leidsciie coerant. v. m. 1882. MAANDAG 24 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGÏEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p, f 2, Afiotulerlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 22 Juljj. Bij de periodieke aftreding van commissaris en commissaris-plaatsver vanger der Nederl. Handelmaatschappij zijn, in de vergadering van aandeel houders, alhier op 15 dezer gehouden, gekozen: tot commissaris de heer m'. S. Vissering, die deze benoeming heeft aangenomen. De aftredende commissaris, de heer P. 1. de Fremery, had verzocht hij de nieuwe keuze niet meer in aanmerking te komen. Als commissaris-plaatsvervanger werd op nieuw gekozen de heer J. Scheltcma. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 64 volwassen personen en 5 tot 12 kinderen. In de afgeloopen week werden op de zwem-inrigting Rhijnzigt 1076 zwembaden door heeren en 70 door dames genomen. De temperatuur van het water bedroeg doorgaans 21° Celsius. Men verzekert, meldt de IV. II. C.. dat den heer Tak de zamenstel- ling van een nieuw ministerie zou zijn opgedragen. Volgens een te Scheveningen ontvangen sein uit zee is het wrak van den monitor de Adder gevonden. Nader meldt men: Het wrak is herkend door den duiker aan boord van de Frans Naerebout, noordwest bezuiden Scheveningen, op eene zeediepte van ongeveer 10 vademen, liggende dwars met den kop in de rigting van den Rotterdamschen waterweg. Daar ter plaatse is eene boei achtergelaten, üe opsvoringsvaartuigen liggen voor Scheveningen en stellen heden koers naar IJmuiden, onder bevel van den luitenant ter zee Nfigh. Blijkens ontvangen berigt is te Nieuwe Uiep aangebragt en herkend het Ijjk van den tot de equipage van den rammonitor Adder behoord heb benden officier van administratie 2e kl. W. F. Klompé. Ook deze officier was ten deele gekleed. Op het lijk vond men nog eene som van ruim ƒ200 aan bankpapier en specie, welk geld de overledene vermoedelijk in zijne hoedanigheid van administrateur bij zich droeg. Het stoomschip Celeb s, van Batavia naar Amsterdam, passeerde op 20 Julij Gibraltar. Van de 13 studenten van de theologische school te Kampen, die aan hel theologisch examen B. deelnamen, heeft zich 1 teruggetrokken, zijn 4 afgewezen en 8 toegelaten als candidaten tot de II. dienst, nl. de hh. L. Bouma, J. Breukelaar, H. A. Dijkstra, W. Kapteyn, H. de Koning, M. Schuur man, D. Tibben en J. II. Unink. Door wijlen vrouwe M. van Raalte, wed. du Moulin, is een legaat van 1200 fr. besproken aan elk der volgende instellingen te Amsterdam, als: aan het Nederl. Israel, meisjes-weeshuis, het Nederl. Israël, jongens-weeshuis en het Nederl. Israël, oude mannen- en vrouwenhuis. Te Amsterdam had eergisteren tegen den avond op de Korte Prinsen gracht een treurig ongeluk plaats. Een kindermeisje, op de gracht met een wagentje twee kleine kinderen heen en weer rijdende, liet dit een oogenblik zonder toezigt. Een voorbijgaande bengel maakte hiervan gebruik om hek* wagentje een ^uw ,e geven, waardoor het van den zeer hoogen wal op eene zolderschuit teregl kwam, met het noodlottig gevolg, dat het jongste kind eene hersenschudding bekwam en onmiddellijk overleed, liet oudste, een meisje van 3% jaar, kwam er zonder letsel af. Eergisteren morgen is een visschersvaartuig op het wrak van schipper de Waard's tjalk, hetwelk niet ver van het eiland Wieringen in den grond zit, geloopen en vol water geraakt. De bemanning, benevens de vrouw des schippers, die zich ook aan boord bevond, werd door eene Wieringerschuit gered en naar het Nieuwediep gebragt. Door den trein van Arnhem, die Woensdag avond te 11.08 teZutphen moest aankomenzijn tusschen Velp en de Steeg drie koejjen overreJen en vermorseld. De machinist stopte en na onderzoek van het ongeval reed de trein na een klein half uur weer door. Passagiers noch materieel onder wonden letsel. Te Blerik is een arbeider onder een zandtrein geraakt, waardoor hem <de beide beenen zoo goed als afgesneden werden. Te Oranjedorp, gemeente Emmen, heeft het dienstmeisje van den heer G. hel kind, dat zij op den arm droeg, bij ongeluk laten vallen. Het ■kind kwam op het hoofd teregt en is aan de gevolgen overleden. Morgen hoopt de gepensioneerde majoor C. H. F. A. Battaerd, te Leeu warden, den dag te herdenken, waarop hij 71 jaar geleden als volontair in het Fransche leger trad in eene belegerde vesting. In 1815 heeft hij in Nederlandsche dienst den