LEIDSCHE COURANT. 1882. V. 103. VRIJDAG BINN KNLANDSCHE BKR1GTKN. 14 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en FeesUlagen uitgezonderd. Afzonderlijke nummers sijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 LEIDEN13 Julij. Door Z M. is lot kapitein bij de diensld. schutterij alhier benoemd de l'ic luitenant W. F. van Wijk. Mogten verreweg de meeste van de eist eren avond in de zaal van Zomerzorg aanwezigen aanleiding gevonden hebben hunne schreden daarheen te rig ten in liet eigenaardige en niet alledaagsche geval Tyrolers te hooren joedelen en om uil de eenvoudigste instrumenten de meest welluidende toonen te voorschijn te hooren brengen, dan zullen ongetwijfeld allendie er tegen woordig waren, deze kleine moeite geenzins betreurd hebben. Zelden toch hebben wij een gezelschap gezien, dat over zulke krachten kon beschikken dan dat, hetgeen wij gisteren hebben mogen hooren. De directeur, de heer llartmann, is in hel bezit van eene bas-slem, die menig opera-zanger hem mag benijden. Zijn bas-solo «Auf der Alm da gibst [ton Siind" en zijn «Andreas Hofer's Tod" verwekten dan ook alge- meene gcestdri t. Niet minder was dit het geval met mejufvrouw Miihlemann, die zich op eene zeer krachtige, omvangrijke, maar tevens op eene glas heldere sopraan-stem mag beroemen. Ook zij mogt zich in den algemeenen bijval verheugen. Wat den heer Miihlemann aangaatook hij had ten volle regt op de sympathie van het dankbare publiek. Vooral de kunstvolle wijze, waarop hij zjjn «Slreichzitther" bespeelde, was het onloochenbare bewijs i van een meer dan gewoon talent. Ook zijn spel werd met daverende toe juichingen begroet. De heer llans Hofl was een goede Jodler. die dit ge zelschap waardig is. liet zoude ons te ver voeren allen in het bijzonder te bespreken; wij kunnen echter niet nalaten een woord van hulde te brengen aan de wel willendheid. die de uitvoerders aan het publick beloonden. Telkens toch gaven zij aan de langdurige en daverende da capo's, die op elk stuk volgden, een gewillig gehoor. Wij kunnen d>rhahe onzen lezers aanraden deze talent volle lieden, bij hun wederoptreden Vrijdag aft. met een bezoek te vereeren, hun tevens verzekerende, dat zij zich in geenen deele zullen teleurgesteld zien. Gedurende het 2df kwartaal van 1882 is 's rijks museum van oudheden alhier bezocht door 1058 personen en hel gebouw op het Rapenburg, waarin i!e afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, door 158. Hel rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden werd bezocht door 91 personen. 's Lands middelen hebben over de zes eerste maanden dezes jaars opgebragt ƒ48,983,753 23%zijnde f 1.065.015 93 meer dan in die maanden van het jaar 1881. 6/12 deel der raming bedraagt ƒ50,615,852.50. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landsch Indiëdoor middel van het stoomschip Noordholland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 15 Julij aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren 15 Julij aanst., uiterlijk 's morgens vóór 10 uur, te Rotterdam aangekomen te zijn. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, zijn van de candida- len, die zich hadden aangemeld lot het afleggen van hel examen voor apo thekers-bediende, toegelaten de hh. D. Millart, milicien lc rtg. vesting artillerie, geb. te Utrecht, en J. Korthals, geb. Ie Amsterdam. Een cat di- daat trok zich Ijjdens hel examen terug. Het stoomschip Insulinde, op weg naar Batavia, is op 10 Julij van Suez vertrokken. De Celebes. op weg naar Amsterdam, vertrok op 9 Julij van Port-Saïd. De synode der Ncd. Herv. kerk, die den 19'" Julij a. s. bjjeenkomt, is zamengesteld uit de praeadviserende leden E. F. Krnyf en M. A. Gooszen, hoogleeraren te Groningen en Leiden; uit de afgevaardigden van de provinciale kerkbesturen en de Waalsche commissie: dr. Roodhuyzen, te Zalt-Bommel; Ringnalda, te Oldebroek; Segers, te Leiden; van der Flier, te'sGravenhage; Jans, te Westzaan; von Reeken, te Haarlem; Zeeman, Ie Zonnemaire; Wanrooy, te Neuzen; Verhoeff, te Utrecht, Roodhuyzen. te Veenendaal Alingh Prins, te Kortezwaag; Land, te Franeker; Jungius, te Deventer; Douw este Leens; Dikema, te Winschoten; van Heel, te Roermond; llou- wing. te llavelle; Luti, te Middelburg; van Bonneval Faure, te Leiden; en uit de vaste leden Scholten, quaestor-generaal, te Amsterdam, en Overman, secretaris, te Voorburg. -- Op de algemeenc vergadering der N'ed. Maatschappij tot bevordering van nijverheid is aan den heer 11. J. van Swieten te Buitenzorg toegekend prfjs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p, f 2. 