LEIDSCIIE COURANT. V. 180, DONDERDAG 3 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BER.IGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. L>e prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, franco p. p. 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cetits. De prijs der Advertentiën is ran 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 Augustus. Ter viering van den verjaardag van H. M. de koningin wapperde heden de vaderlandsche vlag van de openbare gebouwen en particuliere woningen. Op den middag liet het klokkenspel zich hooren Door de afwezigheid van een groot deel van het garnizoen werd er geen parade gehouden Met ingang van 1 September is benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom de heer W. Rutgers, te Leiden. B(j de te 's Hage gehouden examens is heden als hoofdonderwijzeres toegelaten mej. J. C. Jansen uit Leiden. De examens zijn geëindigd. Heden morgen ten 4 ure is in het water aan den Maresingel drijvende gevonden het lijk van den 20-jarigen infanterist F. D. Het is naar de loods voor drenkelingen overgebragt. Teleurgestelde liefde is hier in het spel. Gedurende de maand Jnlij zijn 36804 personen per Leidschen paarden- spoor vervoerd. Het is meermalen gebleken, dat vele inleggers in de rijks-postspaar bank geen juist begrip hebben ten aanzien van het bijschrijven der hun toekomende rente op hunne spaarbankboekjes. Tot toelichting voor belang hebbenden diene het volgende: Jaarlijks worden de boekjes, door de inleggers, aan de directie der rijks postspaarbank te Amsterdam gezonden, en wel in die maand, waarin de eerste inleg geschied is. Heeft men b. v. in Mei 1882 zjjn éersten inleg gedaan, dan behoort het boekje in Mei 1883, in Mei 1884 enz., aan voor melde directie gezonden te worden. Aldaar wordt dan de rente in het hoekje bijgeschreven, doch alleen over het laatst verloopen jaar. Zoo wordt b r., wanneer men in Mei 1882 het eerst heeft ingelegd, in Mei 1883 de rente bijgeschreven over het tijdvak van Mei 1882 lol en met December van laatstgenoemd jaar. Dat geschiedt, omdat jaarlijks op ultimo December de rente voor alle inlagen in de rijks-postspaarbank wordt berekend en ingeschreven, in de ter directie berustende boeken en wel voor iederen inlegger afzonderlijk, en omdat die rente wordt overgenomen op de boekjes, welke door de inleggers jaarlijks aan de directie zijn in te zenden. Niettegenstaande bij die jaarlijksche invulling van het rentebedrag op de boekjes hel jaar wordt vermeld, waarover de bijgeschreven rente loopt, schijnt die aanwijzing meestal door de belanghebbenden te worden voor bijgezien. Alleen ingeval een inlegger zijn geheele tegoed, nl. den inleg met alle daarop gevallen renten, wen cht te ontvangen, en daarvoor, aan de voornoemde directie, de gebruikelijke aanvraag indient, wordt hel ge heele rentebedrag, dus ook dat over het loopendc jaar te vorderen, op het boekje aangeleekeiid. Blijkens bekendmaking in de Porlugesche Staatscourant van 27 Julij jl. is de haven van Batavia, te rekenen van 1 Junij jl door de Portugesche regering besmet verklaard met cholera, terwijl de overige havens van Java door haar als verdacht worden beschouwd, van dal tijdstip af, met die ziekte besmet te zijn. Zr. Ms minister-resident te Peking heeft berigt gezonden aan het dep. van buitenlandsche zaken te 'silage, dat de Chinesche regering last heeft gegeven tot het aankoopen en vervaardigen van goederen, bestemd voor de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam. De Chinesche ambtenaar Taulai te Shanghai is aangewezen om voor de verzameling en verzending der voor werpen zorg te dragen. Het koloniaal programma is door de zorg van den minister-resident in het Chineesch vertaald. De regeringen van de Engelschc West-Indische koloniën Jamaica en Mauritius hebben mede berigt gezonden, dat door haar aan de tentoonstelling zal worden deelgenomen. Door de regering van laatstgenoemde kolonie zijn 2000 piasters tot dekking der kos ten beschikbaar gesteld. Onder bevel van den 1" luit. der infanterie W. Stiemcns zal den 23ec dezer van Harderwijk vertrekken een detachement, sterk 29 man, waarbij 4 onderofficieren, met bestemming naar Ned. Indië, aan boord van het stoomschip Prinses Marie. Een detachement mariniers, sterk 64 koppen, dat naar Oost-Indië zal worden overgevoerd, zal den 13PD September aanst. derwaarts vertrekken per stoomschip Prins Frederik. De 13' en 14' aflevering van het «Handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemen", door den heer H. Witte, dat bij den uit gever Henri J. Stemberg, te 'sGravenhage, het licht ziet. zijn gewijd aan de Nareis. Volgens de Sport is hel rijpaard, door den koning als prijs uitgeloofd