LEIDSCHE CÖERANT. 1882. 201. MAANDAG 28 AUGUSTUS. ST A DS-BERICHT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 29 Augustus 1882, des namiddags Ie twee uren. 1«. Verzoek van J. A. H. Van Hartrop, om continuatie als stads-klokke- nisl. (159) 2". Vaststelling van een voordracht voor de benoeming van Zetters. (169) 3». Verzoek van J. P. Fontein, om een sloep te leggen. (149) 4'. Idem als voren van het Bestuur der Remonstrantsche gemeente. (149) 5°. Idem als voren van W. F. Jongbloed. (150) 6». Voordracht tot verkoop van grond aan de Haarlemmertrekvaart. (151 en 163) 7». Staat van af- en overschrijving en suppieloire staat van begrooting, dienst 1882. (152 en 164) 8. Voordracht betrekkelijk den aanleg van een stoomtram naar Voorscho ten. (156 en 1651 9». Idem tot wijziging van het besluit tot het aangaan van cene geld- leening. (161) 10'. Idem betrekkelijk de herstelling van twee schoorsteenen op het Raad huis. (162) 11'. Verzoek van G. Van der Waals, om ontslag als derde onderwijzer aan de Jongensschool l'le klasse. (155) 12'. Idem van Mej. Jesse, om ontslag als onderwijzeres aan de Kweekschool voor onderwijzers. (160) 13'. Idem van Mej. W. Van Romburgb, als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (167) 14'. Idem van VV. Rutgers, als derde leeraar in de gymnastiek. (168) 15'. Rekening van de gemeente over 1881. (142 en 158) 16°. Rekening van het Nederl. Israelielisch Armbestuur over 1881. (166) 17°. Idem van Vrouwen-Kraammoeders. (157) 18°. Idem van het R. K. Wees- en Oude!iedenhuis. (153) 19». Idem van het R. K. Armbestuur. (154) BINNENLANDSC H E H E R1 G T E N. LEIDEN, 26 Augustus. Hel eerste itommer van de aangekondigde /'Leidsche Pcnkrassen" ziet thans hel licht. In een voorwoord zetten de schrijvers hunne bedoeling uiteen, namelijk alleen de bevordering van het algemeen welzijn geen wroeten in het privaat leven van personen. Wij gelooven, dat, wanneer aan dat pro gramma streng de hand wordt gehouden, dit vlugschrift, dat op onbepaalde tijden zal verschijnenzijnen weg wel zal vinden. Heden middag ten half een nur is aan den Ouden Rijn al spelende van eene schuit in het water gevallen een 10-jarig jongentje, genaamd J. A., doch spoedig daaruit gehaald door zekeren v. d. Z. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 47 tot 67 volwassen personen en 7 lot 11 kinderen. Ten gevolge van het ruwe koele weer werden deze week op Rhijnzigt niet meer dan 492 zwembaden door heeren en 36 door dames genomen. De temperatuur van hel water daalde van 20 tot 17° Celsius. Men meldt ons uit Voorscholen: Altijd verhoogt schoon weder de waarde van een feest, welk een feest het dan ook wezen moge en hoe en waar het ook gevierd wordt. Waar het tentoonstellings- en landbouwfeest, dat den drie en vier en twintigsten alhier heeft plaats gehad, ook op te roemen heeft gehad, voorzeker niet op schoon weder, op liefelijke Augustus-warmte. De eerste dag, de dag van volksvermaken, mag, het ongunstige weder in aan merking genomen, toch als welgelukt zijn aan te merken. De ringrijders, touwtjespringsters, draadjeknipsters, kuipjestekers, slroophappers waren welgemoed en bleven ten einde toe in opgewekte stemming. De tombola met schoone prijzen, voor meisjes van 16 lot 20 jaren, was niet het minst ■opgewekte en voerde het gejuich ten top. Daar de illuminatie op den eersten dag niet kou plaats hebben, werd die uitgesteld tot den volgenden avond als wan neer het weder toch ietwat gunstiger was. Op beide dagen was er overvloed van muziek, stroomende uit eene prachtige muziektent, daartoe midden op het dorp opgerigt. Wat de tentoonstelling betreft, die was allerkeurigst, prachtexemplaren van vee, keur van zuivel, bloemen en planten, en alles op zijn allernetst ingerigt en gerangschikt. Hoewel de stoqmlram nog niet reed, dat in het vroege voorjaar den vreemdelingen toch beloofd was, heeft bet echter aan bezoekers der tentoonstelling, eVenmin als aan feesthouden- den ontbroken. Welligt dat over 5 jaren de toeloop grooter is, als name lijk de IJssel-stoomtram-maatschappij met hel aanleggen en afwerken der lijn Wassenaar-Voorschoten is klaar kunnen komen. De ondervinding heeft