BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant BUI TE NLAN DSCHE BER1GTE N. van Maandag 3d Julij 0882, jV\ -.'77. Uit Harderwijk meldt men aan de N. R. C.\ Onder de met de Celebes teruggekomen en alhier aangekomen militairen bevindt zich de Afrikaansche korporaal Jan Kooi, geboren te St. George d'Elmina (kust van Guinea), oud 33 jaar, de eerste Afrikaan, die hier aankwam, gedecoreerd met de Militaire Willemsorde 4' klasse en bovendien nog met de gouden kroon voor eene eervolle vermelding. Vroeger werd aan de Afrikanen voor uitste kende daden slechts eene koperen of zilveren medaille uitgereikt, waarop de woorden «voor moed en trouw" voorkwamen. Dat Kooi de ouderschei ding, die hem ten deel viel, in hooge mate verdiende, kan hieruit blijken dat hij op 31 Januarij 1878 het leven van den kapitein Binum redde na 2 Atjehers te hebben afgemaakt, en 10 stukken geschut te hebben vernageld onder hel vuur van den vijand. Den 25en Julij van datzelfde jaar redde hij het leven van den luitenant Bijleveld, door een met klewang en lans ge- wapenden Atjeher te doodenwaarvoor hij als blijk van persoonlijken dank een geschenk van ƒ100 van den geredden luitenant ontving. Verder mogt het den braven Kooi den 26'° April 1879 gelukken, met behulp van den korporaal Blik en den fuselier Jaap. beiden mede Afrikanen, een aanval van den vijand af te weren op een transport van 25 Europeanen en 65 ketting- gangers, die belast waren met het halen van pinangboomen. Zekere mej. S.oud 18 jaar, uit lleerenvcen, is in de hadplaats Neuenalir het slagtoffer eener vergissing geworden. Hare verpleegster had haar namelijk des nachts een medicament ingegeven, hetwelk voor uitwendig gebruik bestemd was. Ten gevolge dezer misvatting is de lijderes bezweken. Te Asten is zekere D. op noodlottige wijze om het leven gekomen. Bij het zuiver maken van zijn met hagel geladen dubbel jaglgeweer gingen door een onvoorzien toeval de beide schoten te gelijk af en troffen hem in den buik. De dood volgde onmiddellijk. •s GltAVENHAGE29 Julij Aan den heer mr. F. Witteveen,! benoemd tol notaris te Ternaard, is eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger in het kanton Bergum. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot apotheker 2e kl., de student (apotheker) N. R. C. A. van der Pluym. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is hetschroef- stoomschip Marnixonder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhr. C. C. Six, den 28sten dezer te Tort-Said aangekomen. I Een vreemdeling, die de Hollandsche taal niet magtig was en derhalve met behulp van een tolk, den heer J. C. de Roodc, moest ondervraagd worden, had zich gisteren voor het geregtshof te 'sGravenhage te verant woorden ter zake van diefstal door middel van braak en inklimming. Deze persoon, genaamd F. C. A. C., oud 28 jaren, van beroep huisschilder, laatst verblijf houdende te Brugge, maar thans zonder vaste woonplaats, naar werk zoekende en op weg zijnde naar Antwerpen, bevond zich in den nacht van 21 op 22 Mei jl. te Hoofdplaat en ontvreemdde daar uit de woning en ten nadeele van zekeren S. een vest en een broodje, na met een houweel, dat op het erf aanwezig was, een raampje te hebben opengebroken. De besch. bekende door armoede tot het misdrijf te zijn gedreven. Adv. gen. mr. Gregory geloofde, dat voor dezen persoon eene geringe straf voldoende was en eischle 3 maanden eenzame opsluiting. Mr. Cort van der Linden beval zijn cliënt in de clementie van den hove aan en meende dat er allezins termen aanwezig waren om nog eene ligtere straf op te leggen als-door het openbare ministerie was gevraagd. Uitspraak aanstaanden Maandag. De wel-eervv. heer J. Ferares herdenkt heden zijn veertigjarig ambts- jubilé als opperrabbijn der Ned. Portugeesch Israel, gemeente te dezer