BUITENLAN USCII E BER IGTEN. de verslagere Dols onder gelag eene woordenwisseling kreeg over eene on betaalde schuld van zekeren Schlangen, bij wien Dols inwoonde, hetgeen den 1'° beschuldigde aanleiding gaf hem te zeggen, dal hij zijne herberg moest verlaten, dat Dols, hieraan gevolg gevende zeide, dat als het bezette tijd was voor hem, het ook bezette tijd was voor den militair (2'" beschul digde), die nog in de herberg overbleef, dat Dols op straat komende onmid dellijk is aangevallen door den beschuldigde Schreurs, die hem met een dik stuk hout, en door den beschuldigde Adriaan, die hem met een sabel her haaldelijk op het hoofd hebben geslagen, ten gevolge waarvan Dols zwaar is verwond geraakt en drie dagen daarna overleden is. Het openb. min. requircerde tegen ieder der beschuldigden eene tuchthuisstraf van zes jaren. Genoemd hof behandelde ook de zaak van Lambertus Rommers, oud 64 jaren, herbergier, geboren te Rucphen, wonende te Roosendaal, beschuldigd dat hij op den 8"1 Jong 11., in zijne woning te Roosendaal, aan zijn schoon zoon Anlonius Suykerbuyk moedwillig een messteek in de linkerbovenbuik- streek heeft toegebragt, welke doordringende tot in de buikholte, maag en lever verwondde en eene hevige bnikvliesontsteking veroorzaakte, aan de gevolgen waarvan bij den volgenden dag is overledenvoor welk feit het openbaar ministerie 4 jaren correctionele gevangenisstraf heeft geCischt. - Uit Breda meldt men aan de IV. R. CIn het militair hospitaal al hier bevond zich onlangs een plaatsvervanger voor de nationale militie, die, tiaar men zegt omdat hij heimwee had, in geen twaalf dagen eenig voedsel heeft willen gebruiken. Dezer dagen op zijn verzoek naar het r. k. gast huis overgebragtmoet hij zijne schade ingehaald hebben en op dit oogen- tilik weder eene betrekkelijk goede gezondheid genieten, ofschoon vermoed wordtdal zijne hersenen gekrenkt zijn. In een tuin op den Kleinen Berg te Eindhoven is eene roode kool gewon nen, die een omvang heeft van 1 meter 20 centimeter en ongeveer 55 pond weegt. In het begin van Augustus des vorigen jaars is de klerk V. van het goederenbureau der staatsspoorwegen te Venlo eensklaps verdwenen, zonder tertig te keeren. Men heeft toen uit de boeken ontdekt, da! er een tekort was van 1400. Eerst nu heeft een geregtelijk onderzoek plaats. 's GRAVENHAGE. 22 Augustus De majoor J. E. Simon, kommandant van het derde bataillon van het 8s,e reg. infanterie, te Arnhem in garnizoen, is benoemd lol officier der orde van de Eikekroon. De hh. E. Falter, veearts te Nuis, gemeente Marum, en G. Goosen, veearts te Harderwijk zijn voor den tijd van drie jaren benoemd lot adsis- tent bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Door Z M. is de generaal-majoor F. A. Vaillant. inspecteur der geuie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen, en bij hel wapen der genie benoemd tot generaal-majoor en inspecteur van het wapen, de kolonel P. Slolk, kommandant der genie in de 7' verdedi- giiigsstelling. Door den minister van koloniën zijn de hh. L. R. Priester J'.F. de Greve, E. Kamp, A. J. H. W. baron van lleeckeren, E. Meertens, A. W. Glazencr, F. H. D. If. von Ende, A. van Wetering, D. F. W. van Rees, A. J. G. A Wiemans, J. K. Rensen, J. A. van der Breggen, D. A. J. R. de Graaf, J. Dunnewold, J. Einthoven, S. H. Schaank, J. R. Stuurman, W. D. Hel derman. J. van Hengel, C. G. G. Vermeer en G. F. van Wijk, ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat door den ont vanger der registratie te Maastricht, door tusschenkomst van den notaris A. Niersirasz aldaar, van onbekenden eene som van/1195.92 wegens te min betaalde successie- en overgangsregten ontvangen is. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is het schroef- stoomschip Ronaire, onder bevel van den luitenant Ier zee le kl. jh'. 