ventie lot bezetting van Egypte, besloten heeft den uitslag af te wachten van eene nieuwe uilnoodiging aan Arabi om de wapens neder te leggen; Men gelooft echter niet, dat Arabi zal gehoorzamen. Integendeel verzekert oen, dat Arabi aan een Europeaan geheime brieven aan den Sultan toever trouwde, waaruit blijkt, dat hjj slechts geheime instruction uit Konstanti- nopel uitvoerde, welke verder gingen dan Arabi handelde. fRAKkRUK, De afgevaardigden der Fransche koloniën hebben een brief gerigt tot den voorzitter van den ministerraad, waarin zij verklaren, dal zij zich tot den president der republiek gewend hadden niet hel verzoek om een afzon derlijk ministerie van koloniën op te rigten. De koloniën toch hebben eene oppervlakte dubbel zoo groot als Frankrijk en hebben bijeengenomen eene bevolking van 19 millioen inwoners. Mogten echter op dit oogenblik be zwaren bestaan tegen de oprigling van het bedoelde departement, dan wenschten zij althans, dat er een onder-secretaris van staat voor koloniën Benoemd werd, aan wien de uitsluitende zorg voor de belangen der over- zeesclie bezittingen werd opgedragen, die de besluiten rakende de koloniën teekende en al de verantwoordelijkheid daarvan droeg. Het tabak-monopolie levert iu Frankrijk toenemende resultaten op. lil 1881 bedroeg de bruto-opbrengst van den verkoop van tabak 355 millioen fr. Binnen weinige jaren zal dit cijfer, naar voorzien wordt, 400 millioen be dragen. De regie heeft thans 1643 werklieden en 20576 werksters aan den arbeid. Aan de regering is vergunning gevraagd tot het houden eener loterij len gunste van de hulpbehoevende uitgewekenen uit Egypte. De voorzitter van den ministerraad heeft dit verzoek van de hand gewezenomdat hier aan, met het oog op Frankrjjks buitenlandsche betrekkingen, vooral ten aanzien van Engeland, bezwaren verbonden zijn. De onderwijzers en onderwijzeressen te l'arjjs hebben een feestmaal van 150 couverts aan de prefectuur en den gemeenteraad aangeboden, als bewijs van dankbaarheid voor de verbetering, in hun lot gebragt. De pre lect Floquet hield daarbij eene rede, waarbjj hij de onderwijzers o. a. /'de leekenpriesterschap der hedendaagsche maatschappij" noemde. Op 26 JunQ jl. is, gelijk toen gemeld werd, in het Salpétrière-gesticht te Parijs ten gevolge van het verzuim van eene der verpleegsters eene vrouw in kokend badwater omgekomen. De schuldige is thans, met het oog op baar uitmuntend verleden, den langen duur harer voorloopige hechtenis en andere 'verzachtende omstandigheden tol zes dagen gevangenisstraf ver- oorJeeld. Uit de militaire gevangenis in de Rue du Cherche-Midi, te Parijs, is Vrijdag een veroordeelde, die binnenkort naar de strafkolonie van Nieuw Caledoniê vervoerd zou worden, ontvlugt. Sedert tien maanden is dit de vijfde ontvlngting uit de gevangenis. Dezer dagen ging een rivier-wachter te Courbevoie, bij Parijs, de politie waarschuwen dat lijj een binnenschip had opgemerkt, dat van zijne eigenaars verlaten scheen. Een onderzoek volgde en de politie vond in de kajuit van gemeld vaartuig een aantal dieren, zooals kiekens, konijnen, eenden, enz., die alle in hunne hokken van honger gestorven waren. De papieren aan boord werden nagezien en het bleek dal het schip toebehoorde aan de maatschappij van Nouelles, Pas-de Calais, van waar het den 28"'» Mei ver trokken was in bestemming naar Suresnes. Aan boord bevonden zich de gebroeders Louis en Joseph Poter, beiden van Guines, en een meisje van 4 jaar. Hunne lading hadden zij te Suresnes gelost. Sedert 30 Juljj waren de broeders niet meer gezien geweest en men veronderstelt, dat zij door straatloopers vermoord zjjn en in de Seine geworpen. De moordenaars zouden zich alsdan meester gemaakt hebben van de opbrengst der lading. Te Toulouse is de broodzetting weder ingevoerd. De burgemuzster verklaart, dat