BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag d7 Julij d882, JV°. d65. BUI TE NL AN DSC HE BERIGTEN. I Een wedstrijd werd uitgeschreven en thans is de beslissing openbaar ge- wierp zich op als bouwmeester, geholpen door leveranciers, die hem niet alleen materialen verstrekten, maar soms ook in het bouwterrein voorzagen. Spr. zijn voorbeelden bekend dat aldus verstrekte materialen tot lager prijs werden van de hand gedaan, vóór zij op het bouwterrein waren gelost. Uit deze gestolen koopsom werd, zoolang zij strekte, het loon betaald der talrijke werklidden, die door het uitzigt op groote verdiensten van heinde en verre her waarts waren gelokt. Maar er is nog eene andere oorzaak voor de tegenwoordige werkeloosheid. De gefortuneerden lijden niet alleen «nder den gedrukten toestand van de fondsenmarktwaarop de heer Rutten heeft gewezen, maar de grondbe zitters lijden vooral* onder den gedrukten toestand van den landbouw der laatste jaren. Niet enkel dat zij vermindering van pachtof kwijtschelding zelfs moeten toestaan, maar niet zelden moeten zij de pachters, door gel delijk voorschot, in staat stellen hunne landerijen behoorlijk te bemesten. Van daar dat zij tijdelijk hunne orders van werk tot liet strikt noodzake lijke beperken. Welligt komt daarbij dat de levenswijze van den werk mansstand in het algemeen, de goeden niet te na gesproken, weinig ge schikt is om medelijden op te wekken met zijn tijdelijk mindere welvaart. De in dien stand heerschende neiging tot verkwisting is algemeen bekend en op eiken Maandag zigtbaar. Mag nu de staat billijkerwijze verantwoor delijk gesteld worden voor de gevolgen van zoovele zamenwerkende oorza ken; mag hij verpligt geacht worden te voorzien in de daaruit voort vloeiende minder gunstige omstandigheden? Spreker ontkent dit. Anders moet men den staat ook de schuld geven bijv. vau den achteruitgang in onzen dienstbodenstand, waarover algemeen wordt geklaagd, en van zoovele andere maatschappelijke kwalen, die onzen tegenwoordigen tijd kenmerken. Maar wel hoopt hij, dat de staat zal voort gaan het onderwijs toegankelijk te stellen voor allen en inzonderheid voor den handwerksstand, die nog zoo duidelijk toont niet volkomen te beseffen, hoe alleen door overleg, zuinigheid, pligtsbetrachting en ontwikkeling met eenigen grond op welvaart ook voor dien stand mag worden gerekend. De voorzitter meende, na dit praeadvies te hebben gehoord, dat de kamer zich ten deze moeijelijk tot de regering kon wenden. Hij achtte nogtans het onderwerp van genoegzaam gewigt om het gesprokene, door middel van het zittingverslagin ruimer kring bekend te doen worden en daar door ook de aandacht van anderen op deze aangelegenheid te vestigen. Zjjn voorstel werd eenparig aangenomen. Heden morgen werd in de zaal Diligentia de gewone algcmeene ver gadering gehouden van leden van de afdeeling onderlinge levensverzekering van Eigen Hulp. Door den heer jhr. mr. G. de Bosch Kemper, directeur van het genootschap, werd verslag uitgebragt over het afgeloopen jaar. Het 3e genootschapsjaar kenmerkte zich door geleidelijken, kalmen vooruit gang. I" d'e drie jaar was verzekerd een bedrag van f 1.119.950 aan ka pitaal en ƒ20725 aan rente, hetgeen neerkomt op ƒ1000 per dag of 20 rente: Uit de maandelijksche opgaven blijkt dat deze uitkomst vrij normaal is. Het verzekerd bedrag op 1 Julij jl. was 1.029.890 aan kapitaal en ƒ20525 aan rente. Het verzekerd kapitaal is in drie jaren verminderd met ƒ90060 en de verzekerde rente met /200, beiden het gevolg van normalen afloop van contracten of van vrijwillige uittreding. Het verzekerd bedrag is voor ƒ159.500 kapitaal en ƒ3490 rente herverzekerd bjj de Holl. maatsch. van levensverzekering en verder gedekt door soliedc beleggingen, terwjjl ook het kapitaal ad ƒ112.437 belegd was