stede. Deze gewigtige dag in de herderlijke loopbaan van den geachten geestelijke werd op feestelijke en godsdienstige wijze in herinnering gebragt. Reeds gisteren middag werd de leeraar in een der zalen van het Gebouw voor kunsten en wetenschappen begroet en gelukgewenscht door de leden van den kerkeraad, te midden van feestgroen en bloemen. De president van de kerkvergadering, mr. Teixeira de Mattos, rig'.te namens dat collegie tot den opperrabbijn eene eenvoudige, doch gevoelvolle toespraak. Uit naam van den kerkeraad bood de heer Teixeira den waardigen herder een geschenk aan, bestaande uit twee groote photographiën in fraaije omlijsting, voor stellende het kerkgebouw der gemeente zoowel inwendig als buiten, welk geschenk begeleid was van een oorkonde op perkament. Heden Zaturdag had in het gebouw der gemeente de kerkelijke plegtig- heid plaats, waarbij de opperrabbijn der gemeente ten geschenke aanbood een wetsrol en door het koor een gezang werd voorgedragen voor deze ge legenheid vervaardigd. De heer Ferares hield eene toepasselijke rede, ge wijd aan de herinnering van het afgeloopen 40-jarig tijdperk. Een gebed voor de vervolgde geloofsbroeders in Rusland en eene offering ten hunnen behoeve, vormde een der momenten van dezen gedenkdag. Uil. KK. HH. prinses Marianne en prins Albert van Pruissen zullen aanstaanden Maandag een bezoek brengen aan de stad Arnhem, alwaar denzelfden dag de tentoonstelling van merkwaardigheden op het gebied van lokaalspoor- en tramwegen officiëel door Z. Exc. den minister van water staat, handel en nijverheid geopend wordt. De afgetreden directeur van binneniandsch bestuur in Nederlandse!] Indië, oud secretaris-generaal bij het departement van koloniën, de heer mr. G. Th, H. Ilenny, is hier ter stede aangekomen in het hotel Paulez. BELGIË. Enkele streken des lands zijn door zware plasregens en windhoozen geteisterd. Woensdag II. werd Verviers en omstreken bijna onder water gezet. Mechelen en omstreken werden door een windhoos bezocht, die huizen vernielde en boomen ontwortelde. Wat bij menschengeheugenis nog nooit is voorgekomenhet onbeduidende beekje bij Spade Waai gehee- tengroeide tot eene rivier aan, die de badplaats geheel onder water zette en een watersnood deed ontstaan, waarvan de inwoners vroeger zelfs geen begrip hadden. Het water is echter spoedig weder gedaald. is is e e i, a af w.' SPONDEN, 28 Julij. De hertog van Connaught zal Zaturdag met den staf der 1' divisie op de Orontes overgaanterwijl generaal Wolseley en de staf van den gene raal Adye zich eerst den lstcn Aug. over Marseille naar Alexandrië zullen begeven. Een jongmensch, Devine genaamd, heeft zich gisteren bij de politie aangemeld, zeggende betrokken te zijn geweest in het complot van Mei 11., om Mansion House in de lucht te laten springen. Het huis der Lords heeft als opperste geregtshof eindvonnis gewezen in de zaak tusschen de stoomvaartmaatschappij Nederland en de Peninsu lar Oriental Company, over de botsing tusschen de Voorwaarts en de Khedive. In een zeer breed gemotiveerd advies heeft de lord chancellor geconcludeerd ten gunste der maatschappij Nederland, tot vernietiging van het arrest van het hof van appel en overeenkomstig het oorspronkelijke vonnis van den «Master of the Rolls", met welk advies zich het regtsgeleerd comité uit het huis heeft vereenigd. Er heeft alhier eene groote volksbijeenkomst plaats gehad. Er werden resolutiën aangenomen, dié Engelands inmenging in Egypte ten sterkste Aeroordeelen. De correspondent van de Times verneemt, dat Arabi geregeld kennis ontvangt van de Engelsche krijgsbewegingen door telegrammen uit Engeland Hij is door middel van den Syrischen kabel nog in telegrafische gemeen schap met Europa en de correspondent geeft aan de regering den raad, die gemeenschap af te