van eene concurrentie ten bate van het publiek nooit geble ken is, dat de bakkers zonder acht te slaan op dalende meelprgzen den prjjs van het brood onveranderd gelaten en zelfs verhoogd hebben en dat zij zijne officieuse waarschuwingen deswege eenvoudig in den wind sloegen. Uit Algiers wordt gemeld, dat de burgerlijke gouverneur-generaal van Algerie den 12d" Augustus, ter gelegenheid van de godsdienstige feesten, die jaarlijks den Rhadaman besluiten, de twee groole moskeen van Algiers bezocht heelt, waar plegtige gebeden voor Frankrijk plaats hadden. De Muphli betuigde den gouverneur, in het Fransch, zijn dank voor het be zoek, dat hij niet alleen als eene groote eer beschouwde, maar tevens als een bewijs van vertrouwen in den geest der inlandsche bevolking, die dank baar is voor de bescherming en de welwillendheid, welke hare godsdienst geniet. Uit Barcelona meldt men, dat Vrijdag II. de koepel van de dorpskerk te Si. André-de-Palomar, nabij die stad, is ingestort, terwijl de mis bediend werd. De priester kon zich nog bjj tijds achter het hoogaltaar in veiligheid stellen, maar de aanwezige geloovigen werden onder het nederstortend puin begraven. Zes lijken en twaalf gekwetsten werden gevonden. ITALIË. Te Napels en in den omtrek is het onder het volk gewoonte voor jonggehuwde mannen, dat zij den ochtend na den huwelijksdag hunne schoonmoeder een bezoek brengen. Zekere Esposito, met eene schoone van Sorenlo, Carolina Garguillo, gehuwd, verzuimde dit. De moeder der jonge vrouw bezwoer haar zoon Vincenzo de belecdiging te wreken. Deze begaf zich naar de woning van zijn zwager, die hem vriendelijk begroette en ten eten noodigde. Vóór alle antwoord sliet Vincenzo hem een dolk in het hart, zoodat hij dood nederviel. Het hof van assises te Napels heeft den moordenaar tot levenslangen dwangarbeid en zijne moeder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hof van assises te Palermo heeft uitspraak gedaan in de zaak der roovers, die den heer Notarbartolo opgeligt en majoor Hardi gedood hebben. Een, Barone, is ter dood veroordeeld, 11 anderen tot 25 jaar dwangarbeid, één tot 22, twee tot 12 en nog één tot 10 jaar gevan genisstraf. nUITICULAND. Naar men verneemt heeft de keizer eene zilveren medaille ingesleld voor echtparen, die hunne gouden of diamanten bruiloft vieren en geen onderstand behoeven. De penning vertoont aan de eene zijde de beeldtenis- sen des keizers en der keizerin en op de keerzijde een toepasselijk opschrift. De voordragt tot het verleenen daarvan kan slechts op den dag vóór het feest gedaan worden. Pastoor Sterba, te Leschnitz, heeft geantwoord op den brief van den bisschop ven Breslau. waarin hij van ziju ambt werd vervallen verklaard. Hij verklaart, den bisschop volstrekt geen aanleiding te hebben gegeven om zich voor te doen als zijn geestelijke superieur. Hij verzoekt mitsdien inlichting omtrent den inhoud der missive. Wanneer binnen eene maand niet aan dit verzoek is voldaan, dan kan hij de handeling van den bisschop niet als eene dwaling, maar moet hij haar als eene aanmatiging beschou wen en zal hij bij het koninklijk geregtshof voor kerkelijke zaken eene aanklagi tegen hem indienen. Een dier onwaardige individu's, die de omstreken van Bochum door hunne aanrandingen van vrouwen en meisjes onveilig maken, is aangehouden. In de vorige week was een 13-jarig meisje uit Dorstfeld in hel Baroper- veld door een man overvallen. Gelukkig is men er in geslaagd het monster in menschengedaante in den persoon van een 19-jarigen knecht van den econoom Stork te Grosz-Barop te arresteren en tot bekentenis te brengen. Koning Ludwig van Beijeren heeft zijne toestemming gegeven lot het houden van inzamelingen voor den bouw eener oud katholieke kerk te Munchen. RUSLAND. De Norddat voor een officieus orgaan der Russische regering ge houden wordtverklaart thans, dat van eene aanstaande reis van den Czaar naar Kopenhagen Berlijn en Weenen geen woord waar is. Alleen zou de keizerin zich eerstdaags naar Kopenhagen begeven. Ook het Fremdenblatï van Weenen bevat de officieuse mededeeling, dat van de komst des keizers iu de hoofdstad van Oostenrijk niets bekend is. Tol dusver moet ook niets beslist zijn aangaande het tijdstip, waarop de krooniug des keizers zal plaats hebben. 