BUITENLAN DSCH E BERIGTEN. Uit Woudenberg zond men de vorige week een ziekelijk persoon, laatst woonachtig onder de gemeente Doorn, op een boerenwagen naar zijne geboorteplaats Ede. Aldaar was men echter op de ontvangst niet gesteld en na geneeskundig onderzoek oordeelde men het besthem naar Wouden berg terug te zenden. De roerman heeft hem echter bij Hupker te Geldersch Veenendaal achtergelaten, waar den man een verblijf in het hooi werd aan gewezen en waar hij is overleden. Te Tubbergen had Zondag jl.naar men aan de IV. R. C, meldt, een zeer ernstig geval van vergiftiging plaats. Bjjna een geheel huisgezin werd een paar uur na het gebruik van het ontbyt zoo ongesteld, dat er oogen- blikkelijk levensgevaar bestond. De officier van justitie onderzoekt de zaak. Het vermoeden bestaat, dat in het gebruikte wittebrood arsenicum aanwezig was. Hel scheikundig onderzoek zal het uitwijzen. Bij arrest in raadkamer van het geregtshof te Leeuwarden, is naar de openbare criminele teregtzilting verwezen Hepke Hoekstra, oud 21 jaren, geboren te Noordwijk, van beroep boerenknecht, wonende te Lucaswolde, gemeente Marum, thans in hechtenis, om teregtgesteld te worden ter zake dat hij op 29 Mei II.na vooraf het opzet te hebben genomen om Pier Piers aan te vallen en van zijn leven en zijn geld te beroovendezen in een land onder Niebert (gem. Marum) in cene sloot heeft geworpen en hem in den daarin aanwezigen modder door verstikking heeft gedoodterwijl hij voor, onder of na de daarbij voorgevallen worsteling, hem zijne porlemonnaie met omstreeks vijf gulden heeft ontnomen, alzoo ter zake van de mis daad van moord, althans manslag, voorafgegaan, vergezeld of gevolgd van diefstal. Bij hel onwedcr op gisteren middag zijn te Bergen, in Limburg, twee huizen door den bliksem getroflen en afgebrand. De Staatscourant deelt het verslag mede omtrent de verwachtingen van den oogst in 1882 in de provincie Zuidholland. Graansoorten. De berigten daaromtrent zijn dit jaar en wat hoeveelheid en wat hoedanigheid betreft over het algemeen weinig bevredigend. Door langdurig nat weder in den zaaitijd werd op Voorne en Putten van de tarwe mindere opbrengst verwacht dan in het vorig jaar en is dit gewas veelal dun, kort en bezet met honigdauw, zoodat slechts op eene matige afkomst mag worden gerekend. Ook rogge stond weinig te velde en was niet zwaar; <1c gerst deed mede aldaar eene mindere opbrengst dan gewoon lijk verwachten. In het Wcstland stond de tarwe beter te velde, en be loofde, indien het weder mogt medewerken, nog een gunstigen oogst; in den Hoekschen Waard werd de qualiteit van de tarwe, hoezeer die niet zwaar was, geroemd, doch zal het koren eene schrale opbrengt opleveren, terwijl op Oveiflikkee en Goedereede zoowel tarwe als gerst en rogge wei nig was uitgestoeid, het stroo kort was en de geheele opbrengst verre bene den het middelmatige zal blijven. De haver beloofde aldaar een goed gewas. In de Vijf-Heerenlanden stond de tarwe redelijk, rogge en haver mede bei den voldoende. Vlas. De mededeelingcn omtrent dit gewas zijn vrij bevredigend. Koolzaad. In tal van jaren was er in Putten van dit gewas niet ioo weinig te velde geweest als dit jaar; in Voorne was dit ietwat beter ge steld, hoezeer ook daar nog slechts van 18 tot 24 hekloliter per hektare werd verkregen. Aardappelen. Algemeen werden omtrent dit belangrijk voedingsproduct aanvankelijk gunstige verwachtingen gekoesterd, die ten gevolge van de vele en langdurige regens thans echter weinig uitzigt op verwezenlijking geven. De opbrengst zal vermoedelijk, ook omdat bijna overal de gevreesde ziekte zich weder vertoonde, uiterst