11. M. van der Wijck, den 20it"1 dezer te Port-Saïd aangekomen. De minister van financiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. In verband met de aanstaande vervulling van de openslaande functie van gezant van het Duilsche keizerrijk hier te lande, wordt verzekerd, dat de tegenwoordige raad van de keizerlijke koninkljjke legatie, de heer von Schmidhals. bevorderd zou worden tol diplomatiek vertegenwoordiger van het rijk te Lissabon. II. K. H. prinses Marianne vertrok heden ochtend van hier ten 8 ure 20 min. per Rijspoor naar Dillenburgwaar zij geruimen tijd zal ver- loeven. Dezer dagen werd gemeld, dat II. K. II. prinses Marianne van den heer Kamphuis te Zwolle eene ingelegde tafel heeft aangekocht. Het gra veerwerk der voorstelling van koning Willem II te paard bij Waterloo is afkomstig van een Ilaagsch kunstenaar, daar liet vervaardigd werd door den heer S. Bosman, graveur te 's llage. Met zijne bekwame hand is leeke- ning. vorm en karakter gegeven aan figuren, die aanvankelijk slechts eene schets van man en paard vertoonden. De bouw van de nieuwe 's Gravenhaagsche zwem-en bad-inrigting aan de Mauritskade vordert met groote schreden. Op het vóór weinige maanden nog open terrein is bet zwemlocaal reeds halverwege verrezen. He verwachte medewerking van het gemeentebestuur in deze hoogst nuttige onderneming bleef niet achterwege, daar burg. en weth. thans den raad hebben voorgesteld aan de inrigting het benoodigde duinwater Ie leveren op daarvoor vast te stellen voorwaarden. De door den gemeenteraad verleende vergnnning tot aanleg en exploi tatie van electrische klokken inj deze stad is door den concessionaris, m'. Jansma van der Ploeg, aanvaard. -- Het comité tot stichting van een casino-theater te Scheveningen heeft zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek het geheele terrein tusschcn hel Hotel Garni en de Wassenaarsche straat in erfpacht te mogen bekomen. Gisteren namiddag, toen een tramrijtnig op de Ijjn Holl. spoor—Anna- Paulownastraat de brug over den Zuidwal wilde overrijdentrachtte een wagen van de expeditie-onderneming de Gr. het nog voorbjj te rjjden. Juist stapte de tramconducteur P. van de trede en werd door den wagen omvergeworpen en over de borst gereden. Zwaar inwendig gekwetstwerd de ongelukkige naar het gasthuis gebragt. Er bestaat geen hoop op zijn behoud. De proeven, heden ochtend door de veld-artillerie alhier aan het Rijn- spoor-station genomenmet hel laden en lossen van paarden en geschut in en uil gereedstaande treinen, namen ten half tien ure een aanvang en wa ren omstreeks in een half uur afgeloopen. In de eerste Wagenstraat alhier is het gebouw «Algemeen Verkoop- lokaal" met aangrenzend woonhuis, groot met de erven 2400 vierkante M. door particulieren aangekocht tot het stichten van eene overdekte markt. EKGKLAXD, LONDEN. 21 Augustus. Een officiëel berigl uit Suez meldt, dat eene Engelsche strijdmagt, bestaande uit voetvolk en zeelieden. Zondag ochtend aan wal ging en langs het kanaal optrok naar Chalouief. Daar vond zij 600 man vijandelijke troe pen, sterk verschanst. Zij viel den vijand aan, versloeg hem, en nam 45 gevangenen en één kanon. Het verlies der Engelschen bedraagt 4dat van den vijand 100 dooden en gekwetsten. Voor zoover de oogst reeds binnen is, overtreft het resultaat de ge middelde geraamde opbrengst. Het graan is over het algemeen medegeval- len, ofschoon het hier en daar nog al door den regen geleden heeft. Op enkele plaatsen hebben zich sporen van de aardappelziekte vertoond. De vooruitzigten zijn intusschen over het algemeen goed. Het Nederlandsche schip Merchantuit Schiedam, hetwelk zich eenige dagen bij de kust in de nabijheid van Berwick heeft opgehouden, is door de kustwacht in beslag