van andere veranderingen strekken om verbetering en vereenvoudiging in j; den parlementairen arbeid te brengen. i Dr. Ganz, wiens uitlevering de justitie met veel moeile van Engeland heeft verkregen, wegens opligterijen te Rotterdam gepleegd onder de firma Bernhard Wijprecht, blijkt niet dr. Ganz te zijn. Blijkens het jongst ver schenen Politieblad weet de justitie niet, wien zij eigenlijk in handen heelt; de regter-commissaris te Rotterdam vraagt nu daaromtrent inlichtin gen aan wie ze geven kan. liet stoomschip Insulinde, van Amsterdam naar Batavia, is op 9 Julij van Porl-Saïd vertrokken. De Prins Hendrik, op weg naar Amsterdam, vertrok op 8 Julij van Marseille. De Madura, mede op weg naar Amster dam verliet op dien dag Padang. De bemanning van de sidder bestond bij hel vertrek van IJmuiden uit 63 koppen. Wel moest die bemanning 80 koppen tellen, maar bij ge brek aan volk waren er slechts 73 op geplaatst, terwijl er 10, die met verlof waren, te Ilellevoetsluis aan boord zouden komen. Het D. r. 's Gr. meldt, dat schipper Abraham Wcslerduin, van den reeder D. Verbaan, te Scheveningen, Woensdag avond in de Noordzee tusschen Scheveningen en Katwijk bij slecht weder omstreeks 6% ure de Adder heeft ontmoet, gaande in de rigting van de Maas; dat hij zoo nabij den monitor is gekomen, dat hij bijna ware overzeild geworden, indien het oorlogschip een halve streek van koers ware veranderd. Daar de Adder veel watér overkreeg, is schipper W. bij den monitor gebleven tot half 10 nre, met liet doel om zoo noodig hulp te verleenen. Even na half 10 heeft hij eene verschrikkelijke rookmassa gezien; hij onderstelt dat de vuren toen uitgingen. Uit Nienwediep wordt gemelddat op het lijk van den luit. ter zee Jonckheer een briefje is gevonden, ongeveer van den volgenden inhoud; De koersen die van IJmuiden genomen waren (slecht leesbaar). De toren en slorpen werden gesjord en ten 6 ure werd getracht naar IJmuiden terug te keerendoch het schip weigerde te wenden; daarna werd zuidelijk ge stuurd. Het berigt, dat het lijk. achter den Hoorn aangespoeld, dal was van den kommandant Simon van der Aawordt tegengesproken. Het vinden der lijken van de Adder benoorden IJmuiden doel vermoe dendat de monitor heeft willen terugkeerendoch de haven van IJmui den door eene of andere onbekende oorzaak niet heeft kunnen binnenkomen. Al de aangebragte lijken op een na waren voorzien van zwemgordels. Een lijk was opgezet door het binnengekregen water. Al de andere had den weinig of geen water in de maag en ingewanden zoodat deze perso nen vermoedelijk een langzamen dood gevonden hebben door het aanhou dend binnendringen van waterdeelen iu de longen. Uit Nienwediep meldt men van heden, dat aldaar waren aangebrag! 19 lijkenwaaronder geen officieren. Bij de lijkschouwing in de magen der slaglolTers zijn gevonden graauwc erwten, nog niet verteerd, zijnde de voe ding voorgeschreven voor Donderdagmiddag 12 uur. Een telegram uil Nieuwe Diep van heden aan hel llbl. meldt het volgende; Tot half vier waren alhier de volgende lijken van de Adder aangebra^l van den luit. ter zee 2,ie kl. C. Jonckheer, machinist 2(le kl. J. Dalmeijer, konstabel 11. Scholtz, marinier J. W. Caspers, matrozen L. Cremer, C. Buys- sen, J. Reiziger, C. L. Teeuwis, J. Jutte en A. W. A. van Driel, mili cien G. Wagenaar, boticliersmaat D. van Brederodc; benevens een dat nog niet herkend was; vermoedeljjk van den marinier .1. Schievecn. De lijken zijn gekleed en gaaf, bijna allen voorzien van zwemgordels. De horloges wijzen merendeels 9 uur 15 minuten aan. Eenigen tijd geleden meende men in de Oude Kerk te Delft eene ver zakking van de graftombe van admiraal Pieter Pieterszoon Hein te ontdek ken. Na bikomen vergunning ving men ouder toezigt van deu rijksbouw- kundige, den lieer J. van Lankhorstmet het nemen van de noodige maatregelen aan. Het bleek evenwel, dat er niet zoozeer eene verzakking dan wel eene verzetting der verschillende zware stukken steen had plaats