gering zijn, terwijl het zich laat vóór zien dat ook de qualiteit mede veel te wenschen zal laten. Erwten en boonen. Niettegenstaande ongunstig weder ook op dit gewas zijnen invloed heeft doen gelden, belooft de bloei dezer producten bevredi gende uitkomsten. Algemeen staan zij nog veel en goed te velde en wordt, zoo niet eene overvloedige, dan toch minstens eene flinke opbrengst te ge- moet gezien. Boomvruchten. Deden de boomgaarden tijdens den bloeitijd eene veel belovende opbrengst verwachten, storm en regen hebben de vruchtboomen dermate doen lijden dat welligt met enkele uitzonderingen de opbrcHgst uiterst gering zal zijn. In vele jaren waren in het Westland de wijngaar den op den kouden grond niet zoo achterlijk als nu, terwijl daarenboven de hagel van 15 Ju'ij II. daaraan onberekenbare schade heeft toegebragt. Hooi- en weilanden. Deze stonden in het Westland uitmuntenddoch de vele en zware regens verhinderden den hooioogst, zoodat veel hooi zeer slecht is gewonnen. Diezelfde omstandigheid was oorzaak dat ook op Voorne en Putten tot dusverre puik hooi is opgereden. De jonge klavers hebben aldaar een voordeelig aanzien. Overigens werd de stand der landerijen als vrij bevredigend geroemd. Veestapel. De toestand van den veestapel blijft zeer te roemen; de zui velproducten zjjn van goede qualiteit en bleven vrij prijshoudend. Algemeen overzigt. De verwachtingen van den oogst in Zuidholland zijn, op enkele uitzonderingen na, verre beneden het middelmatige en kunnen derhalve te naauwernood als matig bevredigend worden beschouwd, 's GRAVEN11AGE, IC Augustus. De heer H. P. 11. Eversen is voor het tijdvak van 1 Sept. 1882 tot 1 April 1883 benoemd tot commies-charlermeeslcr bij het oud-archief in Lim burg, met vergunning gelijktijdig de betrekking van gemeente-archivaris van Maastricht te blijven waarnemen. De tijd van duur der detachering bij de landmagt in West-Indiê van den 2"> luit. G. J baron van Slingelandt, van het wapen der infanterie hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op drie jaren, is verlengd met drie jaren. Door het geregtshof alhier is L. J. J. Rolandbeschuldigd van het plegen van den moord Ie Veere. bij gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Uil i»D. Hll. de vorst en de vorstin von Wied zijn gisteren avond ten 8 ure roet hunne kinderen en gevolg uit Néuwied hier ter ste komen, ten einde geruimen tijd te Scheveningen door te brengen, salon-wachtkamer al de belangstellendenwaartoe ook vet dames behoorden, te hebben gecomplimenteerd, vervolgden de pi prinses de reis naar Scheveningenwaar zij in het Paviljoen intre BEL. «IE. Volgens de hid. B. is de instructie betreffende den moord Antwerpschen advocaat Bernays afgeloopen en zullen Leon eu Am zer deswege waarschijnlijk in de laatste driemaandelrjksche zitting hof van Brabant teregtstaan. De ingenieur Falisse, sinds eenigen tijd lid der spoorwegdirecl was met eenige ambtenaren bezig met ondernemingen bij eene verbindingslijn tusschen het station Gullemins en de stations van en Ans. Te midden dezer werkzaamheden kwam er een trein naa gelegen zijde. De heer Falisse, op zijde uitwijkende, was niet s noeg uit den weg en werd door den trein vermorseld. E N C E I. A D. LONDEN. 