veroordeeling vroeg ter zake van "abus de blanc seign". terwijl de verdediger tot vrijspraak concludeerde. Uit Egmond aan Zee meldt men, dat de Prins Hendrik-slichting aan merkelijk zal vergroot worden; ter linkerzijde zal er een vleugel worden aangebouwd. Door deze vergrooling wordt in eene beslaande behoefte voor zien om aan de vele aanvraag, ter plaatsing of besteding van oude zeelieden in dit gestichtte kunnen voldoen. De gelden voor deze verbouwing zijn bijeengebragt op de circulaire, die lol dit doel in het begin van dit jaar is verspreid. Te Polsbroek heeft een blind mensch een kind ifit het water gered. De zuster van den arbeider Duyts, stekeblind, hoorde een noodgeschrei van een kind. hetwelk in eene sloot gevallen was; op het gehoor af ging zjj d n kleine te hulp en redde het kind van een anders wissen dood. Te Arnhem is gisteren de tentoonstelling op het gebied van locaal- spoor- en tramwegen geopend door den minister klerck, in tegenwoordig heid van den commissaris des konings, de leden van het gemeentebestuur eu verdere genoodigdeu. De minister herinnerde de moeijelijkhedcn, aan de invoering van spoorwegen hier te lande verbonden. Thans heeft men echter een geheel net. Ilij wees er op, van hoeveel belang hel was voor kleine gemeenten, om aan het groote net en onderling verbonden te worden door locaalsporen en tramwegen, die betrekkelijk een gering kapitaal voor aanleg en exploitatie eischeh. De vereeniging voor locaalspoorwegen en tram wegen werkt daartoe vooral mede en de minister was haar daarvoor dank baar. Ilij achtte het ook eene gelukkige gedachte eene tentoonstelling op dit geoied te honden. Hierna werd de tentoonstelling geopend verklaard. De heer llamelink, voorzitter der vereetiiging, beantwoordde den minister en dankte voor het vernieuwde blijk van belangstelling in alles wat op het verkeer betrekking beeft. Hij wees er op, dat de vereeniging, naast hare eigen belangen, de welvaart des lands beoogt. Prinses Marianne en prins A!bi rl van Pruissen hebben de tentoonstelling bezocht, na eerst een be zoek aan Bronbeek te hebben gebragt. Naar de Arnh. C. verneemt, heelt de notaris v. G te Grave, zich sedert een paar dagen uit zijne standplaats verwijderd, zonder orde op zijne zaken te stellen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog; alleen meent men zeker te weten, dat hjj zich naar Duitschland heeft begeven. Vrijdag II. ontstond er Ie Iluissen plotseling brand, zonder dat men de oorzaak er van kan vermoedenin een huis gelegen nabij hel klaphek ken. Twee huizen, bewoond door drie gezinnen, waren weldra eene prooi der vlammen. Een varken en eene geit kwamen in de vlammen om. Hui zen en inboedel zijn bij verschillende maatschappijen tegen brandschade verzekerd. Zaturdag avond, terwijl eenige jongelieden onder Driel bezig waren de koeijen uit de overstroomde weilanden te drijven, begaf zich zekere van (lort te paard te water. Nabij een dam struikelde het paard en wierp zijn berijder af, die door den stroom werd medegevoerd. Zijne medgezellen konden den 21-jarigeii jonkman niet redden, wiens dood algemeene deel neming verwekt. In de vorige week was men Ie Kampen aan de gasfabriek bezig eene heimachine uit eene laagte te hijschen. Bijna was dit werk verrigt, toen de ketting brak en het zware ligchaam weder naar beneden ging, waar door een werkman, zekere Robin, zoodanig getroflen werd, dat hjj thans aan de gevolgen is overleden. Uit 's Herlogenhosch meldt men, dat het water in die streken zoo hoog was gerezen, dat de dijken ernstig bedreigd werden. Thans was er echter eene vermindering waar te nemen. Te Roermond had Zondag de 12dl! openbare uitvoering van hel Ncderl. gymnastiek-verbond plaats. Des avonds Ie voren werden de leden der opge komen afdeelingen. in optogt en begeleid door muziek, de stad binnenge leid De openbare uitvoering werd door een talrijk publiek bijgewoond en schonk algemeene voldoening. 