PER TELEGRAAF. houtgewas vermeerderd. Eindelijk vindt de bezoeker eên voörli-effëlijken kijker te zijlifer beschikking gesteld. Te' lvéilten kwamen dezer dageii vele gevallen van tricliinose voor. Behalve verscheidene büfgers zijn bij een bataillon aldaar den 18den dezer 87 manschappen aangetast, waar den volgenden dag nog 13 bijgekomen moeten zijn. Een koerier van den koning van Griekenland stapte op 12 Julij op zijne reis van Athene naar kopenhagen te Neumiinster uit den trein om wat te gebruiken en haalde bij die gelegenheid uit een borstzak aan de binnen zijde van' zijn' vëst zij'iie portefeuille voor den dag. Toen hij die later te Wandrup, op de grenzen van Jutland, weder wilde uithalen, bemerkte hij tot zijn schrik dat zijn vest doorgesneden en de portefeuille verdwenen was. Zij bevatte 30000 drachmen, ongeveer 810 mark en 2 a 300 kroonen in bankpapier. OObTEXRIJ K. Aan de Pol. Corr. meldt men dat op 8 Julij zich te Brody nog 9767 Joodsche vlugtelingen uit Busland bevonden. Van 9 tot 14 Julij waren er 30 gestorven, terwijl er in hetzelfde tijdsverloop 857 over Radziwilow, 54 over Podwoloczyska en 61 over Nowoselitzka teruggezonden waren. Zonder hulpmiddelen werden 2 personen over de grenzen gejaagd, omdat zij zich aan wanordelijkheden hadden schuldig gemaakt. Hel noordwestelijk deel van Bohemen is door een wolkbreuk geteisterd. De Aupa, een onbeduidend beekje, was tot eën woesten stroom aangegroeid die in zijne vaart alles medesleepte. Het aantal verwoeste huizen is groot en de schade niet te begrooten. Ook eene ijzeren spoorwegbrug is vernield, terwijl een 20-tal personen vermist wordt, welke men vreest dat door den watervloed zijn omgekomen. TCRHIJ E. Ingevolge een besluit, in de conferentie aangenomen, is aan Said-pacha berigl gegeven, dal de conferentie acte neemt van de beslissing der Porte om aan de beraadslagingen der conferentie deel te nemen. De vraag werd daarbij lot hem gerigtof hij deel wilde nemen aan de zittingen bij graaf Corti, of dat hij verkoos, dat de conferentie zich naar het Turksche minis terie van buitcnlandsche zaken zou verplaatsen. Men gelooft, dat de Porie een tegen-ontwerp zal aanbieden, voorstellende om óf militaire commissa rissen te zenden, ten einde de Engelsche en Fransche troepen te vergezellen, óf door Europesche troepen het kanaal te doen bezetten en met Turksche tegen Alexandrië en Cairo te operéren. LONDEN, 21 Julij. In het lagerhuis "heeft de heer Gladstone een uittreksel voorgelezen dit de proclamatie, waarin Arabi zegt, dat hij onverzoenlijk ëdl te Wérk gaan tegen de Engelschen, dewijl zij in bondgenootschap met den Khedive het land onder de krijgswet hebben gebragt; voorts dat voortaan alleen zijne bevelen moeten worden gevolgd, zijne militaire toebereidselen krachtig zullen worden voortgezet, en ieder, die hem ongehoorzaam is, streng zal worden gestraft. KONSTANTINOPEL, 21 Julij. De Porte moet aan de conferentie het voor nemen hebben te kennen gegeven om troepen naar Egypte te zenden, doch levens wijzigingen hebben voorgesteld in de voorwaardendie in de indentieke nota ten opzigte der interventie zijn gesteld. PARIJS, 21 Julij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Targé bij de behandeling der begrooling het ontwerp van den heer Say breedvoerig gecrilisecrd. De zitting is ten 53A ure gesloten. PARIJS, 21 Julij. De commissie in den sénaatbelast met het onder zoek der crediëten ter zake van Egypte, is geheel en al ten gunste van die voorstéllen gestemd. Men verwacht dat het debat hierover Dingsdag zal plaats hebben. ROME, 21 Julij. Het geregtshof heeft eene afwijzende beslissing genomen op den eisch der erfgenamen van Pius IX om betaling van het bedrag der civiele lijst, die gedurende vijf jaren door het gouvernement was toegestaan, maar waarvan de paus niets had willén óhtvangen. LONDEN, 22 Julij. Een gedeelte der reserve van het leger is opgeroepen uiterlijk 2 Augustus a. s. onder de wapenen te komen. LONDEN, 22 Julij. De Times meldt uit Parijs van gisteren: Het Fran sche kabinet heelt zich tot het Brilsche gewend, om te vernemen hoe dit deukt over het uitnoodigen van Italië tot deelneming aan de Engclscli— Fransche