tegen de Franschen in oorlog"'! Maar die bende is van alles ontbloot en bedrijft dagelijks de schromelijkste afpersingen op de hier wonende Arabie ren, die niet tegen hen durven opkomen, daar die vlugielingcn niet te ver liezen hebben en dan ook niets ontzien. De pacha is de speelbal zijner talrijke soldatenwie hij geen soldij kan betalen. De dweepzieke Muzel mannen houden dag aan dag ernstige bijeenkomsten, waarin zij zich afvra gen, waarom de Christenen vlugten en wat hun zeiven te doen staal? Zal dan ook Tripoli worden aangevallen en de heilige oorlog worden verklaard, alle Christenen vermoord wordende Zoo heerscbt ongerustheid onder allen en van oogenblik tot oügenblik is eene uitbarsting mogelijk. 's GRAVENllAGE. 20 Julij. Door Z. M. is vergunning verleend aan den bij hel leger in Nederl. Indië dienenden militair C. L. W. Meijer lot het dragen der Duitsche herin neringsmedaille voor den veldtogl tegen Frankrijk in 1870—71. De officier van administratie 3e kl. K. J. van den Bussche is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de kapitein ter zee J. D. J. van der Hegge Spies is, op zijn verzoek, op pensioen gesteld; voorts zijn bevorderd: lot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee C. F. T. van Woel- deren; lol kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. F. J. P. M. Mulder; tot luit. ter zee lc kl., de luit ter zee 2' kl. J. van Brakel Schimmel. De officier van administratie 2' kl. J. Gallas is op pensioen gesteld; voorts zijn bevorderd: tot officier van administratie 1' kl., die der 2e kl. I'. J. Boesl; tot officier van administratie 2' kl., die der 3« kl. J. A. M. Korpershoek van der Kcoy en J. C. van Reyn. De kapitein der infanterie W. Weytingh, thans op non-acctiviteilen de luit.-kolonel M. F. J. Phatï, van het 1® reg. infanterie, zijn op pensioen 'gesteld; de laatste op zijne aanvrage en met toeslemming van den rang van kolonel. Bij het wapen der artillerie is benoemd tot kapitein, de 1® luit. H. W. van Rhijn, van het wapen, gedetacheerd bij hel leger in Nederl. Indië, en bij het 4e reg. vesting-artillleriede 1® luit. J. R. Naefl, van hel corps pontonniers. De kapitein E. Roelants, van het 2® reg. infanterie, en de 1® luit. Q. F. G. Vermijne, van het 4e reg. vesting-artillerie, zijn op non-acti- leit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleencii. Naar aanleiding van het besluit tot vermeerdering van het onderwij zend personeel aan de hoogere burgerschool voor meisjes, heeft de gemeen teraad aan die inrigting benoemd tot: klasse-leeraresse, mej. C. van Door- ninck, onderwijzeres te Groningen; tot leeraresse in de Hoogduitsche en Fransche talen, mej. B. M. P. van Aalst, leeraresse le Middelburg; tot leeraresse in de Engelsche taal, onder verpligting tijdelijk tevens onderrigt te geven in het rekenen, mej. J. E. Treub, te Voorschoten. Het onl eil. hetwelk door het inslaan van den bliksem aan den water toren van de duinwaterleiding is veroorzaakt, zal de gemeente op ƒ7500 te staan komen, over welk bedrag burg. en weth. gemagtigd zijn le beschik ken tot het uitvoeren der spoedeischende herstellingen aan dit gebouw. Het voorstel, om gedurende twee maanden hel paleis op den Kneuterdijk te verhuren, bleek bij de openbare beraadslaging te zijn ingediend ter vol doening aan het verlangen van Z. K. II. Alexander, prins van Oranje, die deze termijnsverlenging verzocht, ten einde in de gelegenheid te zijn het zich in het paleis bevindend meubilair van wijlen zijn broeder later naar een ander gebouw le kunnen overbrengen dan waarvoor aanvankelijk toe stemming was verleend. Als vergoeding voor huur bood Z. K. H. ƒ500 per maand aan. De gemeenteraad heeft dit aanbod aanvaard. - Z. K. H. prins Albert van Pruissen bragt heden een bezoek aan 11. K. II. prinses Hendrik. De prins vertrok per trein 10.48 van het Hollandsche spoor naar Soestdijk en wordt heden te Schevcningen terugverwacht. Heden ochtend is een ambachtsman, werkzaam op den steiger, die aan den toren van de Nieuwe Kerk verrezen is lot verrigting eener restau ratie ter hoogte van de torenspits naar beneden gestort. De werkman was oogenblikkelijk dood. liet lijk is per brancard naar hel gasthuis over- gebragt. J B U ITN LAN DSC H BER1GTEN. ENGEI/ANU. LONDEN. 