LEIOSCHE €01 RAAT. 1882. WOENSDAG 19 JULIJ. V. 16 7. BINXENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel )aars /I.50, franco p. p. f 2.- A/zonderlijke nummers sijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 Juljj. Men meldt ons uit 's Hage. Men verzekert dat liet wrak van de Adder is gevonden. Een sleepboot, met dnikerloestel en duikers, onder toezigt van een ingenieur, zijn gezonden naar de plaats waar men liet heelt ge vonden. Voor het notarieel examen zijn in de vorige weck geslaagd de volgende examinandi: Voor hel 1' gedeelte: J. C. van Rede, te Oirschot; H. W. Prillevitz. te LeWkerkerk; E. C. Lalleman, te Moordrecht; E. U. Lourensz, te Delfshavcn; J. 11. O. llazewinkel, Ie Oirschot; G. A. de Gelder, te Roer mond; C. F. J. llanedoes, te Oirschot; E. C. Mul. te Zaandam; 11. Ander son, te Doesborgh; J. A Ritman J.llzn., te Haarlem; G. Overman, te Voorburg; C. Klootwijk, te Bolnes; L. P. de Groot, te Maastricht. Voor het 2' gedeelte; P. Lauiaison. te Kralingen: J. H. Noordenbos, te Roermond; J. J. OHerhaus, te lleerenveen; C. C. C. Warmolts Muller, te Heerenveen. Voor het 2' en 3' gedeelte: J. L. M. 11. van WeSsem, te Amsterdam, en voor het 3e gedeelte: J. A. Vos, te Poortugaal; D. A. M. de Fremery, te Breda, en 11. 1. ten Zeldam, te Deventer. Het stoomschip Gelderlandvan Batavia naar Rotterdam, is op| 17 July van Port-Saïd vertrokken. De ZuidhoUand is op 10 Julij te Batavia aangekomen. De Celebes, op weg naar Amsterdam, is op 17 Jnlij van Mar seille vertrokken. De Prinses Marie, mede op weg naar Amsterdam, is op 17 July van Suez veil rokken. De Pt ins Prederik is op 15 Julij van Bata via naar Amsterdam vertrokken. Naar tnen verneemt is het nog onzeker o( 'L'. M'. schroefstoomschip Bonaire, kommandanl de luitenant ter zee l'kl. jhr. 11. M. van der Wyck, zijne bestemming naar Alexandrié tot bescherming der Nederlandscbe onder danen, zat opvolgen, nadat het gebleken moet zijn, dal zich daar te lande geen Hollanders meer bevinden. Het oorlogsvaartuig ligt nog in Nictiwcdiep ter roede. De commissie van onderzoek naar de ramp van de Adder zal. naar hel Pad. verneemt, zijn zamengesield nil vijf personen, drie burgers en twee officieren van de marine. Onder de eersten zal m'. E. N. Rahnsen te Amsterdam bchoorendie voorzitter van de commissie zal zijn. De beide officieren van de marine zullen gekozen worden uit officieren, die niet bc hooren tot liet personeel van hel dep. van marine of van de dirtcliëu van marine te Ilellevoelsluis en Ie Amsterdam. De commissie zal niet. zooals eerst werd gemeld, door den minister van marine benoemd worden: dc minister toch heeftnaar uien mededeelt, aan Z. M. den koning voorge steld, dal de leden door Z. M. zullen worden aangewezen. Binnen enkele dagen dus zal meu hoogstwaarschijnlijk de zamenstelling en benoeming dier commissie in de Staats-Courant kunnen lezen. Het voornemen schynl te beslaan, dat de commissie hare vergaderingen te 'silage zal houden, alwaar zy dan het geheelc archief van het dep. van mariue onder haar bereik zou hebben. Hit Katwijk aan Zee meldt men aan hel D. v. 's Gr.: Ten einde de ƒ2000 te verdienen, uitgeloofd voor het vinden van het wrak van de Adder, zijn van hier Zaturdag morgen twee kleine roei- en twee zeilboolcn uitge gaan, om met ligte dreglijnen te zoeken. Op 11 tot 14 vademen diepte even ten westen van Scheveningen gekomen, geraakte eene lijn vast, ver moedelijk op het wrak; vaster aangehaald, brak zy echter ongelukkig, terwijl het opkomende on weder met harden wind en sioriregeu belette, aldaar eene bakenboei te plaatsen; om eigen levensgevaar te ontkomen, wa ren de visschers verpligt, onverrigter zake landwaarts te keeren. Naar het Pad. verneemt heeft de sleepboot Kinderdijk, kapitein de Brouwers, den 5tn Julij 's Woensdags den rammonitor de Adder gedurende het grootste gedeelte van zijn logt voortdurend in het gezigt gehad, tot 's namiddags 5 uur toe. Indien dit berigt juist is, dan zou men daaruit kunnen opmaken, dat er vóór 's middags 5 uur geen dreigend gevaar heeft bestaan, want anders zou toch wel om sleepen of andere adsistenlie aan <!e sleepboot geseind zijn, die aan dergelijk sein onmiddellijk zou gevolg gegeven hebben. Te Nieuwe Diep is aangebragt het lyk van den luit. ter zee 2' kl. •G. Borel, hij Kamperduin opgevischt. Het lijk was zonder zwemgordel. De ontzettende ramp. aan dc bemanning van de Adder overkomen, herinnert ons hoe nu twee eeuwen geleden, nl. in 1683, aan de Holland- sche vloot, die ter reede van Texel lag, een niet minder vreesselijk onheil overkwam. Zes groote oorlogschepen, te zamen met 1721 koppen bemand, strandden, waarbij ruim 800 menschen hel leven