LEIDSCIIE Cllt)RANT. 1882. V. 170. WOENSDAG 2 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- A/zonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 3Augustus 1882, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen Benoeming van een leeranr in de wis-, nat uur- en werktuigkunde aan de gemeente-instellingen voor Hooger en Middelbaar Ouderwijs. Aanbevolen worden; Ür. B. J. Goossens, Ie Amersfoort, en Dr. P. Schu- ringa, te Zierikzee. BINNENLANDSCHE BEIUGT EN. LEIDEN, 1 Augustus. De door burg. en wetli. aan den gemeenteraad overgelegde rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1881 bedraagt in ont vangst ƒ762,603.28. in uitgaaf ƒ832,094 28 en levert derhalve een nadeelig slot op van 69491. De beide baiaillons van liet 4le rrg. infanterie, alhier in garnizoen, zijn lieden morgen ten half zeven ure naar de legerplaats bij Millingen ver trokken. De baiaillons van dat regiment te DelftHaarlem en Gouda in garnizoen zijn mede derwaarts vertrokken. Bij de laatste voorstelling, die gisteren avond in het Cagliostro-lhcaire gegeven werd, had de lieer Basch zijne tent opengesteld voor de weezen van verschillende gezindheden. Naar wij vernemen zullen de abonneincntsvoorstellingen in den schouw burg alhier gedurende het volgend saizoen gegeven worden door het Botter- damscli gezelschap van den heer van Zuylen. Bij kon. besluit van 23 Junij 1882 is de vergoeding, aan de postamb tenaren toe te kennen wegens hunne hemoeijingen in zake de dienst der rijkspostspaarbank, geregeld. Die vergoeding bedraagt kauioorsgcwijze: a 2& cent voor elke inlage; b. per mille van het bedrag der inlagen over een geheel jaar; e. 5 cent voor eiken op 31 Dec. van elk jaar aan hel post-, bij- of hulpkantoor ingeschreven, inlegger. Die vergoeding beeft eene terugwerkende kracht, zoodat voor 1881 ook naar dezen maatstaf eene uit- keerin? zal plaats hebben. In de algcloopen week zijn voor het notarieel e-xamen de volgende heeren geslaagd: Voor liet 1' gedeelte: 11. J. Sicrevclt, teGorinchem; G. M. van der Weyde, te Boxmeer; B. Schutter, te Groetilo; VV. J. Vogel, te Haarlem; T. J. VV. van Everdingen, te Terborg; VV. Aleva, te Warmond; J. T. Ilackstroh. te Beverwijk; 1). F. Oudenampsen, te VVarnsveld. Voor liet 2' gedeelte: II. G. N. van Bomondt, te Utrecht; G. A. de Gelder, te Roermond; II. VV. Prillevitz, te Lekkerkerk; E. C. Lalleman, te Moordrecht. Voor het 3e gedeelte: G. C. Dingemans Wicrts, te Tiel; G. Kingsma, te Haren; L. E. A. Lisbei't, te Breda; J. A. de Lorraine Holling, te Hil versum. Na voldoend afgelegd examen zijn aan 's rijks veeartsenijschool tot veearts bevorderd de hh. J. H. de Boer, van Gorredijk; B. M. Busing, van Naarden; E. Faber, van Bedum; C. Fauël, van Bergambacht, G. Goosen, van Harderwijk; G. B. Goossens, van Gennep; J. J. F. Hartman, van Haar lem; H. 11. M. Klein, van Schiedam; H. A. Kroes, van Oldemarkt; G. van der Meulen, van Dragten; B. A. Plemper van Balen, van Utrecht; VV. van Staa, van Sneek; II. Veenstra, van Dragster—Compagnie, en J. M. A. Zwartvan Gorredijk. Op voorstel van den heer mr. B. A. Kerkhoven, oud inspecteur van liet lager onderwijs in Overijssel, zal een adres aan den minister van bin- ncnlandsche zaken worden gezonden van den volgenden inhoud: De ondergeteekendenovertuigd van de dringende behoefte aan een beter evenwigt lusschen geest- en lichaamsoefening bij de opleiding der jeugd in ons vaderland, verzoeken eerbiedig aan uwe excellentie, dit volksbelang in ernstige overweging te nemenen maatregelen te doen beramen om op alle openbare scholen, zoo van lager als middelbaar en gymnasiaal onderwijs, het gewone onderrigt dagelijks door ligchaams-oefeningen van verschillenden aard, zoo binnenshuis als in de open lucht, te doen afwisselen. Het adres bevat reeds de onderteekening van verschillende specialiteiten ep het gebied van het onderwijs, doch de heer Kerkhoven wetischt er een algemeen petitionnement van te maken. Uit een overzigt van het verslag over den landbouw in 1880, opge maakt door den lieer C. J. M. Jongkindt Cotiinck, directeur der rijksland bouwschool te Wageningcn, en uitgegeven door het depart, van waterstaat, blijktdat in Nederland worden aangetroffen ongeveer 772,300 h. a. woeste gronden, 133,400 dito wateren (als: vaarten, plassen, moerassen en riet landen), 41,7000 dito dijken en wegen, 90,900 dito onbelaste grond, 28,000 dito bebouwde gronden, 