LEIDSCIIE €011 RAAT. 1882. DONDERDAG 20 JULIJ. V. 108. B INXENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel paars /1.50, franco p. p. f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. I.F.IDEN, 19 Juljj. Eerst het vermoeden en daarna de treurige zekerheid van het vergaan van den monitor de Adder op onze kust deed aller harten ten diepsle ont roeren. Ontzettend toch was het dal een zestigtal mannen, allen nog in de volle kracht des levens, zoo plotseling, op een zeetogtje, dal oogenscliijulijk niets te lieleekenen had, door de golven werd verstonden. Men gevoelde, het was eene nationale ramp. Na dien eersten indruk werd het hart niet minder pijnlijk aangedaan bij de gedachte aan liet lot van de nagelaten be trekkingen van velen hunner, die met den dood hunner geliefden hunne hoop op de toekomst vernietigd zagen. Was niet de zorg daarvoor de na latenschap, die zij stervende aan Nederland vermaakten? Men begreep let egt, het was eene eereschuld alle pogingen in liet werk te stellen om te trachten het lot hunner nagelaten betrekkingen te verzachten en onmiddellijk werden allerwcgc daartoe handen aan het werk geslagen. Ook hier ter stede wil men, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, hiertoe medewer ken. De ingezetenen worden uitgenoodigd in te teekenen voor een concert, dat Zaïurdag aanst. op Zomerzorg zal gegeven worden. Velen werken wel willend mede om de opbrengst daarvan zoo boog mogelijk te doen stijgen Alleen van eene algemeene deelneming zal het afhangen, of de bate ruim zal zijn. Maar dit zal toch zeker het geval wezen; bij eene ramp als deze zullen van slechts weinigen de harten gesloten blijven, en zij. die niet in de gelegenheid zijn bet concert bij te wonen, kunnen ook door eene vrij willige bijdrage het doel bevorderen Bij de in het boofdkiesdistricht Maastricht gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kanier der slalen-generaal zijn nitgebragt 2074 stem men, waarvan 2022 geldig werden verklaard. Gekozen is de heer Straet- mans met 1490 stemmen. De heer Magnee verkreeg 523 stemmen. Men meldt ons uit 's llage: Met voldoende zekerheid kon beden och tend nog niet worden uitgemaakt, dal het voorwerp, in zee ontdekt ter hoogte waar de Schevet inger den Duik den monitor Adder het laatst heeft gezien, werkelijk het wrak van dat vaartuig is. Het onderzoek wordt voortgezet. Dit Maassluis seinde men lieden aan hel IIbl.: '/Aan de zuidzijde van het eiland fiozenhurg is eene flesch aangespoeldgedeeltelijk gevuld met wijn waarin een briefje is gevonden met de volgende mcdedeeling: Adder zinkt, geen redding mogelijk. I'an der In." Door den minister van justitie is in verband met de in de tweede kamer gevoerde beraadslagingen over den eed, en als inleiding lot de ver dere behandeling van bet onderwerp, aan de kamer toegezonden een staat houdende een algemeen overzigt van de gevallen waarin en de wijzen waarop hier te lande dotr wet, verordening, instructie enz. eed of belofte wordt geëischt. Daaruit bljjkt, dat de bepalingen omtrent den eed, de belofte of verklaring niet enkel steunen op wetten en kon. besluiten, maar ook op reglementen, instructies, resoluties, ministeriële resoluties enz. Eene bijzon dere kolom toont aan de wijze waarop en de termen waarin de vereischte eed, beloDe of verklaring is voorgeschreven. In de terminologie daarvan blijkt eene groote verscheidenheid te hcerschen. De uitslag van bet thans afgeloopen adspiraiiten-examen voor dc Kon. militaire akademie is de volgende: Het aantal plaatsen bedroeg 80, dat der adspiranten 196. Van dezen hebben zich 4 teruggetrokken en werden 30 afgekeurd, zoodal aan het geheele examen deelnamen 162 adspiranten, waarvan er 83 voldaan hebben. Van de adspiranten, die voldaan hebben, kunnen er echter slechts 79 geplaatst worden, omdat er onder hen maar 1 voorkomt, die zich voor de cavalerie in Oosl-Itidië aangemeld heeft, ter wijl voor dit wapen 2 plaatsen opengesteld waren. liet stoomschip Insulinde, van Amsterdam naar Batavia, is op 15 Juljj Aden gepasseerd. De heer Volck, te Utrecht, ontving gisteren (18 Julij) liet volgende telegram van de Nederlandsche Noordpool-expeditie; "Vertrekken heden (18). Komen waarschijnlijk op den 22s,eo dezer te Hammerfest aan en denken ■den 25,le° van daar Ie vertrekken". Te Botterdam is gisteren de 85e jaarvergadering van het Ned. Zendeling genootschap geopend door den voorzitter d'. 