genomen, onder beschuldiging van smokkelarij. De lading bevatte tabak, sterken drank, sigaren en andere met invoerregt be laste artikelen. Naar men uit Limerick meldt zou Ie Foynes een vreemd schip zijn aangekomen met twee gevallen van Aziatische cholera aan boord. FKAMkRIJK. Volgens de Patrie zou de minister van builenlandsche zaken plan hebben de Fransche vertegenwoordigers bij de groote mogendheden achter eenvolgens naar Parijs Ie ontbieden, teil einde hun mondeling iiislructiën Ie geven ter aanvulling van de circulaire, waarbij het optreden van het nieuwe kabinet werd medegedeeld. Volgens de Figaro heeft de graveur Robert twee jaren besteed aan het graveren der nieuwe bankbillettenmaar ook een zeer fijn werk I geleverd. Volgens te Parijs ontvangen beriglen heersclil zoowel in Tunis als Tripoli onder de Mohammedaansche bevolking volkomen rust; daarentegen is in Syrië nog altjjd eenige spanning op te merken. Zaturdag avond liep te Parijs bet gerucht, dat op de noorderlijn, bij Creil, twee treinen op elkander geloopcn waren en daarbij ernstige onge lukken hadden plaats gehad. Gelukkig waren deze geruchten overdreven. De remmer van een der treinen was het ernstigste gekwetst, terwijl twee passagiers ligt gewond waren. De regtsgeleerde adviseurs der Suez-kanaalmaatschappij zijn vergaderd geweest tol het onderzoeken van den eisch om schadeloosstelling voor de handelingen der Eugelschen met betrekking tot het kanaal. De dagbladen van Toulouse melden den dood van barones Lejeune, te Pau, in den zeldzaam hoogen ouderdom van 102 jaren. Wijlen haar echtge noot, generaal Lejeune, bezorgde, met levensgevaar, na den slag van Essling, aan Napoleon, die zich op hel eiland Lobau bevond, eene schuit, waarmede hij den Donau overstak. De persoon, Jean Mistral geheeten, die voor ruim veertig jaren door zijn rjjken vader in het krankzinnigenhuis te Moutpellier is gebragt en die geacht werd wèl bij zijne zinnen te zijn, of althans geweest te zijn, is, zooals thans uit verschillende berigten blijkt, volslagen krankzinnig. Op de vraag, of hij het geslicht wenscht te verlaten, antwoordt hij: neen. Op 3 September aanst. zal te Bordeaux het zesde werkliedencongrcs gehouden worden en tien dagen duren. Te Challans, dep. der Vendée, is onder voorzitterschap van den heer Raudry d'Asson een legitimistisch feestmaal gehouden, dat dror een aantal aanzienlijke leden der partij werd bijgewoond. Eene reusachtige lent, die 4000 a 5000 personen kon bevatten, was opgerigt om de gasteu te ver eenigen. Vjjftien personen hebben er hel woord gevoerd. De Temps geeft de volgende inlichtingen over de resultaten, door de Belgische zendelingen tot nu toe in Afrika verkregen: Sedert 3 jaar is de onvermoeibare reiziger Stanley heiig met, op kosten van den koning van België, van de mojuling van deu Congo af, eene reeks stations Ie vestigen, die als de eerste mjjlpalen zijn voor eene handelsbaanwelke de schitterendste toekomst heeft. Volgens dc jongste tijdingen zjjn 4 stations reeds gereed, namelijk die van Nivi. Stangea, Tenyengs en Stanley Pool, en lusschen die verschillende punieu is een weg reeds ten halve gebaand. De stations zjjn kernen van sleden, niet van Belgische, maar van Afrikaansche. Zjj hebben hunne huizen, hunne tuinen en bun vaandel (blaauw met zilveren ster), leder station heeft een overste, een onder-overste en een of twee blanke helpers: het overige der bevolking beslaat in Zaïizibarielen, die voor 3 jaar in dienst genomen zijn, en inboorlingen. Als de groote gemeenschapsweg zal gemaakt zijn, zal het werk der pionniers, onder de bescherming van den koning van België, voltrokken zijn, en de Ettropesche nijverheid en handel zullen tot in het hart ven Afrika kunnen doordringen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2