LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 104 ZATURDAG 15 JULIJ. ST ADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p. p. ƒ2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den lldeD Juli jl. invorderbaar ver klaard kohier van de personeele belasting dienst 1882/83, wijk V, en herin nert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Juli 1882. DE KANTER. LEIDEN, 14 Juljj. lieden namiddag is een meisje, genaamd H. II.23 jaar oud, terwijl zij op de Botermarkt aan den waterkant lag te schuren, te water geraakt; zij werd spoedig gered door zekeren d. F. Verschillende commissiën uit de prov. staten van Zuidholland, belast met het onderzoek van de hierna te noemen onderwerpen, hebben geadvi seerd als volgt: 1°. tot goedkeuring van de voorgestelde verordening tot beteugeling van het kwaadaardig klaauwzeer of rotkreupel bij schapen; 2». tot het verleenen, aan den heer P. van Essen, van de gevraagde tege moetkoming in de kosten der uitdieping van den Leidschen Vliet; 3". tot afwijzing van het verzoek van C. Schouten, veenman te Reeuwjjk, c. s., de tusschenkomst van het prov. bestuur vragende ter bevordering dat de zoogenaamde Oude Weg onder Reeuwijk in beteren toestand worde gebragt; 4». tot het verleenen van een subsidie ten behoeve der begrinding van den Iloog-Bloklandschen weg; 5°. tot goedkeuring, met enkele wijzigingen hier en daar, van de voorgedragen waterschaps-reglementen. De minister van financiën heelt bekend gemaakt, dat ter benoeming van twee surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster, in den loop van het jaar 1882, op nader te bepalen plaats en dagen, een vergelij kend examen zal worden gehouden, en dat in de eerstvolgende jaren ver moedelijk geen examen voor dat dienstvak zal worden afgenomen. Tot het examen worden toegelaten zij, die op 1 Januarij 1882den leeftijd van 18jaar hadden bereikt, doch dien van 25 jaar niet hadden overschreden. De ver zoekschriften tot toelating moeten vóór 15 Augustus aan den minister wor den ingediend. De Staatscourant bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1882, belast met het afnemen van de praktische examens voor apotheker. Volgens opgave in de Staatscourant zijn van de equipage van de Adder, behalve het ljjk van den luit. ter zee Smits, ook gevonden de lijken van den 2d,n stuurman F. G. Schultze, en van den matroos 3de kl. K. Patgn. Naar men van het Nieuwe Diep meldt kwam aldaar heden de Schorpioen binnen met 9 lijken van de Adder-, 2 officieren, de le° machinisteen stuur man en 5 mariniers en matrozen. Aan de ZV. R. C. is de volgende oproeping toegezonden: Ramp Adder. »De ondergeteekendenallen leden der rijks-commissie tot het afnemen van examens voor stuurlieden ter koopvaardij, verklaren zich bereid giften in ontvangst te nemen voor de behoeftige achtergelaten betrekkingen der omgekomen opvarenden. Zij verzoeken beleefd aan alle Nederlandsche bladen dit berigt over te nemen. J. H. P. E. Kniphorst, Balistraat, 's Gravenhage. J. C. van de Poll, Brouwersgracht, Amsterdam. L. Janse B.Zn., Kromme Waal 16, Amsterdam. P. A. de Boer, Prins Hendrikkade 160, Amsterdam. J. P. J. Lucardie, Scheepstimmermanslaan, Rotterdam. J. V. Wierdsma, Stieltjesstraat, Rotterdam. Mr. C. C. Dutilh, Wijnhaven 13, Rotterdam. C. F. Zeeman, Kralingen, bij Rotterdam. Mr. J. P. Moltzer, huize Akkerzicht (Velp bij Arnhem). J. C. Graue, Zandvoort. J. J. H. Stolle, Apeldoorn. W. van Hasselt, Molenpad, Hilversum." De minister van marine heeft ƒ2000 uitgeloofd voor het vinden van het wrak van den monitor Adder. Omtrent de begrafenis van de aan den Helder aangebragte lijken van de equipage van de Adder meldt men van daar aan de If. R. COnbe schrijfelijk aandoenlijk was de plegtigheid, die heden op en om Helder's doodeuakker duizenden menschen te zamen bragt. Een onafzienbare trein van hoogere en lagere militairen der zeemagt, waaronder ook de adelborsten van het kon. instituut der marine, vormden den officiëlen stoet, die de negen dubbel betaden lijkwagens van het marine-hospitaal naar het kerkhof had begeleid, voorafgegaan door de stafmuziek der marine en gevolgd door de rijtuigen der familiebetrekkingen van de overledenen. Op