LEI IISCIIË COURANT. V. 198, DONDERDAG 24 AUGUSTUS. B1NNËNLANDSCHE BERIGTEN. I)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uilgesonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. f 2 Aftmderlyke nommers tijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdverlcntiCn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 Augustus. Bij de op 21 Augustus II. gehouden openbare aanbesteding van bel bonwen eener hoogere burgerschool voor meisjes en van een gymnasium op de Buïne alhier, werd besloten de gunning aan te houden. Thans is bet werk gecombineerd gegund aan den heer A. C. Vink, aannemer te Utrecht voor de som van ƒ101,500. Bij den uitgever Henri J. Stemberg, te 'sGravenhage, ziet. onder den titel van „Tooneelen uit ons dorp", een werkje het licht van wijlen dei» beer d'. T. F. Burgers, gewezen president der Transvaalsche republiek, liet wordt, door een voorwoord, bij het publiek ingeleid door den heer Thcod. M. Tromp, zijn gewezen privaat-secretaris. Het werkje bevat losse schetsen, door Burgers in jeugdigen leeftijd geschreven, waartoe hij de stof ontleende aan de omgeving waarin hij geplaatst was en de betrekking die hij bekleedde, ülschoon zij in de eerste plaats voor een Afrikaansch publiek zijn geschre ven, zal men ze ook hier nog wel roet genoegen lezen. Wij vertrouwen dat bet werkje in veler handen zal komen, vooral als men weet dat men door de uitgave, in verecniging met andere pogingen, de middelen tracht bijeen te brengen tot verzorging van het gezin van den overledene, dat in kommervolle omstandigheden is achtergebleven. De uitgave geschiedt geheel ten voordeele der nagelaten betrekkingen. liet werkje prijkt met het lithographisch portret van den schrijver, lertiijl door den lieer Tromp daaraan is toegevoegd cene verklaring van nikele woorden of spreekwijzen, die de lezer dezer locale schetsen misschien liiet zou begrijpen. De Staatscourant bevat een uittreksel van de verslagen omlreut de werkzaamheden der commissiën van toezigt op den doortogt en het vervoer van landverhuizers over 1881. Het geheele aantal der in 1881 uit Amster dam verscheepte landverhuizers heeft bedragen: in direct transport 9793 en indirect transport 211, te zamen 10004. Daaronder waren 4203 Nederlan ders. Uit Rotterdam vertrokken 18151 landverhuizers, waarvan direct naar Noord-Amerika 16186; daaronder waren 4414 Nederlanders. Uit Harlingen vertrokken nog naar Amerika 1491 landverhuizers en uil Vlissingen 281. Uit de rivier de Lek is de romp van een menschelijk ligchaam opge- liazld. Na geschouwd te zjj», is het lijk terstond hegraven. Het verkeerde in zulk een staat van ontbinding, dat hel totaal onherkenbaar was. Ook ontbraken alle Ulecdingstukken. Te Bodegraven ontstond eergisteren avond brand in cene villa aan den Uoogdijk. die, bij den bcvigen wind, een dreigend aanzien had. Men slaagde er echter in den brand tol bet bovengedeelte van hef perceel te beperken. Heden is door den regter-commissaris bij de llaarlemsche regtbank een aanvang gemaakt met de instructie der zaak omtrent het spoorwegongeluk [Ie Vogelenzang. Door het geregtshof te Amsterdam is Gradus Rroer, huisknecht uit 'sGravenhage, schuldig verklaard aan diefstal van een gouden ring en des wege veroordeeld tot eene celstral van 2 jaar. De "tnillioenenjufvrouw" (mej. Jannetje Slruyk), meldt het Hbi, is te Rotterdam in hechtenis genomen, nadat door den regter-commissaris, m tegenwoordigheid van den officier van justitie bij de regtbank te Rotierdaov, Rel getuigenverhoor had plaats gehad. Dat verhoor was reeds des morgens ten 11 ure aangevangen. Voornamelijk werden gehoord de heeren Bosch (vader en zoon), zijne dochter en de aanslaande echtgenoot van mej. Slruyk. Rij bel vernemen, dat zij voorloopig in hechtenis zou blijven, betoonde de traders onverschillige dame zich ten hoogste ontroerd. De. jufvrouw had jüweelen gehouden, die haar niet waren geleverd maar slechts voor cenige «ogenblikken waren afgestaan. Men meldt oil het kamp bij Millingen van 21 Ang. aan de IV. li. C.: «Alweer een dag"! is de begrijpelijke zucht, die menige bewoner onzer "linnen stad" uit, als het avondschol een einde heeft gemaakt aan alles, behalve aan den regen. Heden is aan de troepen een extra potje be- fetd, bestaande uil een dubbel rantsoen spek ei» erwtensoep; een en ander 'oor rekening en op last van Z. M. den koning. Z. M. heeft eergisteren, 2ooals u reeds gemeld werd, eene revue gehouden, waarbij, zooals dc sol daten dal noemen, «de splinters er afvlogen". Met een aplomb en vuur, Rie men bij menigeen onzer jonge officieren te vergeefs zou zoeken, trad P-51. lelkens