1'ER TELEGKAAF. KONSTANTINOPEL14 Augustus, 's middags. Tot op dit oogenblik heeft de Sultan noch de proclamatie, noch de conventie bekrachtigd. Lord DuUerin blijft aandringen op uitvaardiging der proclamatie vóór de ontscheping der Turksche troepen. Saïd-pacha adviseert ten krachtigste tot eene schikking met Engeland en aanneming der militaire conventie; maar er zjjn ten paleize twee partijenwaarvan de eene aan Saïd-pacha hare ondersteuning verleent, terwijl de andere de conventie, zooals deze door Engeland is voorgesteld, tegenhoudt en niet wil hooren van eene afkondiging der proclamatie vóór de .troepen-ontscheping. LONDEN, 15 Augustus. De laatste troepen, behoorende tot het expeditie corps voor Egypte, worden ingescheept. Volgens Daily IVews zal lord Kimberley, minister van koloniën, heden in het lagerhuis aankondigen dat de regering voornemens Is Cetewayo als koning van Zulu-land te herstellen. BUDAPEST, 14 Augustus. Bjj de heden gehouden premientrekking der Hongaarsche loten a 100 11., zjjn de volgende prijzen op nevensgaande serien uitgeloot: serie 23391 n". 19 150,000 11., serie 1977 n*. 38 15000 fl serie 2124 ii°. 11 5000 fl.serie 1835 n°. 16, serie 1255 n°. 44. serie 754 n°. 42 en serie 2941 n*. 38 ieder 1000 fl. Verdere seriën 5679, 5801, 2788, 5516, 102, 479. 3088, 164, 270, 2146, 384, 1197, 1263, 1856, 2990, 3226, 3693, 4093, 4737, 4843, 4502, 5002 en 5938. I N G E Z <J U E Ai. LEIDSCHE PAARDENSPOOR. Gister avond 14 Augustus 1882 te 9 u. precies met de stoomtram uit Hil- legom aangekomen, spoedden wij ons naar de stadstramwagens. Twee slaan er gereed, met reizigers Waar gaat die voorste heen? Naar de Plantage. En deze? Naar de Haven. Ik moest zijn Hooigracht bjj de brug en koos dus de naar de Haven bestemde tram. De Plantagewagen rjjdt af, de andere blijft nog wat staan, nog wat en nog wat, wel 5 minuten. Conducteur, waarop wacht deze wagen? Er moet nog een van de stad terugkomen, was 't antwoord. Nog een beetje gewacht. Daar komt de leege wagen uit de stad terug, maar men plaatst hem vóór den Havenwagen, die al zoo lang had staan wachten. Wat be duidt dat, conducteur? Wel, men wacht een spoortrein, en als de menschen die daarmee verwacht worden, in den wagen die daar voor dezen op de tram-rails staat, naar de Plantage zullen zijn afgereden, dan eerst zal de wagen, waarin u en zoovele andere zitten, naar station Haven afrijden. Daarop verliet ik den wagen, wandelde naar de Hooigracht de Haarlem merstraat af tot aan de Bakkersteeg en was daar aangekomen zonder iets van een nakomende Haventram te bemerken. Is dit een uitvloeisel van de wijziging in de concessie door den burge- I meester voorgesteld? Was 'l dan niet eenvoudiger den Havendienst geheel af te schallen? D. II. PROGRAMMA TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 17 Augustus, ten half acht ure, door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij, Kapelmeester de! heer C. G. Locher. le Afd.: 1. Marsch, Karl2. Lustspiel-Ouverture, Kéler Béla; 3. Walzer "La Reine de Saba", Joh. Strauss; 4. "Lied olme Worte", van O. Bach, instr. C. G. Locher; 5. Fantaisie «Fausta", Donizetti. 2e Afd.: 6. »Fidelio", Ouverture, L. van Beethoven; 7. Fantaisie iiber Webers "Euryanthe". C. G. Locher; 8. »Abendstandchen", Herfurth; 9. Fantaisie »Das Nachtlager", Kreut- zer; 10. Prager-PolkaReich.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3