snijden. -- De correspondent van de Daily News te Alexandrië dringt op snel handelen in Egypte aande Nijl zal spoedig buiten zijne oevers gelreden zijn en al het lage land overstroomen; daarop volgt het vallen van het water, een zeer gevaarlijk tijdstip, daar het veelal van koorts-epidemiën vergezeld gaat. De beriglen over de gruwelen te Tantah worden bevestigd; 85 Christenen zijn op barbaarsche 'wijze ter dood gebragt. Na het bombardement van Alexandrië kwam veel gespuis uil genoemde stad te Tantah, en het zijn voornamelijk deze lieden, die zich aan de moorden schuldig maakten. De soldaten, onder het voorwendsel de Christenen in veiligheid te brengen, gaven hen aan het gepeupel over en spoorden het tot den moord aan. Het ontbrak ook niet aan pogingen van den kant der sjeiks, om de ongeluk- kigeu te redden, èn deze pogingen werden soms met goed gevolg bekroond. Naar aanleiding van het zenden van troepen uit Indië naar Egypte, wijst de correspondent van de Times te Calcutta er op, dat het Indische leger, ofschoon 150,000 man sterk, over het algemeen onvoldoende wordt geacht, bijaldien het niet op eene sterke reserve kan rekenen. F Jl A A h It IJ K. De Rép. franp.het orgaan van Gambetta, blijft uit de Egyptische zaken stof putten om het ministerie te bestoken en zoo mogelijk ten val te brengen. Hel betoogt, dat de regering hetzij zij van de crediet-aanvraag eene kabinets-quaestie maken wil of niet, met de aanneming of verwerping van het crediet staan of vallen moet. Van de inlichtingen omtrent de be doelingen der regering hangt alles af.Wordt het crediet daarna aange nomen, dan kan het ministerie zich gemagtigd beschouwen de Egypti sche zaken naar zijne inzigten te leiden; wordt het verworpen, dan zal het ministerie geslagen zijn en moeten aftreden. Uit Rochefort meldt men, dat aldaar op 26 Julij een ligte schok van aardbeving is gevoelddie gepaard ging met een dof onderaarsch gerommel. De schok heeft verscheidene seconden geduurd en is ook waargenomen in andere plaatsen aan de kust. OÜITSCHLiN». Gedurende de groote leger-manoeuvres in Silezië, zullen de keizer, de keizerin en de kroonprins met zijne gade hun intrek nemen in het zuidelijk gedeelte van het koninklijk paleis te Breslau. In de avonden van 5 en 7 September zullen de gezamenlijke muziek- en tamboer-corpsen van de 5e en 6e legercorpsen, welke kapellen te zameri 1000 man sterk zijn, een groote taptoe maken op het plein voor het paleis. Den 9,le" September zal er een wedren bij de stad gehouden worden, waarbij o. a. zal gestreden worden om den grooten prijsden kroonprins Frederik Wilhelm-prijs. De inrigting van Johann lloff, gelegen Wilhelmslrasse n°. 1 te Berlijn, is voor ceu gedeelte ingestort, en wel dat, waarin een koffijhuis was ge vestigd. Met moeite redden de aanwezigen hun leven. Te Warnemünde, eene zeebadplaats in Mecklenburg, is een hotel afge brand. Tijdens den brand, die de reizigers verraste, woedde een hevig onweer. De gasten kwamen met den schrik vrij, maar de meesten konden niets van hun goed redden, zoodat er groot gebrek is aan kleeren en geld. Uit Berlijn werd zoo spoedig mogelijk het noodige gezonden. Op den Gothard-spoorvveg is een baanwachter het slagtoffer van zijn dienstijver geworden. Bij den ingang van den Polmegro-tunnel stortte vóór dat de trein kwam aansnellen een rotsblok op de rails. De man schoot toe en schoof de belemmering op zijde, doch werd zelf door de locomotief ge grepen en terstond gedood. OOSTENRIJ ft. De grootste teleskoop is dezer dagen uit Dublin te Weenen aange komen. Na onderzoek van al de sterrewachten in Europa en Amerika had de directeur van het Weener observatorium den beroemden werktuigkundige Noward Grubb te Dublin als den man aangewezen, aan wien zijne regering

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5