voor de aanstaande officiers-steeple chase teBussum, eenige maanden gele den door den luit. O. van Diepenbrugge voor dat doeleinde aan Z. M. ver kocht. Het is een zeer schoone bruine ruin, oud zes jaar, door genoemden luitenant zelf in Engeland aangekocht, alwaar het gedurende een winter gejaagd had met de Soutdown Foxhounds, liet paard zal volkomen getuigd den winner worden aangeboden. Zaturdag II. is te Wiesbaden overleden de hoogleeraar dr. J. J. van Oosltrzee. Ofschoon eenigzins lijdende, was zijn afsterven nog onverwacht. Van Oosterzee werd geboren te Rotterdam in 1817. Na zijne studiën te Utrecht volbragt te hebben werd hij in 1839 candidaal tol de h. dienst en ving te Eemnes-Binneu zijne loopbaan als predikant aan in Februarij 1841. Twee jaren later werd hij beroepen te Alkmaar, en van daar kwam hij naar Rotterdam in November 1844. In 1863 aanvaardde hij het hoogleeraars- ambt in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht. Van Oosterzec verwierf zich door zijne wetenschappelijke kennis en zijn zeldzame kansel welsprekendheid een naamdie overal met eerbied genoemd wordt. Op verzoek der familie wordt van dit afsterven eerst thans melding gemaakt. Hel lijk is Maandag van Wiesbaden naar Utrecht overgebragt en zal mor gén aldaar ter aarde worden besteld. Te Schiedam is door den brigadier der rijksveldwacht, Bax aangehou den Leendert Slok, oud 28 jaar, wonende te llijsoord, gemeente Ridderkerk, beschuldigd van een in dienstbaarheid gepleegden diefstal van een gouden ketting met juweelen boot en een gouden ring ten nadeele van de huis vrouw van B. Suyker, bij wien bij tegen 2 per dag werkzaam was; de voorwerpen waren ontvreemd uil de lade der tafel In hei Tvoo«vorir«u door den brigadier en den bestolene teruggevonden onder een kastje in het kernhok. ,De dader is tot bekentenis gebragt. Te Vlaardingen kwamen Maandag twee kermiswagens aan, bewoond door een troepje mannen, vrouwen en kinderen van verdacht uiterlijk. Bij het doen van luttele inkoopen in verschillende winkels, die eene vronw uit het gezelschap maakte, scheen het voornamelijk te doen om dubbeltjes van 1863 in te wisseleu, «earmede zij echter niet opschoot, totdat zij bij cene groentevrouw kwam. die de moeite deed om eenige geldswaarden uit te starten, om te trachten haar verlangen te bevredigen. Dat kwam haar echter duur ie staan; want naauwelijks was de vrouw vertrokken, ol de groentevrouw ontdekte dat haar ƒ35 aan zilvergeld was ontvreemd. De politie beijverde zich om de diefegge op te sporen, maar vruchteloos. Het overige gezelschap vertrok later den weg op naar Kethel en Spaland. Bij dc te Amsterdam gehouden examens van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen zijn geëxamineerd 111 hecren en 16 dames. Van de candidaten voor de hoofdonderwijzersacle trokken er zich 19 terug, en werden er 54 afgewezen en 38 toegelaten. Van de candidaten voor de acte als hoofdonderwijzeres trokken er zich 4 terug en werden 12 toegelaten. Dezer dagen viel een zesjarig meisje in de Ringvaart van de Haarlem mermeer bij den Schinkelpolder en werd eenige oogenblikken later door den vader levenloos opgehaald. Uit Nieuwe Diep wordt aan de N. R. C. van 31 Julij gemeld; Schip per P. Bakker, met de kotter Zwaluw van de Noordzee alhier binnen, rapporteert, dat Engclsche larbotters op den 17deu Julij hem ter hoogte van Ameland mededeelden, dat zjj in zee hadden opgehaald het lijk van een in het zwart gekleed heer van jeugdigen leeftijd, doch dat zij, met het lijk geen heenkomen wetende, het weder over boord hadden gezet. Ook hadden zjj nog verscheidene andere, van zwemgordels voorziene, lijken zien drjjven, waaronder die van een onderofficier en een matroos, terwijl ée'n geheel naakt was. Te Neerlage bij Beulheim had in de vorige week een treurig ongeluk plaats. Eenige personen uit Bentheim gingen visschcn in de Vecht, waarbij zij gebruik maakten van de zoo gevaarlijke dynamiet-patronen. Een hunner. Gerard Bruggeman uit Bentheim, stak de lont der patronen aan. die juist, terwijl hij ze in het water wilde werpen, ontploften en zijne beide handen wegnamen; de ongelukkige moest zijne verregaande onvoorzigtigheid met den dood bekoopen, en laat een treurende weduwe achter. De overige hem omringende personen kwamen met den schrik vrij. Men schrijft uit Overijssel aan het Dbl. v. 'sGr.: De vette koeijen blijven bij voortduring hoog in prijs. Zij worden nog verkocht tot voor 80 ets per Ned. pond. Over het algemeen vallen zij in het slagten zeer tegen. Zij wegen ligt en hebben weinig binnenvet. Alleen den vetweiders gaal het naar wensch; in jaren hebben zij zooveel geld niet verdiend; er

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1