slag bij Waterloo bijgewoond. Den 18cn April 1820 tot officier benoemd, bekleedt hij nu ruim 62 jaren dien rang. Dingsdag II. had op het meertje de Brekken, niet ver van Sneekeen ongeluk plaats. Twee broeders waren met hun scheepje op het vaarwater, toen bij eene hevige windvlaag de een door het overslaan van de giek buiten boord werd geworpen en dadelijk in de diepte verdween. De andere broe der stelde onmiddellijk pogingen in hel werk om den drenkeling te redden. Hij zou echter het slagtoffer van zijn edel pogen zjjn geworden, indien niet te juister tijd hulp ware opgedaagd, die hem aan een wissen dood ontrukte. Het Hbl. deelt twee brieven uit Atjeh mede, een van 31 Mei en een van 12 Julij. Blijkens die brieven is de toestand verre van rooskleurig. Woensdag 24 Mei werd de dekking der Chinesche wegwerkers tusschen Senelop en Toengkoep aangevallen en op 100 passen afstand uit de wildernis beschoten. De luitenant, die de bedekking aanvoerde, kreeg een matten kogel tegen zijn regterbeen, dat verwond werd, evenals zijn linkerhand, die hij juist tegen zijn been hield; ook drie soldaten en vijf Chinezen werden gewond. De dekking, bestaande uit 30 man. werd omsingeld en zou er zeer slecht zijn afgekomenware niet hulp uit Senelop en Anagaloeng toe gesneld. Dien zelfden nacht overvielen een 150-tal Atjehers den grooten passar tusschen den nieuwen Missigit Raja (grooten tempel) en den Kraton en roofden een aantal goederen. Zij vermoordden een Padanger, die op den passar sliep, verwondden den boekhouder van den aannemer dervivres; i de boekhouder had nog even den tijd om te bukken, zoodat de klewang minder hard neerkwam, en zijn revolver op den aanvaller af te schieten, die dood neerstortte, maar door zijn makker, volgens Oostersch gebruik werd medegenomen. Toen politie en militairen aanrukten, waren allen reeds verdwenen. Er zijn weder ecnige militairen gedeserteerd, namelijk twee cavaleristen, een Nederlander en een Belg. Volgens geruchten moeten deze overloopers het niet al Ie best hebben bij hunne nieuwe vrienden. Vrij dag nacht (9 Junij) werd de badkamer buiten de benting Ketapan Doewa in brand gestoken. Den volgenden nacht tegen hall 12 was de beurt aan den Atjehschen passar (markt) te Oleh-leh, bewoond door bevriende Atjehers en Javanen. Het geweervuur, met Beaumonts, was zeer hevig, zoodat de kogels door Oleh-leh heen vlogen. De marktbewoners vlugttcn zeewaarts; hunne goederen werden geroofd. Een Javaan, die in handen van den vijand viel, vroeg genade op voorwaarile. dat hij met de bende meeging. De in- landsche politie rukte dadelijk uit en schoot er op los, maar verloor twee man die gedood en twee die gewond werden, een zeer zwaar. De Atjehers zouden drie dooden hebbenmaar zij namen die mede. De troepenmagl is ongelukkig reeds geheel onvoldoende voor transporten en wachten, en zeker nu er eene colonne af moet om te ageren. De Atjehers dringen al nader tot den Kraton, welks voorwerken bijna alle slecht worden verdedigd en hier en daar bloot liggen. 's GRAVENHAGE, 22 Julij. De heer J. 11. van der Voort, te Goes, is benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Gouda. De officier van gezondheid I' kl. P. A. Risch, dienende aan boord van het artillerje-instructie-schip Het Loowordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van gezondheid 1' kl. J. F. La Cave, arts; voorts wordt de officier van gezondheid 2« kl. dr. J. W. Blanken, arts, ge plaatst aan boord van het rammonitor Raai. De officier-machinist 2e kl. A. Jongkees, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram heeft het schroefstoomschip Marnixonder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhr. C. C. Six, in den namiddag van 20 dezer, Malta verlaten, koers stellende naar Port-Saïd. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleetien. HH. MM. de koning en de koningin der Nederlanden, die te Salzburg incognito onder den naam van graaf en gravin van Buren verblijf houden, worden in de eerste dagen der volgende week voor een kort bezoek te Weenen verwacht. Ilet plan voor de oprig ting en exploitatie van eene Passage te 'sGra- venhage verdringt in de laatste dagen bijna alle overige grootsche bouw projecten. Nu de schetsteekeningen en toelichtingen in enkele kringen be kend zijn geworden, kan men zich eene juister voorstelling maken van den (Zie verder het flijroegsel).

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1