite, zoowel de gewone als die op aandeelen, in de wel te worden nedergelegd Hierover zijn praeadviezen uitgebragt door de hh. m". A. Heemskerk, reglcr le Zierikzee, en W. Binger, advocaat le Amsterdam. Naar aanleiding dier praeadviezen waren de volgende vraagpunten voorgesteld: 1. Moet de commanditair, gelijk thans in onze wet is aangenomen, als vennoot worden beschouwd, of als eenvoudig participant-geldschieter in eens anders zaak. gelijk bjj den stillen vennoot in het Duitsche handels wetboek. 2. Zjjn welligl beide beginselen nevens elkander aan te bevelen, gelijk in dat wetboek? 3. Zjjn bjj de eerste beschouwing (die van vennootschappelijke betrek king) de bepalingen van ons W. v. K. voldoende? of wel behoort te wor den bepaald: Dat de acte van vennootschap althans extractsgewijze moet worden inge schreven en gepubliceerd, en dat daarbij wordt vermeld: a. de naam des commanditairs? b. het bedrag zijner commanditaire deelneming? 4. Behoort het verbod van art. 20 lid 1 W. v. K. te worden gehand haafd? En op de penaliteit van art. 21? 5. Behoort de bepaling van art. 20 lid 2, dal de commanditaire vennoot aan het beheer geen deel mag nemen, te worden gehandhaafd Zoo ja, op straffe van algeheele solidariteit, of op die van gedeeltelijkegelijk be paald in het nieuwe art. 28 C. de Comm.? 6. Behoort dit beginsel nader te worden omschreven door eene bepaling: a. dat daden van loezigt en controle niet onder beheer vallen? b. dat door den comm. vennoot gehandeld kan worden krachtens volmagt des bekee renden vennoots? c. dat de comm. vennoot zich bij de acte kan voorbehou den toestemming te verleenen tot zekere handelingendaarbij uitdrukkelijk omschreven? 7. Behoort de bepaling van art. 1683 B. W. onveranderd ook voor com manditaire vennootschappen te gelden? 8. Moeten comm. vennootschappen met aandeelen uitdrukkelijk worden toegelaten 9. Behoort bepaald te worden dat bij deze soort van vennootschappen het commanditair kapitaal volgestort moet zijn, alvorens in werking te treden? 10. Moet in allen gevalle (dus ook bij verwerping van dat beginsel ten opzichte der gewone comm. vennootschap) bij deze vennootschappen volledige publiciteit van het commanditair kapitaal worden voorgeschreven? Na beraadslaging werden de volgende besluiten genomen: Punt 1 gesplitst in twee gedeelten; eerste gedeelte van moet tot be schouwd werd aangenomen met algemeene stemmen op één na; het tweede gedeelte verviel. Punt 2 werd verworpen met 31 tegen 3 stemmen. Over de andere punten werd gestemd met zitten en opstaan. Punt 3. Beide eerste alinea's werden aangenomen; 3a verworpen; 3b met verandering van zijner in der aangenomen. Punt 4. Beide deelen bevestigend beslist. Punt 5. Eerste alinea idemtweede alinea beslist in den zin van nieuw art. 28 C. de C. Punt 6 geheel aangenomen. Punt 7 ontkennend beslist. Punt 8 bevestigend beslist. Punt 9. Hierover werd hoofdeljjk gestemd; met 24 tegen 14 stemmen bevestigend beantwoord. Punt 10 was reeds beslist door aanneming van punt 3. Zie verder het Bijvoegsel). ADV E K T E N T I E IN. Bij vonnis der Arrondissemcnls-Rechtbank te 's Oravenhage, van 25 Aneiis- tus 1882, is de Heer MARI VAN KAATIUIVEN, wonende le Soelerwoude, op eigen verzoek wegens zwakheid van vermogens onder curateele geslrlil. De Officier van Justitie bij voornoemde Rechtbank. VAN DER KEMP. Bij akte, den 24"" Augustus 1882 voor den te Amsterdam gevestigden Notaris G. RUYS gepasseerdis tusschen de ondergeleekenden GERARDUS FRANCISCUS JAPIKSE, Bierbrouwer le Leiden, en AUGUST MARIE RUYS, zonder beroep, te Amsterdam, aangegaan eene Vennootschap, ten doel hebbende het uitoefenen eener Bierbrouwerjj in den ruimsten zin, het drij ven van handel in Bieren en hetgeen daarmede doorgaans gepaard gaat. De Vennootschap is gevestigd te Leiden en aangegaan voor den tijd van drie jaar, te rekenen van af 1 Januari 1882 en alzoo eindigende 31 Decem ber 1884. Zij zal voorts, na expiratie van dien termijn, beschouwd worden telkens voor één jaar te zjjn gecontinueerd, zoolang door een der Veunoo- ten niet een jaar vóór het eindigen van het boekjaar, waarin men de Ven nootschap wenscht te doen ophouden, aan den anderen opzegging zal zjjn gedaan. De firma zal zjjn „JAPIKSE EN SCHALKWIJK", lot de teeke- ning waarvan beide Vennooten zijn gerechtigd, doch alleen voor zaken de Vennootschap rechtstreeks betreffende. G. F. JAPIKSE. AUGUST M. RUYS. Bjj akte, den 25"" Augustus 1882 voor M'. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, verleden, is tusschen de Heeren PIETER D1EDERIK ENGELS, Fabrikant en Touwslager, en MARIA JOANNES HERMANUS VAN DEN BERGH, particulier, beide wonende te Leiden, aangegaan eene Vennoot schap, ten onderwerp hebbende het vervaardigen en slaan van Touw en het spinnen van Garens en al wat daartoe behoort, onder de firma „ENGELS EN VAN DEN BERGH". De Vennootschap is geves tigd te Leiden, aangegaan voor onbepaalden tijd en aangevangen den 1"" Augustus 1882 en zal voortduren zoolang een der partijen niet zes maan den te voren aan zjjn mede-Vennoot zal hebben kennis gegeven dat hij haar verlangt te doen eindigen. De Vennooten zjjn, voor handelingen tot de Vennootschap betrekkelijk, beide gerechtigd tot het teekenen der firma; de toestemming en mede werking der beide Vennooten wordt echter gevorderd lot het opnemen van gelden, tot aan- en verkoop van onroerende goederen, tol het verhuren, ter leen. in gebruik- of verbrnikleening geven van fondsen of goederen der Vennootschap, tot het met pand of met zakelijke rechten bezwaren van goederen aan de Vennootschap toebehoorendc, tot het huren van localen lot het uitoefenen der Vennootschap benoodigd en tot transactie met schuldena ren der Vennootschap. Tegen K6ll- en borstlijden zijn de Stollwcrck'sche Borst Bonbons, per pakje 35 Cents, het aanbevelenswaardige huismiddel. Zij zijn in voorraad in de meeste Apotheken goede Comcstibles-winkels ffl Suikerbakkerijen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2