gewézen en 3 toegelaten, te welen de till. G. S. van Krieken, van Noord- wijk; J. G. Lindeman, van Dordrecht, en K. Jasperse, van Ooslkapelle. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de hoofdcommissaris van politie te Utrecht opsporing en aanhouding van: 1 verguld zilveren beker; 1 verguld zilveren remonstrans; 1 zilveren Christusbeeld, lang ongeveer 0.29 meter; 3 verguld zilveren lepeltjes; welke voorwerpen in den nacht van 22 op 23 Jutij jl. ontvreemd zijn door middel van binnenbraak in de Roomsch-Katholieke kerk aan de Bildstraat te Utrecht. Uit Salzburg meldt men aan de N. R. C.: Sedert 9 dagen reeds ver- loeft de koning der Nederlanden incognito, onder den naam van graaf van Buren, met zijne jeugdige gemalin in onze stad, en hij schijnt met haar zoo ingenomen, dat het vertrek der hooge gasten van den eenen op den ande ren dag verschoven wordt. Wij hebben hier dan ook inderdaad prachtig zomerweder. Met uitzondering slechts van een regenachtigen dag, liet de zon dagelijks haar vrolijk licht op Salzburg en zijne schoone omgeving schij nen waardoor onze heerlijke Alpennatuur nog in pracht en aanlokkelijk heid wint. Graal en gra>in van Buren besteden hun tijd dan ook tot allerlei uitstapjes. Volgens de A<nst. C. zou een onderzoek naar het aantal nagelalen betrekkingen van de verongelukte equipage van de Adder, die daardoor ook stoflelijk zijn gelrofleu en dientengevolge nooddruftig zijn geworden, in gang zijn. Blijkens een aan de ,V. R. C. toegezonden verslag is het wrak van de Adder op den 21"" dezer ontdekt door de schippers Nieman van Uuddorp en B Weltevreden van Maassluis. Omstreeks 7 ure des avonds bleven hunne lijnen vastzitten. Schipper Nieman liet door zijn volk een anker uit zetten in de rigling van de lijnen, ten einde nader op het gevonden voor werp te kunnen halen, en dit be onderzoeken. Zijn broeder K. Nietnan, die als duiker naar beneden ging, bragt weldra de zoo vurig verbeide tjj- diug, dal het wrak van de Adder gevonden was. Dit was omstreeks half tien 's avonds. Schipper Nieman trad daarop terstond met zijn collega Welteireden in overleg, hoe te bandelen. Zij besloten de Nnerebout en de Schelde, die zij voor liet invallen der duisternis nog met'hunne kijkers hadden gezien, op te zoeken, waarin zij slaagden. Zij deelden toen den heer Nijgh mede, dat de Adder door hen gevonden was en geleidden de beide sloomers naar de plaats, waar het wrak lag en waarop een hunner vaartuigen als boei diende. Om circa een uur 's nachts kwamen zij daar ten anker, 's Morgens o;n vijf uur kwam de lieer Nijgh bij de schippers aan boord en wcnschle nadere aanwijzing van de plaats, waar het wrak te vin den was. Met zijn goedvinden roeide schipper Nieman hem voor. Daar aan gekomen, werd bij hel ophalen van het dieplood, waaraan zand kleefde, 10 vadem water gevonden. Toen de heer Nijgh een weinig verder het lood uitwierp, werd een verschil van 3% vadem opgemerkt. Op zijne vraag, in welke rigling het wrak lag, werd, hem geantwoord, dat dit zich van noord naar zuid uilstrek'e. Daarna vroeg hij de namen der schippers, plaatste cene wrakton bij het achterschip en stoomde naar Scheveniogenom het rapport der schippers over te seinen. üingsdag II., tijdens de stoomtram door de hulploods te Capelle reed om de goederenwagens aan te haken, had de nachtstoker Schilders de on- voorzigtigheid buiten het balkon van een der waggons naar achteren te zien; hij raakte daardoor tusschen de balken der loods en de wagens be klemd en werd zoodanig aan het onderlijf gekwetst, dat hij denzelfden avond aan de gevolgen is overleden. Door mevr. de wed. 't Hooft van Benthuizen, geb. Timmers Vei hoeven, te Dordrecht, is aan de koopers van aan haar toebehoorende tiendvruchten over het jaar 1831 voor een bedrag ven 25 pCt. kwijtschelding verleend van ee door hen verschuldigde kooppenningen. Te Haarlem is eergisteren en gisteren ook gehouden eene tentoonstel ling van bouquelten, afgesneden bloemen enz. Het was eene fraaije verza meling. Onder de op deze tentoonstelling bekroonden komen voor J. de Groot, die eene bronzen medaille, en mej J. F. Kriestdie een getuigschrift verwierf. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene missire van de /'Hammond Electric Light and Power Supply Comp. Limited", te Londen, houdende verzoek om concessie, om in de hoofdstad electrisch licht ver- schallende stations te mogen oprigten. Aan de Bilt, nabij Utrecht, is ingebroken ten huize van mevr. Mar tens. De dief heeft het geheele huis doorzocht en zelfs een bezoek gebragt op de slaipkamT vjn me rouw, die, opgestaan zijnde en eene deur willende .sluiten, legen den inbreker is aangeloopen; deze koos daarop dadelijk het hazenpad en is tot nog toe niet opgespoord kunnen wordenaangezien geen ander signalement van hem is opgegeven, dan dat hij donker gekleed was. Uok zijn, behalve ccnig geld. door hem geen voorwerpen ineègeno- men, die gemakkelijk tot zijne opsporing zullen kunnen leiden. {II. D.) Tot leeraar in de klassieke talen en letteren aan het gymnasium te Zwolle is benoemd de heer H. R. Idserda. cand. in de letteren te Leiden. Te Leeuwarden heeft gisteren nacht een treurig voorval plaats gehad. Een lantaarnopsteker van de gasfabriek zou, naar gewoonte, van ülde- galilcCM met eene schouw naar de overzijde der Üokkumer-Ee overzetten, om de lichten aldaar uil te draaijen, doch had het ongeluk door de gladheid der bank uit te glijden en in het water te vallen, met het gevolg, dat hij eerst gcruimen tijd later levenloos op het drooge werd gebragt. De op het hulpgeschreeuw toegeschoten buren, waaronder ook de vrouw van den on gelukkige, waren niet bij magte hulp te verleenen, zoodat zij den man onder hunne oogen zagen verdrinken. De persoon, die voor eene waarde van ongeveer 5 a ƒ600 aan gou den, zilveren en andere voorwerpen in de pastorie te Sprundel heeft gesto len, is reeds te Breda gevat en in hechtenis gesteld. Hij had alles op een zoldertje boven zijne bedstede verborgen, en niets was er nog van te gelde gemaakt. Te Waspik is een 16-jarig meisje llisschen een wagen en een hooiberg beklemd geraakt, ten gevolge waarvan zij bjjna oogenblikkelijk is overleden. Uit Capelle (Langstraat) meldt meó: Met uitzondering van het inza melen van het binnenhooidat meerendeels van de bemeste en gevoorweide landerijen moet komen en voor eigen veevoeder bestemd is, kan de hooi- j bouw in de Langstraat als afgeloopen beschouwd worden. Werd hjj in deu j beginne door het vele regenachtige weder zeer belemmerd, het laatste tijd- perk heeft alles goed gemaakt en slechts enkele partijen zijn door het ver- v. lies der kleur minder bevredigend van qualiteit. Over het geheel is die j, echter goed, terwijl de opbrengst voldoende mag geacht worden. Onder de gemeente Waspik is de prijs van hel nieuwe leverantiehooi op 31 per 1000 kit. vastgesteld; bier is die, naar een oud gebruik, gewoonlijk ƒ1 minder. 's GRAVENHAGE. 27 Julij De ontvanger der kanaal- en havengelden te Terneuzen A. C. N. Grenu is, met ingang van 1 Januarij 1883, belast met de ontvangst van al de j, scheepsvaarlreglen. op het kanaal van Terneuzen geheven wordende. c Aan den heer J. C. L. van de Graall is, op zijn verzoek, eervol ont- i, slag verleent uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Veeuendaal; de heer W. F. R. P. de Salengre, ontvanger der directe belas- tingen te Wormerveer, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Uit huizen; de heer F. F C. Steinmetz. ontvanger der directe belastingen te Breukelen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Alkmaar, bui- teilgemeenten. De luit. ter zee 2« kl. C. van Rijn wordt geplaatst aan boord van liet wachtschip te Willemsoord. Voorts is de benoeming van A. S. Uitzette lot adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, op verzoek, ingetrokken en ter zijner vervanging als zoodanig aangesteld de adspirant L. de Waal. Het schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van den luit. ferzeel«kl. jhr. II. M. van der Wjjck, is in den morgen van 26 dezer van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, Ier opvolging zijner bestemming naar Port-Saïd. Blijkens bij den direêteur en kommandant der marine te