5100 dito lustgronden, 863,000 dito bouw land, 1,126,300 dito grasland (weide en hooiland), 28,000 dito tuin- en warmoezerijgrond24,100 dito boomgaarden en kweekerijen en 223.300 dito bosch. In het plan, om in 1883 eene groole Nederlandschc landbouwtentoon stelling te houden, is eene wijziging gekomen. De tentoonstelling zal thans zijne eene internationale en gehouden worden te Amsterdam in 1884, op het terrein achter het rijksmuseum, hetwelk aanstaande jaar voor de kolo niale tentoonstelling gebruikt wordt. Ten einde ruime geldelijke medewer king te verkrijgen heeft de commissie (mr. C. J. Sickcsz, voorzitter, en P. F. L. Waldeck, secretaris,) de noodige circulaires gerigt aan de burge meesters in ons vaderland en aan de besturen der verschillende landbouw- maatschappijen. Blijkens telegram van den consul der Nederlanden Ie Port-Saïd, van 30 Julij, is de toestand aldaar en op hel Sucz-kanaal voortdurend rustig. liet stoomschip Prins van Oranje is op 29 Julij van Padang naar Amsterdam vertrokken. De Conrad, op weg naar Batavia, vertrok op 39 Julij van Port-Saïd. De Madura, op weg naar Amsterdam, vertrok op 31 JnIij van Suez. De Insulinde is op 30 Julij te Batavia aangekomen. -- Men meldt uit Parijs aan de IV. R. C.: De heeren Salmon en van Gocns, beiden Nederlanders, hebben op het "Conservatoire de Musique" een tweeden prijs voor violoncel behaald. Sedert Zaturdag namiddag, meldt liet Pad., hebben de duikers hun arbeid van hel onderzoek naar het wrak van de Adder wegens ongnnstige wind en zee voorloopig moeten staken. Bijzonderheden heeft het gehouden onderzoek nog niet opgeleverd. Of hel sciiip geligt zou kunnen worden is hoogst twijfelachtig. Het gevaarte weegt 1,600,000 Nederlandsch pond; om het Ie ligten zouden vier schepen van 500,000 Nederlandsch pond gewigt noodig zijn. gesteld dat men met de noodige kettingen den romp omhoog kon hijsehen, zonder dat die in elkaar gewerkt werd. Blijkt hel ligten met kettingen hij nader onderzoek niet mogelijk, dan is er welligt nog een kans om het schip weder hoven te krijgen, als men hel onder water kan koeren en leegpompen, zoodat het zelf weder naar boven stijgt. Doch dit middel is zeer moeijclijk toe te passen. In elk geval zal de uitslag van nader onderzoek door de duikers moeten worden afgewacht, eer over de mogelijkheid van boven water krijgen van het schip zal kunnen worden geoordeeld. Dezer dagen hebben twee heeren een ve'locipède-togt van Loosduinen over Delft en Gouda naar Utrecht ondernomen; nadat zij aldaar eenige dagen hadden vertoefd, hebben zij hunne reis over Woerden, Leiden en den Haag naar hunne woonplaats met goed succes volbragt. De commissie tot regeling van het XVI« Nederlandsch nationaal zan- gersleest, dat in het volgende jaar, op 3- 7 Augustus, onder leiding van de lioiterdamsche zansvereeniging "Amphion" aldaar zal gevierd worden, heeft eene circulaire verspreid, waarin liet plan van het feest wordt uiteengezet en de eerste stappen gedaan lot het bekomen van een waarborgfonds. Eer ste voorzitter is de heer A. van Stolk Cz.eerste secretaris de heer A. de Keizer. De hh. Alex. W. A. Ileyblom en Henri F. R. Brandt Buys zijn feestdirecteuren. In de gemeente Haarlemmermeer is aangehouden zekere C. de Groot, uit Nieuwer-Amstelverdacht van landlooperij en vermoedelijke brandstichting. Zondag avond is hij aangehouden op de boerderij van J. Wezelenburg aan de Vijfhuizen, alwaar een begin van brand werd opgemerkt. Door het gereglshof te Amsterdam is C. G. van Schenk schuldig ver klaard aan valschheid in een onderliaiidsch geschrift en het desbewust maken van dat valschc stuk. Hij werd deswege veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren en betaling van twee geldboeten, ieder groot ƒ50. liet hof heeft namelijk overwogendat de ten verzoeke van beschuldigde door de getuige W. gestelde hamlteekening in blanco hem door haar niet is toever trouwd, zoodal er geen sprake kan zijn van een "abus de blanc seign", maar het boven die handleekening door hem plaatsen van eene overeenkomst, welke hij heeft verzonnen, dat feit onder de gewone bepalingen van valsch heid doet vallen. Die beslissing is in overeenstemming met In t arrest van de raadkamer van hel hof, waarhij de zaak naar de openbare zitting werd verwezen, in strijd met liet gevoelen van liet openbaar ministerie, dal de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1