BU1TËNLANDSCHE BER1GTEN. Naar men uit Amsterdam meldt is bij de commissie voor den bouw der elfde kerk van de Ned. herv. gemeente aldaar, door tusschenkomst van haren voorzitter, d'. J. P. Hasebroek, ontvangen eene gift van ƒ15000, om te strekken voor de aanschaffing van een orgel, zoodra de kerk zal ge reed zijn. Zalurdag namiddag is te Amsterdam een hevig onweder losgebarsten. De regen viel in stroomen neer, vergezeld van geduchte hagelsteenen en opgezweept door lellen storm. De kleine wijzer van den Zuidertoren woei af en het uurwerk werd tot zwijgen gebragt. In den wintertuin van Ivras- napolsky sloeg de bliksem in, die een uitweg vond door het dak, naeenige ruiten verbrijzeld te hebben. Te Spanbroek ontstond dezer dagen brand in den manufactuurwinkel van zekeren F., die echter spoedig werd bedwongen. Op verdachte plaatsen werden brandstoffen gevonden, zoodat aan moedwil werd gedacht. Na een onderzoek door de justitie te Alkmaar zijn F. en zijn stiefzoon in hech tenis genomen. Te Utrecht is eergisteren brand uitgebarsten in de bleekerij en het waschhuis van v. op Koningslust achter de gasfabriek, terwijl de be woners afwezig waren. Het vuur nam zoo suel toe, dat de vlammen weldra op het nabijgelegen woonhuis en de daarnaast gelegen bleekerij van Z.die mede afwezig was, oversloegen. De drie perceelen zijn geheel uitgebrand. Te Coevorden verloor dezer dagen de vrouw van den voerman van der Veen op eene treurige wijze het leven. Zij ging met den emmer naar bui len om water te halen, viel in den put en verdronk. Niemand had het ge zien, niemand had haar gehoord. Toen haar man later te buis kwam, vond hjj slechts haar lijk. Een jongmensch, zekere v. d. M., als klerk bij den notaris van Uije Pieterse te Vlissingen werkzaam, is naar de gevangenis te Middelburg ge bragt, verdacht van verschillende oneerlijkheden in zijne betrekking te heb ben gepleegd. Hjj is kort geleden ook betrokken geweest bij de onregel matigheden met afgifte van spoorkaartjes te Middelburg, doch daarvan bij gebrek aan bewijzen vrijgekomen. Te Yerseke heeft een 16-jarige knaap van de afwezigheid zijner pleeg ouders gebruik gemaakt om deze voor een vrjj aanmerkelijk bedrag aan geld en kostbaarheden te bestelen en zich daarmede uit de voeten te maken. Men heeft hem nog niet kunnen opsporen. In n". 20 van Fauna (uitgever Jan D. Brouwer, Amsterdam) wordt de beschrijving der diersoorten, die geacht worden ten allen tijde voor land bouw of houtteelt nuttig te zijnvoortgezet en gesloten en een aanvang gemaakt met de beschrijving van die diersoorten, waaromtrent bepaald is, dat, onder zekere voorwaarden, de verbodsbepalingen kunnen worden op geheven. Nog bevat dit nommcr: «Geschiedkundige bijzonderheden betref fende sommige dieren. VI (de olifant van Porus (slot); de olifant van Julius Caesar; de olifant van Pyrrhus)"; «De priëelvogeltjes of priëelljesmakers"; Mozaïek. [Voor «Philostrates" en «Palyenes" worde gelezen «Philostratus" en «Po- lyaenus." Het woord «krijgslisten" had, dunkl ons, geen nadere verklaring noodig gehad.] •s GRAVENHAGE, 17 Julij Door Z. M. is aan den heer H. B. A. Sassen, consul van Venezuela te Brussel, verlof verleend tot het aannemen van hel versiersel 3e kl. der Orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. De officier van gezondheid 2e kl. P. Broekhoff Jzn., arts, dienende aan boord van den rammonitor Haai, wordt op non-activiteit gesteld. Ue ministers van oorlog en van financiëu zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleeneu. -- De reeder der bomschuit Henriette Johanna te Scheveningen, ge voerd door schipper Keus, wilde dat dit schip naar zee zou vertrekken ter opsporing van de Adderdoch de equipage, met uitzondering van den schip