vóór den troep en ontnam het kommando aan hen, die kom- mandeerdeu, wanneer dit verkeerd of te krachteloos geschiedde. Ook hragt Z. M. cene billijker verdeeling in de wachtdiensten der officierendoor ook de ariillerie-officieren hierin te doen dcclen. Te Wapeningen is Zattirdag avond een pistoolschot gelost op een be diende van de sociëteit Harmonie", terwijl hij zich onder de veranda be vond. Men vermoedt, dat hel op den kastelein zeil' gemunt was. Gelukkig bckwaai de bediende geen letsel. Gisteren herdacht de heer M. Kalfl, oud-onderwijzer te Leur by Nij- metten. zijne 75-jarige loopbaan als koster en voorzanger bjj de herv. ge meente aldaar. In 1857 vierde hjj zijn 50-jarig feest als onderwijzer der openb. school en, toen bij het einde des jaars deze school werd opgeheven, bleef hjj voortgaan met het geven van onderwijs (gratis) aan eenige leerlin gen. Thans, op bijna 92-jarigcn leefljjd, geeft hij nog met den meeslen ijver onderligt aan een 12-tal kinderen, en leidt de vergaderingen van het onderwijzcrsgezelschap te Wjjchcn. Te üinxperlo is in den nacht van Zaturdag op Zondag de bliksem ge slagen in eene boerenwoning, genaamd Roonshuis, welker bewoners uit den slaap werden gewekt door den val van voorwerpen uit de brandende wo ning. Het vee werd gered, doch de overige inboedel, waaronder 1500 paar klompen en 40 vim rogge, rferden eene prooi der vlammen. Bij de gecombineerde manoeuvres, die gisteren door eene battarjj veld artillerie, een escadron huzaren en twee comp. infanterie uit Zutphcn met het garnizoen van Deventer op de Gorsselsche heide werden uitgevoerd, is de le luit. der infanterie II. door den slag van een paard ernstig bezeerd. Te Harcourt, tusschen Maastricht en Luik, verloor Maandag II. een geacht inwoner aldaar een zjjner zonen, ten gevolge van een slag van een paard, terwijl twee dagen later een andere zoon, bjj het invaren van den oogst, zoodanig door een disselboom werd gekwelst, dal men mede voor zijn behoud vreest. 's GRAVENHAGE. 23 Augustus. Door Z. M. is de officier van gezondheid le kl. van de Fransche marine, E. A. Leclerc, benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan den gepensioneerden officier van administratie 2e kl. J. Gallas is verleend de titulaire rang van officier van administratie 1' kl. Ingevolge magliging des konings is: 1". dc oefeningslivisie, onder bevel van Zr. M\ adjudant in buitengewone diensl, den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, ontbonden en die hoofdofficier eervol van het be vel ontheven, onder betuiging van Zr. Ms. bijzondere tevredenheid over de wijze, waarop door hem dat bevel is gevoerd; 2". Zr. Mr. schroef- stoomschip l«,e kl. Zilveren Kruis buiten dienst gesteld en de kapitein- luitenant ter zee J. A. Waldeck eervol van het bevel ontheven; 3°. V. M'. schroefstoomschip der l,te kl. Tromp, liggende te Willemsoord, in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee II. D. Guyot. De onder 1» en 2". genoemde hoofdofficieren worden tevens op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. Bljjkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram heeft het schroefstoomschip IHamix, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee jh'. C. C. Six, den 21,t' dezer Port Saïd verlaten, en de terugreis naar Neder land aanvaard. De gemeenteraad hervatte heden de werkzaamheden. De vergadering ontving cene reeks van mcdedeelingen, waaronder eene van hoogst liuis- hoodelijken aard, te weten hel berigt van de 50-jarige echtverceniging van twee oudjes. De gouden huwrlijksbekendmaking werd voor kennisgeving aangenomen. De vermelding, dat gerfep staten van Zuidholland hunne goedkeuring had den onthouden aan het laatste belastingkohier over 1881op grond van te late vaststelling, leidde tot dc opdragt aan de plaatselijke belastingcommissic om deze zaak te onderzoeken en daarover rapport en zoo noodig voorstel len te doen. Met instemming werd ontvangen hel voorstel van burg en weth. tot het slichten van een huldeblijk ter nagedachtenis van den oud-bureemecster jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, in den vorm van een marmeren steen met opschrift, in de raadzaal. Over de woorden der inscriptie en dc plaats van den gedenksteen heerschte echter verschil van gevoelen onder verschil lende raadsleden, waarbij nog kwam, dat een lid met de keuze van het huldeblijk niet kon medegaan. De discussie eindigde met de onveranderde aanneming van het ontwcrp-hesluil van burg. en weth hehoudens het nadere onderzoek van de mogelijkheid van liet voluit plaatsen der voornamen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1