LEI DSC III] COURANT. 1883. V' Ml. WOENSDAG 16 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeiotiderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p, f2.- Afzonderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—; iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 15 Augustns. Aan de volgende mededeeling verleenen wij hier gaarne eene plaats: In het laatst van 1874 kwam een 40-tal dames overeen een tapijt te be werken dat zon strekken tot versiering van de trappen van het hoogaltaar in de St. Petrus-kerk alhier. De keus was gevallen op het borduren met den zoogenaamden gobelin-steek, volgens het weefsel der Gobelins, een werkdat evenals bij de Turksche en Perzische tapijten zeer veel tjjd en handenarbeid vereischt. Niet ten onregte is sommige wijze van borduren, naar gelang van de te leggen ketting, schilderen met de naald geheeten. Hoewel weinige uren van enkele dagen in de week aan dat zorgvolle werk werden besteed, ontstonden er allengs allerlei bezwaren. De inspanning was te groot, men liet den moed zakken, daarbij den draad glippen en zoo maakte de eene na de andere zich los van de verbindtenis. Ook de huwe lijksband bleek sterker te zjjn dan de hechlste koorde en de beste wil bij de volvoering der taak betoond. Ook de te vroege dood kwam tusschen- beide en sneed den levensdraad af van zulke, die zich onder de ijverigen hadden doen kennen. Het aantal getrouwen was ten laatste tot vier ver minderd, maar deze lieten zich om geenerlei redenen van de taak afbren gen. Zij volhardden tot het einde toe. Nu smaken zjj de voldoening den laatsten draad gelegd te hebben, haar kostbaar werk voltooid te zien. De mime afmeting vün hel tapijt met den rand maakt een aangenomen indruk, het dessin is Iraai, kloek opgevat, de behandeling met de naald in allen itde zorgvuldig betracht. Het is een fluweelachtig sieraad van hooge waarde dat aan de kerk geschonken is. Heden, het feest van Maria Tenhemelopne ming, prjjkte het op de treden van het hoogaltaar. Met waardering van dezen zoo schitterend volbragten arbeid is het door den pastoor der parochie dankbaar aanvaarddie het in eere zal houdenterwijl het door de paro chianen bewonderd wordt. De minister van justitie heeft aan de commissarissen des konings de volgende aanschrijving gerigt: Ten behoeve van werkzaamheden, tot verbetering van het politiewezen hier te lande aan mijn departement aanhangig, zijn mij eenige statistieke gegevens onontbeerlijk, ter bekoming waarvan ik de eer heb uwe mede werking in te roepen. Gaarne namelijk wenschte ik de navolgende vragen door UI1EG. beantwoord te zien: 1°. Hoeveel weid door iedere gemeente van uwe provincie in elk der vijl laatste jaren uitgegeven aan kosten van gemeente-polilie? 2». Lil welke en hoevele ambtenaren en beambten is het personeel dier politie in iedere ge meente zamengesteld? 3'. Hoe groot zjjn hunne jaarwedden; hoeveel bedra gen de aan sommigen hunner jaarlijks verstrekte bureaukosten, en, indien hun het genot van vrjje woning is toegestaan, hoe groot is het geldelijk bedrag, waarop dat genot wordt geschat? Gedep. staten der provincie Zuidholland hebben bepaald: 1*. dat httn collegie zal beslaan uit twee afdeelingen of commission, onderscheiden in afdeeling A. en afdeeling B.en 2*. dat de werkzaamheden dier afdeelingen zullen verdeeld zijn als volgt: afdeeling a. provinciale en plaatselijke finan ciën, onderwijs, armwezen, kerkelijke zaken, jagt en visschcrjj, reclames rijks- en plaatselijke belastingen, benevens de toepassing der wet tot rege ling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open bare dronkenschap. Afdeeling b. gemeentezaken voor zoover die niet aan afd. a. zijn opgedra gen, waterstaat en wegen, waterschapsaangelegenheden, politic, nijverheid, landbouwmilitie en schutterijenbenevens strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd: afdeeling a. de heeren mr. C. W. Uubrecht, mr. G. J. Goekoop en mr. C. A. van der Kemp; afdeeling b. de heeren mr. C. van Vollenhoven, jhr. mr. II. A. C. de la Bassecour Gaan en mr. P. L. F. Blussé. In de afgeloopen week zijn voor hel notariëel examen geslaagd de volgende heeren: voor het le gedeelte, P. A. J. van Uden, te Rotterdam; C L. van den Berghte 's Gravenhage; J. Compris, te Amsterdam; G. Furslner, te Amsterdam; 11. T. Sickeler, te Werkendam; E. A. Boot, Ie Blundert; C. Stammes, te Alkmaar, en A. D. Vermeulen, te Werkendam; voor het 2« gedeelte, A. van de Koppel Gz.te Utrecht; II. L. lleynen, te Nederasselt: jhr. m'. E. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer, te Gronin gen; m'. F. van der Tuuk, le Veendam; J. M. A. Loggere, te Amsterdam; W. E. van Berckel, te Deliten P. Bos, te Wamel; voor hel 2' en 3' ge deelte, A. J. van Eekelen, te Breda; L. A. van Dijk, le 'sGravenhage. en mr. A. H. van Kleflens, te Veenwouden. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, en de Prins Frederikop weg naar Amsterdam, ziju op 14 Aug. le Marseille aangekomen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotterdam had gisteren eene zonderlinge vertooning plaats. De heer W. E. Huygens, directeur van eene op de kermis staande tent. kwam een dochtertje aangeven, dat den IS11" aldaar geboren was. Zóó iets is niets nieuws, zegt de N. H. C., maar de merkwaardigheid van het geval steekt niet in dit feit, noch in den hoofdpersoon, maar in den getuige. De heer Huygens is directeur van den voetpianist, den "professor" Pierre. De "professor" was getuige, en onder- teekende de inschrijving in het geboorte-register met zijn voet! Dat was nooit gebeurd: de klerken zijn er, zegt men, nog niet van bekomen. In het Park te Rotterdam heeft zich een aldaar onbekend persoon met een revolverschot van hel leven beroofd. Men vond o. a. bij hem een ge schrift, waarin hij verklaart, "vrolijk geleefd te hebben en ook vrolijk te willen sterven, doch ook berouw te gevoelen over het verdriet, dat hij zijn ouders en andere goede menschen aandeed". Op zijn hoed bevond zich een papier met de waarschuwing, dat de revolver nog eenige patronen bevatte; verder stond er op: "Eenige en algemeene kennisgeving! Een weinig humor mag er wel bij". De beruchte firma Doesburg C*. te Rotterdam is, naar de IV. R. C. meldt, eiudeljjk verdwenen. Nadat eerst de eene firmant. Doller, niet de noorderzon was vertrokken, heelt nu ook zijn compagnon. Bernard Tliijse, zich uit de voeten gemaakt. Bij het vertrek van Thijse heeft zich echter nog een geval voorgedaan, waaruit gebleken is, dat hij niet alleen in zaken van koop en verkoop, maar ook in andere Hingen eene eigenaardige manier van handelen volgt. Een paar dagen voor zijn vertrek was er namelijk aldaar een minderjarig meisje verdwenen, waarna men bij onderzoek ver nam, dal zij naar Antwerpen was gegaan en aldaar Thijse had opgewacht, om volgens afspraak met hem in het buitenland eens een kijkje te gilan nemen. Bjj verdere nasporing heeft men haar met haren reisgenoot te Pa rijs gevonden. Naar men verneemt, zal zjj nu door de Fransche politie naar dc Nederlandsche grens getransporteerd worden, ten einde van daar door de Nederlandsche politie naar huis te worden leruggebragt, Een passagier van de llarwich-boot, een Duitscher, is eergisteren nabij den Hoek van Holland over boord gesprongen, maar door de bemanning gered. Wel verkeerde hij toen in bewusteloozen toestand, maar het is gelukt hem weder tot bewustzjjn te brengen. De graven der Gorkumsche martelaren te Bridle werden dit jaar be zocht door 12009 personen. Het D. t. 's Gr. verneemt omtrent den toestand der gekwetsten bij bet spoorwegongeluk le Vogelenzang, dat alle patiënten naar omstandighe den redelijk wel zijn. De conducteur V.. die in het ziekenhuis te Leiden verpleegd werd, schijnt niet inwendig geblesseerd, zoodat hij naar Haarlem, zijne woonplaats, is kunnen worden overgebragt en binnen weinige dagen geheel hersteld zal zijn. Sedert Zaturdag zijn er twee patiënten bijgeko men. De beide conducteurs de R. eq N., die op de treinen dienst deden toen het ongeval plaats had, hebben zich ziek gemeld. De schrik en over spanning schijnt hun zenuwgestel te hebben aangedaan, waarvan de ver schijnselen zich eerst thans door koorts en magteloosheid in de bewegingen openbaren. De genecsheeren hopen evenwel, dat dit met eenige dagen rust wel zal beleren. De maatschappij verleent aan de familieleden der gekwet sten vrij vervoer over hare lijnen, om hen te Vogelenzang te gaan be zoeken. Zondag II., den tweeden kermïs-Zondag te Haarlem, zijn niet minder dan C000 personen van Amsterdam per spoor derwaarts vervoerd. Te Amsterdam was gisteren nacht de tapperij, hoek korte Singel en Brouwersgracht, genaamd "De blauwe druif," het toonecl van eene bloedige daad. Een Duitscher, meldt het Ubl.cadet, eerst inim vijliien jaar oud, die er pas zijn intrek had genomen, werd door den tapper het verder ver blijf in zijn huis ontzegd; hij was zelfs reeds de deur uitgezet. Bij het vertrek gaf de tapper Bontekoe den jongeling een revolver terug, welken hg in bewaring had gehouden en die met zes schoten was geladen. Vertoornd over de bejegening van den tapper, weliigt beschonken, loste de overmoedige knaap zijn pistool op man en vronw beiden. Drie schoten vielen. Twee trollen Bontekoe in de borsten vermoedelijk zal hij aan de gevolgen der verwondingen bezwijken. Iljj wordt in het binnengasthuis verpleegd. De

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1