15 Augustus. Men wil weten, dat de koningin, bij gelegenheid van Cetei zoek te Osborne, dien vorst herstellen zal in zijn gezag over ee van Zulu-land, onder toezigt van een Britsch resident te Oeloendi. De Times berigt. dat de prins van Wales zich op medischen eene Duitsche badplaats begeeft, om eene herstellingskuur te onde Te Parsontow n is Zaturdag avond een constable door een rei gedood. De moordenaar is ontsnapt. Hij volvoerde de daad op k dag, op een zeer druk punt, en maakte gebruik van de verw onder de menigte te ontkomen. Vele personen waren getuigen vt daad, maar deden geen poging om den dader te grijpen of aan over te leveren. Volgens den correspondent van de Daily .Vews, spreekt mt stantinopcl over de verstandhouding tusschen Arabi en den Stilta uitgemaakte zaak. Men zegt Ie vreezen, dat, als Arabi tol w< dreven wordt, hij bewijzen openbaar zal maken van op bevel en vinden van den Sultan, zijn souvereingehandeld Ie hebben Tel weder hel gerucht op, volgens hetwelk afschriften van eene lu Sultan en Arabi gevoerde correspondentie re.ds in Enropesche h geplaatst, waaruit blijken zou, dat Arabi zelfs niet eens zoo willen gaan als des Sultans bevelen verlangden. Daaruit verklaar tegenzin van den Sultan om tegen Arabi op te treden. De correspondenten der Engelschc bladen in Egypte geven In den indruk, dien het zien der Engelsche troepen op de inboorli gemaakt. Zoo schrijft de coi respondent van den Standard: Uit buurten kwamen aan de hoeken der straten groepen van mor lende Arabieren te voorschijn. Allereerst schenen zjj het schot voorbijtrekkende vijanden eenigermate met kwaadaardige onvers gade te slaan, maar naar mate de soldaten vorderden, viel het h lijker hunne verbazing te onderdrukken. Ik hoorde een man "zijt met eene bevende stem vragenhoevele duizenden er wel komen ander antwoordde ootmoediglijk: «Allah weet dat alleen"! Waaro hernam: «Alles is verloren; Islam gaat onder"! De troepen van waren niet minder verbaasd over deze tengere, donkerkleurige klei naren dan deze het waren over hen. Op het Groote Plein was e menigte. Nijd ging gepaard met bewondering. Een der officiere Khedive riep vol geestdrift uit! «Hoe! meent die hond van een hij tegen zulke troepen vechten kan". De Pall Mall Gaz. verneemt, dat in Korea ernstige onger zijn ontstaan. Van den eenen kant zijn de betrekkingen tussche en Japan niet van bevredigenden aard, van den anderen bestaat schiereiland eene zeer magtige partij, waartoe zelfs leden der I familie behooren en welke zich verzet tegen de verdragenonlan regering van Korea met Engeland en de Vereenigde Staten i Amerika gesloten. F R A N K R IJ K. De regering heeft een maatregel genomen tegen den abt Bont te Lombez, die herhaaldelijk ten aauhoore zijner gemeentenaren keinsche instellingen heeft aangeklaagd als de onverzoenlijke vervi kerk, en hen daarbij tot tegenstand heeft aangemaand. De aa van Auch is door het ministerie van eeredienst uitgenoodigd den vicaris ten spoedigste te verplaatsen. Bij weigering zal hem de onthouden worden, die hij tot dusver van den staat ontvangen h De zittingen der algemeene raden zijn thans overal geopent terre trekken zjj de aandacht, dat de zamenstelling der vi bureaux lot maatstaf dient van de krachten, waarover elke pari ken kan. De Véritè, een radicaal blad, eischt onmiddellijke weder-bi der kamer, op grond dat de nieuwe minister-president Duclerc a heeft Frankrijk aan de gemeenschappelijke bescherming van het f te doen deelnemen, leder weet, zegt het blad, dat het kabin heer de Freycinet juist hierom gevallen is. Met eene verpletter derheid heeft de kamer seweigerd, de regering Ie magtigen i gemeenschappelijk optreden deel te nemenen de heer de Freycit De heer Duclerc vervangt hem, en het eerste, dat hjj bij afw« kamer doet, is juist diezelfde deelneming, door de kamer d Freycinet ontzegd, te aanvaarden en aldus den wil der meerder! Jnlij te verkrachten. De voormalige keizerin Eugenie is Zondag uit Londen te

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2