MM HNCIIS: CRURANT. V. 197, WOENSDAG 23 AUGUSTUS. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. l)c prijs der Adverlenlifn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 Augustus. De kapitein Scheltus, van het 4e reg. infanterie, is overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Bij kon. besluit van 13 Junij jl. zijn goedgekeurd de gewijzigde statuten van de naamlooze vennootschap: «levensverzekering-maatschappij Piel.as", thans genaamd: Roomsch katholieke Levensverzekering-maatschappij l'ietas gevestigd te Utrecht. -- De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de groole zaal van het slot te Muiden de laatste vijf dagen van iedere week te beginnen met 22 Augustus 1882, tot nadere aankondiging, voor het publiek zal gesloten zijn. Voor het notarieel examen zijn in de afgeloopen week geslaagd de heeren: Voor het le gedeelte: F. de Wil, te Venlo; B. Secliner, te Schie dam: JE. W. van Edema, te Ueerenveen; R. Dinger, te Amsterdam; II M. Giltay, te Rotterdam; J. G. M. van Griethuysen te Kreukelen; J. A P. Le verkamp, te Deventer; B. F. Castendijk, te Arnhem; J. J. E. Corbey, te Loon op Zand. Voor het 2' gedeelte: W. Lagerwey. te Woerden; A. A. ter Laag, te 's Bosch; J. Koeman, te Gouda; J.- G. ten Sythofï, te Bussnm; J B. Iiocl- vink, te Arnhem; D. Hoffmann, te Ede; M. L. Sprayt, te Ouderkerk aan tien Ussel; G. J. H. Welters, te Echt. Voor het 3e gedeelte: A. van de Koppel Gzn., te Utrecht; P. de Marei Tak, te Hoorn; P. Bos, le Watnel kg Tie!; J. D. Schoon, te Maastricht; A. W. H. M. Valk, te Bruten. Voor hel 2« en 3C gedeelte: J. L. II. Paulussen, te Venlo; C. Wiersma AGzn., te Deventer. De directeur der polytechnische school heeft bekend gemaakt, dat hjj tot inschrijving voor den cursns 1882- 1883 zitting zal houden in het ge bouw der instelling, op Maandag, Dingsdag en Woensdag 4, 5 en 6 Sep tember, van 9% tot 12 en van 1 lot 3% uur. De lessen vangen aan Don derdag 7 September. De miliciens verlofgangers der ligting van 1878, van hel wapen der cavalerie, zijn te rekenen van 15 Aug. jl. bij de treincompagniëu der regi menten veld-artillerie overgeplaatst. Die van 1879 worden dadelijk na afloop der hcrhalings-oefeningen bij gemelde treincompagniün overgeplaatst. Voorts is bepaald, dat jaarlijks, in de maand April, de miliciens-verlofgangers der regimenten cavalerie, tot de derde ligting van dat wapen behoorende, over geplaatst worden bij de troincompagnien der regimenten veld-artillerie. Van omstreeks 4 tot 10 September a. s zullen in een gedeelte van Overijssel en Gelderland, onder de leiding van den inspecteur der cavalerie, veldoefeningen op groole schaal worden gehouden. Aan die oefeningen zul len deelnemen: de staf, hel le, 2e, 3* en 4' escadron van het le, de staf, het le, 2', 3» en 5' escadron van het 2e reg. huzaren, de 2e batterij van het corps rijdende artillerie, een peloton van het escadron ordonnancen ter sterkte van 20 troepenpaarden, een detachement trein, hospitaalsoldaten en maréchaussée. Benoemd zijn: tot chef van den staf der brigade, de Init.- kolonel van Helden, chef van den staf bij de inspectie der cavalerie; tot adjudant van den leider, de ritmeester bij den staf der cavalerie J. C. Rjjnbende. Het stoomschip Zuidholland is rp 19 Augustus van Batavia vertrok ken. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 21 Augustus van Suez. Van den pleiziertrein van Rotterdam, den Haag, Leiden en Amster dam, die gisteren morgen ten 11 ure te Zwolle aankwam, hebben slechts 280 personen gebruikt gemaakt. Te Vianen was Vrijdag II. zekere heer Ellis Smith, van Londen, met een klein zeilbootje op de rivier de Lek. Door hel onverwachts in aan*a- king komen van de roeispaan met het zeil, sloeg het bootje om. De En- gelschman, die zich alleen bevond, verkeerde in doodsgevaar. Drie schip perszonen uit Vreeswijk zagen hem worstelen en ijlden met eene boot hem ter hulp. De heer Smith werd gered en heeft die daad naar waarde beloond. Bij hel bestuur der Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam is uit Konstantinopel berigt ontvangen, dal de raad van administratie aldaar besloten heeft: eden eersten September a. s. acht maanden rente op alle lee ningen te betalen naar den maatstaf van een percent 's jaars". (.V. v. d D) Eene vrouw met drie kinderen liep Zondag, bij het slation le Amster dam, op de sporen der Gooische stoomtram, juist toen een trein in aantogt was. Op het waarschnwingsteeken van den machinist kon de vrouw niet spoedig genoeg uitwijken, met het noodlottig gevolg, dat zij werd over