1.iedere regel meer 25 cents. eene gouden medaille voor eene door hem ingezonden verzameling vezelstof fen en daarvan vervaardigde voorwerpen uit Nederlandsch-Indië, Volgens opgave in de Staatscourant zijn, behalve het lijk van den luit. ter zee van Voorthuysen. van de bemanning van de Adder nog aange- bragt en herkend de lijken van de navolgende personen2d' timmerman G. H. Hirs; schoenmaker J. G. E. Meijer; matroos 3de klasse P. J. J. L. de Ruyter. Bij het dep. van marine is het bcrigt ontvangendat van de equipage van de Adder zijn aangebragl en herkend de lijken van den luitenant ter zee M Smits en van twee schepelingen. Volgens hei Vad. zal de minister van marine eene commissie benoe men om een onderzoek in te stellen naar de ramp van de Adder. Die com missie zal voor de meerderheid uit burgers bestaan, terwijl de officieren, die daarvan deel zullen uitmaken, gekozen zullen worden uit de zee-officie ren op non-activiteit, die geheel slaan buiten alles, wal met de indienst- stelling en den togt van de Adder in verband staat. Men schrijft aan de N. li. C.: Abraham den Duik, stuurman, en Cor nells Dijkhuizen, visscher, heiden Ie Scheveningen. zijn voor den minister van marine verschenen en hebben verklaard, dat zij op Woensdag 5 Julij, 'savonds ten 754 ure, tusschcn Katwijk en Scheveningen, visschende op 9 vm. water, op een alstand van '4 Eng. mijl zuidwaarts hebben gezien, zoo zij mecneneen monitor, stoomende W.Z.W.hen ten 8 ure passerende. Ten 8'/a ure zagen zij van dit vaartuig roode, witte en groene vuurpijlen met blikvuren. Dit duurde tot 9% uur. terwijl zij toen een groot vuur zagen, daarmede bedoelende een groot licht, slechts voor een oogenhlik. Daarna verdween het vaartuig uit hun gezigt, zoodal zij het er voor houden dat het aldaar gezonken is. Dat punt zon zijn tusschen Ter Heide en de baken-duinen op 7—10 vm. water. Naar aanleiding van die verklaring is op last van den minister van marine onmiddellijk de transporlschooner Frans Naerebout naar bedoelde plaats gezonden, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen, waarbij één der bovengenoemde getuigen zal tegenwoor dig zijn. De heer A. G. Ellis, zeeofficier, komt in een schrijven aan het Hbl. op tegen de onjuistheden, die door de correspondenten van dagbladen zijn medegedeeld betreffende de slagtoflers van* de ramp, aan de Adder over komen. liet berigt dat de door den sleepstoomer Simson aangebragte lijken de teekenen van doodstrijd op het gelaat hadden, en dat uil de houding hunner handen bleek, dat zij in dien strijd zich van den omknellenden kurkgordel hadden willen ontdoen, om een einde te maken aan hun marte lend lijdenwordt door hem tegengesproken. De officier heeft die lijken in zee opgevischt en daarvan in zijn rapport getuigd: «dat hunne rustige ge laatstrekken deden gelooven dat zij door den dood waren verrast". Trou wens, de zwemgordels had hij reeds in zee doen verwijderen. Ook doet hij het vreemde uitkomen van de verklaring van schipper Westerduin, die geruimen lijd bij de Adder zou vertoefd hebben met het doel om zoo noodig hulp te verleenen en toen hij meende dat de vuren uitgingen leuk weg zich bad verwijderd Omtrent het vinden van graauwe erwten (de Donderdagsche voeding) in de maag der slagtoflers van de ramp. zegt genoemde officier: Het is mij bij onderzoek geblekendat Woensdag de voorgeschreven voeding (namelijk soep) niet kan zijn verstrekt, omdat er noch vleesch noch soep groenten aan boord waren; en het laat zich dus aanzien, dat de komman- dant dien dag graauwe erwten heeft laten schaften en geen groene erwten soep, omdat die door de equipage reeds de beide voorgaande dagen werd genuttigd. Te Scheveningen is aangekomen schipper Arend Paap, van Zandvoort. Hij had in zee drijvende gezien 9 lijken, die als hel ware in een bos lagen, Hij had getracht er bij te komen en het was hem gelukt een lijk met een haak in het overhemd vast te krijgen; het hemd scheurde echter en zoo slipte hel lijk los, dat toen weder wegdreef. Van Terschelling wordt gemeld dat de sleepboot Adsistent van daar is uitgestoomd tot opsporing van lijken. Met het bekken was aldaar aange kondigd dat den vinder van het lijk van een der officieren eene bclooning van ƒ100 zal worden uitgekeerd. Naar men aan de II. C. meldt heeft de begrafenis van de te IJmuiden aangespoelde lijken van de Adder op meer plegtige wijze plaats gehad dan eerst werd gemeld. Van IJmuiden werd de loods C. Duinker, die aldaar woonde, op een gewonen lijkwagen grafwaarts gereden, omgeven en gevolgd door familiebetrekkingen, vele vrienden en het gehccte loodspersoneel, ter wijl de matroos II. Modderman en de mariniers II. Riemfrs, E. J. Miehels

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1