's GRAVENHAGE. 1 Augustus. lie officii r van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt G. Poolman, arts, is bevorderd tol officier van gezondheid le kl. De luit. ter zee 1' kl. J. Ficliet en de officier van gezondheid lc kl. dr. P. G. J. Vogel, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij den raad van state is een ontwerp in behandeling voor een alge- uieeuen maatregel van bestuur, die aan de spoorwegen de verpligtiug oplegt tot het bezigen van doorloopende, zelfwerkende remmen. en tot plaatsvervangers, de herren kolonel jhr. Klerck, kapitein Weenink en lste luitenant Roelants. Heden werd in de Gothische zaal in het Noordeinde de eerste ten toonstelling van leekeningen geopend van het Koninklijk genootschap van Nederlandsche aquarellisten. 11. K II. prinses Marianne en Z. K. H. prins Albert van Pruissen bezigtigden reeds heden voormiddag de aquarellen, terwijl de expositie morgen voor het publiek toegankelijk zal zijn. Ofschoon slechts een deel der Nederl. schilders heeft ingezonden de leden van de Haagsche teekenschool hebben voor de nitnoodiging bedankt is deze tentoonstelling uitnemend geslaagd. Zij telt bjjna 200 nummers, waaronder eenigen uit het buileuland. Prachtige aquarellen van Dav. Bles, ten Kate, Smits, Stroebei, Verveer, Klinkenberg, Haaxman, Deslrée Sr. bedekken de wanden, zoodat deze tentoonstelling zeker een druk bezoek der kunstvrienden zal mogen verwachten. B U 1 T E N LAN DSCH K 13 E R 1 (i T E N. Cl UfZipCti van uuo. Tegen bet in zake Jansen door het geregtshol uitgesproken arrest is door den verdediger van den veroordeelde, mr. Bik, cassatie aange- t eekend. Naar men verneemt, worden IIH. MM. de koning en de koningin op hunne terugreis Woensdag te Frankfort verwacht, alwaar zjj tot Vrijdag of Zaturdag zullen vertoeven. De keizer van Japan heeft den heer mr. VV. F. H. von Weckherlin, Nederl. minister-resident te Washington, benoemd tot ridder der orde van de Rijzende Zon 2e kl. De prins en de prinses von Wied werden 6 Augustus a. s. in het Pavilloen te Scheveningen verwacht. De Engelsche minister, de heer Smart, heeft heden middag de residentie met verlof verlaten. Gedurende zijn verloftijd zal de gezanlschaps-secrelaris, de heer Fenton, als zaakgelastigde fungeren. Door den heer kolonel plaatselijken kommandant der residentie zijn benoemd voor de maand Augustus tot leden van den krijgsraad in het 1"' militaire arrondissement (Zuidholland en Zeeland) auditeur-militair mr. B. VV. D. Heyligers, standplaats 's Gravenbage, de lieeren: kolonel jhr. ridder baronet Speelman, president; kapiteins le Bron de Vexela en Schelmslslc luitenants van Rijssen, ten Raa, van Hoek en baron van Voorst tot Voorst, tot officieren-commissarissen, kapitein Scheltus en lsle luitenant ten Raa, EKGEIAN». LONDEN. 31 Juljj. In het hoogerhuis is dezer dagen door lord Carnarvon de aandacht gevestigd op het golvenstillend vermogen van de olie. Hij geloofde, dat de ervaring wel bewezen had, dat de zaak aandacht verdiende, en meende, dat de regering, zoo zij al zelve gcene proefnemingen deed, de proefne mingen, die door particulieren gedaan werden, zooveel mogelijk moest aan moedigen. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone gezegd, dat vragen, betref fende de zending van Tnrksche troepen naar Egypte, geen onderwerp eener interpellatie kunnen uitmaken, daar tot nog toe geen der preliminairen voor de volstrekt noodige voorwaarden geregeld is. Hel voorstel om wegens de kosten voor de zending van troepen naar Egypte eene wijziging te maken in de inkomstenbelasting, is na kort dedat aangenomen. Het hoogerhuis heeft met 169 legen 98 stemmen een amendement van Salisbury op de wet betreffende de achterstallige pacht aangenomen. Hel bevat eene bepaling, volgens welke aan pachters tegemoetkoming zal worden verleend wanneer hunne aanvraag geschiedt met toestemming van den grondeigenaar. De regering bestreed het amendement, op grond dat hel op het wetsontwerp le veel inbreuk maakte. Met het vervaardigen van het standbeeld van den onlangs overleden natuurvorscher Darwin, dat in de galerij van het museum voor natuurlijke historie in South-Kensington zal worden opgerigt, is de beeldhouwer Böhui belast. Er heeft zich alhier een comité gevormd lot ondersteuning van James Breitden uitvinder van de ondcrzcesche telegrafen De 74-jarige man heeft door ongelukkige plaatsing van zijn vermogen alles wat hij bezat verloren. Te Dublin, waar de vrouw van O'Brien, den zoogenaamden moorde naar van lord Cavendish, woont, begint men, naar men aan de Times meldt, meer en meer te gelooven, dat zijn verhaal niets anners is dan hel voortbrengsel van een verward brein. O'Brien is een zeeman, die zich steeds op zijne Engelsche afkomst liet voorslaan en daardoor dikwijls in twist met lersche zeelieden geraakte. Ten gevolge van een ongeluk was hij eenigzins verminkt, had geruimen tijd aan wal doorgebragt en was zeer mismoedig. Op den dag vóór den moord had bij op de Hex dienst geno men en vertrok met dal schip den dag na den moord naar Swansea; doch bespeurende, dat men hem wegens zijne verminking geen volle gage wilde geven, verliet hij de Ibex weder en ging naar Amerika met de Gladstone. Ilet blijkt thans, dat de verklaring van den heer de Lesseps, dat hij voor de veiligheid van de scheepvaart op het Suezkauaal kon instaan, het gevolg was van onderhandelingen door hem met Arabi gevoerd. Van daar dan ook zijn protesteren tegen de maatregelen der Engelsche regering. Het is niet le ontkennen, dat op die wjjze, ook door de houding der Fransche kamer, de Egyptische quaeslie meer en meer ingewikkeld wordt. De Times gelooft, dat Arabi's troepen zich met de Turksche, die in Egypte mogten komen, zouden vereenigen. Engeland zou daardoor gedwon gen worden Egypte weder aan de zegepralende zamenzweerders over te leveren, of zich blootstellen aan eene botsing met de Turksche troepen. Eene zamenwerking met Turkije is daarom alleen dan mogelijk, wanneer Turkije slechts een matig contingent zendt, dat handelt onder bevel van een Britscheu aanvoerder. De correspondent van de Times te Alexandria acht hel niet overbodig te waarschuwen, dat militaire operation, wanneer zij nog eene maand uit gesteld mogten wordenmoeijelijkzoo niet geheel ondoenlijk zouden zijn. Met een in gewone mate wassende Nijl zou Arabi de dijken kunnen door steken en het geheele land tusschen Alexandrië en Cairo onder w ater zetten. Cetewayo is Vrijdag 11. met de stoomboot Arab te Madeira aange komen en wordt Dingsdag hier te lande verwacht. Ilij zal in eene woning in Holland-park alhier verblijf houden. Ilij heeft in den beginne aan zee ziekte geleden, maar was spoedig hersteld. Dezer dagen deelde de Doily Telegraph, mede, dat de weduwe van Abraham Lincoln, tot schande van Amerika's zonen, overleden was in armoede en ellende. De Amerikaansche bladen wjjzen er thans op, dat, als mevrouw Lincoln werkelijk in armoede en ellende gestorven is, Amerika zich daar van niets behoeft aan tc trekken, want zij genoot na den dood van haar gemaal een haar door het congres toegestaan zeer voldoend pensioen. Dat zij na den op Lincoln geplecgden moord zoo weinig meer genoemd werd, was eenvoudig toe te schrijven aan het feit, dat zij verscheidene jaren achter elkander in eene "tnaison de santé" moest doorbrengen en na haar herstel in bijna geheele afzondering leefde. Haar zoon daarentegen, van wiens talenten men bijna nooit iets had gehoord, was onder Garfield minis-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2