BIJVOEGSEL, behoorenc/e tot de Leidsohe Courant van Maandag Julij d8H°l, JV". ó7d. BIJITENLANDSCHE BERIGTEN. omvang van dit voorgenomen werk en het gebruik der gronden, die voor 7 ton gouds gekocht zijn. Het fraaije plan is ontworpen door de heeren architecten J. C. van Wijk, bouwmeester en medestichter van de Passage leRotterdam, en II. Wesstra Jr. alhier, ontwerper van de monumentale fontein in de Bankastraat en andere degelijke bouwwerken. Zooals reeds in hoofdzaak vermeld is loopt de Passage van het Buitenhof naar eene Rotonde en verder naar de Spuistraat en den Practizijnshoek; zij is lang 183 meter, breed 8 meier. De bouwkosten van dit werk, volgens berekening en opgaaf van de architecten voornoemdzijn geraamd op 775.000. De kosten van uitvoering van het plan zijn op een totaal van 1,600,000 begroot, welk kapitaal men zal trachten te vinden door plaatsing van 1000 aandeelen a 1000 en het vestigen van een hypotheek met aflossing door annuiteit ten bedrage van 6 tonte zamen 1,600,000. De Passage kan zoodanig gebouwd worden, dat zij in 4 of 6 deelen ge splitst kan worden. De eerste Passage, loopende van het Buitenhof naar eene Rotonde, is ontworpen op eene lengte van 80 meter. Men rekent op den bouw van 10 winkels met bovenhuizen in dubbele rij, met inbegrip aan de eene zjjde van een panopticum en tentoonstellingszaal of wel een restau rant en vergaderzaal. De tweede Passage zou uitgaan van de Rotonde naar de Spuistraat en eene lengte verkrijgen van 56 meter, eveneens met dubbele rij winkels en doorgang in het Achterom. Verder zou de Rotonde eene derde Passage, lang 43 meter, uitzenden naar den Practizijnshoek, in te rigten voor zes winkels en gelijk aantal bovenhuizen in dubbele rij, met inbegrip aan de eene zijde van een café met bovenzaal. In de Rotonde zullen vijf winkels verrijzen en de ingang naar een klein theater in het genre van het Edentheater te Brussel, met ingang in het Ach terom. Het stichten van een groot café, hoek Buitenhof en Passage, en van een biergrot is in het bouwplan begrepen. Jaarlijksche huur en opbrengst van de winkels, bovenwoningen, koffij- huizen enz., welke door de oprigting der Passage ontstaan, zijn geraamd op f 147,300. BELCcIE. Een vreesselijk ongeluk heeft op de Noorderlijn plaats gehad. Een landman, die ten 8 ure 's avonds aan de barrière van het station van St. Catharina-Waver over de spoorbaan wilde stappen, werd door een goederentrein van Antwerpen naar Brussel overreden. De wisselwachter, die den ongelukkige wilde ter hulp snellen, werd zelf door den snel trein, welke ten 8 uur 5 minuten 's avonds uit Brussel naar Antwerpen vertrekt, verrast en onmiddellijk gedood. De machinist van den goederen trein heelt, toen hij den landman over den spoorweg zag gaan, den gang der locomotief vertraagd, ten einde het ongeluk te vermijden, doch de afstand was te klein. De twee lijken zijn naar het gasthuis van Duffel gebragt. E N E I» A IS D= LONDEN. 21 Julij. 11. M. de koningin heeft de benoeming van generaal Wolseley tot opper bevelhebber van het expeditie-corps naar Egypte goedgekeurd. De luitenant- generaal Adye is benoemd tot chef van den staf. H. M. de koningin heeft aan graaf Crawford eene depêche van ge- lukwensching gezonden met de ontdekking van het geroofde lijk van zijn vader en te gelijk hare deelneming betuigd in het leed, dat de familie heeft ondergaan. In eene depêche van 11 Julij aan lord Dufferin geeft lord Granville een overzigt van de gebeurtenissen in Egypte sedert het begin der militaire wanordelijkheden ten vorigen jare tot aan het bombardement van Alexan- drië, hetwelk wordt voorgesteld als zijnde eene noodzakelijke defensive handeling. Vervolgens resumeert hij de politiek der regering, die altoos getrouw is gebleven aan de circulaire van 11 Februarij. Engeland heeft in Egypte noch eenig doel, noch