11. L. Vinke. In zijne openings rede wees hij op de bijzonderheid, dat, terwijl deze vergadering geroepen is een zendeling af te vaardigen, zulks in den loop van dit jaar van de zjjde van nog drie andere vereenigingen hier Ie lande beeft plaats gehad. Dit gaf den spreker aanleiding om in enkele trekken de nadeelen en de voordeelen aan te stippen, verbonden aan de verdeeling van dit werk. De commissie, met het toezigt op het Zendelinghuis belast, zette uiteen het belang en de beteekenis van deze inrigting voor de werkzaamheden van het genootschap, en deed daarbij uitkomen, dat haar hoofddoel bljjfl het opleiden van zendelingen. Zij kon echter niet nalaten te herinnerendat tal van werkzaamheden daaraan noodzakelijk verbonden moesten blijven en dat daardoor gewettigd was het benoemen van een hoofdonderwijzer, die belast zal worden met het onderwijs aan de jongste kweekclingen, maar tevens een deel van de overige werkzaamheden van den director en adjunct- director zal hebben over te nemen. Na liet vertrek van den zendeling A. Kittyl zal nog een kweekeling, diens broeder II. C. lvruyt, overblijven, ter wijl vijl adspiruut-kweekclingen blijken geven, dat zij zich met lust en ijver willen toeleggen om in een volgend jaar tol kweekelingen le worden be vorderd. Had hel genootschap zich verbonden, bjj voorkomende behoefte, van zijne kweekclingen enkelen af le staan, om in dienst van de Indische kerk a's hulppredikers hij de inïandsche christengemeenten over te gaan, zulks zon iu geenen deele verandering in de opleiding le weeg brengen en dat te minder omdat door alle bevoegde autoriteiten erkend wordt, dat zoo danige opleiding voor den hulpprediker een vereischte is. De commissie sprak hare voikomene tevredenheid uit over liet gedrag, de vorderingen en den goeden zin der kweekelingen eu adspirant-kweekelingcn, en over den goeden gang van zaken in het Zendeliugstiuis. Te Haarlem is door de politie aangehouden de werkman G. II., oud 45 jaren, die zich aan diefstal van ruim 200 bloembollen (hyacintlien) ten „atlcele van zijn patroon had schuldig gemaakt, welke bollen hij ecu tapper in beslag zijn genomen. Reeds vroeger heelt hij voor een dergelijk feit 6 maanden in liet tuchthuis doorgebragt. Volgens de H. C. is het programma van de vriendschappelijke bijeen komst der leden van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde op 25 Julij a. s. vastgesteld als volgt: Des morgens bezoek der ten toonstelling van liiinbouwvoortbrengselen in den Hertenkamp. Voorts zal de ontvangst der leden, die aan de vriendschappelijke bijeenkomst deel nemen, plaats hebben te 12^ uur op het terrein der tentoonstelling. Daarna zullen aan die leden ververschingen worden aangeboden in hel heereii-logement Hotel van den Berg, van wege de afieeling Haarlem en omstreken der maat schappij. Daarna bezoek aan de tentoonstelling. Ten 2 ure zal een rijtoer worden gehouden in de omstreken van Haarlem, waarhij zoo mogelijk ge legenheid zal worden gegeven tot hel bezoeken van buitenplaatsen en iurig- lingen. Men zal afrijden in den Haarlemmerhout hij den Hertenkamp. De rijtoer zal per persoon 1 50 kosten, alle kosten daaronder begrepen. Na terugkomst te Haarlem zal ten 5 ure een gemeenschappelijke maalijjd worden gehouden tegen betaling van f 3 met inbegrip van eene halve flescli wijn in het "Congres van Flora" van den heer Paauw, in het Wijde Geldelooze- pad, nabij het Houtplein. Na afloop van het diner wordt aan de leden der maatschappij, die daaraan hebben deelgenomen, en de leden, die zich met hen willen vereenigen, gelegenheid gegeven lot bijwoning van hel concert, dat zal worden gegeven op de verlichte terreinen van de sociëteit "Trouw moet blijken" in den Haarlemmerhout. Nabjj Monnikendam is een grasmaaijer, Duitscher, door eenigc Geldcr- sche of Overijsselsche maaijers aangevallen, die hem verscheidene messteken hebben toegebragt, waardoor de verwonde niet buiten levensgevaar is. De vermoedelijke daders zijn aangehouden. Eene vrouw te Veenendaal, die zonder vergunning te hebben bekomen sterken drank tapte aan een vetklceden veldwachter, is door dc reglbank te Arnhem lot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. Eene ongehuwde vrouw ie Rinsumageest is in het geheim bevallen en heeft haar kind onder eene bedstede verborgen, naar liet door den rijksveld wachter Rienksma levenloos werd gevonden. Naar men uit Groningen meldt is die gemeente dezen keer gelukkiger met hare geldleening geweest dan eenige maanden g< leden. Thans is er op de tweede serie der 4 pCt. Iceuing, die trouwens slechts 120,000 groot was, ruim het vijfvoud ingeschreven, en wel grootendeels tegen coursen. wisselende van 93 pCt. tol 100 pCt. Naar men uit Sluis, in Zeeland, meldt brak Zaterdag 11. ook aldaar eene onweersbui, vergezeld van stonn en slag hagellos, zoo hevig als wei nig menschen heugt. Grcote schade is toegebragt aan den te veld staandeu oogst. Tarwe en gerst liggen tegen den grond met voor het nteerendeel geknakte stengels, evenzoo de hoonen met afgeslagen koppelt; de haver,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1