BUITEN LAN DSC1J K B li R I G TEN. behoord hebbende tot de bemanning van den monitor Adderop pleglige wijze zal plaats hebben op Douderdag 13 Julij. Daarentegen schrjjft men aan dat blad uit IJmuiden dat aldaar groote verontwaaidiging heerschle on der de bevolking, bij het aanschouwen der begrafenistoebereidselen voor vier der ongelukkige slag tollers van de Adder. Eene gewone boerenkar, en nog wel van de gemeenste soort, was beladen met de vier kisten, waarin de lijken van de mariniers H. Riemers, T. G. Michels, G. A. van üerle en den matroos H. Modderman. Terwijl die kisten op de kar stonden, werden het krip en de Hollandsche vlaggen aangespijkerd. Van de zijde van den burgemeester was alles gedaan wat eenigzins tot verhooging der plegtighcid kon geschieden. Maar van de zjjde der marine ontbrak in één woord alles. De directeur en kommandant te Amsterdam, de schout bij nacht Escher, had, op de daartoe betrekkelijk gedane vraag, per draad geantwoord: /'be graven als gewone drenkelingen". En dal terwijl een Braziliaansch oorlog schip en een Engelsch jagl hunne vlaggen in de haven van IJmuiden half stok hebben waaijeu, ten ülijke hunner deelneming in het vreesselijk onheil, onze natie en onze marine overkomen. De minister van marine heeft tien gulden uitgeloofd voor het vinden van ieder lijk van de Adder. Op het vernemen daarvan zijn van het Nieuwe Diep een aantal visschers en vletterlieden ter opsporing uitgegaan. Ook de stoomschepen Buffel, Schorpioen, Hercules en iXaerebout zetten de on derzoekingen voort, en komen nu en dan met lijken of wrakhout van de Adder binnen. Door de onderofficieren van het opleidingschip Admiraal van ff'asse- naer en het wachtschip te Amsterdam is het voornemen opgevat om een assaut en concert te geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van den rammonitor Adder. Daartoe zouden de jongens van bovengenoemd opleidingschip en welligl ook de stafmuziek der kon. Nederl. marine mede werken, terwijl ook eenige voorname artislen zonden worden uitgenoodigd. liet Paleis voor Volksvlijt is reeds door het bestuur voor dat doel kosteloos beschikbaar gesteld. De Zuid-Afrikaansche mail van heden bragt den hoogleeraar P. Har- ling twee fraaije albums. Een daarvan is gevuld met Afrikaansche gezigten en het andere met de beeldtenissen van eenige vrienden in den Oranje-Vrjj- staat. Door toedoen van de heeren mr. Reitz en dr. Brill zijn er in den Oranje-Vrijstaat gelden verzameld tot den aankoop dier albums, om daar door den hoogleeraar Harling een klein stoffelijk bewijs te geven van dank baarheid wegens de door hem betoonde belangstelling in den jongsten Trans- vaalschen oorlog. De lieer Olland heeft beide albums voorzien van het wapen van den Oranje-Vrijstaat en een net opschrift: "Aan den wel-ed. hooggel. heer doctor P. llarting, door eenige vrienden uit den Oranje-Vrijstaat aangeboden, als een bewijs van erkentelijkheid voor de vele diensten, door z. hooggel. hunnen Transvaalschen broederen bewezen. Bloemfon tein, 82." (V. D.) Te Amsterdam vielen eergisteren avond drie jongens in het IJ nabij de Sucz-steigers; één werd er gered, de twee anderen werden Ieveuloos opgehaald. Uit Utrecht meldde men Zondag aan de Tijd, dat de toestand van mgr. Schaepman niet veel verandert, ofschoon er voortdurend wel enkele gunstige verschijnselen zijn. De nachtrust wordt beter en de aartsbisschop gevoelt zich veel beter dan voor eenige dagen. Te Utrecht is gisteren morgen de I05d« algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij tot bevordering van nijverheid door den voorzitter der maatschappij, den beer J. W. F. Conrad, geopend: 21 departementen waren vertegenwoordigd. De algemeene secretaris deelde mede, dal het aantal der leden en donateurs van de maatschappij 2571 bedraagtd. i. 80 meer dan in 1881; ook het getal van de donateurs is toegenomen en thans tol 137 ge klommen. Voor de verslagen omtrent het koloniaal museum en het museum van kunstnijverheid werd verwezen naar het tijdschrift. De voorzitter van de commissie voor het museum van kunstnijverheid, de heer A. C. Kruseman, deelde mede. dat de provinciale stalen van Noordholland het subsidie voor het museum van kunstnijverheid van 1000 op 2000 hebben gebragt, waarvan 1 1500 voor bet daaraan verbonden leekenonderwijs en 5C0 voor het museum. Ten 3 ure werd, in tegenwoordigheid der afgevaardigden, in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen door den commissaris des konings in Utrecht, den heer E. H. 