LEIDSCI1E COURANT. V. 173. WOKNSDACi 26 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgexonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p, p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCI1E BE1UGTEN. LEIDEN, 25 JulQ. De tot detachering aangewezen officieren van hel 3' reg. infanterie te Bergen-op-Zoom zijn ingedeeld als volgt: Naar Leiden: kapitein W. 1. von Leschen, medegeleider 2' luit. H. C. Moll; Delft: l'luit. S. L. VVoutersen; Gouda: 1« luit. A. Brceman; Woerden: 1' luit. G. A. Hansen. Men schrijft ons het volgende: De zomer heeft, wat het weer aangaat, tot dusver het niet zoo slecht gemaakt als die van 1879, toen de zon bijna niet te zien was en hel iederen dag regende, de uitkomst van den oogst spoedig beslist werd en het buitenland in den aanvoer van aardappelen moest voorzien. Ofschoon de vroege aardappel overal ziek is, op kleigronden hevig, bijna niet de moeite waard om te roijjen, op zandgrond met veel uitzonderingen, doet zich van den laten aardappel geen zoo nadeelige uitkomst verwachten. Althans dat. zooals in Zeeland, de oogst zou verloren gaan, stelt men zich nog niet voor. Datzelfde jaar was ook zeer nadeelig voor den hooibouw. Thans duurt de bouw wel lang, maar dit heeft uieer plaats gehad, terwijl de land man toch nog met een goeden voorraad binnenkwam. Met het hier wat minder, elders wat beier gewonnen hooi, zal de lange wintertijd loch afge wacht kunnen worden. Vervolgens is van Mei af het weiland bijna niet zonder gras geweest. Want het weer was, hoe wisselvallig ook en eenige koude dagen uitgezonderd, groeizaam. Deze zomer is echter voor sommige producten ongunstig. Bloemkool was er tol heden zeer goed. erwten zullen voor den wiuiervoorraad wel bijkomen, ook de boonen herstellen zich, Ito wel ouder de snrjboonen veel roest in het blad ontstond door de nattig heid. Het graan kreeg nog niet te veel regen om bekommering te veroor zaken; vlas en koolzaad zullen niet bedrogen doen uitkomen. Aardbeziën waren er veel, morellen worden ruim geplukt, aalbessen zijn er niet min der dan anders, moerbeziën moeten meer warmte hebben, om rijp te wor den, ook de wijnstok is nog achter. Opmerkelijk is dal de wind bijna zouder afwijking reeds weken lang uit het zuid westen blies, hetgeen vroeg of laat veel keerwiml uit den oostelijkcn hoek kan veroorzaken. De uitge breide teelt van Convallaria majalis, het Lelietje der dalen, belooft ook dit jaar geen voordeel. Men heeft bevonden dat, ofschoon hel gewas frisch in liet blad staat, niet alleen driejarige, weldra anders voor het opsteken ge schikte, pollen of /'zegeltjes" weder ziek zijn in den wortel en geen gezonde loten hebben gezet, maar dal ook zclls dat onheil bij vijfjarige pollen is wjargenomen; eene ziekte, die noch door droogte, noch door nattigheid schijnt te ontstaan, welker oorzaak met geen zekerheid kan worden aan geduid, en in weerwil van genomen proefnemingen niet was uit te roeijen. De minister van binuenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragtdat in den loop der maanden September, October, November en De cember e. k. gelegenheid zal worden gegeven tol het afleggen van de prak tische examens van arts en tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te wor den toegelaten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 10 September; zij, die liet examen na 1 November wenschen af te leggen, tussclien 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van het examen, den hoogleeraar dr. J. VV. R. Tilanus, te Amsterdam. Ook heeft genoemde minister bekend gemaakt, dal in de maand September of October e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot hel leveren van vol doende bewijzen van genoegzame voorbereiding lot de beoefening der natuur kundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tol het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878. Zij die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moe ten daarvan voor 10 September e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. C. A. Engclbregt, hoogleeraar, directeur der rijks hoo- gere burgerschool te Utrecht. In de afgeloopen week zijn voor het notariëel examen geslaagd: Voor het eerste gedeelte de heeren: J. II. VV. A. Terwindt, te Nijmegen; F. A. Liefrinck, te St. Anna; L. A. van Djjk, te 's Gravenhage; A. van de Kop pel Gz., te Utrecht; 11. L. Heynen, te Nederasselt; A. 11, Westra, te'sGra- venhage; J. Ratelband, te Haarlem; 11. J. G. Farensbach, te Amsterdam; D. Hartmans, te Amsterdam; J. van Ek, te Haarlem; P. J. C. van Toornen- hurgh, te Koudekerk aan den Rijn; G. D dn Riett, te Haarlem; A. Iltjuer, te Amsterdam. Voor het tweede gedeelte de heeren: jhr. C. L. van Bevma thoe Kiugma, te Roermond; A. P. Greebe, te Utrecht; 