KGO R T SE S S ENGE De Rotterdamsche HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND, PULVIS DENTIUKICIUM NIGRUM gevestigd te Botterdam van den Geneesheer J. P. G. GELAUFF Sedert 1830 is het aangezocht zich met het bestuur over deze kolonie nog lot November aanst. te willen belasten. 's GRAVENHAGE, 15 Julij. Door Z. M. is aan den heer J. Dirckes, werkzaam aan het consulaal- generaal van Rusland, Ie Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 3' kl. der Orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. De luit. ter zee 2e kl. I. van den Rosch, dienende aan boord van het fregat Bvertsen, wordt op non-activiteit gesteld. Wordt in den regel met het misdrijf van valschheid in geschrifte geldelijk voordeel beoogt, dat dit niet altijd hel geval is bleek gisteren ter teregtziltiug van het geregtshof alhier, alwaar een persoon ter verantwoor ding was geroepen, die alleen om eene trouwbelofte na te komen zich des bewust had schuldig gemaakt aan het gebruik maken van eene valsche authentieke en publieke acte. De besch. A. B.portretschilder en beeldhou wer Ie Rotterdam, knoopte ongeveer een jaar geleden verkeering aan met de 17-jarige Constantina Petrouella v. d. II.. aldaar; doch de vader van het meisje betoonde zich met die vereeniging niet ingenomen. Vooral met het oog op de jeugd van zijne dochter, wilde hij, hoewel geen bepaalde weige ring gevende, eenigen lijd doen verloopen alvorens zjjne toestemming tol een huwelijk van zijne dochter Ie verleenen. Het gedrag van besch. zou daarvan afhankelijk zijn. Later toen hy bespeurde, dat zijne dochter door den omgang met besch. in een belangwekkenden toestand verkeerde, was hij nog minder tot het geven zijner toeslemming te bewegen. Dit veroor zaakte bij besch. groote teleurstelling; hy gevoelde zich gedrongen de eer zijner geliefde te redden, maar zag zich daarin door de houding van den vader tegengewerkt. Toch deed besch. zich met zijn meisje in ondertrouw opnemen, doch de voltrekking van het huwelijk kon niet volgen. Bij een bezoek in een koflijhuis ontmoette besch. een hem onbekendmaar zeer gedienstig persoon; al pratende, kwam men tot de moeyelijklieid, die zich ten opzigte van het huwelijk van besch. had voorgedaan en de onbekende verklaarde zich bereid mede te werken tot het wegruimen der moeijelijk- heid en zelf voor den vader van het meisje te fungeren. Besch vervoegde zich daarop bij den notaris S. en verzocht hem eene notariële acte op te maken, waarin de toestemming van den vader zou worden geconstateerd. Hieraan weid door den notaris voldaan en des middags werd de acte door den quasi-vader onderteekend met den naam van H. v. d. H., doch op eene wijze, nl. met romeinsche letters, waarop de aandacht van den notaris wel had mogen gevestigd zyu. Hij stelde zich echter met zoodanige onderteeke- ning tevreden en de acte werd vervolgens aan den ambtenaar van den burg. stand overgelegd, terwijl thans de voltrekking van het huwelijk op 26 April jl. werd bepaald. Op dien dag evenwel kwam de vader van het meisje nog tijdig zijne weigering ten raadlutize herhalen, de valschheid der acte kwam aan het licht en in plaats van naar de echtelijke woning te kunnen gaan werd besch. naar de gevangenis gebragt. Gisteren ter teregtzitting bekende besch. volledig zijne schuld. Alleen om zjjne aanstaande niet ongelukkig te m3ken had hij zich aan hel hem ten laste gelegde feit schuldig gemaakt. Advocaat-generaal mr. Gregory geloofde; echter dat, wat ook zijne bedoeling moge geweest zijn, besch. zijne