LEIDSCHE COURANT. rr: V* 102, PATENTBLADEN. DONDERDAG 17 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prys der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentifn is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld het op den 15ieB Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1882/83, wijken 7, 8 en 9 en restanten en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet Ie voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 16 Augustus 1882. DE FREMERY, Welh. 1". B. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van koffiehuis/tonder» slijters en tappers, benevens de nog onafgehaalde patentbladcn van inland- sclte kramers, schippers, enz., alsmede die voor de gepatenteerdenwo nende in de wijken I. II en 111, alle over liet dienstjaar 1882/83, bi] het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn. dagelijks des namiddags vaa één tot drie uren eu wel van 17 tot en met 19 Augustus e. k., terw ijl na het verstrijken van dien termijn de onalgehaalde patent bladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden16 Auguslus 1882. DE FREMERY, Wetb. 1». B. BINaNENLANDSCHE BERIGT BN. LEIDEN, 16 Augustus. Hel bestuur van de aWeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde verschafte gisteren avond aan hare leden en ook aan anderen een aangename» avond. In cene feestelijke bijeen komst op Zomerzorg had de uitreiking plaats der medailles en certificaten, door de inzenders op de in Julrj gehouden bloemententoonstelling behaald. Door het muziekcorps der dienstd. schutterij, onder directie van den beer Loclier. werd hij die gelegenheid een concert gegeven, en daar ook de toegang voor «iet-leden was opengesteld, was bet geeiv wonder, dart een talrijk publiek zial en tuin vulde. Terwijl de muziek het eerste deel van bet programma nitvoerde stond voor de aanwezigen de gelegenheid open om in de zaal cene kleine tentoon stelling te bezigligen. Daar toe li werd bet oog geboeid door ecnige pla teau's van afgesneden rozen enz., waartan de zamenslelling zoowel van smaak als van geduld- getuigde; niet het minst was dit het geval met de inzending van den heer Kors alhier. Door den heer Heenk, te Warmond, was hierbij gevoegd eene smaakvol gearrangeerde vruchten étagère, die ieders aandacht trok, terwijl ook de heer Kriest door eene kleine, maar keurige planlen-inzending het geheel opluisterde. Gedurende den gëheefen avond was deze kleine, maar reine verzameling het voorwerp van aller belaugsLrlling. In de pauze had de uitreiking der medailles enz. plaats. De voorzitter, de heer m'. Obreen, liet haar voorafgaan door een kort woord, waarbij hij aan leden, inzenders enz. het welkom toeriep. Men zcide wel eens, dal er te veel feest werd gevierd, maar na dagen van inspanning, meende hij, tnoglen er wel eens oogenblikken van vreugde volgen. Zij die een warin^ ■hart en een open oog hadden voor de belangen des volks zouden dit toe stemmen. lieden avond werd er weder feest gevierdw aarbij zij, die in den ouderlingen strijd de victorie hadden behaald, daarvan de bewijzen zouden ontvangen. Men had dit wel op eenvoudige wijze kunnen doen, maar dit Het onze 19de eeuw niet toe, hel moest een flink feest zijn. Niet alleen de leden der afdeelingmaar ook anderen konden zien wat hier nog voor dezen avond was bijeengebragt, dat van zooveel smaak en geduld getuigde; jammer dat het zoo kort duurde, nog weinig lijds en het was niet meer. Bat men zooveel overhad om slechts voor oogenblikken een dergelijk genot le schenken, getuigde mede van de kracht, welke de maatschappij bezielde In de eerste plaats ging vervolgens de voorzitter over tot het uitreiken 'an eene verguld-zilveren medaille aan den heer J. Couvée Az. Voor hen 'ie het niet mogten weten deelde de voorzitter mede, dat het bestuur ge beend had die onderscheiding aan den heer Couvée te moeten toekennen, vegens hetgeen hij in het belang der afdeeling had verrigt en ook als waardering van den smaak, dien hij streds aan dén dag legt, waar liet geldt de bevordering van den tuinbouw. Bij de uitreiking van het ecre-metaal lieten zich fanfares hooren. Achtereenvolgens werden daarna de namen afgeroepen van hen die bekroond waren, die daarop de medailles (Dij verkiezing het geldelijk bedrag) of certificaten in ontvang namen. Ouder hen waren er die als het ware overladen werden, zooals de heer Maler (firma von Sicbold C"), die mede met fanfares begroet werd. Die eer viel ook aan mej. Kriest alhier na haar optreden ten deel. Na de uitreiking der eereblijken begon een der bestuur ders de rozen, die op de bestuurstafel prijkten, onder de jonge dames uit te reiken) maar in een oogenblik was de voorraad uitgepnt en toen die voorraad later nog weid aangevuld, werd er op den nitdeeler een waren aanval gedaan, zoodat bij blijde mag zijn er goed te zijn afgekomen. Het weder, dat zich in den aanvang zeer gunstig liet aanzien, veranderde toen de uitvoering van het tweede gedeelte van het muziek-programma was aangevangen. Eene fikschc regenbui maakte bet verblijf in den luiii voor velen weinig aanlokkelijk. lieden namiddag viel zekere J. R., 47 jaar, opperman, aan den Nieuwen Rijn van een meiselaarsvlot in het water; bij werd door eenige burgers met behulp van slokken gered. De beer dr. B. heeft dien persoondie zeer benaauwd was, geneeskundig behandeld; later bijgekomen en hersteld, is hij door de politie huiswaarts gebragt. De Staatscourant bevat liet verslag der commissie van 1 Augustus 1881 tot 1 Augustus 1882 belast met het afnemen der praktiscb-geneeskun- dige en tandheelkundige examina, volgens art. 2 en 8 der wet van 25 December 1878. Aan het slot van dit verslag zegt de commissie: Gedurende de beide zit tingen hebben zich twee candidaten aangemeld, tot het atl-ggcn van het tweede gedeelte van het arts-examen, die reeds voor vier jaren met goed gevolg het eerste gedeelte van dal examen hadden gedaan. Men mag veilig aannemen dat een goed deel hunner kennis, waarvan zij toenmaals vol doende blijken hebben gegeven, in dien tijd verloren is gegaan. Vermits nu de wetgever wel de bedoeling heeft gehad dat de candidaat op liet oogenblik, waarop hem liet arts-diploma wordt uitgereiktdc noodige kennis van de geneeskundige vakken, in bunnen gebeden omvang, bezit en daar omtrent bij dergelijke candidaten geene zekerheid kan worden verkregen, zoo acht dc commissie liet noodig in overweging te geven, of het mogelijk zou zijn, dat er in de wet bepalingen werden opgenomen, door welke eene grens werd gesteld aan den tijd, die tusschen bet afleggen van liet lsU en 2'ie gedeelte van het examen mag verloopen. Het is der commissie voorge komen, dat de onbegrensde vrijheid, die aan de candidaten gegeven wordt om steeds op nieuw examen af Ie leggen, in hel geheel zeer ongunstig werkt, en liet kan gebeuren dat candidaten, die voor de vijfde ol Zêsde maai terugkomen, minder om reden van de nu verkregene kennis toegelaten worden, dan wel omdat de examinatoren, eindelijk vermoeid en gedreven door een zeker gevoel van medelijden, niet steeds op nieuw denzeifden per soon willen afwijzen. Volgens de Tijd is de locstand van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Schaepman, thans weder minder gunstig. De toestand van de bij hel spoorwegongeluk te Vogelenzang gekwetste personen, die aldaar verpleegd worden, is vrij gunstig. De bewoner eener bouwmanswoning, die dezer dagen onder Zuid- Beijerland afbrandde, is in verzekerde bewaring genomén. Te Haarlem is Maandag avond uit den Zijlsingel aldaar opgehaald bel lijk van eene 58-jarige weduwe, woonachtig te Harlingen, die gedurende de kermis te Haarlem was gelogeerd. Eene flesch met sterken drank, in haar zak gevonden, doet vermoeden, dat zij in beschonken toestand te water is geraakt. liet bestuur van hel Panopticum te Amsterdam beeft onlangs aan H. M. de koningin kennis gegeven van zijn voornemen, om op 31 Augustus c. k. en verder telken jare op dien dag, Ier gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmine, de tentoonstellingszalen kosteloos open té stellen voor de weezen der onderscheidene gezindten, als blijk van erkentelijkheid voor de groote welwillendheid door H. M. bij de inrigling der koningskamer aan het bestuur bewezen. Namens de koningin is hierop geantwoord, dat 11. M. met veel genoegen van dit voornemen kennis heeft genomen, (flbl.) Aan het Nederl jongensweeshois. te Amsterdam, is door wijlen den heer N. S. Raphael mede een legaat van ƒ5000 vermaakt. Te Amsterdam is uit de Krommewaal het lijk van een pasgeboren kind opgehaald, dat in een mandje lag: en uit den Kloveniersburgwal aldaar bet lijk van een pasgeboren kind, met twee sirenen om den hals gebonden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1