's Jacob, de tentoonstelling van provinciale Utrechlsche nijver heid met eene toespraak geopend. Te Lichtevoorde verbrandde Zondag middag, door het inslaan van den bliksem, eene groote boerenhofstede; inboedel, 14 keeijen, 2 paarden, goud en zilver, alles werd eene prooi der vlammen. In de gemeente Herpen heeft een hevige brand gewoedwaardoor eene landbouwerswoniug is vernield. Twee koeijen en een varken zijn nog gered. De inboedel is geheel verbrand. Alleen het huis was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Leeuwarden werden dezer dagen in een burgergezin zeven perso nen achtereenvolgens ongesteld, onder verschijnselen, die aan vergiftiging deden denken. Onder die personen behoorde een meisje van 19 jaren naaister, die is overleden. De overigen zijn beterende. De oorzaak der on gesteldheid is niet bekend. Opmerkelijk is het dat vier kinderen uit hetzelfde huisgezin, die denzellden maaltijd hebben genuttigd, daarvan hoegenaamd geen hinder hebben gehad en volmaakt gezoud zijn gebleven. Te Maastricht is Maandag II de algemeene vergadering der Neder- landsche Maatschappij lot bevordering der geneeskunst geopend met eene lede van dr. Egeling. geneeskundig inspecteur van Zuidholland, waarin hij o. a. de verdiensten deed Uitkomen van de heeren Pasteur en Rich in zake de voortplanting van besmettelijke ziekten, aan wier onderzoek de hygiene veel goeds Ie danken heeft. Daarna gaf de secretaris d'. Guye een overzigt van de lotgevallen der maatschappij over het laatste jaar, waaruit bleek dal haar ledental met 70 was toegenomen. Vervolgens kwam in behande ling en werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, strekkende den minister te verzoeken de sterflestaten zoodanig te wijzigen, dat daaruit blijkt ol de levenloos aangegevenen bij de geboorte al dan niet levens vatbaar waren Voorts werd nog een strijd gevoerd over de regeling der prostitutie. 's GRAVEN11AGË, 12 Julij. Door Z. M. is goedgekeurd de benoeming van den heer W. van Esveld tol directeur der Surinaamsche bank te Paramaribo, voor het tjjdvak van 1 Augustus tot 1 October 1882, zijnde hij bestemd om met laatstgemeld tijd stip de hem reeds opgedragen betrekkiug van directeur-voorzitter dier inrig- ting te aanvaarden. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Een gewezen kantoorbediende uit Amsterdam, door ziekte en andere wederwaardigheden achteruitgegaan, zoo zelfs dat hij een zwervend leven leidde en dikwijls een onderkomen zocht en vond, maakte op 24 Junij op schromelijke wijze misbruik van de gastvrijheid, die een meewarig man hem te zijnen huize verleende. Deze nam bedoelden persoondien hij op gemel- den dag langs den Delftschen weg ontmoette, op zijn verzoek, in zijn voer- wagen op en, bewogen met het lot van het jongmensch, die onderweg zijn armoedigen toestand blootlegde, bragt hij hem in zijn huis Ie Scheveningen, alwaar hij den behoeftige liefderijk voedsel en nachtverblijf verstrekte. Den volgenden morgen bad de onder dak gebragte nog het hem door zijn wel doener verstrekte ontbijt in de huiskamer gebruikt. Na zijn vertrek ver miste de huishoudster het kort te voren op den schoorsteenmantel geplaatste gouden dameshorlogie. liet leed geen twijfel, of de gast had de gelegenheid, dat hij zich in het vertrek bevond, misbruikt tot ontvreemding van het voorwerp, welk vermoeden bevestigd