eenig belang, hetwelk niet in overeenstem ming zou zijn met de belangen van Europa in het algemeen. Het heeft ook geen belang, hetwelk beschouwd zou kunnen worden als zijnde in strijd met dat van het Egyptische volk. Engeland verlangt: dat de vaart door hel Suez-kanaal vrij en onbelemmerd blijvedat Egypte goed en rustig worde bestuurd, vrij van eiken overwegenden invloed eener enkele mogend heid, onverschillig welke. De Engelsche regering heeft zich getrouwelijk gehouden aan hare verbindtenissen jegens Frankrijk. Zij heeft er ook aan vastgehoudendat de andere mogendheden moesten worden ingelicht en ge raadpleegd over alle quaestiën betreffende den toestand van Egypte. Deze staatkunde heelt door het bombardement geen enkele wijziging ondergaan. De correspondent van de Times te Konstantinopel acht de moeijelijk- heden, waarin de Sultan zich thans bevindt, van ernstigen aard, zoodat het niet te verwonderen is, dat hij zoo weifelend is. Elke gewelddaad toch tegen Arabi zou zeer impopulair te Konstantinopel wezen, en de Sultan wil gaarne alles vermijdendat tot onaangenaamheden onder zijne bevolking zou kunnen aanleiding geven. Volgens de regtgeaarde Muzelmannen is Arabi eenvoudig een verdediger van den Islamdie Egypte zoekt le behoeden voor het noodlot van Tunis. Vermits hij den Islam verdedigt tegen de ongeloo- vigen, kan de Kalief geenszins het voornemen en nog veel minder het regt hebbenom hem te verbieden zijn pligl te doen als een goed Muzelman. Al kreeg Arabi een bevel van Konstantinopel om de wapenen neder te leg gen, zou hij geregtvaardigd wezen, indien hij het in den wind sloeg. Immers Allah gebiedt het gebied van den Islam te verdedigen tegen de aan vallen en inbrcukmakingen der ongeloovigen. Volgens genoemden correspondent heeft Arabi pogingen aangewend om onderhandelingen aan te knoopen met de Arabieren van Tripoli en Zuid- Tunis, voornamelijk met den aanvoerder der Tunesische opstandelingen Ali Ben Khalifa. Ook moet Arabi zendelingen naar Syrië gezonden hebben. Volgens den correspondent van de Standard speelt Arabi overal den baas. Hij requireert geld, paarden, muilezels, in alle dorpen; hij ligt ook troe pen. Zijne bevelen gehoorzaamt men door gansch Egypte. Zijne soldaten herstellen zich van den schrik, door het bombardement teweeggebragt. De Khedive ziet zich genoopt te erkennen, dat hij buiten Alexandrië niets te zeggen heeft. De Times bevat ook eene depêche uit Alexandrië, waarin gemeld wordtdat Arabi eene proclamatie heeft uitgevaardigd aan de gouverneurs in de provinciën, waarin hij aan Engeland den oorlog tot het uiterste ver klaart en met de strengste straften dreigt tegen allen, die het vaderland ver raden, door aan de Engelschen hulp te verschaffen. FKANIRIJK. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Donderdag heeft, zooals reeds per telegraaf werd gemeld, de heer Carnot eene interpellatie gerigt tot de regering over de ministeriële crisis. Daar de heer deFreycinel wegens dringende ambtsbezigheden afwezig was, gaf de heer Ferry daarop het antwoord. De heer Carnot deed opmerkendat de kamer door de crediet-aanvrage voor de toerusting der vloot toe te staan haar vertrouwen in de regering had uitgesproken, en vroeg, of deze de stemming over de j motie, rakende de centrale mairie van Parijs, voor eene verzwakking van dat blijk van vertrouwen hield. De heer Ferry zeide, dat inderdaad ten gevolge van deze stemming het kabinet zijn ontslag had gevraagdhetwelk echter geweigerd was met het oog op de hangende onderhandelingen aan gaande Egypte. De heer de Freycinet bleef echter, daar hij omtrent de gezindheid der kamer in het onzekere verkeerde, op zijn verzoek staan. De heer Labuze was van gevoelen, dat de stemming, welke den vorigen dag j had plaats gehadzeer dubbelzinnig was; de kamer moest duidelijk uitspre ken, of zij al dan niet