toe- vlugt niet had mogen nemen tot het bedriegen van de openbare autoriteit. Het kwam hem voor, dal de notaris, die de acte heeft opgemaakt, uiterst ligtvaardig had gehandeld en zoodoende tol het misdrjjf had medegewerkt. De bedoeling van besch. moge goed geweest zijn. zijne antecendenten gaven den vader van het meisje allen grond om hel huwelijk van zijne dochter te weigeren. Het requisitoir strekte lol 3 maanden celstraf. De verdediger, mr. Sasse, was van oordeeldat wanneer deze zaak door eene jury be handeld wasde vrjjspraak van besch. zou volgen. Thans echter was hij er van overtuigd, dat eene veroordceliug zou worden uitgesproken, maar in het feit waren z. i. vele verzachtende omstandigheden gelegen, die hem de hoop deden koesteren, dat het hof de ligtst mogelijke straf zou opleggen, en zulks te meer, omdat zijn cliënt nog steeds verlangend uitzag naar het oogenblik om zjjn aanzoek tot toestemming van den vader en zijne beminde te herhalen. Het hof heeft B. veroordeeld tot 3 maanden celstraf en 50 boete. Aan het einde der zitting deed het hof ook uitspraak in de zaken eer gisteren behandeld en veroordeelde: J. II. v. L met vrjjspraak van poging tot moord op den bewaarder d. B. in de cellulaire gevangenis te Rotterdam, ter zake van het met voorbe dachten rade toebrengen van kwetsureu, waardoor een beletsel van te w erken van meer dan twintig dagen is ontstaan, gepleegd na vroegere veroordeeling, tot 5 jaren tuchthuisstraf. A. J. O., te Rotterdam, wegens valschheid, misbruik van vertrouwen en diefstal ten nadeele van zijne patroons, tot 6 maanden celstraf, zes boeten van 50 en drie boeten van 12.50. De schuld van J. M. W., aan de hem ten laste gelegde valschheid eti mis bruik van vertrouwen, ten nadeele van zijn meester, den sljjter N. te's llage. oordeelde het hof niet voldoende reglcns bewezen, weshalve hij werd vrij gesproken. In de Dingsdag II. gehouden vergadering van de kamer van koophandel alhier wees een der leden, de heer Ruitenop een verschijnsel in de am- t>;ichts-nj]verheiddat lot ernstig nadenken moest opwekken. Met uitzonde ring, verklaarde hij van het verwersvak, ljjden alle takken van ambachts nijverheid aan eene schaarschte van werk, zooals zich om dezen lijd van liet jaar zelden of nooit heeft voorgedaan. In deze gemeente alleen zoeken p. m 2000 handwerkslieden thans te vergeefs naar werk. Zoo is het in alle groote steden. De gedrukte toestand der fondsenmarkt maakt, dat de eigenaars van panden de werkzaamheden lot het strikt noodige beperken. Wat moet daarvan in den naderenden winter en in de daarop volgende toekomst het gevolg zijn? Verarming! Inzonderheid ie 's Gravenliage is de aanbouw in de laatste jaren overdreven op kunstmatige wijze, en het gevolg is dat er nu veel te veel werkhanden zijn. Hij achtook om de mogelijke gevolgen, den beslaanden toestand zóó bedenkelijk, dat dc aandacht der regering er op gevestigd dient te worden. Toen de vereeniging ter bevor dering van fabrieks- en handwerksnjjverhcid in Nederland vóór ccnige jaren de wcnschclijkheid uitsprak van de droogmaking der Zuiderzee als middel om aan vele duizenden eene noodige wjjkplaats te verschaffen, toonde zij het naderend gevaar te kennen en onder de oogen te zien. De toenmalige regering diende een wetsontwerp in tot droogmaking der Zuiderzee, doch daarbij bleef het. Toch moet z. i. de staat ten deze tusschenbeide komen. Ligt het nu nicl op den weg der kamer om de aandacht der regering op den beslaanden toestand te vestigen en op voorziening aan te dringen