LEIDSCHE COURANT. 1882. v m. VRIJDAG 18 AUGUSTUS. STADS-BERICHTE IN. PATENTBLADEN. B l N N KN L A N DSC 11 li KEK! UT li N. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2 Afionderlyke nomitners zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoold van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van koffie huishouders slijters en toppers, benevens de nog onafgehaalde patentbladen van inland- sche kramers, schippers, enz., alsmede die voor de gepatenleerden, wo nende in de wijken I. II en III. alle over liet dienstjaar 1882/83, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van 17 tot en met 19 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de /.eidsche Courant. De Burgemeester'voornoemd. Leide»16 Augustus 1882. DE FREMERY, Weth. I\ B. LEIDEN, 17 Augustus. De Staatscourant bevat het verslag omlrent de te Breda gehouden eind examens, afgelegd door de 2ic luitenants der artillerie en der genie, gedetacheerd bij de 1'" afdeeling der krijgsschool, en door de cadetten van liet 4'" studiejaar der kon. militaire akademie in 1882. De verzending van brieven enz. naar Curasao, langs den weg van New-York, met den trein van 6.55 's avonds uil Rotterdam naar Vlissingen, zal, na 22 September e. k.gedurende het loopende jaar, .geschieden op 9 en 27 October en 14 November. -- Tot lid der provinciale stalen van Zuidholland is in het kiesdistrict Rotterdam gekozen de heer ntr. S. A. Veiling Meinesz, burgemeester aldaar. liet stoomschip Prinses Amalia is op 16 Augustus van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Het Fad. meldt, dat de duiker Weltevreden zijn onderzoek naar hel wrak van de Adder hei ft geëindigd, cn dat van de uitkomsten dier onder zoekingen rapport is nitgebragt. Een nader onderzoek wordt echter zeer noodig geacht: het departement van marine zal dat met marine-duikers van de werf te Amsterdam doen instellen. Er zal eeue commissie benoemd wor den, bestaande uit een officier van de marine, den hoofdingenieur adviseur voor scheepsbouw bij de marine en een ingenieur van den waterstaat, om uit de reeds verkregen en nog nader te verkrijgen gegevens een advies be treflende bet lig ten van de Adder uit te brengen. De deskundigen in En geland hebben als hunne meening te kennen gegeven dal hel ligten wel niet mogelijk zal zijn. De personen, tot wie men zich wenden kon, verklaar den geen zwaardere schepen geligt te hebben dan van 1000 ton (de Adder weegt 1600 ton), en dan nog in rivieren. Daar de Adder diep ligt, zou het ligten nog moejjeljjker zijn. Volgens de thans verkregen uitkomsten van het duiker-onderzoek is de ligging van het schip goed bekend. Het ligt nagenoeg evenwijdig met de kust, omgekeerd met de kiel van de kust af. Aan den kant der kust is onder de naar den bodem der zee gekeerde zijde van het schip het zand weggespoeld, lerwijl het zand tegen de naar zee gekeerde kiel en zijde is opgehoopt. Het achterste gedeelte zit diep in het zandhet voorste gedeelte zit omhoog. Of men in het schip kan komen, is door het onderzoek van den duiker Weltevreden nog niet uit gemaakt. Uit een brief, welken de heer Grant, die aan boord van de Rara naar den heer Leigh Smidt zoekt, ons uit Nova Zemhla schrijft, kunnen wij nog mededeelen, dat de Barents den 1711"1 Jnlij gepraaid is op 72° 38' breedte en 49° 56' lengte door de Hope. De Barents had de Kara-zee door de Zui delijke straat niet kunnen binnen komen, daar er te veer jjs was. Zij was daarom op weg naar de Malolschin-Scharr, de straal welke Nova Zembla in tweeën deelt. 0e Hope vond ieder in volkomen welstand op «Ie Barents. ■De kommandani en de beide doctors kwamen a3n boord van de Hope. Het «veder was slecht geweest, ook voor hen met veel mist, {HU.) Ten behoeve van het gedenkteeken voor den admiraal deColigny heeft de prins van Oranje den Parijschen predikant Bersier, die vóór eenigen lijd •e 'slldge er eene lezing over heeft gehouden1000 toegezonden. De wedrennen op Clingcndaal werden, dank zij het schoone weder, door eene talrijke menigte bijgewoond. Ook van hier eb uit de omstreken waren velen derwaarts gelogen, liet terrein leverde een fraai schouwspel op. De muziek der schutterij uit 's Ilage liet zich bij afwisseling hooren. Bij de harddraverij voor inlandsche paarden (prijs 700 cn een derde der inlcggelden premie 150 en twee derden der inieggelden) werd de prijs behaald door President, van A. van Ardenne; de