25 Julij. De prins en de prinses van Wales hebben de opening bijgewoond van de nieuwe studiezalen in hel gesticht voor weeskinderen van polilie-agenten door den heer Hovard geslicht en onderhouden door het corps der conslabels; op 12.500 politie-agenten zijn er slechts 70, die weigeren het hunne bij te dragen om deze inrigting te ondersteunen. Ten einde den vorstelijken bezoekers aangenaam te zjjn, hadden de bestuurders van hel gesticht eene tentoonstelling ingerigt van kunstwerken, in hunne vrije uren door polilie-agenten vervaardigd. De prins en de prinses hebben belooningen geschonken aan de vervaardigers van de schoonste kunstvoorwerpen en het bestuur geluk gewenscht met de inrigting. Betredende het gevecht, dat, volgens telegrafische berigten, lusschen Egyptische en Engelsche troepen heelt plaats gehad, verneemt men o. a. het volgende: Het oorlogschip de Inflexible had last gekregen de ruiterij van Arabiwelke Ramleh bezet hadte verjagen door eenige bommen onder hen te werpen. Een detachement van het 60»® regiment rukte langs het strand op onder beschutting van de kanonnen van hel oorlogschip. Zes honderd matrozen met achterladers en twee zevenponders gingen mede. liet doel was om de dompwerktuigen te beschermen en Ramleh te doen ontruimen. Arabi's leger werd gezien. Het besloeg een breed front van Mareotis tot Aboukir. Zevenhonderd zijner ruiters en tien veldstukken werden tegen de Engelschen gezonden, die de spoorwegbrug bezetten. De Egypteneren begonnen le vuren op een afstand van zeshonderd el. De Engelschen beantwoordden het vuur der slecht gerigte kanonoen enkel met hunne buksen en doodden vele Egyptenaren, die, nadat zij tot 300 el waren voortgegalopeerdvlugtten en in een stofwolk verdwenen. Van één uur in den namiddag tot negen uur 's avonds duurde dit voorpostengevecht, dat van weinig belang was. Van de Goudkust meldt men, dat de koning der Ashantjjnen den ver jaardag van koningin Victoria op eene geheel ongewone wijze heeft gevierd. Hij dronk namelijk in tegenwoordigheid van kapitein Lansdale. den Brit- schen agent, en ten aanschouwen van velen zjjner onderdanen, een glas champagne op hare gezondheid. Dit schijnt de eerste maal geweest te zijn, dat hij in hel openbaar wijn gedronken heeft. Gok wordt verzekerd, dat de koning 60000 dollars aan een Wesleyaansch zendeling heeft geschonken, die poogt zyne onderdanen tot Christenen le maken. Door het ondersteunings-comité te Philadelphia zjjn dezer dagen 60 Israëlitische vlugtelingen uit Rusland weer ingescheept om over Liverpool terug te keeren. Eene bende Indianen is te Cherion Fork, in Arizona, slaags geraakt met Amerikaansche troepen en met groot verlies door dezen op de vlugt gejaagd. Het verlies der troepen bedroeg een doode en zeven gewonden, waaronder twee officieren. FHAKkllIJK. Naar men verneemt is de sluiting van de zitting der kamers van afge vaardigden op Zaturdag aanst. bepaald. In de memorie van toelichting, gevoegd bij de aanvrage van een cre- diet van 9% millioen ten behoeve van de expeditie naar Egypte, zegt de minister van marine, dat er thans ernstige vrees gekoesterd wordt ten aan zien van het Snez-kanaal, bij welks vrijheid Frankrijk, met het oog op zijne koloniënzooveel belang heeft. In dien staat van zaken zijn Frank rijk en Engeland overeengekomen