per, was daartoe alleen te krijgen, wanneer bjj eventueel niet vinden haar eene schadevergoeding zou worden uitgekeerd, wat de minister van marine echter niet wilde toestaan. Uil. MM. de koning en de koningin worden 26 dezer op het Loo terug verwacht. Zooals reeds vroeger werd aangekondigd is Z. K. II. prins Albert van Pruissen heden aan het groot stedelijk badhuis te Scheveningen afgestapt, ten einde aldaar een gedeelte van het badsaisoen door te brengen. Z. K. II. kwam tegen 12 ure alhier aan en werd aan hel stationsgebouw van den Rijnspoorweg ontvangen door den zaakgelastigde van het Duitsche keizer rijk bij ons hof, den gezantschapsraad van Schmidlhals. B F Ij O I El- Woensdag nacht, omstreeks 2 ure, trad de hoofdconducteur Renson aan hel station te Charleroi een waggon uit met zijn boekje en lantaarntje in de hand, toen hg door de locomotief van een aankomenden trein gegre pen en op den grond geworpen werd, zoodat hij met de voelen tegen den eenen, met het hoofd tegen den anderen rail kwam te liggen. Gelukkig behield hjj zijne tegenwoordigheid van geest en bleef roerloos liggen totdat de geheele uil niet minder dan veertig wagens bestaande trein over hem heen was gegaan. De hakken zjjner laarzen waren verpletterd en zijn voorhoofd was geschaafd, maar anders had hij geen letsel ontvangen. ENCEUAN11. LONDEN. 16 Julij. De krijgstoerustingen worden te Woolwich op groole schaal voortgezet. Wapenen en ammunitie liggen in groote hoeveelheid te Woolwich ter ver zending gereed. De correspondent van de Times meldt: Ik kan u melden en des noods bewijzen, dat Arabi's soldaten moedwillig den brand in Alexandrië staken. De burgerlijke bevolking begon dan te plunderen. De officieren en soldaten vielen vervolgens de plunderaars aan en namen hun den buit af. Dat staat ontwijfelbaar vast. liet hjjschen der wille vlag en al de onderhandelingendie dat volgden, waren eenvoudig middelen om tijd te winnen, ten einde den soldaten gelegenheid te geven Alexandrië te verlatenna alvorens de stad in brand te hebben gestoken. Nadat het bombardement een einde had ge nomen, reed Arabi door de stad, vergezeld van Mahmoed Samy en andere leden van het kabinet. Plundering op kleine schaal had toen plaats door de laagste klasse der stadsbevolking. Later in den namiddag kwamen soldaten naar het groote plein en staken moedwillig den brand in het Fransche consulaat. Andere soldaten stichtten brand aau de tegenoverliggende zijde van het plein. Overigens zijn de berigten der correspondenten omtrent den toestand der stad hartverscheurend. De groote branden waren thans aan het uitsterven en het vertrouwen begon terug te keeren, daar de admiraal Seymour er in geslaagd was de orde eenigzins te herstellen. Uit Alexandrië wordt het volgende gemeld: Duitsche matrozen zijn aan wal gekomen om het hospitaal voor zeelieden, en Amerikaansche matrozen om het consulaat-gebouw te beschermen. De landing van Duitsche en Ame rikaansche manschappen had plaats zonder politieke zending. Ook de sche pen van de overige natiën, met uitzondering van de Oostenrijksche en Grieksche, hebben manschappen aan land gezet. De tot herstel der orde genomen maatregelen zijn volkomen geslaagd. De Engelsche versterkingen zijn aangekomen. Men vreest, dat er hongersnood zal ontstaan, en ook dal er ten gevolge van hel niet begraven van talrgke Ijjken epidemiën zul len uitbreken. Op sommige plaatsen in de stad duurt de brand nog voort. Aan de Standard meldt mendat de Engelsche kerk aanvankelijk door eene granaat van de vloot in brand werd gestoken, waarna bet ge peupel het gebouw geheel verwoestte. In het telegraafkantoor vond de be- riglgever een klerk, die vermoord was. Alle gevangenen werden in vrij heid gesteld om hel