BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant PER TELEGRAAF. Internationale Landbouwtentoonstelling 1884 Amsterdam. van Maandag 28 Augustus 8882, JV°. 895. De Iersche Land-league hield dezer dagen hare jaarlijksche algemeene vergadering, welke door ongeveer 300 vertegenwoordigers bijgewoond en door het Iersche parlementslid dr. Commins, uit Dublin, voorgezeten werd. 0. a. werd besloten om de League voortaan «-Nationaal en arbeidersbond van Groot-Britannië" te noemen. Het bond stelt zich ten doel: 1°. het verkrij gen ecner zelfregering, in den vorm welke door het Iersche volk in het binnen- en buitenland gewenscht wordt; 2°. de pachters van Ierland onder gepaste voorwaarden in de gelegenheid te stellen de eigenaars hunner hoe ven te worden; 3°. tot bereiking van dit doel op de verkiezingen te wer ken cn de Engelsche werklieden-klassen over het Iersche vraagstuk voor te lichten. Een besluit in dien geest werd met grootc meerderheid van stem men aangenomen. De overige besluiten hadden betrekking op de stoffelijke en zedelijke verbetering van den boerenarbeider in Ierland en de bezoldiging der Iersche parlementsleden. Reeds is gemeld, dat Woensdag op het stadhuis te Dublin het eere burgerschap der stad werd aangeboden aan de hh. Parnell en Dillon. Voor den aanvang der plegtigheid werd de veroordeeling bekend van den heer Gray, den eigenaar van Freeman's Journal, en bij het vermelden van zijn naam ging er een daverend gejuich op. Parnell zeide, na op de rol der eereburgers te hebben geteekend, dat, nu er een einde was gemaakt aan de vrijheid van het woord in Ierland, hij het niet wagen zou politieke onder werpen van algemeenen aard aan te roeren. Ierlands vertegenwoordigers hadden sommige dingen voor hun land verkregen, maar zij stonden nog slechts aan het begin van eene groote hervorming, waarvan hetgrootedoel, liet herstel van Ierlands onafhankelijke wetgevende magt, naar hij geloofde, door eene versterking der Iersche parlementaire partij zou worden bereikt. In de Times deelt een ongenoemde mede, dat verleden Woensdag zijne huishoudster in de Oxfordstraat, eene der. grootste en drukste straten van Londen, door iemand werd aangerand, die uit haar taschje 29 goudstukken (sovereigns, ter waarde van ƒ12 elk) ontvreemdde, na haar eerst een hevi- gen slomp te hebben toegediend. Zij beklaagde zich bij eenige voorbijgan gers en wees den dief na, doch niemand slak een vinger uit om hem te vatten. Eene nieuwe stoomboot, bestemd voor de vaart tusschen Dover en Calais, maakte dezer dagen den overtogt in 70 minuten; en nog eene andere, door de South-Eastern-maatschappij in de vaart gebragt, legde, ondanks ruwe zee en ongunstigen wind, den afstand van Folkestone tot Boulogne in den tijd van 106 minuten af. Te Edinburg rijden tramwagens met zaamgeperste lucht. Zij zijn in- gerigt volgens het stelsel-Beaumont en bezitten inriglingen om de drukking van de lucht tot op 68 atmospheren te brengen. Elke kubieke meter zaam- j geperste lucht heeft het vermogen om 1000 kilogram over een afstand van 150 kilometer te vervoeren. Aan eene Engelsche familie is te Ischia, in Italië, een treurig ongeluk overkomen. Miss Wade had 's morgens den berg Epomeo beklommen om er schetsen te maken. Toen zij tegen den avond niet terugkeerde, ging men met fakkels naar haar zoeken. Het meisje werd stervende gevonden op den bodem van een diep ravijn. Door hare broeders met veel inspanning naar boven gehaald, stierf zij eenige uren later, zonder in staat te zijn geweest een geregeld verhaal van haar ongeval te doen. Volgens een telegram aan de Standard kan men den Engelschen aan val op Arabi Zaturdag