het kerkhof aangekomen, werden de kisten achtereenvolgens bijgezet in den grooten kuil, die tot gemeenschappelijke rustplaats voor de verongelukten was bestemd. Niettegenstaande de onvermijdelijke drukte dier droeve werkzaamheid, heerschte er onder ffè duizenden aanwezigen eene doodelijke stilte, het wel sprekendst getuigenis van de algemeene aandoening. Weldadig werd die stilte afgewisseld door schoone en treffende treurmuziek, waarvan het ko raal (wijze Gezang 39 van den Ned. herv. Gezangbundel) zeker het meest tref fend en aangrijpend was. Toen de laatste kist was neergedaald en de gewone militaire honneurs aan de dooden waren bewezenplaatste de vice- admiraal de Haeskommandant der marine alhier, zich aan den rand der groeve, en sprak een ernstig en hartelijk woord tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot de hoogere en lagere vertegenwoordigers der marine, en tot de aan de groeve verzamelde betrekkingen der afgestorvenen. De groeve werd bedekt met tal van lijkkransen, en hiermede eindigde eene plegtig- beid, die hier niet ligt zal vergeten worden. Omtrent de teraardebestelling van het lijk van luit. G. Jonckheer, ontving het Hbl. uit Breda het volgende berigt: Heden had alhier eene even treurige als indrukwekkende plegtigheid plaats. Het gold de teraarde bestelling van den luitenant-ter-zee G. Jonckheer, een der slagtoffers van de Adder, zoo plotseling op 25-jarigen leeftijd aan zjjne moeder en verdere betrekkingen ontrukt. Het lijk, te 2% uur aldaar per spoor aaugebragt, werd aan het station, behalve door de aanverwanten en vrienden, opge wacht door hoofd- en verdere officieren van verschillende wapenen, waarbij ook de marine vertegenwoordigd was. De prachtige, zwarte mei verguld omzette lijkkist werd met talrijke schoone kransen overdekt, waaronder eene groote van de K. N. Marine. De lijkkoets werd door verscheidene rijtuigen gevolgd, waarachter te voet de bovengenoemde officieren en vele belangstellenden. De begrafenis had in het naburige Ginneken plaats. Bij het geopende graf werd het woord gevoerd door den oom van den zoo jam merlijk omgèkomen zee-officier, den kolonel bij de marine de Josselin de Jong, chef van het personeel bij het dep. van marine, door den predikant te Ginneken, ds. Peter, en door het familielid, den heer Jolles, waarna namens de familie dank werd gezegd, voor de zoo groote deelneming, door den gepens. majoor van het Indische leger Kuytenbrouwer. Bij het verlaten van de laatste rustplaats, welde uit menig oog een traan van weemoed. Eenige officieren van de marine te Amsterdam hebben zich gevormd tot eene commissie, om een fonds te verzamelen, waaruit aan de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adder onderstand zal worden verstrekt en een eenvoudig gedenkteeken, ter herinnering aan het treurig feit, op een der kustplaatsen zal worden opgerigt. Te Rotterdam is gisteren een man, welke op de reeling van eene stoomboot zat te drinken, achterover geslagen, in de Maas gevallen en in de diepte verdwenen, zonder dat men zijn lijk heeft kunnen opvisschen. Gisteren vertrok te IJmuiden naar zee het Engelsche barkschip Linden. In de buitenhaven sprong een man der equipage over boord, zwom naar den wal en nam de vlugt in de duinen. Het schip vervolgde zijne reis, maar de vlugteling is door de politie opgespoord en in bewaring gesteld. Eergisteren morgen ontlastte zich langs de zeekust van Hoorn een hevig onweder, waardoor de helft van den mast van den Volendammer bot ter van K. van Vlaanderen aan splinters werd geslagen en de voorwerpen voor op de plegt geheel verschroeid zijn. Met moeite kwam de visscher zonder verdere averij behouden de haven van Hoorn binnen. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Ned. Maat schappij tot bevordering van nijverheid zijn tot directeuren benoemd: in plaats van den heer A. C. Kramer. dr. D. de Loos, te Leiden; in plaats van den heer J. II. Schober, de heer H. A. L. Hamelberg; in plaats van den heer J. C. van Marken Jr., (aftreding 1884) de heer A. P. Ledeboer, te Til burg; in plaats van den heer A. C. Kruseman, te Haarlem, dr. D. dellaan,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1