in het ministerie vertrouwen stelde, opdat dit in de conferentie te Konstantinopel met de aan het land verschuldigde waardig heid kon optreden. Hij stelde daarom de volgende motie voor: De kamer, verklarende, dat hare gisteren genomen beslissing niet ten doel had hel ministerie, met welks verklaringen», rakende de buitenlandsche politiek, zij juist had ingestemd, haar vertrouwen te ontnemen, gaat over, enz. Na levendige gedachtenwisseling, stelde de heer Gatineau voor de zaak der cen trale mairie, ter voorkoming van misverstand, te laten rusten en de volgende motie aan te nemen: De kamer, vertrouwen stellende in de regering, gaat over, enz. Ten slotte werd een voorstel van den heer Roche, om over te gaan tot de orde van den dag zonder meer, met 308 tegen 208 stemmen verworpen en dat van den heer Gatinean met 288 tegen 105 stemmen aan genomen. Den 12(len Mei jl. vonden eenige politie-agenten op den openbaren weg eene vrouw buiten kennis en bragten haar naar het hospitaal Beaujon, waar zij nu reeds 69 dagen ligt, zonder haar bewustzijn herkregen te heb ben. Dit zeldzaam geval van slaapziekte wekt veel belangstelling. Baron J. de Reinach te Parijs heeft aan het armbestuur eene som van 15000 fr. doen toekomen, om uitsluitend te strekken ter verzorging van verlaten kinderen. De Saöne is nu weder dalende. Men rekent intusschen, dat door het jongste ruwe weder een vierde gedeelte van den te veld staanden oogst is vernield in de departementen Saóne en Loire en Ain. ITALIË De koning heeft de stichting bevolen van een museum voor heden- daagsche kunst te Rome, hetwelk gevestigd zal worden in het klooster van Michel-Angelo, bij de Baden van Diocletianus. Eene som van 100,000 lire 'sjaars zal voor den aankoop van schilderijen worden uitgetrokken. Het nieuwe museum zal in de maand October aanst. worden ingewjjd. «EITSEMLAN». Volgens de Köln. Folkszeit. zullen, met toeslemming van den Oberpre sident der Pruissische Rijnprovincie, twee geestelijke zusters, behoorendc tot de congregatie der zusters van het H. Kruis, in die provincie eene col lecte houden, ten einde aan de congregatie middelen te verschaffen om te Rome eene nederzetting te vestigen met een bedevaartgangershuis, zieken huis, asyl en eene Duitsch-Italiaansche school. In de zaak van baron Kreittmayr c. s. te Munchen, in hechtenis ge nomen onder beschuldiging van landverraad, geheime levering van Duitsche vestingplannen enz. aan het Fransehe gouvernement, zijn beide hoofdbe- schuldigden thans verwezen naar de reglbank te Munchen, en wel: Hein- rich Phiiipp Jacob Wilhelm Rceser, zich ook noemende Henri Charles Marie baron de Grailiet d'Oupeye, geboren in 1852 te Amsterdam, volgens zijne verklaring journalist, in Frankrijk genaturaliseerd en te Parijs woonachtig, in den laatsten tijd zich hebbende opgehouden te Munchen en Emil baron von Kreittmayer, zonder beroep, wonende te Munchen, gewezen luitenant bij (te landweer en bij uitspraak eener regtbank van eer vervallen verklaard uit den stand van officiereneerstgenoemde wegens drie gevallen van aan sporing tot misdaadlaatstgenoemde wegens aanneming der hem daarbij gedane aanbiedingen, benevens medepligligbeid in dezelfde aanbiedingen ook aan andereu. De twee andere beschuldigden zijn van regtsvervolging ont slagen. Blijkens een berigt in de Köln. Zeit.worden op kosten van dc eige nares, prinses Karei van Hessen (Elisabeth van Pruissen), aan den bouwval van Rolandseck, welke dreigde te gronde te gaan, de noodige herstellings werken uitgevoerd. Bovendien is het bestijgen van de hoogte op de steilste gedeelten door het leggen van bazalttrappen gemakkelijk gemaakt, zijn bij den bouwvel zeiven gemetselde rustbanken aangebragt, en de vergezigten stroom op- en afwaarts en op het Zevengebergte door het dunnen van het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5