linie bij Kafr-el-dowar terug, waarbij rij eenige verliezen ledendoch zy hiel den zich onder het hevig vuur van den vjjand goed en spreidden de grootste kalmte ten toon. Nu het oogmerk bereikt was om den vjjand te noodzaken ■bet aantal zjjner troepen en zijner stukken voor zjjne stelling te vertoonen, trokken de troepen met hel aanbreken van den nacht in orde terug. Het verlies aan dooden en gewonden van den vjjand is nog onbekenddoch er zijn vele gewonde en door de Engelschen zijn veel gevangenen gemaakt. Ook heeft men verscheidene dooden op het slagveld gezien. De correspondent van den Daily News te Alexandria verklaart, dat verschillende bcrigten in den laatsten tijd uit Egypte overgezonden, onjuist zijn. Volgens hem is het onwaar, dat er in een deel van het leger eene paniek zou geweest zijn; een voorpost van zes man is voor honderd man Bedouïnen teruggeweken en heeft, later versterkt, denzellden post weder ingenomen; dat is alles. Ook verklaart hg de berigten van moorden, die overal zouden hebben plaats gehad, bijna allen voor valsch. Er is hier en daar wel gruwelijk geweld aan Europeanen gepleegd, maar de meeste be rigten daaromtrent acht hij eenvoudig verzonnen, om Engeland tot krachtig optreden en handelen aan te sporen, nu eens de oorlog met Egypte defini tief begonnen is. F R A K K R IJ K. De zamenslelling van hel kabinet laat zich nog altijd wachten. Nie mand schijnt de zaak op zich te willen nemen. De heer Grévy verkeert daardoor in eene moeijeljjke positie. De zitting der kamer is dientenge volge weder verdaagd. In den acclimatatietuin te Parijs bevinden zich thans eenige oorspron kelijke bewoners van Zuid-Amerika, Galibis geheeten, kaneelkleurig van huidgeheel naakt en met gereedschappen en huisraad van den meest oor- sproukeljjken vorm. De vrouwen dragen een groote bakerspeld door hun onderlip, die zij met de tong vooruitsteken of naar binnen halen. DC1T8CHLAND, De Duitsche vereeniging van natuurkundigen zal dit jaar te Eisenach bijeenkomen op 18 tot 21 September. Te Stuttgart is de bekende portretschilder Stirnbrand in den ouderdom van omstreeks 95 jaar overleden. Zjjne al komst was onbekend. Hjj werd op omstreeks vierjarigen leeftijd door medelijdende lieden aangenomen, toen zjjne moeder op het punt stond hem in wanhoop te Linz in den Donau te werpen. Een jongmensch, die met eenige vrienden een reisje door Bohemen en Moravie deed, heeft bjj de beklimming van den Königsschusswand, die hjj alleen ondernam, een treurig ongeluk gekregen. Hjj stortte in een afgrond, bleef met de kleederen aan een boomtak haken en zoo, met het hoofd naar beneden, vele uren hangen, totdat een paar herders hem ontdekten en met groote moeite uit zjjn vreesselijken toestand bevrijdden. Hij werd terstond onder geneeskundige behandeling gesteld, maar men vreest voor zijn leven. OOITESR IJ K. De gemeenteraad en de kamer van koophandel van Triëst hebben in eene openbare vergadering besluiten genomen om hun afschuw te kennen te geven over hel werpen van eene Orsini-bom onder de veteranen, die den Oostenrjjkschen aartshertog feestelijk wilden begroeien. Er >chjjuen geen verdere ongeregeldheden voorgekomen te zijn. In het geheel werden er vier personen zwaar en acht ligt gekwetst; de knaap die onmiddellijk gedood werd, was kellner in het op het Corso gelegen hótel; dr. von Dorn, de redacteur der Triester Ztg., is zwaar aan het regterbeen gewond; een ander lid van het bestuur der Veteranen-Vereeniging verloor beide voeten. OOiT-INDlE BATAVIA. 