LEI DSC IIE CÖERANT. V. 188. Z ATI1 R DAG 12 AUGUSTUS. 7, De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BÏNNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, 'ion- en Feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is per vierendeel jaars f 1,50, franco p. p. 2 Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. LEIDEN, 11 Augustus. HDe officier van gezondheid le kl. D. 11. van Viersen, van het 2e reg. veldartillerie le Leiden, is aangewezen lot hel verriglen van de geneeskun dige dienst bij het wapen der artillerie in de legerplaats te Milligen. ,to lieden morgen werd de trein, die omstreeks 10 ure uit Amsterdam alhier moet aankomen, te vergeefs gewacht en spoedig verspreidde zich de i. tydingdal er op den spoorweg nabij Vogelenzang eene botsing had plaats gegrepen tttsschcn den trein, die ten 8.40 van Amsterdam en dienwelke ten 8.35 van 's Hage was vertrokken. De schok was vrij lievigde buffers van de locomotieven drongen in de cylinders en de compartimenten van enkele wagens werden verbrijzeld. Een tiental personen bekwamen verwondin gen, waarvan vijf zerr ernstige, meestal beenbreuken. Eenige der reizigers zijn wonderbaar onvcrlrl gebleven. Voor eene dame, die het zwaarst was ver- 7,!wond, werd de bijstand van een r. k. geestelijke ingeroepen. De verwon dden werden met draagbaren naar liet station en particuliere woningen in 8.!tle buurt vervoerd. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp verleend, 81ook van Haarlem en Heemstede. 81 Een conducteur, die verwond werd, is in het ziekenhuis alhier opgenomen. 8.1 Omtrent de aanleiding tot liet ongeluk verneemt men, dat te Vogelenzang eene brug in herstelling is, zoodat de treinen aldaar op enkel spoor moe ten rijden. De Amsterdamsche trein had moeten wachten tot dal de andere trein voorbij was en deze heeft waarschijnlijk niet of niet vroeg genoeg gestept. Een in te si ellen onderzoek zal daaromtrent wel nader licht ver spreiden. Naar men verneemt is de machinist van denAmsterdamschen XE trein vnorloopig in arrest. Bij de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Soerabaija kan Pi worden geplaatst een leeraar, die bevoegd is om onderwijs te geven in de lloogduitsclic laai en hare lellerknnde. Bijzonder zullen voor die betrek- king in aanmerking komen zij, die tevens eenig onderwijs in de geschiedenis kunnen geen. Zij. die genegen zijn om zicli in de bedoelde betrekking aan'slands dienst in Nederl. Indië le verbinden, kunnen zich, uiterlijk lol ultimo Augustus aanstaande, ter mededinging aanmelden bij een op zegel 34 gesdirevénaan het dep. van koloniën geiigt, en aan de inspecteurs van - Int middelbaar onderwijs (adres dr. D. J. Steyn Parvé, te 's Gravenhage) in HWfe dienen request. in?' V°01, 'lel eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuidholland die jij te Delft zijn gehoudenhadden zich aangemeld 67 candidalen, zijnde 27 nil _'sHage, 10 uit Delft, 5 uit Schiedam, 11 uit Rotterdam, 9 uil Dordrecht, _2 nit Gorkttm. en bovendien 3, die in den laatsteu lijd geeuc hoogere bur- lHgersclionl hadden bezocht, liet diploma is toegekend aan 55 candidaten. 3®! Naar men verneemt zou de koopprijs van het door de erfgenameu "van prins Hendrik aan de Engelsche regering verkochte etablissement te _Forl-Satd bepaald zijn op een millioen Ned. gulden. 12(li - Het boog militair geregsthof heeft o. a. goedgekeurd de na te noemen -door den krijgsraad in liet 1"« militaire arrondissement (Zuidholland en Zee land) standplaats 's Gravenhage, gewezen vonnissen, in zaken tegen: P. G., 20 jaren, geboren te Rotterdam, numtnervrrwisselaar, le comp.. gjjl' bat.4! reg. infanterie, laatst in garnizoen te Delft, schuldig verklaard -aan eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. Ilij had op IIC25 Junij II. zonder verlof zijn garnizoen verlaten en was naar zijne geboor testad gegaan, alwaar hij den 29en daaraanvolgende werd gearresteerd. "'Voor den krjjgsraad beproefde hij zich te redden door te beweren, dat hem jjogeen krijgsartikelen waren voorgelezen, hetgeen hein wel anders werd be duid. Veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden. - W, de K., 23 jaren, geboren te Zeist, vrjjwillig huzaar, 4' esc.. 3e reg., Silaatst in garnizoen te 'sGravenhage, schuldig verklaard aan: 1" eerste de sertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie; 2". overtrediu? der krijgs- llstflcht door het gebruiken van kameraadsgoed zonder vergunning; 3°. bet gjtlaan, schoppen en plegen van daden van geweld legen ecne patrouille, Irie malen gepleegd misdrijf ten aanzien van liet misdadige de meeste overeenkomst hebbende met liet leit bij art. 100 van liet crimineel wel- jii)jrck slrafbaar gesteld, onder eenigzins verzachtende omstandigheden. Ver- 4j|k>rdecld tot eene militaire gevangenisstraf van twee jaren, met ontzegging »an het regt enz. voor