de vereischte maatregelen te nemen ter bescherming van dien waterweg. Frankrijk zal het noordelijke, Engeland het zuidelijke gedeelte van het kanaal bezetten. De regering is van oordeel dat een corps van 8000 man ter beschikking moet gesteld worden van den kommandant van het eskader. Als het noodig is, zal dit corps aan land worden gezet. Nu reeds kon de regering mededeelen, dat zjj voornemens is het gedeelte lusschen Port-Saïd en Kantara door 4000 man te laten be zetten. De minister-president de Freycinet heeft van den heer de Lesseps hel volgende berigt uit Port-Saïd van 22 Julij ontvangen: »Ik ben gisteren hier aangekomen. Victor is hier. Wij gaan naar Ismaïla en Suez. Alles is hier als in gewone lijdendank zij hel gedrag van ons personeel. Arabi- pacha heeft verklaard, de onzijdigheid van het Kanaal te willen eer biedigen". Te Bourdon (Somme) wilden een onderwijzer en een timmerman het Bastillefeest met kanonschoten vieren en gebruikten daartoe de naaf van een wiel, die zij met kruid vulden, en dan afstaken. Twee malen ging het goed; doch toen zij den derden keer, om meer pret er van te hebben, een dubbele lading aanstaken, vloog de naaf in duizend stokken, waarvan er een gedeeltelijk het hoofd van den timmerman verbrijzelde, en een ander fragment een der beenen van den onderwijzer op twee plaatsen brak. Te Coulanges sur Yonne zjjn twee dames bij het baden in de rivier verdronken. Het dienstmeisje, dat ter hulp snelde, deelde in hetzelfde lot. DUITS CH L A N li. De opperstuurman bij de marine. Meiling, is wegens landverraad ver oordeeld lot tuchthuisstraf en verlies van eer, beide voor den tijd van zes jaren. Het internationaal congres van bestuurders van inrigtingen vooronder wijs aan blinden is te Frankfort met toespraken van den regeringspresident en den burgemeester geopend. De heer Meyer, directeur van het blinden instituut te Amsterdam, is tot voorzitter der tweede afdeeling gekozen. Te Dillenburg in den Willemstoreu wordt eene tentoonstelling gehou den tot aandenken aan prins Willem van Oranje, den grooten Zwjjger. Het is eene tentoonstelling van oudheidkundige voorwerpen uit de tijden, dal hel hertogdom Nassau en bet vorstenhuis van Oranje zamen verbonden waren; zij omvat omstreeks 1400 nommers, waaronder 400 portretten en afbeel dingen, 400 oorkonden en boeken; verder meubels, voorwerpen van kunst en smaak, sieraden enz. Voor beoefenaren van geschiedenis en oudheidkunde biedt de tentoonstelling veel aantrekkelijks. Zij is tol 15 Augustus geopend. Te Weenen is door den sterrekundige Palisa weer een nieuwe planeet ontdekt, de 226e van de asteroïdengroep. Dit is reeds de zevende planeet, die door Palisa werd gevonden. In de overstroomde streken van Bohemen vermindert het water aller wegen. Naar men uit Traulenau berigt, is de Aupa nu weer geheel binnen hare oevers getreden. RUSLAND. Volgens de Ind. B. verklaart de zeeofficier Butseurtsch, die in hech tenis is genomen, dat van honderd zijner wapenbroeders negentig denken zooals hij denkt en socialisten zijn. De minister van het keiz. huis zal zich, na den doop van de onlangs ge boren prinses, naar Moskou begeven, naar men zegt, om de toebereidselen voor de krooning te regelen. Het hol zal eerstdaags Peterhol verlaten, oü te Galchina verblijf te gaan houden. Bij liet departement van justitie is een pakket documenten ontvangen die betrekking hebben op de bedriegerijen ten lolkantore te Taganrog g< pleegd. De papieren zijn echter in een ellendigen toestand; zij waren» het water gelegd om ze te vernietigen. De kruisser Moskwa, van de zoogenaamde vrijwillige vloot, is verdwend en sedert Junij heeft men niets er van vernomen. Men vermoedt, dat hel schip met man en muis vergaan is.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2