expeditie naar Egypte. Men gelooft dat Engeland bereid zal be vonden Worden eèti derde mogendheid met dit doel toe te laten. Het Tnrksche expeditiecorps zal 14000 man sterk zijn. PETERSBURG, 20 Julij. In een sapeurskamp, digi bjj deze stad, hebben beschonken Soldatèn hunne officieren aangevallen en gedreigd hen dood te schietën. Dë militaire autoriteiten deden té vergeefs hun best te zorgen dal dit schandaal niet ruchtbaar werd. KONSTANTINOPEL, 21 Julij. Assym-pacha alleen is tot gedelegeerde der Porte bij de conferentie benoemd. De berigten betreffende andere be noemingen zijn onjuist. BOMBAY, 21 July. Twee transportschepen met troepen aan boord zijn naar Egypte vertrokken. INGEZIDISDEN. BINNEN EN BUITEN DE STAD. Italië, hel land van den beziëlden beitel, heeft door zijne schoonepaleizen géttióiid'uit te munten in evenredige lijnen, doof-dachte proportiën, strenge, breëdê opvatting en bij dat alles door grootc soberheid in ornamentiek. Zou het geheim van de schoone bouwkunst dan ook bestaan in het kwistig gebruik van ornamenten? Dat zij verre. Die paleizen hadden hunne groot- sche galerijen. Uit deze ontstond balkon, als eene galerij in overstand geplaatst. Daarna kreeg men balkons, dië op draagstëenen (consols) in stede Van kolommen rusten, welke op hunne beurt balkonnetjes hebben voortgebragt, die niëts doen. Zij VeiToonen zich als een b-ak aan den gevel opgehangen, zij zijn te klein dan dal er zich een persoon op zou kunnen bewegen, dik wijls op plaatsen aangebragt, waar zij niet behooren; zij worden gebruikt om er slingerplanten legen op te leiden, die zich niet laten dwingen, en terwijl de draagsteen van vroeget-, om het steenen balkon te torschen, aanleg was. blijft de consol aan zulke houten bloemetjes-balkonnetjes tot het laatst als bijzaak, als versiering, om er aan toe te voegen. Men heeft besef gekregen dat de steenen cartouches met enir uit het renaissance- tijdvak toch wel vernuftig zijn gebeiteld. Bravo! ook zoo een maken. Op den plat ten gevel (van avant-corps is geen sprake) komt er ook zoo een van gegoten portland-cement. Daarmede den mond gestopt van allé mugge- zifters. Een figuur als een flank, éan de vier hoeken een schijfje, voorts drie krulletjes, niet ongelijk aan drie roomhoorntjesziedaar eene cartouche. Daar slaan Ietiers op dien nagebootsten steen; Engelsche bloklettcrs uitge hold, juist geschikt voor een //chocolatier" om er zijhe waar in te gieten. Men heeft uithangborden met letters, die schijnen zamengesteld te zijn uit van op de maat gezaagde, gespleten, met den platten kant vastgehechte, vergulde kleêrstokken. Toen de R. K. kerkbouwkunst voor ruim 40 jaar uit haren diepen slaap ontwaakte, loonde zij wel haren goeden wil, maar hield met het verledene geen rekening. Door het verledene worden verstaan de middeneeuwsche kerkengesticht door de Christenenbij de geloofsverdeeldheid door de meerderheid, de Hervorming in Noord-Nederland, in bezit genomen, evenals elders door de meerderheid, het R. Katholicisme, behouden. Men heeft wel- eëns doen voorkomen alsof de kerken den Katholieken ontstolen waren. Maar zulke gevoelens behooren zeker niet tot de goede manieren. Het hart van den verstandige neemt tijd en wijze in acht, zegt de Prediker. Dat de middeneeuwsche Christenkerken van den grondslag af met hare choorslui- ting en zuilenrijen voor de Prolestantsche eeredienst geen beteekenis hebben, verscherpte den wensch dat het mogelijk ware geWëêsttegen de sommen, dooi de R. K. bijeeiigebragt tot slichting van kerken, die der Christenen' over te nemeii", toen de R. K. gebouwd hadden. Kolommen toch werden zamenge steld uit een staanden houten balk, waaromheen een halfsteens koker werd gemetseld; zij hadden ook niets meer te dragen, dan een gewell van hout, riet en kalk. Naar heidensche overlevering ontworpendoch zonder ver nuft in de bouwvormen, bij een zwak streven naar den klassieken stijl //van zulke licht- en dicht-bouwselswier wuftheid slechts door stukadoors- logens een weinig werd wechgeblanket" ontmoet men Jonische kolommen, die een half Gothisch gewelf dragen, zoogenaamd Gothische kerken, waar van de schacht der kolommen in het midden verdikt is, wier