avond of Zondag morgen te gemoet zien. De aanval zal van Aboukir uit geschieden. De troepen worden gedeeltelijk te Alexan dre ingescheept en te Aboukir geland, nadat de pantserschepen hun ver nielingswerk zullen hebben volbragt. Aan de Morning Post wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de depar tementen van de vloot en het leger eene groote bedrijvigheid aan den dag leggen en dat er eene opgewondenheid heerscht in de militaire kringen. De Russische bladen voeren eene oorlogzuchtige taal. De Golos zegt, dat voor Rusland de tijd tot handelen spoedig nadert. FHANHRIJK. De uit den oorlog van 1870/71 zoo bekende generaal Ducrot is in 65- jarigen ouderdom overleden. Bekend is zijne verklaring, den 28" November 1870 afgelegd; »ik zweer .voor het geheele volk, dat ik niet anders naar Parijs zal terugkeeren dan als overwinnaar of dood!" Doch het gevecht bij Champigny maakte hem noch tot overwinnaar noch dood en toch keerde hij naar Parijs terug en vocht dapper tot aan de capitulatie. In de katholieke bladen vindt men het prospectus eener nieuwe ver- eeniging, die den naam zal dragen van "Alliance catholique". Volgens dat prospectus is het doel dier vereeniging omnu de kruisbeelden uit de school worden weggenomen, het dragen van een klein kruis onder de vrouwen en kinderen algemeen te maken, ten einde het gehoonde kruis in eere te her stellen. De ongeregeldheden te Monceau-les-mines, in het dep. Saóne et Loire, gepleegdzijn van emstigen aard geweest. De kerkde pastoriede school der congreganisten zijn geplunderd. De burgemeester en de pastoor zijn ge vangen genomenmaar later weder losgelaten. Wat eigenlijk de oorzaak van het gebeurde is weet men nog niet. Men schrijft de ongeregeldheden toe aan eene bende vreemdelingen, die zich in de omstreken van Epinac, Monceau-les-mines en Blanzy gevormd heeft en »de zwarte bende" ge noemd wordt. Bonthoux, gérant der Etendard révolutionnaireis door het hof van assises te Lyou, wegens aansporing tot plundering, brandstichting en moord in dit blad, tol 13 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld. Bonthoux beweerde dat hij niets gedaan had dan socialistische leeringen uiteenzetten. Te Montreal (Gers) brak dezer dagen een brand uit, die in weinige minuten drie huizen vernielde. Vier kinderen en twee grijsaards hadden het geluk niet in de vlammen om te komen, dank zij de koelbloedigheid, waarmede de pastoor, die het eerst op de plek des onhcils tegenwoordig was, hulp verleende. Volgens alhier ontvangen telegram uit Port-Saïd liep aldaar het gerucht, dat 4000 man troepen van Arabi met 15 stukken geschut te Ismaïla zijn aangekomen. Er waren vele Bedouïnen in den omtrek. 30000 man troe pen zouden bijeengetrokken zijn bij Talel-Kebir. DUITSCHLAND. Dezer dagen werd de directeur der cellulaire gevangenis te Berlijn, de heer von Falkenslein, in hechtenis genomen. Hij bevond zich met zijne echtgenoote op de terugreis uit eene badplaats te Glatz en was daar plot seling aangehouden. Men had hem niet eens tijd gelaten om van zijne vrouw afscheid te nemen, zijn horloge en geld afgenomen en een nacht in eene cel met vier gaauwdieven laten doorbrengen. Naar Berlijn overgebragt, werd er bevel gegeven hem in vrijheid te stellen. Zijne gevangenneming was het gevolg van het ontdekken van hem compromitterende brieven, die echter spoedig bleken valsch te zijn en zelfs een valsch zegel droegen. Te Kiel ligt een Russisch oorlogschip; één der officieren van dien bodem heeft zich van het leven beroofd; de Nat.