verloren. (flbl.) In de Ned. Sport leest men: Wij vernemen dat de gedelegeerden van dc vijf vereenigingen, benoemd in de vergadering van 18 Fcbr. II., de hh. M. J. Waller van de Amslertlamsche Skatingcluh; mr. S. Salverda van de ijsclub te Leeuwarden; mr. M. M. van Heioma van de ijsclub te Heerenveen; J. Jacob van Vollenhoven van de ijsclub Kralingen en omstreken, en J. van Buttinglia Wichers van de sludeiilen-ijsclub te Leiden, na twee vergaderin gen te Utrecht te hebben gehouden, zijn gereed gekomen met de concept- statuten voor het nieuw op te rigten Nederlandscbe schaatscnrijdersbond. Te Leiderdorp is tot predikant beroepen d». van Goor, pred. te Oud- Beijerland. De spaarbank van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Voorschoten is opgeheven en wordt nu rijks-spaarbank. De lieer M. II. Kluitman, directeur der rijks-normaallessen te Gouda, is op 73-jarigen ouderdom aldaar overleden. Uit dc Haarlemmervaart is liet lijk opgehaald van een man van mid delbaren leeftijd, bij wieu eene vrij belangrijke som werd gevonden. Dc windhoos van Zaturdag heeft ook veel verwoesting aangcrigl in den Eyerlaiidschen polder. Daken werden zwaar beschadigd, hooischelven vernield en ccne meniate hooirookcu uil elkaar geslagen, verstrooid of in de, lucht meêgcvocrd. Tevens werden een aantal schuiten in dc llogsloot losgerukt, doch zij geraakten na eeuigen tijd gedreven te hebben gelukkig aan den grond, zoodat geen'enkel vaartuigje verloren ging. Menschen. die zich op den wegaJUexonilenwaren genoodzaakt zich lang uil iu de greppels te laten vallen, ten einde niet te worden mcdegesleurd. Betreffende hel on weder van Zaturdag II., dat te Amsterdam allerhevigst was, deelt het Ubl. nog het volgende mede: De bliksem is ingeslagen in het ijzermagazijn der hh. Bernet O. aan den Amstel, zonder schade te veroorzaken. Boomen. lantaarnpalen en dakpannen hadden het zwaar te verantwoorden. Verscheiden boomen zijn omgewaaid, op de lleercngraehl by den Amstel werd er een midden door gespleten cn op veie plaatsen bogen de lantaarnpalen. Het water, tot zelfs iu de stilste binnengrachten, geleek gedurende eenise oogenblikken eene woelige zee. Op hel Rcmhrandlplein vlogen de tafels en stoelen van het cafe Mast over dc straat. Op verschil lende plaatsen verleende de brandweer hulp om boomen te verwijderen die gevaarlijk stonden. Het geheele verschrikkelijke naniurlooncel duurde niet langer dan een hall nor. Op de Prinsengracht over de Leidsche Kruisstraat werden niet minder da» drie hoornen neergeveld, lie bliksem sloeg iu een boom op den Amstelveenrclien weg. Ouder Duivendrecht werden twee koeijen doodgeslagen. Aan dc Wetering spoelden alle groenten en hakken uit den grond. In de Buitenvelderschc en omliggende polders waaiden op verschil lende plaatsen vee, hooi en wagens in de slooten. In de Rietlanden woei eene vrouw met 2 kinderen tegen den grond. Zij werden bewusteloos in een der loodsen gebragt en vonden daar tot na het onweer eene schuilplaats. Aan het N.v.d. IJ. meldt men nog, dat te Sloten eene boerin in de weide door den bliksem aan de band werd getroHen, zoodat die als verlamde, en zes koeijen, welke aan een slootkant beschutting tegen het onweder zochten, allen te water geraakten. In dc Ruitenveldersche en omliggende polders waaiden op verschillende plaatsen vee, hooi en wagens in de slooten. Te Amsterdam ontstond gisteren nacht een hevige brand in een door verscheidene gezinnen bewoond perceel in de Baenestraal. Door de hulp van twee sloom- en twee handspuiten en twee brandkranen was men dien brand binnen een drietal uren meester. De bewoners der bovenste kamers van het in brand geraakte perceel, man en vrouw, redden zich hel leven, door uit het raam te springen, terwijl zij beneden werden opgevangen; dit is echter niet zoojuist geschied, of de vrouw heelt haar been gebroken en de man zich inwendig zwaar bezeerd. Ook eene bewoonster van hetzelfde perceel, eene verdieping lager, heeft zich uit het raam laten zakken, doch door het glijden langs liet touw en den muur heeft zij hier eu daar aan het ligchaam ontvellingen bekomen. Op deze verdieping moet ook de brand zijn ontslaan door het omvallen van eene petroleumlamp. Te Vinkeveen sloeg Zaturdag II. de bliksem in een winkel en verbrij zelde een kozijn met eene deur. Twee personen vielen bewusteloos neder. Ook in een hooiberg aldaar is de bliksem ingeslagen. Te Nunspeet kregen twee knapen, A. D.oud 7 jaar. en II. II., 10 jaar, (wist, die spoedig zoover liep dal zij handgemeen werden, uiel het treurig gevolg, dat eerstgenoemde den ander dc keel zoodanig digi kneep, tot hij dientengevolge overleed.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1