brandstichters- en plunderaarsjverk te voltooijen. Arabi- pacha vertelde zijnen soldaten, dal de Engelschen enkel ter zee weten te vechten. Ilij zou zich terugtrekken om hen te laten landen, en dan zou er een groote veldslag volgen. Uit den groolcn mast van de Invincible kon men vrouwen en kinderen duidelijk met plunderen bezig zien. De ilamillon-verkooping trekt steeds de aandacht. Een commodekastje van ebbenhout, in den stijl van Loiewijk XVI, ging van de hand voor 9480 Hooger prijs behaalde geen enkel stuk. Eene secretaire van ebben hout, evenals de commode vervaardigd door Gouthière, veranderde legen den prjjs van 9450 van eigenaar; een kabinet van denzelfden maker be haalde 6480 Deze drie meubelstukken bereikten derhalve gezamenlijk eene opbrengst van 26000 Uit New-York wordt gemelddat Michael Davitthel hoofd der Iersche Land league, de terugreis naar Engeland aanvaard heeft. Tusschen de werkslakende sjouwerlieden en de Italianen, die in -hamre plaats door de besturen van staatsspoorwegen en andere inrigtingen van vervoer aangenomen zijn, is het te Jersey City tot eene hevige vechtpartij gekomen, waarbij aau weerszijden verscheidene ernstige verwondingen wer den toegebragt. FRANKRIJK. Het nationale feest ter herinnering aan de slooping der Bastille is Vrijdag te Parijs in goede orde afgeloopen. De illuminatie was op verschillende plaatsen luisterrijk en ook de afgestoken vuurwerken voldeden goed. Overal heerschte eene gepaste vrolijkheid. Alle bruggen waren verlicht en op hel water kruisten tal van booten, met Cbinesche lantaarns verlicht. Het fraaiste gezigtspunt op de stad met zijne verlichte torenspitsen, en met zjjn gezigleinder, die aan alle kanten in gloed stond door het bengaalsch vuur en de luchtkaarsenhad men van de hoogte van het Trocadero-paleis. Den ganschen nacht door was het vol op de straten, en men danste tot den ochtend. In den ochtend van Donderdag vond men overal in de stad, vooral in het centrum, bifletten aangeplakt, gerigt lot «de slaven van den arbeid" en onderleekend door het internationale revolutionaire uitvoerend comité, aldus eindigende: «Geen feest, geen verheugingen, onderdrukt volk, vóórdat gij dat ras van bourgeois verdelgd heb, dat u ruïneert en onderdrukt en uw deel van welvaart u ontrooft. Leve de sociale revolutieDood aan de ex- ploiteurs! De portiers der huizen in den omtrek van het stadhuis ontvingen cir culaires: «Burgers, gjj zjjt verwittigd, dat het gevaarlijk is, om van 7 uur des avonds af, in den omtrek van het stadhuis te blijven. Dat paleis van de u onderdrukkende bourgeois moet in de lucht springen. Waar schuwt alleen de kleine huurders. liet gedenkteeken ter eere van den geschiedschrijver Michelet, op het kerkhof Père Lachaise opgerigt, is ingewijd. De minister van openbaar onderwijs voerde daarbjj het woord. Het grafmonument is te danken aan eene inschrijving, op initiatief van mevr. Michelet gehouden. Deze inschrij- heeft 45000 fr. opgebragt; de staat gaf het marmer, de stad Parijs het terrein. De heer Mercié, de beeldhouwer van de «Gloria Viclis", heeft zijn werk uitnemend volbragt. Het is grootsch en verheven van gedachte en zeer artistiek uitgevoerd. OUIT9CIILAND. Uil Augsburg-meldt men, dat de koning der Nederlanden en zijne ge malin Vrjjdag avond aldaar in het hotel «Die drei Mohren" zjjn afgestapt; Zalurdag ochtend ten zes ure bezochten zij de kerk en deden later een rjjtoer. Des avonds reisden zij verder naar Munchen en Salzburg. Nader wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen prinses Dol- gorucki. gemalin van wijlen Czaar Alexander II, en de erven van prins Frederik der Nederlanden, over den aankoop van de heerlijkheid Mnskau,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2