De regering stelt wel overdreven eischen voor het onderwijs, maar lot bevor dering van de stoffelijke welvaart der ingezetenen doet zij al bijzonder weinig. Vele leden konden zich daarmede niet vereenigen. Zij konden niet begrijpen, hoe de regering in deze op afdoende wijze zou tusschenbeide kunnen komen. De secretaris om advies gevraagd, zeide dat het denkbeeld van den beer Rutten, in welken vorm ook gehuld, tot grondslag heelt: philanthropic. De kamers van koophandel en fabrieken hebben eene andere roeping, dan om philanthropic te drijven. De bestaande toestand van werkeloosheid te 's Gravenhage want met andere gemeenten behoeft men zich waarlijk niet in te laten, als men, in eigen kring, de handen vol heeft heeft z. i. tweeërlei oorzaak: eene algemeene, en eene bijzondere. Dc algemeene is: de heerschendc neiging der bevolking om, de afgelegen geboorteplaats ver latende, zich bij de groote centra aan te sluiten; van daar op die groote punten overbevolking en soms dubbel zware strijd om het bestaan. Dc bijzondere is: de roekeloooze wijze, waarop de uilbouwing onzer stad in 1859 werd aangevangen en voortgezet, liet crediet werd aan beide zijden op jammerlijke wijze misbruikt en daarvan ondervinden beide partijen nu de treurige gevolgen. De knecht ontliep de werkplaats van den patroon en Zie verder het Bijvoegsel). A V 1<: K T K lN T I li N. Getrouwd: Zoeterwoude bij Leiden, 15 Juli 1882. Benige kennisgeving. HENRI DE WOLF, van Brussel en KORNELIA MARIA BRENDEL. Die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van den Heer D. C. VASI DEK BLIJ, in leven hoopman in Hoeden, Ie Leiden, en aldaar op 16 Juni 1882 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, vóór of op 1 Augustus 1883. geeft gelden onder eerste hypothecair verband, op Huizen en Land in Ne derland, aflosbaar in annuïteiten of op andere overeen te komen wijze. Inlichtingen en tarieven zijn voor 's Grarenhage en omstreken Ie beko men bij haren Agent, M'. W. VAN KOSSEM Bz., Advocaat en Procureur, te 's Gravenhagedie daartoe dagelijks te spreken is ten zijnen huize aan de Huygensstraat ST". 4, des namiddags van half één tot half twee en van zes tot acht ure. Rotterdam. De Directie, Mr. D. MEES, B. VAN KOSSEM, E. C. W. HOVER. (zonder quinine) geneest grondig zonder nadeelige gevolgen ol waterzucht leveroorzaken; de gunstige getuigschriften van verouderde lijders aan koorts of maagziekte zijn ter inzage. De flacon f 1 en de halve flacon 55 Cents. of zwart Tandpoeder van den Geneesheer GELAUFF algemeen bekend als het proefhoudendste en onschadelijkste middel, dat voor scorbut, kies- en tandpijn en voor alle gebreken van den mond bij ondervinding is geble ken een specifiek zuiverend geneesmiddel te zijn, dat niet alleen het schoone wit der tanden bevordert, maar door een duurzaam gebruik tot tn een hoogen ouderdom bewaart. Het wordt door vele Tandheelkundigen wegens de gunstige eigenschappen als bijzonder aanbevolen, daar het geheel vrij is van bijtende of vernieti gende zuurzouten die men in zoovele middelen aantreft en is* verkrijgbaar in verzegelde doozen van öO en 30 Cents. Alleen echt verkrijgbaar te LeidenjNOORDIJK Breedestraal, t 's Llage, SNAB1L1E, Hof-Apotheker, Ruitenhof; Gouda, A. WOLF, Apntlie- ker, G'rootemarkten meer bekende De'pols in andere steden. J, I*. G, GELAUFVGeneesheer, Corresp. Lid van hel Genootschap ter bevordering der Genees- Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde, te tXieuuec- Hm stel.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2