geleerd, dat de tegenwoordige regeling van de benoeming en bevorderiug van commiesen ter inspectie der directe belastin gen invoerregten en accijnsen minder doelmatig is. Het gevolg hiervan is, dat de meeste commiesen ter inspectie al ras hunne betrekking tegen eene andere trachten te verwisselen, ten einde de onveranderlijkheid hunner be zoldiging met vooruitgang in belooning te verwisselen. Bij kon. besluit van 31 Julij jl. is thans ook voor deze ambtenaren het beginsel van geregelde tractements-opklimming aangenomen, naar het voor beeld der nieuwe regeling voor de controleurs. Na 10 jaar dienst ter in spectie kan hun de titel van hoofdcommies worden verleend met een trac- tement van /2J00. Voorts zullen zij, na vier jaren dienst in laatslgemelde betrekking, boven mededingers met meer geldigen dienstijd in aanmerking kunnen komen voor ontvangkantoren waarvan de zuivere belooning hun tractement hoogstens met ƒ500 overtreft. Daarentegen zullen zjj, die onder de nieuwe regeling tot commies of tot hoofdcommies ter inspectie aangesteld worden, niet meer benoembaar zijn tot adjunct-controleur of controleur, voor welke betrekkingen die ambtenaren trouwens, na langjarige bureauwerkzaamheid, in den regel minder geschikt zullen wezen. Aan de andere zijde zullen bekwame eerste klerken ter inspectie, die deze betrekking minstens vier jaren neuoeii ucMctj »i, jlmi nf ie nemen examen, de noodige geschiktheid en algemeeneontwikkeling bezitten, kunnen worden benoemd tot commies ter inspectie. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het veeartsenijkundig examen gedurende de jaren 1881, 1882 en 1883, aangaande hare zitting in Mei, Junij en Julij 1882. Blijkens mededeeling van den consul der Nederlanden te Warschau is het berigt van sommige dagbladen, dat aldaar onlangs gevallen van choleia zouden zijn voorgekomen, onjuist. Het eenige ziektegeval, dat tol zoodanig berigt heeft kunnen aanleiding geven, bestond in een aanval van cholerine. Het stoomschip Zeeland, van Batavia naar Rotterdam, is op 25 Aug. van Aden vertrokken. Tot docenten aan de theologische school te Kampen zijn door de synode benoemd de hh. dr. 11. Bavinck, pred. te Franeker; L. Lindeboom, id te Zaandam, en L). K. Wielinga, id. te Nieuwendijk. De tweede door de Standaard medegedeelde lijst van de collecte voor de scholen met den Bijbel geeft met de eerste lijst een totaal aan van 19546.59%. Tc Rotterdam is gisteren en heden de 17Je algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar onderwijs, onder voorzitting van den heer dr. D. de Loos. Die vereeniging telt thans 300 leden. Uit Haarlem meldt men, dat het met de familie Staleman, bij Vogelen zang gekwetst, reeds goed gaat. Het zal echter nog geruimen tijd duren, eer zij zullen kunnen loopen. De stationschef van Vogelenzang, de heer Struick. moet van den raad van administratie van de Iloll. spoorwegmaat schappij een vleijeud schrijven hebben ontvangen, als dank voor de uitmun tende zorgen door hem genomen, zoowel bjj de verpleging der gekwetsten als om den geregelden loop der treinen ten spoedigste te herstellen. Te Haarlem is weder naar het huis van arrest overgebragt de beruchte dief Hartog Koks, oud 49 jaren, die zich aan verschillende diefstallen van kleedingstukken en andere voorwerpen had schuldig gemaakt. Dit is de 14" maal, dat hij door de politie wegens diefstal is gearresteerd. Te Amsterdam is in deze week bij ds. Hasebroek van een onbekende ƒ5000 ontvangen voor den houw eener nieuwe kerk op de Stadhouderskade, en bij d'. Adriani eene gift van ƒ2000 voor de school met den Bijbel. Men schrijft uil Amsterdam aan de IV. K. C.Gisteren ochtend kvvatn eene vrouw in een schaftkelder op de Prinsengracht met een kind, van om streeks een jaar op den arm. Zij bestelde een kop kofflj en vroeg of zij even het kind daar mogt achterlaten, voorgevende eene boodschap in de buurt te moeten doen. Daarin werd gercedelijk toegestemd, maar de vrouw was des avonds nog niet teruggekeerd en heeft zich waarschijnlijk op die wijge van haar kind, een allerliefst jongentje, trachten te ontdoen. De hospes en

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1