premie door Apollo van A. 11. Jurgens. De Sophie, van jhr. L. P. Quarles vauUITonl, de derde aankomende, verkreeg 50 en teruggave van den inleg. Rij den Clingendaal-prijs, voor paarden van alle landen en rassen (prijs /2500, de tweede aankomende ƒ240). werd de prijs behaald door Boraine, van vicomle de Buisseret; de tweede aankomende was Aneroid, van graaf Esterhazy. De talrijke passagiers, die gisteren nacht per extra stoomtram van 1 uur uit Rotterdam naar Schiedam vertrokken, werden halverwege Delfs- havcn door de Incomoiief in ('en steek gelaten, doordien de koppelingspen was losgegaan. De machinist miste zijn staart eerst, toen hij ver uil het gezigl was. Met luid gejuich werd zijne terugkomst begroet. Bjj het onweder, dat Dingsdag namiddag ook over Dordrecht en om streken woedde, had, naar de Dordr. C. meldt, een treurig ongeval plaats. De 55-jarige molenaar van dm West-Merwede-poIder, Atie de Bruin, een oppassend werkman, bad zicli met twee jongelieden uit Dordt, die uit vis- schcn waren geweest, op een beer nabij bel waterrad in den molen neer gezet om de bui af te wachten. Nog maar kort zaten zij daar of de blik sem sloeg in den molen en maakte Int drietal bewusteloos. Toen de knapen van luin schrik waren bekomen misten zij den molenaar en bemerkieu. dat deze mei het hoofd omlaag was gestort in een gcdeelic van den watergang, dat voor herstellingen aan den molen was drooggelegd. Met behulp van een paar in de nabijheid zijnde personen werd de man daaruit gebaald en op een ladder naar zijne woning vervoerd, terwyl inmiddels geneeskundige hulp werd ingeroepen, doelt eenige oogenblikken daarna gaf bij den geesl. Be halve eene ligte verwonding aan bet been bad bij een klein gaatje in liet hoofd, lerwijl dik bloed hem uit hel oor stroomde, zoodat waarschijnlijk de hersenen gekwetst zijn. Voor het geregtshof Ie Amsterdam stond gisteren Icregi Gradtts, of ook wel genaamd Gerril Broer, oud 24 jaar, geboren te Gorsscl, laatst wonende te 's Ilage, doch thans in hechtenis. Reeds bij arrest van het hof te 's Gravenbage van 13 April 1882 w as bij wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis tot 2 jaren celstraf veroordeeld. Maar bij arrest van cassatie van den 19k0 Junij 1882 had de liooge raad het arrest van het hof te 's Ilage wegens niet voldoende motivering vernietigd cn voor de ver dere behandeling de zaak gcreuvoyeerd naar het hof te Amsterdam. Het betreft in deze den diefslal van een gouden ring enz. uit het bureau van jhr. V. 11 te 's Ilage, van welken diefstal Broer, die als knecht bij hem diende, werd verdacht. Het openb. min. achtte liet te laste gelegde volko men wettig en overtuigend bewezen en eischte, bij gemis aan verzachtende omstandigheden, eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Doch de verdediger des beschuldigden, mr. P. A, J. Bik, uit 'sHage, betuigde, dat bij de pertinente ontkentenis des beschuldigden, liet voldoend bewijs door de voorhanden aan wijzingen niet was geleverd. Bescliuldigde's antecedenten waren ook zeer gunstig; vroegere patroons hadden zeer in zijn voordeel getuigd, terwijl de verdenking van een vroegeren diefstal te Arnhem nooit gegrond was geble ken. Pleiter concludeerde derhalve lot vrijspraak; hel hof bepaalde de uit spraak op Dingsdag 22 Augustus e. k. Ilc vergadering der Verecniging legen kwakzalverij, te Amsterdam ge houden, was vrij druk bezocht. De toestand der kas is gunstig; hit leden tal toenemende. Aan eene commissie van vijf leden, waaronder een regis- geleerde, is het ontwerpen der statuten opgedragen. De bepaling van de grenzen der kwakzalverij bleek onmogelijk. Wegens gebrek aan stof en uithoofde van de groote onkosten werd het niet geraden geacht het be staande maandblad in een weekblad te veranderen. De kastelein Boniekoe ie Amsterdam, die dezer dagen door een jong Duilscher met een revolverschot zwaar werd gewond, is in het gasthuis overleden. Bij zijne vrouw is uit de geschoten wonde een kogel gehaald; haar toestand haart voor dit oogcnblik geen bedenkelijke zorg. Te Amsterdam werd eergisteren avond in de Marnixstraat een meisje zoodanig door een hond in den arm gebeten, dat het ligchaamsdeel zat moeten worden algezet. Mej. A. van Ommeren, kortelings overleden, heeft hij uitersten wil haar vermogen, ongeveer 50000, aan de herv. gemeente te Rïndwijk vermaakt.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1