1 Julij. Aan de l.ocom. meldt men in een schrijven uit Atjeh, dat zich op|den 13'" Junij te Djerir twee der naar Toedoe de Tiroh gedeserteerde militairen hebben aangemeld, en wel de sergeant Kilbers en de soldaat Schurgers, die 13 April waren weggeloopen van Lepong Arra; de een is een Duitscher, de andere een Limburger. De behandeling, die zij ondervonden, was slecht, olschoon zij bjj ziekte werden opgenomen in een soort van ziekenhuis te Ajer Alang. De sergeant is afkomstig van de bezetting van Lampermei en beweert, dat hij in beschonken toestand in een kampong loopende, door Atjehers is opgeligt. Het is mogeljjkmaar waarschjjnljjk komt ons dat verhaal niet voor. Al wat zich door het ellendig leven onder de Atjehers gedwongen ziel weèr terug te komen zal wel zoo'n verhaal van opligting opdisschen. Hel is te hopen, dat op andere wjjze de waarheid aan het licht zal kunnen komen. Omtrent den sergeant-majoor Vriezenkolk, die onlangs van Kotta Radja met geld, wapens en munitie is weggeloopen. konden de teruggekeerde deserteurs geen berigten mededeelen. Natuurljjk waren zjj doodonschuldig aan den aanval op de Atjehsche pasar te Oleh-leh. Zjj hadden zich toen ziek gemeld. Uit Padang meldt mendat kwaadwilligen pogingen hebben aangewend om het artillerie-kampement in brand te steken. Spoedig werd de toeleg ontdekt, zoodat een groot ongeluk is voorkomen. Door een schildwacht is in de kazerne van het subsistenlenkader een pakje met dynamiet ontdekt en in beslag genomen. In Kedirie heeft men weder een watersnood gehad, maar thans is het water gelukkig dalende. De schade is nog met geen mogelijkheid te bereke nen, maar zal aanzienlijk zjjn. Vele padivelden, die aan het rjjpen waren, zjjn vernield en slaan nu gedurende 14 dagen voelen onder water. Zoo ook is veel reeds gesneden padi verloren geraakt, die men niet spoedig genoeg heeft kunnen bergen. Een 150-tal afdeelings-, districts- en dessa-bruggen zjjn grootendeels of geheel vernield. Gelukkig echter dat het water nog al langzaam hoog werd. waardoor de bevolking, die in lagere streken woont, in staat was haar vee en goedereu tjjdig naar hoogere streken te brengen en er geen menschenlevens, voor zoover nu nog bekend is, te betreu ren zijn. De resident van Soerabajja lelegrapheert van 28 Junij het volgende: Gis teren avond teruggekomen van eene tournee naar de dijkbreuken en over stroomde velden, schade nog niet op te geven; echter belangrijk vooral zui den van Sidoardjo, waar omstreeks 20 vierkante palen onder water staan. Bevolking heeft daar met have en vee de dessa's verlaten en kampeert op dijken, wegen en andere hooggelegen plaatsen. Suikerfabrieken Tanggoe- langin en Parrang onder water, zoomede laag gelegene gedeelten van groo- len weg en spoorbaan in die streek. Communicatie aldaar per spnor ver broken. Bij Tjepiples, baan Sidoardjo-Modjokertomoeten reizigers over stappen. Door het wegslaan van een doorlaat in de spoorbaan transport vrachtgoederen aldaar onmogelijk. Zout in pakhuis Porong grootendeels verloren. Het water is overal sterk dalende. Het noodige wordt gedaan om de dijkbreuken te digten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan J. E. van Oeveren, geb. van Schaik, laatstelijk onderw. 1« kl.thans op wachtgeld; aan den ben. adjunct-secretaris bij de wees- en boedelkamer te Soerabajja H. C. van der Linden. Benoemd: tot advocaat generaal bjj het hooggeregishol, het lid in den raad van justitie te Batavia mr. A. M. l'ino; lot tijdelijk boekhouder bij de waterwerken te Demak, de betaalm. bij de Batav. havenwerken A. Meijers; tot epzigter le kl. bij den waterstaat, de ambtenaar op non-activiteit L. van der Tas; tot verificateur 4e kl. hij de in- en uitvoerregten en accijnsen, de ambtenaar op non-activiteit G. H. F. Bodenstaf]; bij de algem. rekenkamer, tot 1« commies, II. A Meppellink, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van 2" commies; lot 2'" commies, de ambtenaar op non-activiteit G. W. Anlhouijsz; tot 3'« commies, de klerken Th. M. Theuvenet en W. 11. Bisschoff; tot hoofdinge nieur bjj de staatssjtoorwegen op Java, de ambtenaar op non-activiteit J J. Dijkstra; tot adsisl.-resident van Temanggoeng (Kedoe). de adsist.-resident van Klaten (Soerakarta) G. A. C. O. Kralt; tot adsist.-resident van Klaten. de adsist.-resident van Temanggoeng W. C. J. Castens; lol notaris le Bata via. de notaris le Sidhoardjo (Soerabajja) J. A. Cambier; tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de afd. hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III Th. Piper; tot commies op het resid.