vensters niet uit den gelijkzijdigen driehoek zijn geconstrueerd, bladwerk aan kapiteelcn van geen tijdvak, flamboyant (vlammend) valsch gothiek in allerlei orna ment binnen, buiten aan den platten smakeloozen gevel, overal naar wille keur aangebragt. De bewijsvoering, dat in de laatste jaren uitmuntende kerken zijn ge bouwd, zou ik nu alleen willen bezigen om te betoogen met hoeveel beter begrip daarbij het penseel gebezigd wordt ter beschildering. beminne lijke onwetendheid, die naar uitgeknipte modellen wanden, gewelven, ko lommen overdekt met allerlei chitsen en met de gekleurde glazen (gemaks halve //glasbrandschilderwerk" geheetenof het maar zoo niets is) bede huizen tot eene bonte bazar maakt van geweven stoffen, bedehuizen door hunnen bouw reeds veroordeeld dat zij geen toekomst waard zijn, uwe pogingen dwingen geen welwillender uitspraak af. Mij is ecu bouwmeester bekend, die in het romaansch of vroeg-gothisch kerken heeft gewrocht en daarin uitmunt. Deze heeft het niet beneden zich geacht vensterlracering van de Sint-Pancras of Ilooglandsche kerk te Leiden tot model te nemen van zuiver gedachte rayonnant gothiek. En ik weet er, die niet griezelen de Sint-Bavo of Groote kerk te Haarlem binnen te treden, ten einde de geschil derde kunst- en zinrpke choorgordijnende sober aangebragte kleuren van een deel der gewelven, der kroonen van de geweifribben,-der niet-beverwde grootsche zuilen van gehouwen steen, der gewelfribben enz. te bewonderen. Ook met behulp der ketters zijn reeds veel van al deze en dergelijke din gen, en daardoor veel waarheid voor schijn aan het licht gekomen, als men zich daarbij van de kalk- en witsellagen kan losmaken. A. J. K. PROGRANItA VASI HICZIEKUITVOERIIVGEIV. Komer7.org. - Dingsdag 25 Julij, des avonds ten zeven ore, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. H. Völlmar. lc Afd.1.//Triomph Marsch", Schulz-Schwerin; 2. Ouverture //Wallensteins Lager", Kerling; 3. Fantaisie uit //Le petit Fansl", Opera van Hervé, Dunkier; 4. «Traume.der Vergangenheit", Walzer, C. Faust; 5. Fan taisie uit de Opera «Si j'étais roi", van Adam, Buyssens. 2e Afd. 6. Ou- lure //Meeresstilie und glückliche Fahrt"; (arr. Dunkier), Mendelssohn; 7. //Anciens Souvenirs", Fantaisie, Dunkier; 8. «La Pendule", Caprice, Dunkier en Arditi; 9. Fantaisie uit de Opera «Le Barbier de Séville", van Rössini, Dunkier; 10. «Polichinel", Polka, Neumann, Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 22 Juli 1882. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. N. L. J. van Buttingha Wichers. Kkntonr. pl. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. H. K. j Leiden rijden met een wagen op de vrijspraak. klinkerstraat, idem, A. idem, moedwillig mishandeleti van een idem. hondidem P. Z.Oegstgeest eene tapperij niet sluiten op ge- f 1of 1 dag zetten tijd, Oegstgeest, J. B. H., idem, idem idem. 4. S., idem, vertoef in eene tapperij na gé- idem. zetten tijdidem P. A. i idem idem idem. J. v. d. H., Wassenaar, boter ter markt brengen in on ƒ3.of 1 dag. geijkt vaatwerkLeiden M. G. D.hvr. v. J. verzuim om een bouwvalligen vrijspraak. C. W Amsterdam, schoorsteen te herstellen id. W. P. S., Leiden, oprichten van een bordeel zon uitgesteld. der aangifte te doen aan het bureau van politieidem M. E.idem, idem, idem. ZWOLLE, 21 Julij. Tarwe ƒ9.75 a ƒ10; rogge 7.50 a ƒ8; boekweit ƒ6.50 a ƒ7; gerst 6.50 ts. ƒ7; paardeboonen ƒ8.50 a 9 aardappelen ƒ2.50 'a ƒ3.50 alles per HL. Boter. Aanvoer 700/S, 600/16 vaten en 1000/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 4tOOO/2 'KG. Middenmarkt ƒ1 per KG. Handelswaarde f 20500- Notitie van heden: per KG. ƒ0 90 a ƒ1.10; per 20 KG, of vat prima kwal, ƒ21 it f 23; afwijkende soort 19.50 k ƒ20.50; tweede soort f 15 k 18. Eijeren: ƒ3.50 a ƒ4 per 100 stuks. Vee. De veehandel was deze week willig. Het buitengewoon gunstig grasweder veroorzaakte vaste prijzen. Varkens. Aanvoer, handel en prijzen als vorige week. Russchen. Aanvoer ruim 6000 bossen. Bij vlugger omzet werd ƒ12 k ƒ20 per 104 bossen besteed. Wild en gevogelte. Drukke omzet. Prijzen gemonteerd. Te Leiden ter Boekdrukkery van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6