11. A. VV. Weve, te Rotterdam; P. Lodder, te Roermond; F. L. Booy, Ie Amsterdam. Voor het tweede en derde gedeelte de heer: mr. E. Baak, te Amsterdam. Voor het derde gedeelte de heeren: U. J. K. Versfeit, te 's Gravenhage; G. B. Stehou- wer, te Rotterdam, en C. G. Steen, te Dordrecht. Het stoomschip Conrad is op 24 Julij van Marseille naar Batavia ver trokken. De Madura, op weg naar Amsterdam, is op 24 Julij Aden gepas seerd. De Gelderland, op weg naar Botterdam, kwam op 24 Jnlij Ic Marseille aan. De Adder is gevonden op harden grond. Zonder op hel rapport der commissie te willen vooruitloopen kan, zegt het Ubl.het volgende nog wor den gemeld. De aangebragle deelen van de Adder, welke drijvende zijn gevondenbelmoren alle tot het dek. De mogelijkheid van het springen van een ketel wordt dan ook door niemand meer aangenomen, liet aange- bragte voorwerp, dat het meeste licht geeft omtrent de oorzaak van de schipbreuk, is een houten raampje, bestemd voor twee ruiten, welke echter ontbreken. Dit raampje is gebleken te belmoren tot de machinekap, voor zijde. Bij het bezwijken van de daarvoor geplaatste schalmluiken kou het water dus door eene opening van plus minus 30 vierk. dM. in de machine kamer stroomen. Nog is aangehragt een koperen, waterdigt gesloten kruid- kistje, waarin vuurpijlen, seinlichten en blikvuren. Van elk dezer vuur werken ontbreken er eenige tol compleet, hoogstwaarschijnlijk zijn de ont brekende Woensdags-avonds bij hel klimmen van het gevaar verbruikt. De sloepen zijn vermoedelijk in de davids stukgeslagen; althans een aantal stuk ken van sloepen lot de Adder behoord hebbende zijn aaugebragt op de rijkswerf te Willemsoord, waar alle deelen van dien bodem worden verza meld en hunne herkomst wordt bepaald. Te Rotterdam had gisteren het openbaar examen plaats van dc vorde ringen der kweekelingen van de inrigting voor doofstommen onderw ijs aldaar. De plegtigheid werd door den voorzitter van het bestuur geopend mei eene rede, waaruit bleek, dal het aantal kweekelingen was toegenomen. Hot be droeg thans 155, en wel 81 jongens en 74 meisjes. Daarvan zijn 44 ml Rotterdam, 51 uit andere gemeenten in Zuidholland, 30 nil Noordholland. 28 uit andere provinciën des lands en 2 uit Nederl. Indië. Van deze 155 kinderen betalen slechts 11 het vollcgeld. De overige komen geheel of gedeel telijk voor rekening der inrigting. Het onderwijzend personeel bestond behalve uit den directeur elt den adjunct-directeur, uit 12 onderwijzers. In het afgeloopen jaar hadden de uitgaven de gewone inkomsten met /ÏOGOO overtioflen, zoodat er een tekort was van 10000. Dit nadeelig saldo kon nu met behulp van de schenkingen en legateu worden gedekt, maar afge zien van hel feit, dat misschien het doel van legatarissen niet is geweest nadeelige saldo's te dekken en het welligt in hunne bedoeling heeft gelegen een vast fonds te vestigen, is het in elk geval zeker, dat dergelijke buitenge wone inkomsten zeer onzeker zijn. Vervolgens hield de directeur, de heer Hirscheene gevoelvolle toespraak en daarna had het examen en de prjjsuitdecling plaats. 8 leerlingen werden ontslagen, t. w.: Gerard Michielsen, Johannes Nikkel, Johannes Wirschel en Helena Lamping, uit Rotterdam; Anna Kloots, uit Amsterdam; Johannes Huisman, uit Vlaardingen; Hermijntje Lit, uit Brettkelen, en Elizabeth Jongcwaard uit Zaandam. Namens die vertrekkende leerlingen werd door Hermijntje Lit eene dankbetuiging uitgesproken. De gemeente-veldwachters Ie Overschie hebben een knaap van 11 jaar aangehoudendie zich had schuldig gemaakt aan het stelen van een bank- billet van f 25 uit de lade van een winkel te Rotterdam. Uit Zandvoorl meldt men, dat dezellde menschenvricnd, die reeds zeven achtereenvolgende jaren bij zijn vertrek uil die badplaats eene som ven ƒ500 schonk aan het badhuis voor minvermogenden alhier, ook dit jaar dezeffde som zond aan commissarissen van die inrigting. Naar men verneemt is hel lijk van de te Amsterdam vet miste dame nabij Diemcn opgevischt. Voor de arrond.-rcglbank te Amsterdam stond dezer dagen tcregt W. J. B., een veelbelovend knaapje van 10 jaren. Niet alleen zijne eigen ouders, maar de buren bestal hij. No kort geleden ontvreemdde hij, na vooraf afgeloerd te hebben waar de vrouw des huizes den sleutel verborg, een kamgaren jas, eene paraplttie en eenige kleine voorwerpen. Den jas bragt hij in de bank van leening en versnoepte den daarvoor ontvangen rijksdaal der. De regtbank meende, dat bij den jeugdigen leeftijd van beklaagde het oordeel des onderscheids ontbrak, en sprak hem van hel te laste gelegde vrij. onder bepaling echter, dat hij tol het einde van zijn 1G' jaar in een verbeterhuis zal geplaatst worden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1