in eerste hypotheken, prolongatie en effecten. Onder voorzitterschap van den heer W. C. Hojel werd ook de algemeene jaarvergadering gehouden van de vereeniging Eigen IIulp. Achttien distric ten, behalve het algemeene district, waren vertegenwoordigd. De voorzitter herinnerde in zjjne openingsrede, dat de vereeniging haar tweede lustrum was ingetreden, dat de afgeloopen weg stof tot tevredenheid wekte en de jonggeborene haar eerste windselen heeft afgelegd en krachtige teekenen van levensvatbaarheid heeft gegeven. Het stoffelijk overschot van den lnitenant ter zee 2e kl. E. van Voort- huysen, een der omgekomenen bij de ramp van de Adder, werd gisteren namiddag ten 5.40 per Holl. spoor van Nieuwe Diep te 's Hage aangebragt. Aan het station werd het lrjk opgewacht door twee familieleden en door d'. de Ridder, een vriend van de familie des overledenen. In een eenvoudigen stoet werd het lijk naar Voorburg overgevoerd, om daar in het familiegraf te worden bijgezet. De verwonding van zekeren huisschilder alhier, R. genaamdwaarvan nog al sprake was en die men zeide dat door een poldergast zou zijn toege- bragt, is door hem zeiven veroorzaakt. In beschonken toestand toch begaf hij zich naar eene weduwe in de Bezemstraat woonachtig, met welke hij in gelag was geweest. Hij wilde haar nog een bezoek brengenwaarmede de vrouw niet gediend was. Toch trachtende in huis te komen sloeg hij eene ruit stuk en verwondde zich daardoor aan de pols van de regterhand. ENCcEIiANO. LONDEN, 14 Juljj. In het lagerhuis heeft de regering medegedeeld, dat de vertegenwoor digers der maatschappij te Port-Saïd en te Suez gemagtigd zijnkanonneer- booten door te laten als geleide van Engelsche handelsschepen door het Suez-kanaal. De stoomboot Glenlyon is ongedeerd het kanaal gepasseerd. Sir Dilke deelde vervolgens mede, dat de consul Cartwight telegrapheert Er worden pogingen gedaan hét gepeupel uiteen te jagen. Arabi-pacha is aan boord van eene boot langs het kanaal gevlugt, zijne tegenwoordige ver blijfplaats is niet bekend. Cartwight spreekt wel van vele personen, die gedood zijn, maar niet van een moordtooneel op groote schaal. De heer Gladstone deelde mede, dat volgens telegram van Cartwight de Khedive Donderdag namiddag te Alexandria is teruggekeerd, daar hij de verzekering van de getrouwheid der, voor zijne bescherming door Arabi-pacha achterge laten. garde-soldaten en cavalerie heeft verkregen. Hij heeft Cherif-pacha ontboden en wil ook nog andere pacha's bij zich roepen, en beproeven met hen rust en orde in land en stad te herstellen. De hertog van Connaught heeft vrijwillig zijne diensten voor de Egyp tische expeditie aangeboden en zal waarschijnlijk bet bevel over eene brigade verkrijgen. Naar aanleiding van Dilke's verklaring in het Engelsche lagerhuis, dat Duitschland en Oostenrijk de éénige mogendheden zijnwelke hel beschieten van Alexandrië wettig verklaard hebben, verneemt de Post, dat Engeland geene doeltreffende vraag tot de Duitsche regering gerigt heeft, en dat deze laatste ook niet in staat is geweest zich op eenigerlei wijze over het be doelde punt te uiten. Volgens officiële berigten hebben in Ierland gedurende de maand Junjj 283 agrarische misdrijven plaats gehad, waaronder 5 moorden, 8 pogingen tot moord en 18 brandstichtingen. Te Padiham werd Woensdag II. een zevenjarige knaap, die, evenals vele andere toeschouwers, naar eene cricket-partij stond te kijken, door een afdwalenden bal achter het oor getroffen, ten gevolge waarvan hjj weinige minuten daarna overleed. FBAKKB1JK. BS gelegenheid van het inwijdingsfeest van het nieuwe stadhuis is het Grootkruis van het Legioen van Eer verleend aan den heer Paustin Hélie, vice-president van den raad van state, en tot Groot-Officier derzelfde orde benoemd de heer Mercier, eerste president van