gehad en wel ten gevolge van het doorroesten van hel ijzeren ankerwerk. liet bovengedeelte der tombe werd nu, evenals het beeld van den vloot voogd, geligt, waardoor men tevens aan de met lood omkleede lijkkist eenige noodzakelijke herstellingen kon aanbrengen, en vervolgens het ijzer werk door koperen ankers vervangen. Nadat alles weder in zijn vorigen toestand was teruggebraglheeft men het geheele monument eene zorgvul dige restauratie doen ondergaan, waarin ook de overige in deze kerk aan wezige gedenkteekens Imbben gedeeld. Van deze laatsten heeft vooral de graftombe van Marten llarperlzoon Tromp eene schoone verandering onder gaan, daar door het wegnemen van stof en vochtvlekken het sierlijke beeld houwwerk weder in al zijne schoonheid is te voorschijn gekomen. Toen wij heden morgen de kerk bezochten trof ons in deze tombe op nieuw de fijn heid van uitvoering, waarvan dit kunstwerk de blijken draagt. Vooral het voorpaneel, den slag hij Üuins voorstellende, mag, zooals het zich thans voordoet, een schilderstuk in steen worden genoemd. [D. C.) Het genootschap ven leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen hield den 9'tD Julij zijne 52!,e jaarlijksche algemeene vergadering te Amsterdam. De leiding dezer vergadering was aan den voor zitter voor dit jaar, dr. S. R. J. van Schevichaven, oud-leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, opgedragen en zij werd bijgewoond door 25 ge- woue leden en den oud-rector van het gymnasium te Leiden, dr. \V. 11. I). Suringar. die hei genootschap vóór 52 jaar hielp oprigten en van de grond leggers de eenige is, die het voorregt heeft nog, onder het genot eener uitstekende grzondheid, in leven te zijn. Belangrijke gebeurtenissen hebben er, volgens het verslag van den secretaris, dr. G. J. Dozy, in het afge- loopen genootsclïapsjaar niet plaats gehad. Van de honoraire leden ont vielen aan de vereeniging dr. J. H. Kroon te Zutphen en de heer J. P. A. Francois te Rotterdam. Van de gewone leden bedankten eenige, maar deze werden vervangen door nieuw toegetredenen. Besloten werd, aan den lieer dr. D. Terpslra, thans nog rector te Gouda, bij zijne aftreding het honorair lidmaatschap aan te bieden, wegens de vele diensten, als gewoon lid sedert 1845 bewezen. Als plaats voor bijeenkomst voor het volgend jaar werd uit de voorgestelde sleden. Utrecht, Deventer en Haarlem, laatst genoemde gekozen en de heer dr. D. van Lankeren Matthes als voor zitter voor het 53sle genootschapsjaar gekozen met dr. B. W. Hoffmann rector van het gymnasium te Haarlemals plaatsvervanger. Na afloop dezer huishoudelijke zaken werd eene zeer belangrijke verhandeling gehouden door den heer dr. 11 A. J. Valkema Blouwleraar in de wiskunde aan het gymnasium te Haarlem, tot inleiding van de vraag; //Kan de tegenwoordige inrigting der gymnasia beantwoorden aan eene goede opleiding van toe komstige medicinae doctoren en natuurphilosophen?" Naar aanleiding de zer verhandeling ontstond eene levendige discussie; ten slotte verklaarde men zich met algemeene stemmen voor de stelling, dat de tegenwoordige toestand ongeschikt is en de inrigting van het gymnasiaal onderwijs op dit punt afkeuring verdient, terwijl voorts met 21 tegen 2 stemmen be sloten werd, als de meening der tegen woordigen uit te drukken, dat eene volledige splitsing van het onderwijs na de 4* klasse van het gymnasium bepaald wenschelijk is. HC.) Door de zware regens der laatste dagen staan in de Amstejveensche polders de weilanden gedeeltelijk onder water. Het gemaaide hooi moet stikken en verrotten, terwijl de aardappelen in den grond zeer veel te lijden hebben. In de Haarlemmermeer is het te veld staande graan voor "een groot gedeelte neergeslagen. Vrijdag avond ontlastte zich hoven de gemeente Venhuizen eene zware hagelbui, die aan de landbouwers groote schade berokkende. Vooral in het Zuiderveld werden de welig bloeijende akkers met maanzaad door den hagel vernield, en ook de boonen en andere