Willemsoord ontvangen telegram is de zeilschooner Argus, onder bevel van den luit. ter zee 2,le kP jh'. II. M. Speelmanden 22!teo dezer van Leith naar zee vertrokken. t De zaak van don gewezen directeur van het huis van arrest te Mid delburg, P. A. Janssen, oud 47 jaren, en(lhans wonende te Oost- en West- e Souburg, werd in de gisteren gehouden criminele leregtzilting van liet ge- t regtshof te 's Gravenhage behandeld. Aan den beschuldigde wordt ten laste 2 gelegd, dat hij, in zijne betrekking van directeur van genoemde gevangenis, 2 belast zijnde aan de gevangenen, die dat huis verlieten, ondersleuning te t geven, zoo daartoe termen waren, in reispenningen of kleedingstiikken. van 6 welke ondersteuning hjj dan lot staving van de daarvoor in te dienen decla- ratie een staat van ontslagen gevangenen, welke in het geheel geene of s ontoereikende uitgaanskassen hadden, om de plaats hunner bestemming te i bereiken, moest opmaken, op dien staat, behoorende bij de declaratie over het tweede halfjaar van 1880, valschelijk heeft vermeld, dat de ontslagen gevangene A. R. geene uitgaanskas had, terwijl hfl daarentegen wist, dat zij zulk eene kas wel had, groot ƒ21.4614; welke vermelding moest dienen om het mogelijk te maken haar namens het rijk /8.45 reisgeld te geven, en dal hij vervolgens dien staat, waarvan hjj wist, dat die vermelding valsch was, heeft gevoegd, in den aanvang van 1881, bij de declaratie over het tweede halfjaar van 1880 en daarmede aan het collegie van regenten over vermeld huis ter verdere behandeling heelt aangeboden. Verder wordt hem geïmputeerd, dat hij, ten einde de declaraiiën wegens ten behoeve van voor meld huis van arrest in 1880 en 1881 gedane betalingen tegenover den staat te slaven, valschelijk heeft geschreven of doen schrijven en daarna onderleekenen door den winkelier J. P. P.. te Middelburg, een drietal qui- lantiën tot een bedrag van ƒ28 40 voor leveringen van sponsen, zeemleder, glas- en aardewerk, wetende, dat leveringen van die voorwerpen in de tijd perken van Junij 1881 en November 1880 niet in dat getal of tol dat be drag waren gedaan en dat daarvoor de sommen, op de qnilanliën vermeld, door genoemden winkelier niet waren ontvangen; terwijl bij nog in over eenstemming met voormelde kwijtingen in de door hem opgemaakte decla- i ratien wegens voor het huis gedane betalingen bedriegelijk valsche opgaven heeft gedaan, en eindelijk dat hij zoowel van de declaratiën als van de kwijtingen heeft gebruik gemaakt door, wetende dat zij valsch waren. de declaratiën te onderteekenen en ter goedkeuring aan hel collegie van regenten aan te bieden; de kwijtingen te hechten aan de voormelde decla ratiën en met deze aan dat collegie als bewijsstukken in te dienen. Zeven getuigen a charge en twee a décharge werden gehoord. Rij zijn verhoor hield de besch. vol. dat hjj steeds in het belang zoowel van het rijk als van de gevangenen zijne betrekking, waaraan een traclemcnt van 1200, 200 toelage, viqje woning en ƒ40 voor het schoonhouden van localen verbonden was, heelt waargenomen en hij er volstrekt geen belang bij had valschheden of bedriegelijke handelingen te plegen. De advocaat- generaal mr. Gregory requireerde eene celstraf van één jaar en 14 gelboe- ten van ƒ50. Als verdediger trad op de heer m'. A. J. C. A. Bik, die lol vrijspraak concludeerde. Uitspraak Maandag aanst. Z. K. H. prins Albert van Pruissen is heden ten diner genoodigd bij Z. K. 11. den prins van Oranje. Naar men verneemt zijn er bij de dames van het comité, dat de edele taak op zich heeft genomen een faucy-fair te houden ten behoeve der onge lukkige vervolgde Russische Joden, reeds vele fraaije artikelen van allerlei aard ingekomendie te koop zullen worden aangeboden. Meerdere voorwerpen zijn nog van vele zijden toegezegd. Het comité zou echter gaarne verlangen, dal zij, die nog toezendingen wenschen te doen, ze zoo spoedig mogelijk, lielst vóór den lst"> Augustus a. s., aan de leden der coat- j missie doen geworden, ten einde weldra aan het ontwerp uitvoering I» kunnen geven.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2