den tijd van vijf jaren. =3 J. K.. 24 jaren, geboren te Viissingen, vrijwillig huzaar als voren, schul- lig verklaard aan eenvoudigen diefstal. Veroordeeld lol eene correctionele gevangenis van een jaar, met onlzegging van liet regt enz. voor den Ijjii van vijf jaren. Op 13 Julij II. was hij uit de provoost van de kazerne weggelcopen. De politic hem willende arresleren, ontvingtte hjj uit het huis, waarin hij zich een poos had schuil gehouden en begaf zich voorts naar de buurt waar zjjnc beminde woonde en nam bij die gelegenheid uil dc woning van J. D. een jas wegwelken hij door de openstaande deur had zien liangrn en waarmede hij hel op een loopen zette. Te Noordwijk aan Zee is aangespoeld liet in vergevorderden slaat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon. Hoezeer het lijk zeer waarschijnlijk niet afkomstig is van de bemanning van de Adder, heeft toch de burgemeester aan liet ministerie van marine van de aanspoeling ken nis gegeven. Te Rotterdam is ter beschikking der justitie gesteld dc zich noemende 11." W. B.oud 21 jaren, boekbinder, laatstelijk wonende le Amsterdam, die zich had schuldig gemaakt aan liet schrijven en afgeven van een brand brief aan ecu gesloten huis aau de Leuvehaven. Hij eischle ƒ10, die hij np de Zeevischmarkt nabij de Passage in ontvangst zou nemen, en dreigde het huis iu brand te zullen steken, indien men in gebreke bleef het geld te bezorgen, (lp het bf|>aalde uur werd hij op de aangeduide plaats aange houden. Te Amsterdam werd gisteren de jaarvergadering gehouden van het Nederl. Bijbelgeiiootschaj). Uil de ingediende rapporten bleek o. a.dat liet getal der leden was verminderd; dat de Amsterdamsche afdeeling op eene nieuwe en meer doelmatige wijs was ingedeeld, en dal le Geldermalseu eene nieuwe afdeeling werd opgerigt. Tot eene verbeterde en vermeerderde uitgaaf van het Makassaarsch woordenboek van dr. B. F. Matlhes en tot een herdruk van het Makassaarsch leesboek vau denzelfde werd hulp van de Nederl. regering verzocht en verkregen. De bijbelverspreiding iu Oost- Indië werd met vrucht voortgezet, voornamelijk door de depothouders te Soerabaija. te Samarang, te Bandjcrmasin, le l'adang en in de Battalanden. Aan contributie was ontvangen ƒ38,768.12, aan giften en legaten 5551.86% aan renten 093383, aan veikoclite exemplaren 10,979.31% aan kosten van beheer werd uitgegeven 13t078.85% aan druk-en bindloon 30,493 69. aan Oost-Indische bijbelvertaling ƒ3372 45. Uit liet magazijn werden afge leverd 11971 bijbels, 1100 oude testamenten, 15585 nieuwe testamenten 60 afzonderlijke bijbelboeken, 7465 kerkboeken, 36181 exemplaren in liet geheel Eni voorstel des hoofdbcsnitirs om aan den heer S. Coolsma Ie Rotterdam, door wien reeds vroeger ecne Soendancsche overzetting des nieuwen testaments werd bewerkt, ook de vertaling des ouden testaments op te dragen, werd aangenomen. Te Amsterdam is gisteren ook gehouden de gewone algcmccne vergade ring der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Door dc vergadering werden 23 nieuwe leden aangenomen. Op voorstel der commissie voor het D. A. Thieme-fonds werd ditmaal dc bekrooning toege kend aan den uitgever J. B. Woliers te Groningen. Wijders werd besloten: 1». den catalogus der boekerij te doen herdrukken onder leiding van den bewaarder, den heer R. W. P. de Vries, en daarvoor beschikbaar te stellen eene som van ƒ1000; 2». eene som van 800 loe le slaan Ier bekendmaking van Nedetlandsclie uitgaven in bel buitenland. 3*. ecne bloemlezing van wege de vereeniging uit le geven, onder leiding van de hh. Louis D. Pelit, Roele van Hensbroek en A. C. Kruseman; 4". naar aanleiding der wet op het kopijregt, het reglement le wijzigen in den zin van het desbetreffend aangeboden ontwerp. Te Amsterdam had gisteren morgen in de stoom-diamantslijperij eAdolf", in de Daniël Stalperlstraateen treurig ongeval plaats. Een aldaar werk zaam 15-jarig jongeling struikelde bij het omzetten van een drijfriem en werd door de machine gegrepen. Met gebroken ledematen werd hij naar het gasthuis vervoerd. Op eene publieke verkooping. die te Zaandam gehouden werd van den boedel van vrouwe dc wed. P. Mul, geboren Smit, heeft opgebragt: eene antieke notenhouten glazen kast met de hengseltjes van zilver aan de laden ƒ1440; een gouden antiek hcugeliasclije (goudwaarde 260) ƒ740: een zilver koflijkannetje met komfoortje ƒ230; een kahinetslel, blaatiw porce- lein, vijf stuks 500een rozeiiliouien antiek commodetjc met verguld koper 70; een antiek eikenhout gesneden persje /£0. Alles builen de 10 pCt. De overige antiquiteiten cn porseleinen, goud- en zilverwerk werden voor hooge prijzen afgemijnd. Te Llsselstein heeft een boerenknecht, die over eenige aanmerkingen en handelingen van zijnen meester toornig weed. dezen met eene hooivork

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1