werd toen de man zich later uit eigen beweging bij de politie als de dief van het horlogie had bekend gemaakt, nadat hij het aan eene jufvrouw hier ter stede ter voldoening van oude schuld in betaling had gegeven. Gisteren stond hij wegens eenvoudigen diefstal voor de regtbank teregt. Met het oog op de berouwvolle bekentenis, door bekl. afgelegd, op den nood waarin hij verkeerde en zijn vroeger onbesproken gedrag, verzocht de officier van justitie de aanneming van verzachtende omstandigheden, welker aanwezigheid het O. M. leidde tot het requireren eener celstraf van 3 maanden. Uitspraak over 8 dagen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is de luitenant der infanterie I). Aitton. leeraar aan den hoofdcursus te Kampen, benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium hier ter slede. Over de door burg. en welh. gevraagde magtiging om aan het hoogheem raadschap van Delfland eene aanvraag in te zenden tot aanleg der werken, noodig tot aanleg van een ververschingskauaal ten behoeve van de grach ten, ontstond eene langdurige gedacbtenwisseling, waarin de heer Bloem uiteenzette, dat dit werk geheel ten bate van Delfland zou komen, naar Delft het versche en de residentie het vuile water zou krijgen, voor eene som van een millioen gulden, die haar dit kanaal zou kosten; de heeren Mock en Stam de vrees te kennen gaven, dat een zuiver tlaagsch gemeen tewerk onder beheer van Delfland zou komen, ten gevolge van het meester schap van het hoogheemraadschap over de sluizen. De heer Motiton zag in het eenvoudig vragen dier magtiging echter geen slap leidende lot het ma ken der werken, eene opvatting bevestigd door burg. en welh., de voorstel lers, die zeiden, dat de zaak eerst dan voor grondige bespreking vatbaar was als later de uitvoering van plannen werd voorgedragen. Thans bond men zich tot niets dan tot het inzenden van plannen. Ten slotte werden burg. en wetli., overeenkomstig een door beu van den heer Moutoii overgenomen voorstel, gemagtigd aan Delfland eene beschrijving der werken, noodig voor de voorgenomen waterverversching, in te zenden, met verzoek om mededee- ling der voorwaarden, die het hoogheimraadschap aan de uitvoering dier werken wenscht te verbinden. Ondanks het ongunstige weder en de dreigende regenbuijen, hebben heden ochtend nog ongeveer 700 personen gebruik gemaakt van de gelegen heid om met een goedkoopen trein naar Arnhem te gaan. EXCË1.A B. LONDEN. 11 July. Men meldt uit Alexandrie: Het bombardement begon ten kwart voor acht ure. Drie pantserschepen vernielden de twee batterijen Lighthouse en Pharos. De kanoneerbooten vernielden ook de baiterij Marabout aan den ingang der haven. Het fort Mex werd tot zwijgen gebragt door de Invin cible, Monarch en Téméraire. Eene afdeeling matrozen van de Invincible ging aan wal en vernagelde de kanonnen van dit fort. Het paleis Raseltiu is een puinhoop. De Egyptische soldaten vochten goed. Het verlies der Engelschen bedraagt 40 gekwetsten; dat der Egypteiiarcn is onbekend, maar wordt geacht aanzieuljjk te zijn. Tegen den middag bad het bombardement bijna opgehouden. In den namiddag beschoten de pantserschepen het fort Napoleon, dat de stad bestrijkt Eene officiële dépêche meldde, dat al de lorten aan den zeekant tot zwijgen waren gebragt, en dal de Monarch en Penelope de lorten aan de binnenzijde van de haven beschoten. Naar men uit Port-Saïd meldt beeft de Engelsche consul verboden het kanaal in te varen en wordt eene bezetting van het kanaal Ie gemoet ge zien. Alle Europeanen gaan aan boord der schepen. De assuradeurs te Port-Saïd weigeren de assurantie voor alle het kanaal dooi varende handels schepen. De Timts verdedigt het bombardement van de forten van Alexandrie. De Eugelscle admiraal kon, nu aan zijnen eiscli lot slaking der werk zaamheden geen gevolg werd gegevenin weerwil van gedane beloften.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2