veldgewassen hadden veel te lijden. In sommige huizen werden glasruiten verbrijzeld; de hagel lag op enkele plaatsen 1 dM. hoog. Zaturdag namiddag heeft over Arnhem en omstreken een hevig onwe- der gewoed. Te Arnhem is de bliksem geslagen in het politiebureau en te Renkum in den toren van de kerk der hervormde gemeente, zonder veel schade aan te rigten. Onder Hedel is dezer dagen een 15-jarig jongeling hij hel baden verdronken. Naauwelijks was het bekend, dat de vrouw van den timmerman J. de Vroeg, te Terwispel, was bevallen van drielingen, die naar het vorstelijk paar en kind genoemd zijn: Willem, Emma en Paulina, ol tal van per sonen, ook van elders, kwamen opdagen, om de kinderen te bezigligen. liet bezoek werd echter zóó druk, dal de gelukkige vader genoodzaakt is ge worden, het bezigligen der drielingen toe te staan a 2.50 den persoon. Moeder en kinderen bevinden zich zeer wel. Te Gilze is in den grond begraven gevonden een zakje, inhoudende /170, vermoedelijk in verband staande met een gepleegden diefstal. 's GKAVENHAGE. 11 Julij Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van deu Nederl. Leeuw de hh. L. 11. A. de Chalmot, inspecteur der posterijen voor de provinciën Overijssel, Friesland, Groningen en Drenthe; A. J. haron Schimmelpriiniiick van der Oye, administrateur van financien in de kolonie Suriname, eu Mohamad Safi -Oeddin, Sultan van Sambas (residentie Westcr-afdeeling van Borneo). De heer jhr. mr. T. van Beyma llioc Kingma is benoemd lot school opziener in het arrondissement Lemmer. De 2' luit. K. R. L. Koene, van hel wapen der infanterie hier te lande, die voor den lijd van 5 jaren werd gedetacheerd hij het leger in Nederl.-lndië, is in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst hij het wapen der infanterie van laatstgemeld leger. De minister van marine "zal Vrijdag aanst. geen gehöor verleenen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is het schroefstcomschip iUarnix, onder bevel van deu kapitein-luit. ter zee jhr. C. C. Six, den 9'1"' dezer van Alcxaudrië vertrokken, koers stellende naar Malta. Voor het notariëel examen zijn in de vorige week geslaagd, voor het le gedeelte, de heeren J. W. Kalshoven, te Brommen; jhr. C. L. van Beyma thoe Kingma, P. Lodder, J. 11. Noordenbos, te Roermond; H. A. W. Weve, J. A. van Alphen, le Rotterdam; A. P. Greebe, 11. G. N. van Romoodt, W. A. T. C. van Lidt de Jende, M. Iluygens Jr.te Utrecht; voor het 2e gedeelte, de heeren N. J. H. vau Hasselt, F. E. Hancock, K. Langeveld, te Amsterdam; mr. I'. du Rieu, te Zaandam; J. Dikkers, te Zutphen; J. M. Dijkhoff, te Helmond, en voor het 3' gedeelte, de heeren F. Stuart, te Zwolle; M. J. van der Maaden, te Amsterdam; II. Kuyk, te Druien; J. Coninck Liefsting, te Utrecht; J. Scliell, te Vlaardingen. In verband met liet raadsbesluit lol vermeerdering van het personeel aan de hoogere burgerschool voor meisjes zijn ter benoeming lot klasse- leerares aan gemelde instelling, in alphahetische orde voorgedragen, de dames: M. E. D. van Bruggen, onderwijzeres le Rotterdam; C. van Door- ninck, id. te Groningen; M. H. G. van Oosterwijk, id. 'silage; S. van Roosendaal en A YVeeniiik; voor leerares in twee vreemde talen de dames: B. M. P. van Aalst, te Middelburg, en J. P. M. H. Gordon, te Gouda. Door burg. en weth. zijn de namen van Pauliis Potter- en van Rave- steinstraten gegeven aan de straten, die fn het verlengde daarvan loopen tusschen de van üsladestraat en de Hoefkade. Burg. en weth. alhier wenschen, dat ook van gemeentewege worde bij gedragen tot verzorging van de weduwe en het huisgezin vau den overleden hoofdagent-rechercheur vau politie K. W. Oostcrweghel, voor welk doel de particuliere liefdadigheid reeds 1736 heeft bijeengebragt. Het voorstel, heden door burg. en weth. aan den gemeenteraad ingediend, strekt om aan de vrouw van wjjlen dien politie-beambte eene jaarlijksche gratificatie van ƒ365 te verleenen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2