reden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte even eens onder de wagens, doch kwam ongedeerd weder le voorschijn. Volgens bet Ubl. is de bekende millioenen-jufvrouw te Rotterdam in hechtenis genomen Van den Helder meldt men, dat de pogingen, door de commissie voor het stichten van een gralteekeu op de plek, waar 28 lijken van de be manning der Adder zijn ter aarde besteld, aanvankelijk ondersteuning vin den. Reeds zijn onderscheidene bijdragen in geld ingekomen. Doordien de machinist van trein 29 gisteren avond te Utrecht le laat remde, schoot de van Amsterdam komende sneltrein le ver door en kwam dientengevolge met volle vaart tegen een paar ledige rijtuigen aan. Deze werden door den schok een eindweegs de lijn opgestuwd en van de loco motief werden de bufferkanonnen verbrijzeld. De reizigers waren niet wei nig verschrikt, doch ongelukken hadden niet plaats. Machinist en stoker werden onmiddellijk geschorst. Uit het kamp van Milligen schrijft men aan de C.: Van het voor nemen om na voldoende voorbereiding, waartoe een tijdvak van bijna drie weken met zes a zeven uren oefening daags dan ook ruim voldoende mag geacht worden, over te gaan tot gemeenschappelijke vuur-cxcrciliSn met de hier gelegerde batterijen veldartillerie zal wel niet veel komen; ten minste de order, dal de oefeningen voorlaan niet eer dan om 10% uur zullen mogen beginnen en zich volstrekt niet meer buiten de grenzen van het daartoe aangewezen terrein zullen mogen uitstrekken, zal hieraan niet zeer bevor derlijk zijn. Gisteren, Zaturdag, bezocht Z. M. de koning met bijhehhend gevolg voor de tweede maal het kamp. De manschappen stonden op hooger last op gesteld in exercitie-tenue in de compagnies-straten en voerden, terwijl Z. M. langs het front de bandière reed, eerst de verschillende handgrepen uil met bewegingen, gecommandeerd door de compagnies-commandanten, dezelfde handgrepenlading en vuren zonder bew egingen. Door enkele opmerkingen en tcregl wij zingen hier en daar toonde Z. M., dat hem de exercitie-regle menten tot zelfs in de geringste bijzonderheden niet vreemd zijn. Na een bezoek aan hel hospitaal had de artillerie de eer, voor Z. M. te mogen defileren, waarna Z. M. om 12% uur naar het Loo terugkeerde. Dc Zondag gehouden parade werd gecommandeerd en geïnspecteerd door den algemeen geachten en zeker niet het minst door de officieren van zijn regiment he minden clef, kolonel Leers, liet weder, ofschoon eenigzitis winderig, was uitstekend en de troep kwam veel minder afgemat tehuis dan den vorigen Zondag. Te Boornbergtlè) is, ten gevolge van het hroeijen van het hooi, eene kapitale boerenhuizing afgebrand. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe sludcnlen-socieleit te Groningen had Zaturdag middag een ongeluk plaats, dat echter nog goed is afgeloopen. Op dat terrein is aanwezig een groole bak, die gebruikt wordt lot het blusschen van kalk. Door het een of ander toeval sprong de bak uit elkan der, waardoor vier der werklieden onder en tnsschen planken en kalk ge raakten. Toen men hen uit die benarde positie had geholpen, bleek, dat êén van hen eenige kneuzingen had hekomen. De drie overigen waren wel van het hoofd tot de voeten vol kalk, maar kwamen met den schrik vrij. Zekere B., te Stadskanaal, zit thans preventief gevangen voof eene zaakwaarvoor de ambtenaar van het openbaar ministerie G maanden straf eischte. Omdat het wel meer gebeurt, dat dc straf bij de uitspraak wordt verminderd, heeft zijne vrouw een schrijven tot den officier van justitie te Winschoten gerigt, houdende verzoek om dc straf van haar man niet tc verminderen, daar ze dan, zoo zegt zij in dal schrijven, den winter gerus ter kan ingaan. Door wijlen den heer W. de Kruyfï, in Ie«en voorzittend meester der loge "L'astre de l'orient" tc Vlissingen, is bij testamentaire beschikking aan deze instelling ƒ1000 vermaakt en een gelijk bedrag aan het weduwen- en weezenfonds der vrijmetselaren, dat te Deventer gevestigd is. Voor het geregtshof te 's llertogenbosch stonden Zaturdag teregt J. H. Schreurs, herbergier, en J. II. Adriaans, milicien, beide wonende le Maas tricht, beklaagd dat zij te zamen en in vereeniging in den nacht van 30 April op 1 Mei te ongeveer half tw aalf ure te Wijk (Maastricht) Peter Joseph Dols, oud 23 jaren, stucadoor le Kerkrade, moedwillig hebben geslagen, mishandeld en verwondten gevolge waarvan deze in den morgen van 4 Mei II. is overleden. Er werden 12 getuigen gehoord. Uil hunne verklarin gen bleek, dal in de herberg van den I beschuldigde in genoemden nacht

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1