het hof van cassatie. De wapenschouwing is Vrijdag door eene ontelbare menigte bijge woond. Toen Grévy en de ministers kwamen, werden zij luide toegejuicht met den kreet: Leve de republiek! Het publiek bewonderde de uitstekende houding der troepen. Inzonderheid de artillerie, de jagers en de pompiers werden toegejuicht. Het weder was schoon. Er is geen enkel ongeval voorgekomen. In de geheele stad heerschte eene opgewekte, feestelijke stemming. De heer Gambetta, die het feestmaal op het raadhuis zou bijwonen, heeft den voorzitter van den gemeenteraad gemeld, dat hij aan zijn plan geen gevolg kan geven. De verhindering moet ontstaan zijn door een on geval, dat zijne moeder is overkomen. Deze vrouw, 75 jaren oud, is te Parijs, waar zij pas was aangekomen, door eene beroerte getroffen. Van de bij de gasontploffing te Parijs gekwetste personen verkeeren er verscheidene in zeer gevaarlijken toestand. Het aantal dooden moet ook grooter zijn dan men aanvankelijk dacht. In de wijk, waarin de ontplof fing plaats had, zal bij het feest geen versiering of verlichting plaats heb ben; het daartoe bestemde geld zal aan de nabestaanden der slagtoffers gegeven worden. Te Bar-Ie-Duc zijn proeven genomen met een door Gebr. Magot uitge vonden geweer, in welks kolf23 patronen geplaatst kunnen worden, welke, veilig afgesloten, wanneer het wapen niet gebruikt wordt, bij het vuren met eene beweging der linker hand in den loop geschoven worden, in dier voege dat men elke seconde een schot kan lossen. Uit Algiers wordt gemeld, dat de onrustbarende geruchten, welke in de laatste dagen over den toestand in zuidelijk Oran in omloop waren, niet bevestigd zijn geworden. Veelvuldige verkenningen, naar verschillende zij den heengezonden, zijn teruggekeerd zonder vijanden ontmoet te hebben. Het schjjnt een feit te zijn, dat de verschillende deelen der opstandelingen zich wederkeerig het mislukken hunner aanvallen op de Franschen ver wijten. DUIT8CULAND. Men deelt als zeker mede dat door den bondsraad eene verordening zal worden uitgevaardigd, waarbij het inenten van mensch op mensch zal worden verboden en het gebruik van dierlijke pokstof verpligtend gesteld. Bismarck heeft, zooals vroeger reeds werd gemeldgeëischt, dat de jaar verslagen der kamers van koophandel, voordat zij worden uitgegeven, aan hem, als tijdelijk minister van koophandel, zullen worden toegezonden. De kamer van koophandel te Keulen geeft nu twee jaarverslagen uit, en wel een voor den minister van koophandel, hetgeen zij hem voor de openbaar making toezendt, en een voor de handelaren en nijveren in Keulen. De kamer had aan Bismarck vooral berigt gegevendat zij in den aangeduiden geest zou handelenwaarop zjj geen antwoord ontving. Daar de kamer van koophandel te Görlitz zich niet wil schikken naar Bismarck's eisch omtrent de openbaarmaking harer verslagenis zij thans van regeringswege van alle officiële functiën ontheven. De correspondent van de Köln. Zeit. te St. Petersburg klaagt over de ongehoorde wjjze, waarop, onder het bestuur van den minister Tolstoi, nog erger dan onder graaf Ignatieff de censuur gehandhaafd wordt. Een tele gram van 108 woorden werd door hem verzonden en na drie uren ontving hij eene quitantie, waaruit bleek, dat de censuur 69 woorden had laten afzenden; de overige waren geschrapt. Het telegram betrof generaal Sko- beleffs dood en de geschrapte woorden vermeldden meeningen van Russische bladen, die iedereen voor enkele stuivers te Petersburg kon koopen. Een telegram over de Jodenvervolgingen te Okna werd in het geheel niet ter verzending naar het buitenland toegelaten. In het vorige jaar, bij het zevende halve eeuwfeest van den dood van Zwingli, is het besluit genomen, voor hem een gedenkteeken te stichten.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5