-bureau te Ke- diri, de gewezen 3' commies op het resid.-kantoor te Bandong (Preangcr- Regentsch.) L. F. Bonte, thans tijdeljjk ter beschikking; tot 3"> commies op het bureau van den chef over de geneesk. dienst, de adjudant-onderofficier P. Bennek. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den onder-intendant 2' kl. bij de mil. administr. H. K. J. van den Bus- sche; aan den opzigter over de gieterij'bij den art.-constr.-winkel le Soera bajja B. Pas. Bevorderd: bjj de mil. administr., tot kapt.-kwartierm, de le luitt.-kwartierm. M. Logeman (thans met verlof in Nederland) en A. A. C. Harling; tot 1<0 luit.-kwartierm., de 2« luit.-kwartierm. C. A. Vosmaer. Be noemd: bij de artillerie, tot magazjjnm. 3' kl. (2* luit.), de magazijnm. 4" kl. (adjud.-onderofficier) C. Moolenaar. Departement van marine. Benoemdtot vice-kommandeur voor scheeps bouw bij het etablissement te Soerabaija, C, van Hoek, thans tijdelijk be last met dc waarneming. PER TELEGRAAF. PARIJS, 6 Augustus. De bureaux van de groepen der linkerzijde hebben eene bijeenkomst gehouden. Een voorstel van de «Union républicaine", om den heer Brisson uit te noodigen zich met de zamenstelling van een nieuw kabinet te beiasten, werd verworpen. De vergadering verklaarde zich bereid de hand te leenen tol het vormen van een ministerie van ver zoening. KONSTANT1NOPEL, 5 Augustus. In de conferentie gal Said-Pacha heden ophelderingen betreffende de Tuksche expeditie. Omtrent Said's mededeeling wat betreft de proclamatie tegen Arabi is niets uitgelekt. Het schjjnt dal de soldaten, die in het begin dezer week werden uitgezonden, recruten waren die te Salonica zullen bljjven; terwjjl de eigenljjke expeditie 5000 man sterk zal zijn. Een krijgsraad, bestaande uit generaal Hassan-Pacha met drie kolonels, zal mede vertrekken. Men verzekert dat Server-Paella zich naar Alexandrie begeeft. Twee transportschepen zijn heden te Salonica aange komen. De troepen zijn gereed, maar nog niet ingescheept, daar de con tracten voor vleesch, kolen en andere leveringen nog niet gesloten zijn. Er is altoos nog eenige twjjfel of de expeditie wel zal plaats hebben. Hel transportschip Batil is lieden met beschadigde machine teruggekeerd. LONDEN, 6 Augustus. In de conferentie betuigde Duflerin dat er in Egypte onder de Mohammedanen geruchten loopen als wilde de Sultan Arabi beschermen en troepen zenden om de Engelschen te verjagen. Duflerin herinnerde ook, dat de Porte nog geen geschreven antwoord heelt gegeven op de identieke nota. Engeland, zeide hij, kan dit dralen beschouwen als eene feitelijke Weigering, en zal diensvolgens handelen. De Turken beloof- toen een geschreven antwoord te zullen overleggen in de volgeude zitting. LONDEN, 7 Augustus. Eene officiële depêche uit Alexandrie van gisteren meldt dat de daags te voren gedane verkenning ondernomen is geworden ten gevolge van de berigten door inboorlingen gegeven dat Arabi voorne mens was zich van Kafr-el-Dowar terug te trekken naar Damanhour. Aan de zjjde der Engelschen sneuvelden een luitenant en een soldaat en werden zeven soldaten gekwetst. De marine-brigade telde twee dooden en twee-en- twintig gekwetsten. LONDEN, 7 Augustus. De Times meldt uit Konstantinopel van gisteren: De Morning Post verneemt, dat de Engelsche regering jl. Vrjjdag aan de Porte een ultimatum heeft doen toekomen, houdende kennisgeving, dat. indien de Porte Arabi niet tol rebel verklaart en de voorstellen tot een gemeenschappelijk optreden in Egypte niet aanneemtlord Duflerin terug geroepen en het landen van Turksche troepen belet zal worden. Zaturdag verzocht de Porte vierentwintig uren bedenktijd. PARIJS, 7 Augustus. De heer Duclercq heeft de opdragl aangenomen tot vorming van een nieuw kabinet. Ilj} zal de portefeuille van buitenlandsehe zaken op zich nemen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3