-Zeit. vermeent, dat die officier gebleken was tot de nihilisten te behooren en zich ook schuldig had gemaakt aan verduistering van gelden, voor het schip bestemd. OOSTEKRIJE. Een student in de regten uit Weenen, Arnstein genaamd, de zoon van een welgesteld koopman, is in de Oostenrijksche Alpen om het leven geko men. Hij beklom eene steilte om «Edelweiss" te plukken, gleed uit en stortte in een diepen afgrond, waar zijn misvormd lijk gevonden werd. -- Uit Praag wordt berigt, dat het zuidelijk gedeelte van den berg, waarop de indrukwekkende burgtruïne Ilasenburg bij Libachowitz, district Raudnitz, staat, ten gevolge van de laatste regens, langzaam naar beneden is gezakt, hetgeen volle tien uur duurde. De inwoners van het beneden liggende dorpje Klappal verkeeren natuurlijk in angst. Een belangrijke diefstal is gepleegd in het paleis van den vroegcren kanselier van Oostenrijk-llongarijegraal Andrassy, te Pesth. De graaf was met zijne familie in Zevenbergen. Behalve vele voorwerpen van waarde, antiquiteiten en artikelen van kunst, zijn ook al zijne ridderorden, 21 in getal, gestolen. LONDEN, 18 Augustus. Beide pariemeutshuizen zijn heden, na eene korte zitting, tot 24 October uiteengegaan. DUBLIN, 18 Augustus. Gisteren avond is een gezin van vier personen, man met moeder, vrouw en dochter, te Mullagh-adruma, graafschap Mayo, doodgeschoten door eene bende van leden der Land-league. Twee knapen zijn nog gewond. TRIEST, 18 Augustus. Op de gisteren ochtend alhier uit Venetië aange komen Lloyd-boot is heden door de politie een koffer met proclamaties in beslag genomen, die ter verstoring van het feest van gisteren bestemd zijn geweest. De koffer bereikte zijne bestemming niet, omdat hij geadresseerd was aan een persoon, die dezer dagen wegens zijne verdachte bewegingen door de politie in hechtenis is genomen. De stuurman, wien de kofter te Venetië werd overgegeven, schijnt van den inhoud niets geweten te hebben. WEENEN, 18 Augustus. De Sultan weigert de door Engeland gestelde voorwaarden betreffende de militaire conventie aan te nemen. Deze is dus als mislukt te beschouwen. ST. PETERSBURG, 18 Augustus. In het Staatsblad is afgekondigd de op 14 Juljj 1882 tusschen Rusland en Turkije gesloten overeenkomst betreffende de voldoening van de oorlogsschadeloosstelling aan Rusland tot een bedrag van 802,500,000 fr. De betaling geschiedt in jaarlijksche termijnen van 350,000 Turksche ponden, welk cijfer gewaarborgd is door 75 pCt. van de opbrengst der schapenbelasting en der tienden in de Aziatische vilajets Aleppo, Konia, Kastmauni, Adana en Siras. ALEXANDRIE, 19 Augustus, 11 ure voorat. De Khedive heeft besloten Cherifl het voorzitterschap van het ministerie op te dragen. Dit besluit zal heden of morgen geteekend worden. De zamenstelling van het ministerie zal eerst na de aankomst van Riaz haar beslag krjjgen. ALEXANDRIE, 19 Augustus. [R. O.) De aviso Salamis, met den opper bevelhebber Wolseley en generaal Adye aan boord, verliet heden middag de haven. Ten 1 uur. De transporten en de vloot nemen thans de rigting aan naar het oosten. Al de oorlogschepen zijn tot den strijd gereed gemaakt. Landgenooten Er werd in den laatsten tijd herhaaldelijk gewezen op de gevaren welke onzen landbouw van alle zijden bedreigen, niet het minst door de concur rentie, waarmede die hoofdbron van ons volksbestaan te worstelen heeft. Inderdaad zij zijn niet licht te tellen en het is een vraag die van zelf zich opdringt aan allen, wien de belangen van ons volk ter harte gaan, hoe door ons aan die gevaren het hoold kan worden geboden. Het antwoord daarop kan niet twijfelachtig wezen, het luidt voor allen, ook zelfs voor hen, die van bescherming heil verwachten, hetzelfde: in de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5